ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.02.2010
DIN: Jilava [IF]
ÎNSCRIS: 08.09.08
AUG-2009

Extrem de nemulțumit

Un hotel ieftin şi drăguţ

Visam de doi ani la o plimbare la Paris, dar intotdeauna concediul soţului nu se suprapunea cu al meu, şi să mergi fară partener la Paris e ca şi cum ai innota intr-un bazin fără apă...

Cum perioada sejurului a fost stabilită am şi trecut la căutarea unui hotel după bugetul nostru. După o căutare scurtă pe www. booking. com am făcut rezervare pe cel mai ieftin hotel din reţeua IBIS. Rezervarea pentru o noapte era 35 euro. Cum ne-am gîndit că nu prea stăm prin cameră mi s-a parut OK. Imediat mi-a venit pe maill şi confirmarea şi astfel am considerat că totul este aranjat.

În toate prezentările hotelului scrie că e la 2 km de centru, dar şi aici m-am pacălit…este la 2 km de centrul suburbiei Meudon, nu de centrul Parisului. Nu am avut nici cea mai vagă idée cît de departe poate fi de vreo staţie de metrou că nu aş fi făcut rezervarea.

De pe autostradă am mai mers 10 km pînă am ajuns la hotel. Dacă nu am fi avut GPS eram mîncaţi. O dată ajunşi am scos fericiti confirmarea rezervării şi am cerut camerele. La receptie surpriză! Ni s-a spus că era o problemă, rezervarea era OK, dar de plătit trebuia să plătim preţul afişat, adică 85 euro…Ne-am simţit furaţi pe faţă, dar eram atât de obositi încît am luat de bună bîlbîiala lor că nu ştiu ce probleme a fost cu banca la care eu făcusem cardul. Era un card făcut special cu o sumă de bani care să ne acopere sejurul din Franţa. Probabil problema era că acel card a fost emis chiar în săptămîna în care am făcut rezervarea. N-am înţeles nici în ziua de azi…tot ce-am priceput atunci a fost că ne-au furat pe faţă pentru că şi factura ne-au dat-o pe o singură zi şi banii ni i-au luat la recepţie pe 4 zile. Trebuia să plecăm în altă parte, dar eram prea obosiţi şi ne-am gîndit că plătim tot atît sau poate mai mult. Ca să mai cîştigăm din pagubă nu am mai plătit şi micul dejun, şi ne-am cumpărat mîncarea de la supermarket şi am mîncat în cameră, în semn de protest...

Hotelul era foarte curat, cu telefon, fără frigider, baia cu duş, internet la recepţie. nu-mi amintesc dacă avea aer condiţionat, dar era în august şi ştiu că nu am murit de căldură.

De la hotel spre centrul Parisului ne deplasam cu un autobuz, pe care î-l luam de foarte aproape, apoi mergeam cu metroul.

Maşina o ţineam în parcarea hotelului, parcarea subterană era contracost. Noaptea plecam să ne plimbam prin Paris cu maşina, dar locurile de parcare se găseau foarte greu şi tot timpul stătem cu teama că nu ne mai găseam maşina la intoarcere.

A gasi un loc de parcare in Paris era o aventura. Din lipsă de spaţiu maşinile erau aproape lipite una de alta.

Atenţie cînd rezervaţi la acest hotel. Vreau să cred că la noi a fost o întămplare nefericită. Am simţit că suntem trataţi ca şi români şi nu ca nişte cetăţeni europeni.

Trimis de kmy in 19.02.10 20:27:09

VIZUALIZĂRI: 2921 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (kmy); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 turnul - la ora fixa se aprindeau toate luminile

Dragoș_MD
[20.02.10 00:27:23]

eu as fi retrimis mailul de confirmare, atasam o scanare a facturii primite la hotel si ii rugam pe cei de la booking.com sa rezolve cumva problema: ori sa fiu rambursat pentru diferenta, ori sa fie scos de pe saitul lor acel hotel neserios. si aveai dreptul sa scrii un review pe booking, dupa sejur. ai facut-o? ai spus si despre nerespectarea tarifului contractat, ca aici?

daca voi nu va aparati drepturile, cine ati vrea s-o faca?!? mai ales acolo, daca le 'sopteai' ca anunti 'melitia' pentru ca vor sa te insele, cred ca imediat atitudinea lor ar fi devenit mult mai cooperanta. sau macar sa fi cerut sa vorbiti cu cineva cu putere de decizie, care sa hotarasca ce nu e ok la acea rezervare, de nu se poate respecta pretul convenit.

PS: daca plecati fara sa va fi cazat la ei, tot trebuia sa paltiti (de obicei, pretul pe o noapte) pentru "neprezentare" sau anulare prea tarzie a rezervarii. deci uneori e buna si o confirmare inaintea plecarii cu hotelul ca toate datele din rezervare sunt in regula si sunteti asteptati.

pepsi70ro
[20.02.10 07:01:51]

www.ibishotels.com este locul unde se pot face rezervari pentru orice hotel din acest lant la preturi atractive si sigure.

webmasterXY*
[21.02.10 19:11:20]

kmy, am "taiat" putin din titlul review-ului (numele hotelului). Daca vrei sa revenim la forma initiala, te rog sa imi spui!

kmyAUTOR REVIEW
[22.02.10 07:31:55]

ai dreptate, Dragoş, dar frumuseţea Parisului a acoperit nemulţumirea de la hotel. Cred că asta ni s-a întîmplat pentru că toţi erau pesimişti şi nu credeau că putem sta la Paris la un preţ aşa mic. N-am făcut nimic din ceea ce ai spus tu. Am lăsat-o moartă în ,,păpuşoi''!

alinamitru
[05.06.10 22:02:13]

da si eu am facut rezervare la un hotel ibis din Nancy pt iulie de pe booking si pretul este 186 E/ 3 nopti.

A fost f putin cat credeai tu ca e rezervarea. Poate ar fi trebuit sa te gandesti un pic ca e prea ieftin, mai ales pt Paris. Macar nu regreti, ai compensat cu peisajul...

alinamitru