ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.07.2016
DIN: Timişoara
ÎNSCRIS: 15.10.15
JUN-2016

Barcelona, parc acvatic Illa Fantasia

Superba metropolă Barcelona nu oferă în interiorul său un parc acvatic. Din acest motiv, cei care doresc să se bălăcească și să alunece pe togobane pot alege să meargă la cel mai apropiat parc acvatic de lângă Barcelona. Din păcate pentru mine, despre acest parc nu am aflat foarte multe întrucât mai toți au mers la Port Aventura, aflat la mare distanță de Barcelona. Noi, 2 plus un copil, am ales ceva mai aproape, adică la vreo 40 de minute distanță de Barcelona.

Varianta cea mai simplă este combinația metrou plus tren, deplasarea făcându-se cu metroul către o stație de căi ferate ce are conexiune cu R1, în cazul nostru plecarea s-a făcut din stația de metrou ce are conexiune la tren – ”Arcul de Triumf”. Aici trebuie să cumpărați un alt bilet deoarece tiketul pentru metrou nu mai este valabil. Așadar, în schimbul a 3,40 euro dus, de persoană, primești un bilet către ”Premia de Mar”, minorii peste 4 ani plătesc la fel ca adulții. Ajunși pe peron trebuie să vă uitați după trenul ”R1”, scrie în partea de sus a locomotivei, și să mergeți cu el 8 stații, anunțarea stațiilor făcându-se atât vizual cât și audio în vagoane. Coborâți la ”Premia de Mar”, iar aici nu vă rămâne decât să traversați strada de la stația CFR la stația de autobuz unde un autobuz vă va duce gratuit către parcul acvatic.

52 euro intrarea

Deși poate părea scump, Illa Fantasia este totuși cel mai accesibil parc acvatic atât din punct de vedere financiar cât și al restricțiilor. Astfel, ajunși aici, în câteva minute distanță de la gară la parc, am stat câteva minute la coadă și am cumpărat 3 bilete. Fiecare adult plătește 52,00 euro, iar copilul care nu depășește 1,20 m achită suma de 16,50 euro. În cazul nostru, 2 adulți și un copil de 7 ani, costul total al intrării a fost de 68,50 euro. Avantajul acestui parc, spre deosebire de altele, este acela că oferă un loc generos de picnic, fiind permis accesul cu mâncare de-acasă, spre deosebire de Port Aventura unde ești verificat în bagaje. Există totuși o mică excepție și anume aceea că nu este permisă intrarea cu alcool, cei de la poartă percheziționând lăzile frigorifice ale clienților. Prin urmare, puteți să vă aduceți câtă mâncare doriți, având la dispoziție mese, așezate într-o pădurice răcoroasă.

Noi n-am găsit informații legate de acest parc așa că am mers pe regula generală că nu este permis accesul cu hrană așa că ne-am dus fără provizii. Prețurile sunt cam la fel în astfel de locuri, dar să mânânci aici nu înseamnă că trebuie să cheltui o avere. De exemplu, un ”menu junior nen” este 8 euro; un ”menu 2 hamburguesa” este 8,50 euro; un ”menu entrepa” ce conține un sandvici cu ton și o apă plată de 0,5 l, are un cost de 6 euro; iar o cafea, făcută la expresor și nu la automatul plin de chimicale, este 1,80 euro. În rest, trebuie să mai știți să parcul se închide la ora 18.00, iar în tot acest timp aveți la dispoziție numeroase variante de disracție acvatică atât pentru majori cât și pentru minori. Cu certitudine nu ai cum să te plictisești, iar timpul va trece mai repede decât ți-ai imaginat. Cât rpivește întoarcerea, traseul este același doar că în sens invers. La câțiva zeci de metri distanță de ieșirea parcului se află stația de autobuz, cu același transport gratuit către gară de unde apoi iei trenul până într-o stație unde ai conexiune cu metroul.

Trimis de iriss in 04.07.16 10:34:55
Validat / Publicat: 04.07.16 11:09:52
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA. A mai fost în/la: barcelona

VIZUALIZĂRI: 2894 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (iriss); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[04.07.16 11:09:09]

Excelentă recomandarea!!

Mutat în rubrica "Parc acvatic Illa Fantasia [aquapark, Vilassar de Dalt], BARCELONA" (nou-creată pe sait)

irissAUTOR REVIEW
[04.07.16 11:32:05]