ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.07.2016
DIN: Reghin [MS]
ÎNSCRIS: 28.06.10
JUL-2014
6 AD. + 2 COPII -- v: 14 si 5

Am stat de vorba cu Babele si Sfinxul. Am noutati!

Am lasat marea sa fie amintire si ne-am oprit la Busteni.

Noi am vrut să ajungem mai repede pe creste și să vedem Babele si Sfinxul. Da, natura a creat ceva atat de frumos precum Sfinxul si Babele. La stația de telecabină din Bușteni ajungi cu mașina se poate urca pînă la 2 pași de stație. Este necesar doar echipament sportiv, nu bocanci sau alte ciudatenii, noi am nimerit vreme frumoasa. Am prins un week-end neaglomerat, totul a mers șnur. Un sfat util ar fi acela de a fi foarte devreme la telecabina, pentru ca se formeaza cozi foarte lungi de turisti dornici sa urce la Platoul Bucegilor.

Cabina e încăpătoare, iar drumul, o încântare, cu câțiva fluturi care apar în stomac atunci când se trece pe lîngă pilonii de susținere ai instalației. In cabina am fost 25 de persoane, viteza maximă de deplasare este 36 km/h, iar traseul se face în aproape 13 minute. Cu cat urcam, cu atat descopeream peisajul atat de salbatic si incitant al muntilor. De fapt, nici nu stiai in ce parte sa te uiti astfel incat sa nu ratezi nici o particica din peisaj.

In Busteni vremea era frumoasa si prietenoasa. Cerul a fost perfect senin deasupra platoului desi spre Valea Prahovei erau nori (dar sub nivelul Platoului) si inspre Vest erau de asemenea nori de joasa altitudine. Vizibilitatea era perfecta spre toate punctele cardinale.

Bine pozitionat, Sfinxul, cu o privire aspra, el da impresia ca supravegheaza acele plaiuri. Unii spun ca este vorba doar de eroziune. Eu nu cred. Sfinxul sta acolo de mii de ani. Cine poate sti cum arata, de exemplu, acum 2.000 de ani? Sau acum 12.000 de ani, pe vremea Potopului? Masuratorile geodezice, aparate foto care isi descarca singure acumulatorii, fotografii care ies voalate, busole care o iau razna, faptul ca te simti intinerit in apropierea lui, faptul ca nu esti deloc obosit cand ajungi langa faimosul obiectiv turistic spune multe, pentru cine vrea sa asculte. Mergand mai departe putem spune ca isi face destul de bine treaba din moment ce pazeste Babele de mii de ani. Oricum, nu pot sa-mi imaginez cat i-a luat naturii sa creeze Babele, aceasta minunata opera de arta. Aerul este extraordinar, incarcat cu ozon.

Trimis de camybugnariu in 08.07.16 23:55:17
Validat / Publicat: 09.07.16 06:58:10
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MASIVUL BUCEGI.

VIZUALIZĂRI: 2192 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (camybugnariu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Baiatul meu si Babele.

liviu49 [22.07.16 14:39:46] »

@camybugnariu - Uite ca se poate! Mi-a scapat necitit un articol despre munte, despre Bucegi, despre Babele si Sfinx! Imi repar acum greseala si nu pot decat sa ma bucur pentru trezirea unor amintiri din locul descris de dvs. Multa lume afirma despre niste energii ciudate in zona Sfinxului, dar desi am fost acolo de multe ori nu prea le-am simtit. Poate faptul ca la Babele am fost totdeauna pe jos, niciodata cu telecabina, m-a ferit de influenta unor campuri energetice negative. Oricum platoul Babelor era placa turnanta spre alte poteci si drumetii. Indiferent ca veneam dinspre Cota 1400, Furnica, Piatra Arsa, sau dinspre Poiana Stanii, Piatra Arsa (traseul meu preferat), de la Babele se mergea fie spre Caraiman, fie spre Costile, fie mai ales spre Pestera, Padina si apoi intoarcerea in Sinaia prin Varful cu Dor, Cota 1400. Imi aduc aminte ca odata, in urcare de la Poiana Stanii spre Piatra Arsa, la iesirea din padure si intrarea in jnepi, la un moment dat, din cauza norilor, vedeam clar tot platoul, dar nu ne vedeam picioarele. Sigur ca trebuit sa ne oprim sa se deplaseze norii si sa ne putem continua drumetia.

Spre deosebire de dvs. eu recomand tuturor celor care urca, sau merg pe munte echiparea corespunzatoare, mai ales cu imbracaminte si incaltaminte. Din aceasta dotare bocancii ar trebui sa fie nelipsiti, chiar daca se urca cu telecabina. Muntele este foarte primitor, dar nu te iarta daca te prinde nepregatit! Am fost in nenumarate drumetii pe munte, dar din rucsacul, obligatoriu, din spinare nu mi-au lipsit niciodata, patura, pelerina, lanterna, franghia, ciocolata, zaharul cubic, termosul cu apa, iar in picioare purtam in cel mai rau caz adidasi cu talpa profilata si nealunecoasa.

Numai bine si calatorii placute!

liviu49
Alte impresii din această RUBRICĂRedescoperă Masivul Bucegi: