ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.07.2016

Sub orice critică
Extrem de nemulțumit
Sub orice critică

Dezamăgitor

Tocmai ne-am intors din vacanta din Larnaca, unde am fost cazati la acest hotel. Este a doua vacanta petrcuta in Larnaca, prima a fost anul trecut si am fost cazati la Constantiana Beach hotel, dar atunci nu am considerat necesar sa scriu un review, pentru ca am considerat ca ceea ce am gasit pe net a fost in concordanta cu ceea ce am gasit acolo. De data aceasta insa, din punctul meu de vedere, lucrurile stau altfel.

Am fost cazati intr-un apartament cu doua dormitoare (cam. 208).

Sa incep cu partile bune: camerele foarte mari, spatioase, saltelele de pe paturi ok, televizoare cu ecran plat si aparate de aer conditionat in ambele dormitoare si... cam atat.

De acum urmeaza ceea ce nu mi-a placut:

-la bucatarie: mobila veche, murdara, sertarele se inchideau greu, ti se lipeau degetele de manerele sertarelor; ca si vesela si utilitati, foarte putin utilata, o tigaie care fusese acoperita candva cu teflon, pt ca acum era toata zgariata, cateva farfurii, pahare (asta m-a deranjat mai putin, pentru ca nu gatesc in concediu, dar aviz celor care doresc sa foloseasca bucataria), suportul pentru scurs vasele ruginit si rupt; existau un prajitor de paine, un fierbator si un aragaz electric cu doua ochiuri

-in living: o masa mare, din lemn, zgariata si murdara

-la baie: bateriile de la dus si de la chiuveta vechi, acelasi aspet murdar si neingrijit, la dus jumatate din apa curgea pe dus, cealalta prin baterie, deci presiunea apei, si asa mica, era si mai mica

-in dormitoare mobila nu foarte veche, dar nici foarte noua, mocheta de pe jos putea fi curatata mai des

-am facut imprudenta sa luam in pretul cazarii si micul dejun... dezastru! se servea in holul hotelului, la receptie (nu au restaurant si nici o incapere amenajata pentru asa ceva); zilnic ni s-a dat acelasi fel de mancare: pe o farfurie (e mult spus platou) erau 2-3 felii de salam, 2-3 felii de sunca presata, 2-3 felii de cascaval, o jumatate de rosie feliata, cateva masline si cateva felii de castravete, 6 felii de paine prajita si un cos in care erau minidoze cu gem si margarina, de cea mai proasta calitate (am fost curioasa intr-o dimineata si am deschis o cutiuta cu gem de portocale... miros de detergent, consistenta de sapun) si toate astea pentru 3 persoane. ; iar de baut alegeai intre cafea si ceai si cate un pahar de suc de portocale (probabil de la vreun dozator); nu fructe, nu cereale, nu iaurt... dezastru; am coborat pana in ultima zi la micul dejun (la mancat am renuntat repede), de curiozitate, sa vedem daca totusi nu ne fac o surpriza si schimba meniul, dar n-am avut norocul asta

- curatenia in camere... si aici ghinion; in primele doua zile a venit o domnisoara si a schimbat prosoapele, a facut ceva curatenie, eram multumiti, am zis ca macar de atat avem parte, dar fericirea s-a terminat repede; in a 3 a zi nu a mai venit nimeni (si nu era duminica, atunci nu au cameriste), iar urmatoarele zile, venea o alta domnisoara, la cele mai nepotrivite ore, intre 14 si 15, cand incercam sa ne odihnim, si ne intreba din usa daca avem gunoi de aruncat si prosoape de schimbat; pana la urma, in una din zile, am rugat-o sa intre sa stearga pe jos si prin baie; nu prea i-a convenit, dar a facut-o pana la urma

-am tot gasit diverse comentarii pe net despre cat este de amabil si de dragut personalul; era un domn acolo, prezent zilnic la receptie, care, intr-adevar era foarte jovial si sociabil, dar nu cred ca este suficient pentru ca turistul sa se simta bine intr-un hotel si nu suntem foarte pretentiosi

Larnaca este o destinatie in care noi ne simtim bine, ne place plaja, apa, atmosfera linistita din oras, este un loc in care cu siguranta vom reveni, dar cu aceeasi siguranta vom evita acest hotel. Este plasat destul de aproape de plaja, cam la 5 minute de mers pe jos, dar oferta este foarte mare, asa ca vom gasi noi un loc de cazare in care sa avem conditii decente.

Trimis de marib in 05.07.16 21:07:41
Validat / Publicat: 05.07.16 21:52:30
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CIPRU. A mai fost în/la: am fst in Larnaca, cazati la Constantiana Beach Hotel

VIZUALIZĂRI: 2596 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (marib); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 34.20 EUR pe cameră

webmaster45 [05.07.16 21:49:28] »

@marib: Te-am ruga să (re)verifici coordonatele GPS ale acestei destinaţii pe harta interactivă AFA. Ne poți spune dacă-i ok? (mărește zoom-ul cât e necesar, până la afișarea la nivel de stradă - dacă-i posibil)

Mulțumesc.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 46&ridAnt=69919

webmasterX [05.07.16 21:50:57] »

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

marib [05.07.16 22:40:23] »

@webmaster45 - da, harta e ok

iulianic [06.07.16 16:49:03] »

@marib - Îți mulțumim că ne atenționezi asupra minusurilor acestei locații de cazare! Consider însă că e bine să scriem și despre hotelurile care ne-au lăsat o frumoasă amintire pentru că doar așa părerea generală se formează, se stabilizează, se intensifică.

Și eu am petrecut în Larnaca două sejururi, în ani diferiți, dar am numai amintiri frumoase despre oraș, despre cazări, despre obiectivele vizitate.

Este adevărat că nu am optat niciodată pentru cazări cu bucătării utilate, în care - eventual - să încropesc ceva de mâncare. În Grecia, de cele mai multe ori, am avut în cameră și chicinetă, dar rareori o foloseam. Îți dau dreptate când amintești despre "o tigaie care fusese acoperită cândva cu teflon, pt că acum era toată zgâriată". Toate tigăile teflonate pe care le-am văzut eu în chicinete arătau deplorabil și asta pentru că turistul fie că nu știe să folosească o tigaie teflonată, fie că puțin îi pasă de un lucru care nu este al lui.

Ar fi fost foarte bine dacă inserai și câteva poze. Știi că pe aici se spune că "o fotografie face cât 1000 de cuvinte".

iulianic, marib
    Alte impresii din această RUBRICĂBlazer Residence [ex Petrou Bros Apartments]: