ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.07.2016
DIN: Craiova
ÎNSCRIS: 05.12.15
JUN-2016

Redescopera Thassos

Concediul s-a intins intre 18 si 25 iunie 2016 - 2 cupluri adulte, fara copii.

Plecarea din Craiova la ora 4:30 dimineata. Am trecut pe la Calafat, pe pod. Taxa de pod a fost 27 de lei/autoturism.

Drumul a durat 13 ore (inclusiv 2 ore intarziere aproape de granita cu Grecia, datorita unui accident, inainte de Sandanski). Ferryboat-ul luat de la Keramoti, cost 34 de euro (4 persoane + masina).

Cazarea a fost 665 de euro pentru 2 camere la Maistrali Pension - Skala Marion. Motorina a costat 115 euro + 262 lei (circa 1800 km drumul integral, inclusiv insula).

Prima impresie a fost ca Thassos-ul s-a schimbat un pic in bine fata de acum 4 ani, cand am fost ultima data, chiar daca e plin de romani acolo (asta e chiar un avantaj, aproape toate tavernele/restaurantele de acolo au meniuri in limba romana si chiar angajati romani).

Unde am mancat:

- Coralli Tavern in Skala Marion - 50 de euro / 4 persoane. E si singurul loc de pe unde am fost unde am primit 2 gratuitati: 1 rand de tsipuro si 1 rand de prajituri la final. Neaparat incercata crema de branza cu ardei iute si rosii la cuptor.

- Terasa Poseidon in Potos - ok, 2 angajati romani, preturi rezonabile, papa bun.

- Terasa Aliki Beach - mancarea foarte buna, dar cam scumpa. Fiti atenti ce comandati, verificati preturile inainte. Cu tot cu consumatia de sezlong ne-a dus la aproape 100 de euro/4 persoane.

- Taverna Augustos - Theologos. Nu aveti cum sa o ratati, e prima la intrare in Theologos (din Potos, 10 km. la stanga) si probabil cea mai mare de acolo. Au vinerea, sambata si duminica program cu muzica locala si "all you can eat" cu 20 euro de persoana. Se poate lua si meniu "a la carte" (noi asa am luat). Am vazut destule pareri negative despre acel loc, noi insa am fost multumiti si de masa si de atmosfera.

- Thassian Doukas in Limenas - mancare excelenta, preturi ok, dovada si aglomeratia care e acolo.

Unde am fost la plaja:

- Paradise beach - dezamagire totala, acolo te duci pentru valuri, ori in ziua aia nu au fost. Dezamagire si pentru ca au bagat taxa pe sezloange (de regula iei o bautura si e suficient - aici au costat 7 euro 2 sezloange+umbrela, nimic inclus. Au un dush pe baza de monezi - bagi 50 de centi si pana ajungi la dush se termina apa - nu recomand).

- Marble beach - Porto Vathy. Vedeti ca sunt 2 Marble acolo (Saliara si Porto Vathy, ultima era amenajata, prima te duci cu prosopul propriu si nu sunt umbrele). Drumul e mai nasol - sunt 5 km de drum plin de praf, dar clar merita. E ca si cum te-ai duce la Paris si nu ai vedea Turnul Eiffel.

- Makryamos - nu am fost - e 3 euro numai accesul in interior.

- Plaja Aliki - e ok, vezi descrierea la restaurante!!!

- Potos beach - aglomerata, parca apa nu a fost chiar asa curata, dar poate mi s-a parut mie. Multe terase/taverne.

- O plaja parasita (nu stiu numele) - la vreo cativa km de Marble (noi am ajuns cu vaporasul) - foarte curata!!

Unde am vizitat:

- Manastirea Arhanghelul Mihail - merita vizitat cel putin pentru vederea de acolo.

- Calatorie cu vaporasul in jurul insulei (Eros II) - 30 de euro de fes - include gratar la bord - dureaza 8 ore si jumatate. Au facut cam jumatate de insula, dupa care au intors, motivand ca sunt valuri pe partea celalalta a insulei. Calatorii cam nervosi, deoarece pe partea noastra apa era calma. Ulterior aveam sa ne convingem ca echipajul A AVUT DREPTATE! Din Potos calatoria era 60 de euro, cred ca un pic mai luxos, dar drumul era muuult mai scurt.

Una peste alta, desi am fost a 2-a oara in Thassos am vazut o alta fata a insulei, sunt destule de vizitat pe acolo, sunt hoteluri noi construite, unele de lux.

Nu va rezumati doar la plaje, vizitati si satele, mai ales cele din interiorul insulei.

Trimis de madfalcon81 in 03.07.16 22:20:47
Validat / Publicat: 03.07.16 23:07:57
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 3988 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (madfalcon81); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmasterX [03.07.16 23:05:54] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă Thassos, THASSOS" (deja existentă pe sait)

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 60&ridAnt=69809

madfalcon81 [04.07.16 00:13:03] »

@webmasterX - Ati scos filmuletul cu totul. Rog daca se poate reatasarea: youtu.be/BmhcWGcGC_A

@webmasterX - ...in principiu atasat la inceputul prezentarii

madfalcon81 [04.07.16 10:54:04] »

@madfalcon81 - Pe langa filmulet, rog adminul sa corecteze fraza: "E ca si cum te-ai duce la Paris si nu ai vederea Turnul Eiffel. " cu "E ca si cum te-ai duce la Paris si nu ai vedea Turnul Eiffel. "

webmasterX [04.07.16 11:05:38] »

@madfalcon81

Corectat.

Pe viitor rog reţine că poţi folosi pentru aceste solicitări funcţia SESIZEAZĂ - e afişată cu roşu sub fiecare text încărcat.

webmaster [04.07.16 15:53:08] »

@madfalcon81 - Ilustrația muzicală sau video-muzicală indicată a fost atașată articolului (vezi sus, imediat sub titlu).

madfalcon81 [04.07.16 15:55:32] »

@webmaster - Toata stima. O zi buna!

madfalcon81
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Thassos: