ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.07.2016
ÎNSCRIS: 21.05.12
JUN-2016

Către satisfăcător

Nu foarte incantati!

Plecare 27.06.2016 ora 13 din Bucuresti - destinatia Antalya, Belek.

Mergem de 6 ani in Turcia si tot de atatia ani am "ravnit" la celebra zona Belek, asa zisa ce-a mai cautata, cea mai scumpa si frumoasa.

In Antalya am fost in anii trecuti in zonele Kemer si Side (vezi impresii).

Ziua ceea mare sosise si pentru noi, uraaaaaaaaaaaaaaa!!!

Zborul cu Tarom minunat, transferul ok!

Ajunsi la hotel... nu ne-a preluat absolut nimeni de la masina... surpriza (neplacuta evident). Ghida noastra (o domnisoara tanara si draguta ne-a facut instructajul ce si cum sa completam in formular inca de pe drum) ne-a intrebat daca stim engleza, ne-a urat concediu placut si sa nu uitam de a 2-a zi intalnirea cu mama ei pentru "celebrele" excursiiiii!!! Asta a fost tot si dusa a fost.

Noi ne-am cazat fara probleme (era ora 16) am primit imediat camera, nu am dat tips, un bellboy ne-a carat bagajele in camera si ne-a ajutat la desfolierea lor.

Camera: Am primit o camera la etajul 2, enorma, clar nu pentru ea platisem, ceva gen 6 m x 6 m (adica foarte mare camera) fara dresing, hol si baie (care si ele erau generoase). Cred ca era o camera pentru o familie cu 2 copii cel putin, avand 2 paturi suspendate, o canapea extensibila si un pat de bebe (camera era atat de mare incat am "pitit" patul de bebe dupa canapea si nu se fevea si nu ne deranja. Dresing super incapator si ok compartimentat din punctul meu de vedere, seif gratuit, umerase... Camera noastra avea vederea spre IC hotel si terenurile de tenis, racoare si liniste. (in camera datorita pozitionarii ma simteam ca intr-o statiune montana cu aer racoros si priveliste minunata).

Baia cu cadita de dus mare, consumabile (pe care noi nu le-am folosit deoarece mi-am adus de acasa, de aceea nu pot sa spun daca ele au fost sau nu inlocuite cand se terminau, deoarece nu stiu). Curatenie exempla, bar cu : o bere micaaaaaaa 250 ml, o apa minerala mica 250 ml, 2 ape plate 500 ml, fanta, cola si sprite la cutii 330 ml. Bar reumplut zilnic fara exceptie. Desi la alte resorturi femeia care facea curatenie reumplea barul, aici un sef venea si facea acest lucru. Erau cred 2-3 nivele de sefi, cei cu tricouri albastre, peste ei cei cu tricouri rosii. Am avut ocazia sa stam de vorba cu ei, treceau si cereau parerea turistilor, eram intrebati daca ceva ne deranjeaza, daca avem probleme. O familie din germania a spus ca-i deranjeaza multitudinea de pisici din resort (a 2-a zi numarul lor s-a redus, si daca nu ma insel pana sa plecam disparusera cu desavarsire).

Nu as stii sa va dau un motiv clar si concret (si nu imi sta in fire, poate pentru a verifica corectitudinea lor, nu am dorit sa las nici un cent la nimeni, a facut exceptie baiatul care ne-a carat bagajele-singurul care a primit 5 euro).

Cu toate acestea (adica faptul ca nu am lasat bani), zilnic s-a facut curat si zilnic am avut minibarul plin asa cum se specifica si pentru care am platit.

Noi am ajuns luni la hotel, de luni pana miercuri aveam senzatia ca suntem intr-o oaza de relaxare nu la mare, liniste, lume putina si de calitate, multi nordici... chiar facea o gluma sotul spunand ca e multttttttttttt prea multa liniste. E dar... vorba aceea : ai grija ce iti doresti, de joi totul s-a schimbar 360 grade. Resortul s-a umplut de turci si cateva familii de cazacstanezi. La revedere liniste, la revedere bun simt, la revedere odihna, bun venit haos si balamuc. Multiiiiiiiiiiii copii!!! Unii nou nascuti care plangeau, altii ceva mai marisori care faceau numai ce isi doreau...

Masa: Asa cum toata lumea spune, in Turcia nu ai cum sa mori (figurat vorbind) de foame, dar nici nu ne-a "dat pe spate absolut nimic". Dimineata ca peste tot oua in toate formele si variantele posibile (fier 5 si 10 minute, omlete, ochi), pancake, branzeturi peste 10 sortimente, masline, faguri intregi de miere, fresh de portocale, mezelurile lor...

Pranzul cu 5-6 feluri de mancare, repetative, cu pui si mai rar miel si curcan, cu peste, dar te cam saturai de aceleasi si aceleasi feluri.

Cina de regula diversificata. Vineri cred ca au inceput sa vina patronii si situatia s-a schimbat (in bine). Toata lumea misuna si se agita, mancarea a inceput sa fie mai multa si mai buna... darrrrrr s-a umplut de turci, cred ca au facut reduceri masive cu scopul vanzarii biletelor si umplerii hotelului (hotel care la sosirea noastra nu cred ca era mai mult de 50% ocupat). Nu am vazut fructe de mare, nu ton, nu porc!

Piscinele: mai mici si mai... fata de poze si de asteptari, dar... erau locuri suficiente pe sezlonguri, mai putin in apa... dar...

Erau aduse prosoape reci (inghetate) la sezlong-uri dupa ora 14, icecofee, etc.

Inghetata de la ora 14-18, nu s-a intamplat sa spuna ca s-a terminat sau... nu! Gozleme, gofre dupa ora 14. La snacks bar nu am fost, nu stiu ce serveau. Foarte bine intretinute!!!

Erau restaurante a la carte, dar nici acolo nu am facut rezervare desii aveam dreptul ca si la spa (15 minute gratis). Cu plata erau preturi destul de piperate.

Marea minunata, curata si calda, sezlong-uri enorrrrrrrrmmmmmmmmmmmmmm de multe. Am observat ca erau depozitate langa amfiteatru cateva sute (ceea ce ma face sa ma gandesc ca au fost ani in care erau de 4 ori mai multi turisti cazati aici decat in prezent, erau 5-6 randuri de sezlonguri dintre care 1-2 erau ocupate. In week-end a fost ceva mai aglomerat, dar niciodata toate sezlongurile ocupate!).

Apa atat la mare cat si la piscina curata si calda! Un mare plus, dar... si eu caut mereu aceasta infosmatie asa ca doresc sa o adaug: intrarea abrupta in mare. Nu foarte multe pietre, dar nici nisip fin. Pesti multiiiiiiiiii, apa foarte clara.

Spectacolele la amfiteatru: dupa bafta banuiesc, am avut parte de 3 spectacole minunate: brazilieni, circul din mongolia si seara turceasca, in rest cei din echipa de animatie facea "spectacoleeee" nu foarte pe placul nostru...

Un mare minus pentru noi a fost faptul ca nu aveau (stiam) luna park siiiiiiiiii nimic in afara resortului. Noi in fiecare an ieseam pentru cumparaturi singuri, chiar daca erau la 800m sau mai mult aveam unde sa mergem in plimbare sa achizitionam suveniruri pentru rude si prieteni. Aici din pacate nu erau decat resorturile vecine, nimic altceva.

Am fost nevoiti sa cumparam mici atentii la de 3 ori pretul din bazar din magazinele din hotel.

Era sa uit un lucru esential care pentru noi a fost o mareeee problema: extrem de putine toalete. Efectiv nu stiu cum au primit aviz de functionare, la o asemenea suprafata si atata lume sa existe 2-3 in tot resortul!!!

Nu regret ca am venit aici, regret ca am cumparat biletul foarte devreme (nu se stia la acel moment de absenta rusilor-ceea ce nu regret ca au lipsit, din contra!!!) si am dat foarte multi bani pe bilet fata de restul turistilor, dar nici nu m-as mai intoarce.

Il recomand familiilor cu copii, dar nu celor care doresc odihna sau distractie. Un resort pentru familii cu copii multi si mici (pana in 7 ani).

In speranta ca acest rew v-a ajuta pe cineva cat de putin, va doresc vacante minunate si alegeri inspirate!!!

Trimis de mihaamelea in 05.07.16 10:48:26
Validat / Publicat: 05.07.16 11:41:40
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Didim, Kemer, Side

VIZUALIZĂRI: 10189 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mihaamelea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[05.07.16 11:14:11]

@mihaamelea - Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 43&ridAnt=69884

Corina70
    [05.07.16 12:28:24]

@mihaamelea - Daca imi permiti o mica observatie legata de tips sau bacsis : parerea mea este ca 5 euro pentru caratul unor bagaje, chestiune care dureaza putin si are loc de maxim 2 ori pe sejur, reprezinta o plata prea mare in comparatie cu 0 euro si 0 centi pentru menajere, ganditi-va ca ele muncesc mult mai mult decat bell-boy-ul, in fiecare zi va fac curat in camera si baie, schimba lenjeria de pe pat (zilnic sau la intervalele stabilite de fiecare hotel).

Ori lasati cate un mic bacsis (2-3 euro pe sejur) pentru bell-boy, camerista si barmanul care va serveste cel mai des in sejur, fie nu dati nimanui nici-un cent.

De principiu, nici eu nu sunt de acord cu bacsisul la receptie, pentru a primi o camera superioara celei platite/rezervate (mai mare sau cu vedere nu-stiu-cum, in loc de camera standard land-view). Pentru ca nici mie nu mi-ar conveni sa primesc o camera "inferioara", doar pentru ca acea camera care trebuia sa fie "a mea" (cu sea-view, pentru care se plateste in plus), a fost ocupata "abuziv" de un alt turist, care a dat bacsis la receptie, desi el a platit pentru o camera standard, sa zicem.

Eu am dat mereu un mic bacsis, cu draga inima, atat bell-boy-ului, cat si cameristei, barmanului sau am pus in cutia de "tips" de la restaurant. Pentru ca pur si simplu am fost multumita de serviciile lor, de modul in care si-au facut treaba. Oamenii acestia muncesc ore in sir de dimineata pana seara/noaptea, in caldura infernala de cele mai multe ori, incercand sa-si pastreze amabilitatea si zambetul pe buze (unora le reuseste, altora mai putin sau deloc). Plus ca salariile lor nu sunt grozave, asa ca aceste mici atentii din partea turistilor sunt cum nu se poate mai bine-venite. Ca doar nu se face gaura in cer lasand un bacsis total de 10-15 euro pe sejur, pana la urma e vorba de maxim 70 lei lasati ca multumire, anticipat sau la finalul sejurului, pentru servicii si modul in care esti tratat/respectat ca turist. La cat costa un sejur, de obicei peste 1000 euro, ce mai conteaza 10-15 euro lasati ca bacsis? Mai ales ca asta e o traditie in aceasta tara, pana si originea cuvantului bacsis fiind turceasca?

Inteleg sa nu lasi tips atunci cand nu esti multumit de servicii (cazare, mancare) sau modul in care esti tratat.

A nu se intelege ca fac apologia "bacsisului", ca fara acesta nu se poate trai sau mai stiu eu ce. Ci vreau doar sa arat ca o mica recompensa din partea noastra, ca turisti, atunci cand suntem multumiti de servicii si modul in care am fost tratati, inseamna mult pentru acesti angajati, in primul rand ca gest si in al doilea rand ca venit suplimentar.

mihaameleaAUTOR REVIEW
    [05.07.16 12:38:05]

@Corina70 - Da inteleg perfect ce imi spui. Si eu am lasat mereu (anul trecut daca nu lasam eram tratati f rau si vb serios, asta am vrut sa "verific" aici, daca ei fac acest lucru din corectitudine sau ptr bacsis).

La bell boy i-am lasat 5 euro ca nu aveam mai putin.

[17.07.16 17:35:23]

@mihaamelea - Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs solicitării de a încărca fotografii.

callmevaly, Corina70, mihaamelea
    Alte impresii din această RUBRICĂCrystal Tat Beach Golf Resort & Spa (ex Barcelo) [Kadriye]: