ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.07.2016

Către satisfăcător
Către satisfăcător

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 2 MIN

Roma o splendoare turistica si o mare dezamagire d.p.d.v al curateniei!

In sfarsit dupa ce mi-am limpezit gandurile (contradictorii despre Italia, in general si despre Roma in special) m-am decis sa scriu cateva randuri despre vizita mea la Roma.

In primul rand ce nu mi-a placut, (veneam dupa un concediu facut anul trecut la Barcelona) m-a socat efectiv mizeria de pe strazile din Roma, cosurile de gunoi super pline, agesivitatea vanzatorilor ambulanti si faptul ca de-a lungul trotuarelor pe langa statiile de metrou era plin tarabe ale vanzatorilor ambulanti cu diverse prouse texile noi si nu prea cum era la noi in anii 90 prin Bucuresti.

Trebuie sa fii foarte atent cand treci strada pe la trecerile de pietoni nesemaforizate caci nu se da prioritate la pietoni, dealtfel nu se respecta nici viteza legala in Roma si pe autostrazi.

Am luat in prima zi autobuzul touristic, 52 euro pentru doua persoane, pentru 48 ore si l-am folosit pentru a identifica obiectivele turistice dar si ca sa ma deplasez cu el intre doua puncta turistice.

Am reusit sa vizitez aproape toata zona istorica care intradevar este deosebita si te pune pe ganduri ce au putut sa realizeze romanii acu 2000 de ani (sper sa gasesc pozele cu chiuvetele dintr-o baie din forumul lui Traian).

Cel mai mult mi-a placut Piata Venetia, chiar daca este mai noua este un adevarat centru al Romei.

In rest nu mi-a placut aglomeratia si faptul ca desi obiectivele turistice desi sunt destul de concentrate nu sunt deloc bine semnalizate.

De mancat am mancat la pranz in cartierul Trastevere, unde am avut surpiza sa fiu servit de ospatari romani.

Am vizitat si Vaticanul intr-o duminica si am fost sechestarat de Papa cca o ora! Am intrat destul de repede in curtea interioara a Vaticanului, am ajuns nesperat de repede in basilica Sant Pietro, am urcat contr 8 euro cu liftul si apoi pe jos pana pe cupola de unde privelistea este deosebita iar dupa ce am coborat cand sa ies m-am izbit de o mare de oameni care statea nemiscata si uitandu-ma spre zona apartamentelor papaple am inteles de ce - urma sa vorbeasca Papa - asa ca am stat cca o ora pana a terminat spiciul dupa care incet incet piata s-a golit si am putut sa ies.

In ultima zi am fost si la mare la Lido, dar nu m-a impresionat mai ales ca nu poti sa ajungi pe nisip fara sa platesti caci toate plajele sunt ingradite.

Pun atasat cateva fotografii ca sa mai cloram topicul si daca aveti intrebari va stau la dispozitie.

Trimis de scoty in 08.07.16 17:43:46
    Validat / Publicat: 08.07.16 19:24:30
    • A fost prima sa vizită/vacanță în ITALIA

VIZUALIZĂRI: 2788 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (scoty); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[08.07.16 19:24:18]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă Roma, ROMA" (deja existentă pe sait)

raluca18
    [14.07.16 18:03:29]

Buna ziua,

In scurt timp urmeaza sa plec impreuna cu sotul meu intru-un city break si as avea cateva intrebari suplimentare:

-la ce obiective ar fi mai ok sa rezerv biletele online?

-difere pretul biletelor la obiectivele turistice daca le achizitionez online sau direct la fata locului?

-care este costul biletelor la principalele obiective?

-la Vatican fiecare obiectiv se plateste separat?

Va multumesc,

Raluca

Cdia
    [11.09.16 08:55:34]

@scoty: Nu are cum să nu-ți placă Roma - Roma antică, Roma renașterii... și nu are cum să-ți placă Roma de azi. Sunt de acord cu tine în ceea ce privește curățenia, mi se pare că azi italienii nu mișcă un deget să facă ceva, abia pot să o păstreze așa cum au primit-o, efectuând lucrări de renovare la fântâni și Colosseum.

Nici oazele de verdeață nu sunt curate...

Cdia
    [11.09.16 09:00:44]

@raluca18: Mă gândesc că v-ați și întors... Dacă nu, dacă aveți de mers cu mijloacele de transport în comun eu recomand un RomaPass.

Rodica1981
    [21.09.16 12:38:37]

Imi pare rau, nu pot sa ma abtin sa nu fac o precizare. Stiu ca nu pot sa fiu obiectiva in ceea ce priveste Roma, pentru ca este un oras care imi place la nebunie, dar, in ceea ce priveste circulatia, perceptia mea a fost diferita.

Intr-adevar, nu iti cedeaza trecerea, nu opresc masinile la trecerile de pietoni cum e la noi, dar de cate ori traverseaza vreun pieton neregulamentar - cum sunt turistii, cu ochii pe sus si cu aparatul foto - nimeni nu se enerveaza, te lasa sa treci ca si cand ar fi ceva normal, fara claxoane si injuraturi. Eu inca nu am patit asa ceva in Bucuresti!

Cdia, raluca18, Rodica1981
    Alte impresii din această RUBRICĂVacanța la Roma: