ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.07.2016
DIN: Râmnicu Sărat [BZ]
ÎNSCRIS: 11.09.15
JUN-2016

Scurt popas

Am hotarat sa scriu un scurt articol despre hotelul Crowded House din Eceabat/ Canakkale, hotel la care am poposit in drumul nostru spre Kusadasi. Merita mentionat deoarece am fost placut surprinsi de curatenia si ospitalitatea care ne-a intimpinat aici. Locatia nu este greu de gasit cu un sistem de navigatie GPS, in spatele primului rand de cladiri si paralel cu parcarea din fata locului de imbarcare la feribot.

Camerele sun micute, dar se vede mana priceputa a gazdelor care incearca sa te faca sa te simti confortabil. E un hotel de tranzit si nu pentru o vacanta petrecuta aici.

Cazarea am rezervat-o printr-un site de specialitate, pretul platit fiind in euro si nu in moneda locala, lira turceasca, care totusi este necesara daca intentionati sa luati feribotul sa traversati Marea Marmara.

La intoarcere am ales acelasi hotel, abia asteptand sa servim micul dejun, care dupa prima noapte petrecuta aici, ni s-a parut delicios, variat si pentru o prima intalnire cu mancarea turceasca a fost o surpriza placuta.

Dar sa va povestesc si despre trezirea in miez de noapte in zgomotul tobelor, initial crezand ca a izbucnit razboiul sau suntem in toiul unui atac terorist! Mai tarziu am aflat ca era vorba de un obicei local practicat in timpul Ramadamului.

Am avut timp si de scurte plimbari prin imprejurimi, admirand specificul locului si urmarind feriboturile ce nu conteneau sa transporte pasageri si masini intre cele doua orase, Eceabat si Canakkale.

Un drum cu feryy costa 35 de lire turcesti si peisajul e incantator, chiar la intoarcere am avut parte si de un moment de suspans, cand ne-am intersectat cu un vas comercial ce parea ca ne taie intentionat calea si ciocnirea era iminenta.

Revin la hotelul Crowded House si-l recomand cu draga inima celor ce vor sa faca un mic popas in drumul lor spre alte destinatii de vacanta. Pretul unei camere duble este de 33 de euro si al uneia triple de 42 de euro.

Patronul, un localnic placut, care detinea cunostinte minime de limba engleza, dar deajuns pentru a ne intelege, la intoarcere ne-a recunoscut si ne-a intimpinat cu voiosie.

Am dorit sa servim cina si i-am solicitat sa ne recomande un restaurant care servea peste. S-a oferit sa ne pregateasca in localul propriu, situat in spatele hotelului un meniu format din macrou la gratar, salata, cartofi prajiti, paste, la un pret modest de 6 euro. Am mancat pe saturate si am beneficiat si de apa plata inclusa, plus nectarine la desert, fructe culese din ferma proprie, asa cum ne spusese cand am poposit prima data si am fost serviti cu piersici din acelasi loc

Desi am incercat sa negociem un pret mai bun la intoarcere, potrivit obiceiului turcesc, refuzul de a nu negocia fiind considerat semn necuvincios la adresa vanzatorului, nu am reusit, motivul fiind acela ca afacerile merg destul de prost si nu-si permit scaderea profitului, dar acest lucru nu ne-a intristat, noi doar am incercat sa ne incadram in specificul local.

Atat deocamdata despre acest loc si celor care doresc sa afle mai multe ma ofer cu placere sa le dau mai multe date.

Trimis de eusiatat in 06.07.16 18:38:24
Validat / Publicat: 06.07.16 19:45:38
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 1255 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (eusiatat); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P14 O cetate in departare, pe malul de la Kilitbahir
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 15.00 EUR pe cameră

[06.07.16 19:25:03]

eusiatatAUTOR REVIEW
    [06.07.16 19:57:41]

@webmaster45 - Pozitionare corecta

calatorul
    [23.09.16 12:42:13]

@eusiatat: Multumim pentru informatiile si impresiile impartasite, ca si pentru pozele lamuritoare. Am trecut si noi accum cativa ani prin Canakkale, unde am dormit o noapte in drumul spre Kusadasi si apoi Fethye, frumoase locuri, le/am descris deja pe AFA. Drumuri bune si vacante frumoase in continuare!

eusiatatAUTOR REVIEW
    [23.09.16 21:11:32]

@calatorul: In Eceabat si Canakkale mi-a placut mult forfota continua de ziua si chiar si noaptea de a traversa marea in ambele sensuri si calatoria cu ferry a fost o experienta minunata, pe care nu o voi uita prea curand. Am inceracat sa o compar cu trecerea cu bac-ul la Braila spre Insula Mare a Brailei, dar e cu totul altceva.

calatorul
    [23.09.16 21:24:40]

@eusiatat - Si pentru mine traversarea cu ferry la Canakkale a fost o experienta deosebita, pe care am avut ocazia sa o repet de doua ori. Deosebita pentru atmosfera aparte a Marii Marmara, la care se adauga istoria celor 2 mii de ani de intamplari din Helespont, dar si frumusetea locurilor si impresionanta marturie a mai proaspetei aventuri de la Gallipoli din primul razboi mondial.

Si odata ajunsi pe malul asiatic si coborati cu masina din ferry, am simtit imediat ce inseamna forfota turceasca, un adevarat buluk balamuk, sau claie peste gramada oriental, cum mai spunem noi pe aici. Dar in total am ramas cu amintiri foarte placute din aceste locuri neobisnuite, interesante, inedite. Calatorii placute si vacante frumoase!

calatorul, eusiatat
    Alte impresii din această RUBRICĂCrowded House Hotel: