ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.02.2010
ÎNSCRIS: 23.06.09
AUG-2009
2 AD. + 1 COPII

Decent

Am fost in cursul anului trecut, mai precis plecare in 19. 08. 2009, 5 nopti. Din pacate, fara aparat foto, dar voi incerca sa descriu pe larg ceea ce am intalnit aici pentru eventualii doritori. In primul rand trebuie sa precizez ca am ales Venusul pentru plaja care mi se pare de o calitate foarte buna; lunga, lata si cu nisip fin, intrarea in mare lenta, numai buna pentru copii. Plus ca aici "merge" la rama si guvidu' si stavridu' parca mai bine ca la Eforie! : -)

Ca traseu urmat: plecare din Bacau pe ruta: Adjud-Marasesti- Tisita- Tecuci- Ivesti- Hanu Conachi- T. Vladimirescu- Sendreni (dreapta spre Braila-Galati) - Baldovinesti (spre Slobozia inainte 2 giratorii) - Viziru- Insuratei- Slobozia Noua- Slobozia (stanga pe E60 spre Harsova) -Tandarei- Giurgeni (podul catre Vadu Oii) - Harsova (spre Constanta) - Stupina- M. Kogalniceanu- Ovidiu- Constanta- Agigea- Ef. Nord- Ef. Sud- Tuzla- 23 August- Venus.

Sejurul l-am preferat fara mese, hotelul neavind restaurant propriu. Am ales de obicei sa mancam la o autoservire (vestitele "impinge-tava") situata foarte aproape de plaja, in fata unui market din care ne luam pentru masa racoritoarele, la autoservire avind preturi duble. Masa era foarte buna si variata, desi autoservirea avea un aer vechi, de comunism, desi e destul de noua (sau de varuita proaspat). Preturile decente, de bun simt, puteai manca lejer sa te saturi cu 15 lei de persoana un pranz.

Hotelul. Pe scurt, decent. pe larg... s-o luam in ordine. La intrare ca peste tot pe litoralul nostru, cazarea se face la orele 18, 00 Am ajuns pe la 11, 00 asa ca aveam de asteptat. Am intrat la receptie unde un tip tanar era de serviciu. Am dat voucherele (mentionez ca inclusiv in Romania nu merg decat prin agentie de turism daca sejurul e mai mare de 2 nopti, asta pentru siguranta) si buletinele, i-am explicat ca abia am ajuns si l-am intrebat cam cand crede ca am putea intra, si daca e necesar sa asteptam pana la 18, 00. A zambit (! ) ne-a luat un nr de telefon(!!) si ne-a spus ca ne suna el cand putem intra (!!!), cam intr-o ora maxim. (...din ce in ce mai uimit!)

Am lasat masina in parcarea hotelului, gratuita in limita locurilor; dar nu e o problema, se parcheaza si pe marginea drumului, zona nefiind intens circulata. In parcare e preferat un loc chiar langa trotuar pentru umbra, altfel... frige!

Am plecat sa haladuim prin statiune, sa cautam viitoarele locuri de luat masa, cafeaua, berea, jocuri, etc. N-am apucat decat sa servim masa, intr-o jumatate de ora sunindu-ne tipul de la receptie, cum ca se poate intra!(...aici uimirea a atins cote aproape de maxim!) Nici nu apucasem sa terminam de mancat. Ajunsi inapoi la hotel, alta surpriza: tipul ne da doua chei de la doua camere diferite, una in stanga alta in dreapta hotelului si ne-a lasat sa le vizitam si sa ne alegem una!!! (...abia acum am ajuns la uimirea maxima!) Eu cred ca cei 10 lei dati au fost cheltuiti de noi cu cap. Omul si-i merita! Mai ales ca intai ne-a facut serviciile si apoi a vazut "ceva". Mai rar asa ceva, mai ales ca parcarea hotelului era ticsita de masini de prin toata tara, deci cred ca hotelul era cel putin la 65-70% din capacitate ocupat!

Camerele: cum te uiti la hotel, cele din partea stanga sunt cumva mai ciudat asezate, adica din balcon de la etajul unu (aici am fost cazati) poti cobori / intra direct pe/de pe un delusor; acest lucru nu se intimpla in camerele din dreapta hotelului. Am ales sa stam in dreapta (desi la balcoanele din stanga era un grilaj de protectie... dar parca eram la penitenciar...) si pentru ca fix sub balcon este un loc de relaxare cu banci si loc in care copii pot alerga pe iarba; bun pentru badminton, remy, o bere, etc.

Trebuie spus ca hotelul are 2 tipuri de camere: cele din spate sunt mai mari si nerenovate si daca nu ma insel, nu au blacon. Cele din fata in care am stat noi sunt renovate, au balcon... renovarea consta in faptul ca mobilierul (un mic dulapior pe care sta TV si care are mini-barul inauntru) este nou. Deci mobilier nou, mini-bar in camera (care nu poate raci nimic de fapt; am stat 2 zile cu o bere la cutie acolo si era la fel de calda sau de rece ca atunci cand am luat-o), televizor cu destule posturi, inclusiv desene animate non-stop pentru copii. Balconul frumos, destul de mare pentru o cafea la 2 persoane si destul de mic daca mai intra si copilul sa bata mingea: -) "Termopanul" era de lemn, exact din cele de pe vremuri demult apuse, un lemn scorojit si cu vopseaua uscata si umflata. Cum spuneam, balconul bun pentru cafea daca reusesti sa intri/ iesi... la noi era blocata usa asa ca am apelat la talentele mele de mare mester (din ala de bate un cui si-si baga degetele-n ghips dupa...) si am reusit (!!! ) spre uimirea generala sa o repar... adica am reusit sa o deschid cu o buna parte din lemnarie si tencuiala de deasupra... noroc ca era vara si afara cald, inclusiv seara. : -)

Baia... micuta, cu dus cu cadita, apa calda non-stop... , acoperita cu faianta din cea mica, de comunism, si numai pina pe la trei sferturi, restul varuit.

La receptie "barul" avea in total vreo 5 sticle de bere, citeva de vin... preturi cam ridicate, barul trebuia cautat... adica nu-ti dadeai seama ca acolo este, fiind de marimea unei tonete de inghetata; era si o toneta acolo, inghetata era buna, prospata si diversificata, copii toata ziua calare...

Curatenie se face zilnic (adica maturat, si dupa ce am "reparat-o" - deschis usa la balcon, dus cosul) si se cunoaste cand apar femeile de serviciu, le auzi cand pleaca di camera lor: "faaaaa... ai luat mopu'?? pai ia-l ca te iau eu pe tine! vii cu mana-n... buzunar? hai ca ma duc la aia la 120... vii si tu... ada fa si aspiratoru', ca iar zice ala de la 208 ca n-avem! ada sa-l vada, ca tot cu matura dau! " Era clar, tre s-o intinzi la plaja ca te ia tanti Leana cu totul!

In concluzie, mi-a placut, voi reveni cu placere mai ales ca personalul e dragut si serviabil, chit ca hotelul da semne de oboseala... si are clar reminiscente din "epoca de aur" (la constructie)

Atentie la tavan dupa ce treceti de receptie spre camere: daca aveti peste 190 cm, prezinta pericol social!

P. S. drumul pana la plaja dureaza in jur de 10 minute daca o luati pe strada si cam 5 minute daca la iesirea din hotel treceti strada, intrati intr-o baza dezafectata si de acolo aveti drumul batatorit pina la o alta sosea ce iese direct la bazarul de pe plaja. Aici aveti grija la buzunare: 1 vinde, 2 shutesc!

Parerea mea este ca raportul calitate-pret este bun, desi degaja pe dinauntru un aer obosit.

Trimis de sbacau in 20.02.10 12:30:06
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în VENUS.

VIZUALIZĂRI: 3793 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sbacau); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

paunflorin
    [20.02.10 21:27:15]

Eu am descoperit Venusul acu trei ani.

De atunci am fost in fiecare an, in acelasi hotel...Sanda si am stat in camerele nemodernizate, de pe nord.

Incearca sa vezi reviewul meu de la hotel Sanda si precum si cel postat pentru plaja Perla Venusului.

Hotelul Rodica este langa Sanda.

Incearca anul acesta hotelul Sanda, manaca la Spring time (autoservirea din centru cu calutul galben), fă plajă la Plaja venusului cea spre Saturn(gogosi- 0,5 lei bucata, cafeaua 1leu la automatul spre plaja, berea 3 -4 lei), cea spre Saturn si mergi cu familia, seara, la discoteca in aer liber de pe aceasta plaja si vacanta voastra va fi mai frumoasa.

Eu am luat biletul pentru cazare, in fiecare an, prin programul Vacanta Timpurie, de pe net si a fost foarte ieftin. Am ales perioada 26.07-.

Despre masa- nici noi nu am luat biletul cu masa, dar la Spring time e super misto si mancarea foarte diversificata si foarte buna.

Nu am avut probleme digetive cu copilul, ca in Eforie N.

Vacanta placuta pe 2010

[22.02.10 10:50:33]

ms florine. am fost la Saturn pe jos, in cautarea unui bancomat... pe care l-am gasit apoi cu masina in Mangalia; drumul spre Saturn e frumos, scurt, merge facuta plimbare de seara; la discoteca nu mai merg... la varsta mea asta mai trebuie! : -) Sanda stiu pe unde e, anul asta as vrea sa schimb cu Ef. Nord, am acolo un locsor super. : -)

ionut73
    [23.03.10 14:26:37]

nu stiu ce vezi tu interesant la acest hotel... e de toata jalea... nu stiu cum a-ti rezistat sa stati acolo... se pare ca aveti standarde scazute... ce vezi frumos la plaja??? mai incearca si alte destinatii... succes...

ancamariagadea*
    [23.03.10 14:49:44]

@ionut_lungu,

Fiecare are dreptul la opinie, fiecare apreciaza un hotel dupa criteriile proprii si nu cred ca trebuie judecat de altcineva. Este un hotel 1-2 stele, cum ati vrea sa fie? Lux?

Parerea mea este ca nu are nimeni dreptul sa "atace" standardele nimanui. Poate sunt persoane pentru care hotelul conteaza prea putin si cauta doar un loc curat si atat, fara mare lux... Poate sunt persoane care trebuie sa se incadreze intr-un anumit buget si aleg ceea ce isi permit. Daca nu ai bani multi, pentru "standarde inalte", inseamna ca nu trebuie sa mai pleci in concediu?

Nu am nimic cu dvs., nu va suparati, insa am dreptul sa contrazic o idee a dvs.!

Din punctul meu de vedere acest review este binevenit si foarte detaliat scris. Sunt convinsa ca sunt multe familii interesate si de hoteluri mai modeste, dar curate.

webmasterXY*
    [23.03.10 14:57:55]

@ ionut_lungu > poate ca sbacau asa-si doreste si/sau atat isi permite dpdv financiar. Poate ca doar atat rezista sa calatoreasca spre sud. Cu ce te deranjeaza? Omul si-a spus parerea, chiar cu foarte multe detalii (chiar grafice - bravo! ) si acest sait exact pentru astfel de opinii este facut. Cuprinzatoare si la obiect.

Daca tu ai stat la acel hotel si nu ti-a placut, te invit sa scrii un review unde sa spui lucrul acesta. Daca nu, te rog eu frumos (dar numai de data asta! ) sa te abtii pe viitor sa mai critici persoanele pentru parerile pe care le scriu aici. Multumesc,

[24.03.10 09:56:40]

stati un pic, sa raspund si eu omului...ionut, nu te supara...si fac o dezvaluire pentru prima data, si rog web, daca se considera necesar, sa ma scoata din clasamentul pentru locuri si premii...probabil deranjez; lucrez in turism, iar la Rodica am fost ca si turist, ca tine sau oricare altul; si crede-ma, imi cam permit sa merg pe unde imi vine. Nu sunt becali sau tiriac, dar nici muritor de foame. Ai cumva familie? Si, ca un cap de familie, dupa ce te-ai plimbat cam pe tot litoralul romanesc, ai cerut o parere si lor unde le-a placut mai mult? Sau ca un macho-man ai hotarit singur-singurel ca nu-ti place Venusul?

Mie personal, imi place plaja de aici; e fina, cu nisip, copii s-au simtit foarte bine la mare, are intrare lina in apa, cam tot ce isi doresc copii pe plaja (jocuri, sucuri, gonflabile, etc). Si dupa cum spuneam, in fiecare an merg cu ai mei si in Grecia si in Turcia, tot ca turisti, evident. Hotelul, daca citesti atent, emana un aer comunist, dar care nu te deranjeaza; si standardul mi-l adaptez dupa tara, perioada, stare de spirit, etc. Eu vad o "aventura" si mersul pana la Mall, daca vrei...totul mi se pare o eterna excursie, prefer sa vad viata in roz, sa incerc sa ma simt bine cam peste tot, fara sa bag in seama micile neajunsuri peste care dau si fara sa profit de statutul meu in societate sa le remediez; si crede-ma, asa sunt in stare sa spun unui turist EXACT ce gaseste la fata locului, nu ce imi arata mie hotelierii ca lucrator in turism. Nu am facut caz de faptul ca lucru intr-o agentie, nu mi-am facut reclama, aici am postat impresiile ca oricare altul dintre voi, pentru simplul motiv ca sunt mai mereu un turist, sunt mai mereu unul dintre voi, chiar daca pot spune mai des ca unii: "amfostacolo"!!!

in rest, respect...

webmasterXY*
    [24.03.10 10:12:25]

@ sbacau atat timp cat nu promovezi destinatii din "portofoliul" propriu, esti mai mult decat binevenit aici. De altfel, nu esti singurul ofertant de produse turistice care este in acelasi timp si consumator si (in plus) membru participant al comunitatii AmFostAcolo.

Pe de alta parte, din punctul meu de vedere (ca "responsabil de zona") as considera retragerea ta drept o pierdere grea pentru utilizatorii acestui site. Cat despre retragerea din concurs, asta tine doar de liberul arbitru (cred ca inca se mai poate decide fiecare daca participa sau nu la concursul pe acest an, bifand o casuta dintr-unul din taburile de la Contul Personal), dar mie nu mi se pare ca ai fi unul dintre cei care doresc sa "profite" de pe urma acestuia si (repet) atat timp cat tu respecti regulile, noi nu avem niciun motiv sa te eliminam!

Te asteptam si cu alte impresii.

ionut73
    [24.03.10 10:17:47]

poate tie iti place... nimic de zis dar eu am postat poze frumoase si tu ai comentat fara rost... eu consider cat scriu si mai ales ce valoare dau textului meu... te rog sa scoti poza din baie de la venus ca nu trebuie sa-ti admiram noi, ceilalti, pachetele de vata si alte lucruri...

[24.03.10 10:37:50]

ionut, poza la care faci referire este incarcata de un alt utilizator, nu de sbacau. Si chiar dac-ar fi fost incarcata de el, cererea ta de a "scoate" poza o gasesc nelalocul ei.

In plus, la modul general: poate de vina-or fi dezavantajele comunciarii in scris (versus cele verbale), poate nu percep eu bine 'tonul' cu care scrii, dar pe mine unul ma deranjeaza agresivitatea pe care mi se pare c-o vad in scrisele tale - nu are ce cauta pe acest site o asemenea tonalitate.

Considera asta un avertisment.

neimportant
    [24.03.10 11:43:04]

pentru ionut lungu, imi cer scuze daca obiectele din imagine v-au creat un disconfort (vata era doar pentru dezinfectat cu spirt si nu pentru altceva), dar am vrut sa surprind doar o mica parte din dotarile băii (duşul, faianţa care anul acesta poate se va schimba, chiuveta generos de incapătoare care permite să păstrezi rece lubeniţa sau pentru cei cu copiii mai mici să-i spele la funduleţ direct in ea, gresie nu era pe jos, doar mozaic din "epoca de aur", etc. ) As fi vrut sa surprind baia in toata plenitudinea ei, cu dusul si cadita functionand, scaunul de toaleta functional, dar din pacate, fetita mea cea mica trona la budă şi nu mi-a permis sa fac o fotografie in care intimitatea ei sa fie devoalată.

Totusi, cred ca fotografiile, fie ele din hotel sau de pe afara, ale mele sau ale celorlati care le posteaza, au parfumul lor (fara aluzii obscen-odorizante) care ne dau o imagine fidela a conditiilor pe care le-am gasit si pe care dorim sa le evitam sau nu in viitor, Si inca ceva... cand privesc fotografiile, chiar si din baie, parca dau timpul inapoi, si sunt din nou la mare... concediu, plaja, valuri...

Daca vi s-a parut ironic ecoul va rog sa ma scuzati.

[24.03.10 12:41:37]

deja ma amuz...

Web, multumesc pentru aprecieri...si nu, nu promovez pachete proprii, desi marea majoritate a celor puse de mine pe site le am si la vanzare; dupa cum se vede, am evitat sa pun preturi la ele; eu intai vizitez locatiile la vanzare si abia apoi le promovez; si promovarea o fac pe siteul meu, nicidecum pe acesta, unde ma simt super alaturi de alti la fel mie; pentru ca am fost, sunt si probabil voi fi intai si-ntai un simplu turist. Dar am decis ca aceasta pasiune sa o transform si in loc de munca.

Iar ionut, poza, dupa cum spunea si web, nu-mi apartine; daca citeai atent macar la inceput rw meu vedeai ca am specificat ca nu am avut aparat foto, de aceea am cautat sa dau cat mai multe amanunte care sa compenseze acest lucru. Eu nu te consider agresiv (desi ai mai atacat si in alta parte comentariile mele), sper sa nu ma insel; observatiile tale, daca sunt pertinente le iau ca atare si incerc sa te multumesc si pe tine si pe cei care au aceeasi parere cu tine. Si sa-mi amintesti te rog unde am comentat eu fara rost la ce ai spus tu...imi cer scuze daca te-am deranjat, poate am incercat sa ma lamuresc cu ceva; oricum, razbunarea, daca asta e...nu prea-si are rost aici...vei vedea, aici incercam sa ne ajutam, sa ne lamurim, sa ne sfatuim...

Zapa, lasa tati poza cu vata din baie...eu recunosc ca mai folosesc si asa ceva, mai ales cand vin bushit de la meci...Mi se pare un lucru normal; ma mir ca nu s-a observat si hartia igienica, sa trebuiasca scoasa si aia, unii probabil ori nu folosesc, ori au "bideu" :-)) Sunt lucruri normale, zilnice, pe care le uzitam toti...cred! Si eu sincer, la pozele tale am cautat sa vada daca sunt la fel camerele si baile..si nu-s! eu am avut dus, tu cada; eu din cate am dedus am stat in cealalta aripa de hotel fata de tine. :-)

Cris
    [07.06.10 15:16:41]

Astazi m-am apucat sa recitesc review-rile despre hotelurile din Venus si am dat si peste al tau. L-am recitit cu placere si vreau sa iti spun ca atat mie cat si sotului meu aceasta statiune ne-a ramas la suflet.

Anul trecut am fost in Albena unde a fost f bine, dar acum ma uit tot pe ofertele din Venus. Este o statiune in care as merge oricand cu placere.

Util review-ul tau, pt ca oscilez intre Sanda, Rodica si Corina. Cel mai tare imi place Corina, dar nu a scris nimeni despre el (inca).

[07.06.10 17:19:17]

@pacurarcris, toate cele 3 hoteluri (+ Lidia) sunt cam de acelasi nivel; ce gasesti intr-unul gasesti in toate; daca mergi sa te simti bine o poti face fara probleme la oricare. Alege si tu dupa criteriile personale, de exemplu- distanta fata de plaja sau de piata, zgomot, zona verde, sau stiu eu...Ideea e sa te duci in concediu si nu in inspectie...si te vei simti bine alaturi de ai tai.

Concediu placut!

Cris
    [08.06.10 09:44:51]

@sbacau, sunt convinsa ca ma voi simti bine, la Sanda am stat acum cativa ani si imi place f mult zona, mai ales daca nu ai copii mici. Este o zona linistita si plina de verdeata.

Stiu ca cele trei hoteluri sunt identice ca structura, dar in ultimele zile am cautat informatii si am vazut ca Rodica este putin imbunatatit, Sanda are camerele de la parter si etajul 1 modernizate complet, iar Corina acum este de trei stele si este renovat complet, camerele aratand f bine. Iar ca pret la Corina este cel mai avantajos. Lidia in schimb nu este imbunatatit deloc.

Oricum mersi, stiu sigur ca va fi un concediu reusit daca aleg oricare dintre aceste hoteluri, pt ca stiu exact ce asteptari am.

Concediu placut si tie.

Cris, neimportant, paunflorin, sbacau