ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.07.2016
ÎNSCRIS: 03.01.16
MAY-2016

Budva 2016

Salutare!

In luna ianuarie a acestui an m-am hotarat cu prietena mea sa plecam intr-un concediu, insa nu prea stiam ce tara sa alegem. Initial oscilam intre Macedonia si Grecia, insa descrierile unor persoane am ales Muntenegru, mai exact Budva si nu regretam.

Am plecat din Ploiesti, iar traseul ales de noi a fost Targoviste - Pitesti - Craiova - Portile de fier 2 (se intra din Balta Verde pe un drum de tara, de fapt un camp) - Negotin - Zajecar - Paracin - Krusevac - Novi Pazar - Rozaje - Berane - Kolasin - Podgorica - Budva. Total=1000 Km

Starea carosabilului a fost buna, cu mici exceptii la inceputul Serbiei, insa dificultatea traseului este una ridicata din cauza faptului ca se circula incet, sunt multe serpentine, tuneluri (cel mai lung este de 4 Km), dar peisajul va va face sa uitati de tot. In serbia am intalnit multe radare, dar soferii s-au dovedit a fi fair-play si de fiecare data au dat flash-uri de la cativa kilometri. Am avut vreo 15 km de autostrada pentru care am platit 0,5 euro. Politistii sarbi arata ca niste soldati comunisti incaltati cu bocancii aferenti in care au bagati pantalonii, spre deosebire de cei muntenegreni care sunt mai eleganti. Cand ajungeti in Muntenegru aveti mare grja cu soferii sunt cam praf (nu se da demnal aproape deloc, se baga aiurea in depasiri, nu se pastreaza distanta etc). Drumul dureaza cam 17 ore.

Daca am vorbit de starea drumurilor si traseu, acum o sa vorbesc despre cazare si preturi.

Noi am avut cazare la Hotel Aleksandar care se afla intr-un complex superb, inconjurat de multi palmieri si multe plante superbe, dar camera a fost putin mai uratica sau poate am fot noi mai pretentiosi :)). Toata afacerea asta a costat 1550 lei si a inclus cazare, mic dejun + cina, taxa de statiune. Trebuia sa mai platim 3 euro pe zi pentru parcare, dar am lasat masina in fata complexului si nu au fost probleme.

Preturile in supermarket sunt mai mici decat la noi la majoritatea produselor, dar mai sunt si exceptii.

La restaurantele de langa plaja sunt preturi mai mari, dar daca o sa cautati mai in oras, veti gasi preturi avantajoase.

O alta varianta ar fi sa va cumparati carne din macelarii, iar angajatii de acolo va vor prepara care si o vor asezona, iar pretul va fi foarte bun.

Urmatorul punct despre care o sa vorbesc, va fi despre locurile pe cale le puteti vizita.

-Budva - este un orasel destul de mic care se face "la picior" in cateva ore, insa nu uitati sa vizitati partea veche a acestuia atat ziua cat si noapte.

-Insula Sveti Stefan - nu aveti acces acolo pentru ca este un hotel privat unde cazarea pleaca de la 700 euro pe noapte, insa aveti acces pe plajele din jur, iar peisajul este superb

-Fiordul Kotor - daca in Budva nu veti auzi deat Sarba si Rusa, in Kotor este timpul sa intalniti o diversitate culturala si sa admirati ambarcatiuni scumpe + un peisaj superb. Tot aici puteti vizita si o cetate (sau fortareata. nu stiu exact ce este) veche contra sumei de 3 euro, iar aceasta seamana cu zidul chinezesc in miniatura.

-Ulcinj - un orasel micut, vechi unde preturile unei pizza pleaca de la 2,5 euro, iar la alte produse sunt mai mici decat in Budva (recomand restaurant Timoni)

-Cetinje - orasel vechi care se aseamana cu Sighisoara

-Daca plecati super devreme puteti vizita Dubrovnik-ul trecand in Croatia. Este un oras magnific, dar extrem de scump (fratele bogat al Budvei :))). Faceti cam 6 ore pe drum, dus-intors

In mare, atat va pot spunde despre Budva la ora asta, dar ma puteti intreba orice si va raspund.

Toate cele bune!

Trimis de AdrianCalin in 07.07.16 12:10:51
Validat / Publicat: 07.07.16 17:41:32

VIZUALIZĂRI: 3503 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (AdrianCalin); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 Sveti Stefan

[07.07.16 17:41:08]

@AdrianCalin: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Aleksandar Hotel, BUDVA" (deja existentă pe sait)

Încărcând inițial impresiile la o rubrică de călătorie, rubrica de CAZARE a fost nedisponibilă pentru notare. Te-aș ruga să indici o notă și pentru acest capitol - cazarea - folosind linkul EDIT IMPRESII, afișat cu roșu mai sus și disponibil permanent la publicare (şi timp de 30 minute după aceasta).

@AdrianCalin, pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

• Alte impresii din această RUBRICĂAleksandar Hotel:

• pagină generată în 0.029259920120239 sec