ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.07.2016
DE Lexy
ÎNSCRIS: 09.07.13
JUL-2016

Hotel Piccadilly un hotel ramas la fel din vremea comunismului

Vazut din afara Hotel Piccadilly pare destul de simpatic si cu un usor aer londonez. Apoi intri in holul receptiei si vezi o sala mare cu multe canapele verzi care poarta amprenta timpului.

Fetele de la receptie sunt simpatice si prietenoase iar faptul ca cer banii de cazare la sosire, lucru despre care am citit mai multe impresii suparate, nu este deloc nemai intalnit. Plus ca eu cred ca asa este cel mai ok sa achiti toate cheltuielile fixe inca de la inceput pentru a nu risca sa ramai fara banii necesari pentru ca fie i-ai pierdut sau i-ai cheltuit.

De la receptia cam deprimanta afli ca acest hotel de 4 etaje nu are lift! Aceasta a fost prima surpriza neplacuta. Noi am stat la etajul doi si nu am avut bagaj mare pentru 3 nopti dar ma gandesc la acei oaspeti care stau 5-6 nopti, vin cu bagaje voluminoase, grele, si sunt cazati la etajul 4. Zau asa, pentru ei cazarea la Piccadilly este o pedeapsa. Pentru noi dupa a doua runda de plaja dupamiaza si mai ales dupa plimbarea de seara, urcarea celor 2 etaje era foarte obositoare.

Holurile sunt destul de deprimante si cu un aer foarte intunecat. De asemenea intrucat nu exista nimic pe hol care sa atenueze ecoul creat, vocile si zgomotele facute de oaspeti sunt amplificate foarte mult, prin urmare doar daca nu cumva va sincronizati programul cu restul oaspetilor este foarte probabil sa nu va puteti odihni absolut deloc la pranz in orele cand nu se poate sta pe plaja.

Usa camerei este din lemn, nu are nici macar un prag care sa mai atenueze zgomotul prin urmare sa va pregatiti cu nervi tari inca de la primele ore ale diminetii, cu oaspetii matinali care pleaca la 6 la plaja sau care se intorc din cluburi tot cam pe atunci.

Noi am avut ghinionul de a fi cazati pe partea cu strada prin urmare am avut zgomot de salvari si motoare dinspre partea cu balconul care are desigur usi cu rama de lemn. Probabil nu au auzit de termopane. De mentionat ca la o camera dubla, in care ne-am cazat doi adulti, pe balcon am avut un singur scaun. :))

Camera este micuta, mobilierul este foarte probabil cel original de la data darii in folosinta, arata gri si deprimant, usile sifonierului scartaie ca in filmele de groaza si singurele concesii facute modernitatii sunt aerul conditionat si salteaua foarte confortabila.

In camera o sa gasiti un mini frigider despre care receptionera, doamna de la curatenie si mesterul ne-au spus ca este de fapt un racitor. Incepe sa raceasca dupa minim 30 minute si este incredibil de silentios motiv pentru care initial am crezut ca nu merge.

In baie aveti dus fix in perete care este un adevarat cosmar intrucat la presiune mica te lovesti de robinet iar la presiune mai mare este dea dreptul dureros, mai ales daca ai stat un pic mai mult la plaja. De asemenea perdeaua de la dus nu este suficient de lunga si baia se cam inunda de apa, care se scurge destul de rapid. Vasul de WC este aproape lipit de spatiul de dus, lucru putin ciudat.

Concluzia este ca au preturi cam mari pentru conditiile oferite. Cer cca 156 lei pe noapte in conditiile in care nu au usi termopane, mobila este foarte veche, nu exista usa de plasa la balcon ca sa poti lasa seara deschis sa intre aer, nu au uscator in camera desi avand in vedere ca este un hotel la malul marii si invariabil parul se uda deci ai putea avea nevoie de uscator, nu exista lift si nu ofera nici macar mic dejun in acei bani.

Partile bune ale hotelului au fost amplasamentul chiar in fata unei treceri de pietoni si practic peste drum de plaja pana la care faceai cam 3-4 minute si salteaua foarte confortabila a patului dublu matrimonial.

A fost curat, nu am gasit paienjeni sau gandaci, am avut norocul unor receptionere prietenoase dar nu o sa revenim.

Trimis de Lexy in 06.07.16 16:00:35
Validat / Publicat: 06.07.16 19:56:27
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAMAIA. A mai fost în/la: Mamaia - Hotel Florida (indiscutabil de 10 ori mai bine) Eforie Nord - Vila del Sol (camera minuscula), Pensiunea Constatin si Elena (de evitat)

VIZUALIZĂRI: 2093 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Lexy); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P10 Totul la indemana :)

[06.07.16 20:07:23]

@Lexy: Te-am ruga să (re)verifici coordonatele GPS ale acestei destinaţii pe harta interactivă AFA. Ne poți spune dacă-i ok? (mărește zoom-ul cât e necesar, până la afișarea la nivel de stradă - dacă-i posibil)

Mulțumesc.

LexyAUTOR REVIEW
    [06.07.16 20:12:40]

@webmasterX: Coordonatele gps sunt exacte.

Lexy
    Alte impresii din această RUBRICĂPiccadilly Hotel: