ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.07.2016

Către satisfăcător
Extrem de nemulțumit
Sub orice critică

Vila Tasos situata langa cimitir

Am fost in aceasta vila in perioada 27 iunie - 03 iulie 2016. Vila este situata la 40 de metri de cimitirul orasului si este departe de plaja, taverne, etc.

Propietarii nu vorbesc nimic in afara de greaca si sunt inraiti. Doamna Kula are de facut comentarii pe ton ridicat la orice.

Ai venit cu masina proprie sau ai inchiriat una? Deja ai probleme cu parcarea. In curtea vilei nu este voie ca nu vrea madam Kula si sotul ei. Daca totusi apuci sa intri profitand de faptul ca domnul propietar nu a venit acasa sa-si parcheze masina de-a latul in intrare atunci va zbiera in limba greaca din balcon d-na Kula si te va informa ca - problem polis - singurele cuvinte cunoscute de ea in lb engleza. Iesi cu masina afara si te parchezi pe trotuar in fata vilei? Nici acolo nu se poate ca nu vrea madam Kula care te anunta ca - problem polis. Singurul loc de parcare este langa cimitir ca pe aia nu-i deranjeaza nimic.

Un copil din grup a luat o para dintr-un pom din fata casei si a facut scandal 2 zile madam Kula.

Vila este curata, nu foarte curata dar nu are plase de tantari si nici aparate contra tantarilor.

Intr-una din seri domnul propietar a venit acasa pe la 22.30 iar pe strada s-a intamplat sa nu fie lumina asa ca a stins si el lumina din curtea vilei astfel ca nu mai vedeai nici pe unde sa pasesti.

Raportul caliate / pret este bun dar nu recomand aceasta vila nimanui.

Ca o gluma proasta aceasta vila are prize pe model englezesc si doar un adaptor ptr a putea fi folosite si de ceilalti europeni. Nu stiu cum poate sa creada cei doi batrani ca se puteau caza englezi in acea vila.

Trimis de Merendino in 04.07.16 14:11:28
Validat / Publicat: 04.07.16 14:44:48
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Toata Grecia

VIZUALIZĂRI: 1994 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Merendino); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Custi pe balcon

[04.07.16 14:42:57]

@Merendino: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

rog aruncă o privire peste următorul link amfostacolo.ro/src_google ... p.php?hid=18726.

• - fă click pe locul unde e amplasată
  • »» coordonatele GPS vor apărea într-o mică fereastră sus-stânga;
  • copiază coordonatele și scrie-ni-le te rog aici.
  • webmasterX
    [04.07.16 14:44:33]

@Merendino - Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 26&ridAnt=69840

[07.07.16 09:34:21]

@webmaster26 - 40°46'34.4"N 24°42'27.5"E

[29.08.16 13:42:21]

@Merendino: Am fost de doua ori la aceasta vila, pana la cimitir (situat langa scoala si gradinita), e ceva de mers.

Conditii civilizate, daca n-ar fi fost ok n-as mai fi mers a doua oara. vezi impresii

As si vrut si anul asta tot acolo, dar agentia din Ro contractase akta unitate de cazare, mai departe de plaja.

[29.08.16 20:15:49]

@dborsanu: De ce nu ati mers si anul acesta? Chiar si in descrierea agentiilor de turism se spune clar ca autocarul nu va lasa turistii la 40 de metri de vila ptr ca nu poate intra pana acolo. Scoala si gradinita de care spuneti dvs nu le-am identificat. Cautati aceasta vila pe google map si veti constata ca este departe de orice.

Anul acesta am fost si eu la aceasta locatie, deci a fost contractata. A fost cea mai ieftina locatie si cu toate acestea in locul nostru (au fost 5 camere ocupate) au venit turisti care au ocupat doar 2 camere. Asta dupa ce scosesera toate camerele la mare oferta. Vila nu are probleme dar propietarii au si sunt psihice. Am uitat sa prezint un fapt interesant: Unei familii venite cu noi i s-a repartizat o camera care nu era conforma cu descrierea (nu avea chicineta si frigider) asa ca au refuzat cazarea dar si-au irosit o zi de concediu. Era de fapt camera de bagaje. A doua zi i-au mutat la Skala Potamia iar la plecare nu mai stiau unde disparusera si tot cautandu-i am pierdut ferry de ora 14.00.

Nici acum nu inteleg cum de ati ratat (anul acesta) sa va petreceti concediul la Vila Tasos. Au fost locuriiiii... aproape gratis. Cea mai ieftina vila in Tasos. La anul nu cred ca o mai contracteaza din cauza profitului care cred ca a fost 0 daca nu chiar pierdere. Si asta din cauza propietarilor care s-au vazut cu banii dati de agentie si s-au gandit ei ca de fapt sunt foarte deranjati de turisti.

Nu pot sa dau aici numele agentiei.

[31.08.16 01:38:43]

Am fost si anul acesta in Thassos, la alta unitate de cazare (la dracu'n praznic), asa cum am scris agentia cu care am mers (in mod sigur diferita de cea cu care ati calatorit, 7 nopti de fiecare data) nu a contractat vila Tasos in 2016, ci alta unitate de cazare. A fost o vacanta reusita, nicidecum un concediu ratat.

Cat despre google map, nu e cazul, locatia vilei o gasiti in postarea din 2015 despre vila Tasos.

Curios ca ati identificat cimitirul la aceeasi distanta de vila la care spuneti ca opreste autocarul, cred ca turistii nu fac "escala".

Nu cred ca e ok sa va exprimati asupra proprietarilor, oameni in varsta (vorbesc engleza) in acest mod, doar pentru ca nu ati putut parca in curtea vilei, nu stiu daca in oferta agentiei cu care ati venit era specificata parcarea. La agentia cu carea am mers, sigur nu.

Dar daca nu va place Grecia, incercati Turcia, Dubai, etc. Daca moderatorul hotaraste pot da numele agentiei.

[31.08.16 07:50:58]

@dborsanu:

Am fost si anul acesta in Thassos, la alta unitate de cazare

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

[31.08.16 09:01:30]

@webmasterX: Era planuit, doar ca n-am apucat sa scriu, o voi face

[31.08.16 13:59:06]

@dborsanu: Asta este parerea mea. Si DA vila este langa cimitir la 40-50 de metri (acolo am fost debarcati din autocar). Va inchipuiti ca nu te plimba nici o firma pe jos cu bagajele in spate 1-2 km, nu? Plus de asta cea mai apropiata plaja este Tarzanas la 2 km. Pe 32 de grade mersul pe jos este o placere, nu? Buna locatie! Propietarii vilei care locuiesc la etajul 2 NU vorbesc nimic in afara de limba greaca si sunt bolnavi psihici (au peste 70 de ani si ei cred ca este normal sa urle ca animalele din balcon). Sunt de o rautate de nedescris. Imi pare tare rau ca nu i-am filmat cand erau dezlantuiti.

Dvs puteti sa va petreceti in continuare vacante de "vis"la aceasta vila. Eu nu fac decat sa prezint exact ceea ce am vazut ptr ca si ceilalti oameni care vor sa-si petreaca vacanta la aceasta vila sa o aleaga in cunostinta de cauza. Faptul ca nici la 2-300 lei cazare si transport nu s-a vandut poate spune totul despre aceasta vila (locatie si desigur politetea propietarilor).

Deci: Aveti in plan o vacanta si vreti sa o petreceti la Studio Tasos ? Fiind departe de orice aveti nevoie musai de masina. Daca veniti cu ea din tara ori inchiriati una sa stiti ca nu o puteti parca nici in curtea destul de mare a vilei (incap 3-4 masini) si nici pe strada langa propietate ci numai la cimitir.

Si nu este vorba doar de faptul ca nu lasa pe nimeni sa parcheze in curte. Asta ar fi o mica problema dar cei 2 batrani isi aroga dreptul de propietate si asupra trotuarului si strazii.

Oricum nu am inteles mare lucru din ce vreti sa comunicati. Aia cu daca nu va place Grecia puteti sa.... Etc este o simpla rautate . Sa ne uitam un pic pe comentariile fiecaruia de pe ""Am fost acolo""

calatorul
    [06.09.16 21:07:07]

@Merendino: Iata si aici un exemplu de vizita, cu regret pentru ciudatenia acestei pensiuni si intamplarile petrecutre. VAcante frumoase!

[06.09.16 22:08:13]

@calatorul: Multumesc mult. Acelasi lucru vi-l doresc si dumneavoastra. Sunt vile si vile precum si propietari unii mai buni altii mai ciudati.

Dragoș_MD
    [31.10.16 22:28:45]

@Merendino:

Ca o gluma proasta aceasta vila are prize pe model englezesc

Aiurea. Aia e priză tip Italia, compatibilă cu ale noastre, cele fără împământare.

Prizele englezești arată așa: vezi foto. Și te asigur că nu poți băga nimic altceva decât ștecherele lor în ele - așadar dacă vreodată mergi în Regatul Unit, Cipru, Malta sau Gibraltar, să fii pregătit; acolo adaptoarele se dau doar pe bani.

calatorul, dborsanu*
    Alte impresii din această RUBRICĂTasos Studios: