ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.07.2016
ÎNSCRIS: 02.07.12
JUN-2016
2 AD. + 1 COPII

2 locuri de servit masa in Eforie Nord

Prelungind vacanta la mare din Bulgaria cu inca 3 zile pe litoralul din Romania (întotdeauna asa fac chiar si dupa un sejur din Grecia, ocolesc ca sa ajung si la noi la mare cateva zile)

Pe langa cazare inevitabil ma lovesc si de problema:unde servim masa? De si locatia de cazare unde am stat are bucatarie in dotare+gratar+zona de servit masa, am folosit-o doar pentru micul dejun. In rest din comoditate dar mai ales din lipsa de timp am renuntat sa gatesc, sa spal vase si am cautat un restaurant.

Voi putea descrie doar 2 locuri, prima este Turist-Mar la care am servit de 5 ori masa si Berlin la care am servit doar o data.

Restaurantul Turist-Mar se afla intr-o zona de case de locuit si pensiuni situat pe str. Armand Calinescu intrare de pe strada Dorobantilor (a 3. a iesire la primul sens giratoriu dupa intrare in statiune) o strada care duce la cele 3 hoteluri de cate 14 etaje:Steaua de Mare, Delfinul si Meduza+plaja Steaua de Mare. Distanta de la plaja pana aici 10, maxim 15 minute. Deasupra restaurantului exista si o pensiune cu acelasi nume, intrare de pe strada Crisan.

Am ales aceasta locatie de luat masa pentru distanta de cca 2 minute de mers pe jos de la locul meu de cazare Vila Sunset de pe strada Steaua de Mare.

Incinta restaurantului este compusa dintr-o terasa in aer liber acoperita cu copertina si vita de vie (este racoare placuta si ziua) incapatoare si o incapere interioara pentru sezonul mai rece sau zile racoroase. De acolo exista si accesul la toaleta.

Avand in vedere distanta fata de centru si preturile sint mai mici, dar calitatea bucatelor le-am considerat ok in cele 5 mese luate aici.

De 3 ori am comandat meniul zilei 15 ron/persoana si contine ciorba+felul principal. Un exemplu de meniul zilei a fost ciorba de legume+snitel pui cu piure. Ciorba este consistenta aici, la fel si felul 2. O bere Timisoareana la halba de 0,4l 4 ron, suc sau apa 3,5 ron. De 2 ori am comandat altceva decat meniul zilei. Cateva exemple:ciorba intre 6 si 8 ron (8 ron este ciorba de burta), un aperitiv de ex ochiuri cu sunca 6 ron, mamaliga cu branza si smantana 8 ron, un fel principal poate sa ajunga pana 35 ron (cotlet porc 14 ron, muschi de vita la gratar 30ron, pui la ceaun 20ron, piept pui la gratar 11ron, peste, creveti, fructe de mare 16-29 ron, salata (6-16 ron), garniturile aferente (2-8 ron), prajituri, clatite, inghetata (3-10 ron), cafa, ceai, apa, suc, bere (2-10 ron), vin la butelie (15-35 ron) tarii 50ml (4-13 ron).

Programul este 10.00-22.00 (21.30 ultima comanda, dar am vazut persoane care veneau dupa aceasta ora si au fost serviti)

Recomand aceasta locatie doar pentru cei care sint cazati in zona.

Cealalta locatie am folosit o data si se numeste restaurantul Berlin. Se afla in centrul statiunii si exista si o pizzerie aici. In fiecare seara canta cineva (muzica instrumentala cu ajutorul unui pian electronic+voce) In seara in care am servit masa se canta muzica disco italiana din anii 80. A fost placut. In urmatoarea seara cu ocazia plimbarii prin centru am auzit manele. Incinta de servit masa este mare, este acoperita dar semideschisa catre strada, iar la etaj este terasa unde se poate urca. Se poate cumpara mancare si prin autoservire.

Aici am servit (din nou) ciorba de burta (8 ron, ciorbele costa 6-8 ron) si pizza (13ron mica, 16ron medie dar si cea medie a fost suficient de mare) Berea in schimb a fost 7 ron 0,5l, iar pretul felurilor principale de mancare trece peste 40 ron.

Va doresc pofta buna

Trimis de AZE in 06.07.16 21:37:17
Validat / Publicat: 06.07.16 22:55:07
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în EFORIE NORD.

VIZUALIZĂRI: 3633 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P02 Afara scrie meniu zilei

Dana2008 [06.07.16 23:53:13] »

Foarte util articolul pentru persoanele care vor sa aleagă stațiunea Eforie Nord ca destinație de vacanță. Poate vom alege și noi anul acesta această stațiune în care nu am fost niciodată dar am înțeles că s-a amenajat plaja si că este frumos.

AZE [07.07.16 09:08:57] »

@Dana2008 - Multumesc, este util celor care au cazare in zona Steaua de Mare, sint foarte multe locuri de luat masa in Eforie exista pe Site cateva articole despre restaurante si mai asteptam si altele.

zlatna [07.07.16 15:50:44] »

@AZE - Eforie Nord este staţiunea în care mergem cel mai des de la noi din ţară. De prima locaţie Turist-Mar, nu am auzit până acuma, dar când o să ajugem prin zonă o să-l încercăm. La Berlin, am mâncat de mai multe ori, la ora prânzului este supra aglomerat. Am mai mâncat la Pescarusul, care se află lângă Berlin, la terasa Litoral puţin mai jos, la pizzeria Corner, tot în apropierede Berlin. Cel mai OK mi s-a părut terasa Litoral.

Toate cele bune.

AZE, Dana2008, zlatna