ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.07.2016
2 AD. + 1 COPII -- v: 1.6

Nici nemulțumit, nici mulțumit
Foarte nemulțumit

Doar pentru vizita

Am petrecut 2 nopti la acest hotel, in luna mai. Ori am incurcat eu review-urile, ori nu stiu ce am facut, dar m-am dus cu asteptari prea mari. Nici acum nu stiu exact cum de am ales acest hotel.

Arbanassi Palace se pare ca este resedinta fostului lider al comunismului si din acest motiv are notorietate. Eu am aflat dupa ce am ajuns acolo, deci nu acesta a fost criteriul de alegere.

Ca puncte bune as mentiona: camerele imense si luminoase, baia mare, frigiderul, uscatorul de par, potentialul extraordinar pe care il are, amabilitatea doamnelor de la receptie, privelistea asupra orasului Veliko Tarnovo, un lounge simpatic, pianul, internet wireless.

Am cerut un patut de copil cand am facut rezervarea online si au tinut cont si mi-au adus, doar ca arata ca o barca salteaua din el, motiv pentru care, nu l-am folosit.

De asemenea, am solicitat o camera linistita si ne-au dat una la etajul 1. Numai ca de la receptie la etajul 1 coborai vreo 2 etaje :)) si mergeai de-ti ieseau ochii. Pe noi totusi nu ne-a deranjat. La acel etaj era si o baie romana, dar in hotel eram doar noi si in ultima zi au mai aparut 2-3 turisti, asa ca nu o folosea nimeni.

Puncte slabe: este foarte prost intretinut, zona din jurul lui nu este deloc amenajata (nu mai spun ca pt copil nu ai un loc unde sa te duci, pt ca e cam pe marginea unei rape), curatenie nu se face in detaliu (pe noi ne-a intampinat o panza de paianjen imensa in camera + praf, dar mocheta bej era impecabila), obiecte de calitate foarte proasta adaugate (un calorifer de tabla ruginit, la baie sistemul pt tras apa la toaleta ruginit, suportul pt hartia igienica se exfolia pt ca era de o calitate de 2 lei etc). Era baie cu cada, dar cada era prost pusa, astfel ca atunci cand faceai dus, toata apa care curgea pe marginea cazii de langa perete se scurgea la un moment dat jos. Si uite asa coborai intr-o balta in baie.

Sala de mese era mare, avea un plafon extraordinar de frumos, din lemn, dar in rest totul neingrijit. Pe langa faptul ca arata communist si invechit, curatenie sa facea doar pe acolo pe unde se vedea mai mult. In spatele unor ghivece mari cu plante zaceau niste muste moarte si mult praf. In plus, din restaurant puteai ajunge printr-un fel de hol in zona de lounge, dar in holul respectiv era un fel de spatiu de depozitare si nu se facuse curat probabil de anul trecut.

Puncte extreme de proaste: chelnerii (nu chiar toti), nu vorbesc engleza deloc. Am cerut meniu in engleza pt mic dejun si au vrut sa-mi aduca English breakfast. Mancare teribil de proasta si putina, organizare foarte proasta (a durat muuuult pana au scotocit prin toate actele si hartiile ca sa gaseasca un meniu pt mic dejun in engleza), cazarea o poti plati cu cardul, dar daca iei vreun suvenir expus la receptie accepta doar cash.

Partea asta cu engleza si mancarea chiar m-au scos din sarite. Restaurant de 5 stele si sa nu ai meniu in engleza? Varietatea de feluri nu era slaba, era sub orice critica. Iar cand au si adus mancarea, au pus capac. La micul dejun a fost haos. Dupa ce au reusit sa gaseasca un meniu prafuit in engleza si au adus ce am comandat, am observat ca lipseau elemente din meniu. De exemplu, la unul din meniuri aveam incluse fructe. Fructele s-au evaporat. Aveam apa sau suc de fructe. Dar numai pe hartie, ca in realitate nu. Clatita trebuia sa fie cu miere si nuci, dar era de fapt cu o apa indulcita cu mult zahar. Sub orice critica.

Astfel, concluzia mea este urmatoarea: hotel de 3 stele, cu potential de 5, mancare de 2 stele, servicii de 3 stele si nu as recomanda la nimeni.

Poate luna Mai era in afara sezonului, dar chiar si asa, nu se explica. Nu este hotel de 5 stele doar in sezon. Noi ne-am petrecut zilele (orele) la Arbanasi Han, o locatie superba, cu o gradina fantastica si mancare excelenta. Daca voi mai merge vreodata in zona respectiva, acolo ma voi caza si promit sa scriu un review.

Nu pot da detalii despre ce am vazut in zona, pt ca nu am vazut mai nimic in afara de cetatea Tsaravets, pentru ca am fost in interes de serviciu.

Va doresc experiente mai placute.

Trimis de Roxelly in 06.07.16 07:51:53
Validat / Publicat: 06.07.16 10:22:55
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 1509 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Roxelly); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 Priveliste de pe terasa
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[06.07.16 08:10:23]

@Roxelly - Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

[06.07.16 09:08:03]

@webmaster26: salut, mie imi arata in alta tara pozitionarea ori nu-mi arata bine, ori nu e setat ok. Poti verifica?

Multumesc

[06.07.16 09:23:22]

@Roxelly - corect, programul înregistrase aiurea una dintre coordonate. Am corectat, vrei să mai verifici odată, te rugăm? Mulțumim,

[06.07.16 09:28:20]

@webmasterX: acum este ok. Multumesc

iulianic
    [06.07.16 17:11:18]

@Roxelly - Îmi pare rău că te-a decepționat reședința fostului lider comunist al bulgarilor. Totuși, fotografiile tale ne ajută și pe noi, cei care nu am fost acolo, să vedem cum arară interiorul unei astfel de locații. Mă așteptam ca încăperile să fie mai spațioase decât la un hotel de rând și pe ici pe colo mai decorate.

Neîngrijirea se datorează inclusiv faptului că hotelul duce lipsă de clienti. Cine se aruncă la hotel de 5*, fostă reședință comunistă, când în sat sunt atâtea spații de cazare în casele istorice, de piatră, la prețuri probabil mai încurajatoare?

[07.07.16 14:57:13]

@iulianic: dpmdv incaperile sunt foarte mari. Poate nu reiese din poze, dar nu sunt ca la un hotel standard. Baia intr-adevar e ca o baie de la blocurile din anii '80, ca dimensiune.

Da, foarte probabil ca motivul deteriorarii sa fie din cauza lipsei de clienti. Dar ei mint clientii. Arbanassi Palace nu e hotel de 5*, indiferent cine a stat acolo. Sa-l faca hotel de 3 stele sau sa investeasca in el. Este pacat de potentialul pe care il are.

Eu nu am stiut ca a fost resedinta vreunui lider, iar motivele alegerii lui au fost ca aveam nevoie de un hotel apropiat de Rachev residence, care este in zona si sa fie un hotel bun, pt ca mergeam cu copilul de un an jum aproape si nu voiam sa am probleme de curatenie/igiena/mancare. Data viitoare merg la Arbanasi Han

ct64cas
    [07.07.16 16:11:05]

@Roxelly - da, a fost resedinta lui Todor Jivkov si nu s-a investit pt ca apartine de stat, asa mi-au spus cei de la receptie, eu am stat acum vreo 4-5 ani acolo, dar pe atunci se manca decent spre bine in restaurant si tot asa nu erau decat vreo 2 camere ocupate... pacat de pozitie, privelistea e f frumoasa...

[07.07.16 16:27:11]

@ct64cas: asa s-ar explica de ce nu se investeste. Pacat de ea