ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.07.2016
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 23.01.12
JUN-2016

Sub orice critică

Hotelul groazei sau manualul “Cum sa iti bati joc de oameni"

Aceste randuri sunt scrise pentru cei care vor sa afle prin ce am trecut eu cand am mers cu bilet de tratament prin Casa de Pensii la Baile Felix – Hotel Muncel**.

Inca de la inceput vreau sa spun ca orice lucru rau pe care l-am scris despre un hotel pana acum e infinit minor fata de ce urmeaza sa va spun. Nu doresc sa denigrez nici un loc, persoana sau orice altceva. Din contra, daca as auzi ca s-au luat anumite masuri de imbunatatire, obiectivul meu este indeplinit.

Data inceperii calvarului este pe 7 iunie 2016.

M-am prezentat la receptia hotelului unde era o coada de peste 20 persoane si o singura receptionera. Dupa ce ajung cu chiu cu vai la rand primesc un formular pe care sa-l complectez. Il complectez si aflu cu stupoare ca … mai trebuie sa stau odata la rand… coada se marise si mai mult, parca sa imi faca in ciuda. Ajung din nou la rand, primesc cheia de la camera si mi-se spune ca sa revin dupa o ora dupa hartiile pentru servirea mesei. Revin dupa o ora la receptie, aceasi coada mare, aflu ca pentru a ma servii trebuie sa…. stau din nou la rand… …

Primesc la etajul 10 ultima camera locuita la capatul coridorului.

Deschid usa veche de cand hotelul, cand sa intru calc numai pe bucati din tencuiala tavanului. Bucati imense erau desprinse si cazute pe jos, observ ca si in baie pe jos e aceasi lucru, insa mai grav e ca si cadita de dus era plina cu bucati de tavan cazut.

A trebuit sa anunt de TREI ORI la receptie si sa astept 5 ore, pana a catadicsit DOAMNA de serviciu sa vina…... De atunci nu am mai vazut-o in 16 zile decat de 3 ori cand a venit sa goleasca cosul de gunoi, nu tu schimbat lenjerie, prosoape, spalat pe jos, aspirat, hartie… NIMIC!!!

DOAR LA ETAJUL 4 si 5 unde sunt 3 stele face toate acestea si inca zilnic chiar si duminica, ne-a recunoscut senina, ca pentru celelalte etaje nu are timp, nu este personal, de parca pe mine asta m-ar interesa….

In lift am intrebat o doamna de la etajul 9 daca la ei a fost femeia de servici, mi-a zis ca intr-o saptamana, dupa ce a facut taraboi la receptie, a fost doar odata si aia doar pentru a ridica gunoiul, atat!

Desi are 12 etaje, doar 2 lifturi functionau, insa erau ocupate mai tot timpul ziua, angajatii si femeile de servici foloseau liftul pentru a transporta marfa, lenjerii, aspiratoare, etc De nenumarate ori cand apasam pe buton la lift stateam si 5 minute pentru ca liftul era blocat la un etaj anume, mai apoi sa vina plin cu marfa sau lenjerie. De 2 ori ANGAJATII AU REUSIT SA-L SI STRICE!!! Cateva ore bune nefunctionand.

Camera…. Exact ca acum 40-50 de ani doar ca distrusa. Usile dabea se inchid, fac zgomot si sunt distruse. Gauri in pereti, veioza pe noptiera dar fara bec – probabil ca trebuia sa-l aduc de acasa sau erau veioze ECO… Dulapul vechi, stricat si… puturos, duhnea din el mai rau ca dintr-un canal. Scaunul din camera era unul vechi de cand hotelul, intarit cu bucati de tabla si suruburi care ieseau mult in afara scaunului, fiind pericol sa te agheti in ele, eu m-am julit pe picior odata. Mizeria de pe mocheta din camera imi spune ca n-a vazut femeie de servici de muuuullltaaa vreme, patul vechi si distrus – in ziua plecarii, aranjand cearceaful mai bine, am descoperit ca pe saltea era o patura, m-am minunat si am ridicat acea patura subtire, am descoperit ca pe saltea erau cateva pete imense de sange …. era sa lesin pe loc. O fi murit cineva? Yeaaahhh!

In baie o cadita zidita de aprox. 1mx50cm, scurgerea apei din cadita e o inovatie pe care nu am mai vazut-o in viata mea…. Apa din cadita iasa printr-o gaura si inunda toata gresia din baie ca mai apoi sa se scurga intr-o gaura mica de canal…... “GENIAL”!!! Faci baie si in aceasi timp speli si pe jos in baie ….

Pe balcon cred ca adunam o galeata de mizerie, nisip, bucatele de tencuiala, etc Tot pe balcon era un ditamai cuibul de randunici cu mizeria lor aferenta chiar pe pragul usii de la balcon.

Incredibil, au sistem de prevenire a incendiului prin alarmare pe care il poate auzi chiar si pompierii din Oradea!!! Doar ca nu are cine sa-l opreasca cand cate un retard care nu intelege ca nu se fumeaza in camera, isi aprinde tigara. A tiuit alarma de cateva ori, dar ce tiuit, iti spargea timpanul nu alta, se auzea oriunde erai in hotel, chiar si pe strada... Am coborat odata la receptie sa intreb de ce dureaza zeci de minute pana opresc acea porcarie... cica ei nu pot face... NIMIC!!!

LA TRATAMENT SI MAI MARE DISTRACTIA! Sa nu crezi ca aici vii sa te relaxezi… nehhh …. Din prima zi ti-se testeaza nervii si rabdarea …. Uite pasii pe care trebuie sa-i faci pentru a beneficia de dreptul tau :

- Fara sa fii informat de la receptie trebuie sa te interesezi de la unu-altul care sunt pasii de urmat si unde trebuie sa mergi.

Prima data, mergi la un cabinet si stai la un rand de sute de persoane, doar cateva zeci primesc bon pe zi, ceilalti asteapta ziua urmatoare si tot asa. Te treci pe o lista, pentru ca deja ai facut ”prea multe” acum trebuie sa te odihnesti, nu mai ai ce face in ziua acea, ei sunt prea ocupati pentru a mai face ceva in plus, prima zi e pierduta...

A doua zi la 7 dimineata te duci la cabinetul unde te-ai inscris, dupa ce astepti cateva zeci de minute sa aibe chef duduia de acolo de munca, primesti un bon cu numar de ordine, apoi mergi cu el la medic. Aici stai la rand cateva ore, doctorita desi are program de dimineata devreme vine cu cel putin jumatate de ora intarziere, un pacient sta c-am 20 de minute inauntru de parca ar fi operati nu consultati. Daca ai numarul 28 de exemplu faci x 20min si aflii cat ai de stat... apoi te duci inapoi la primul cabinet, stai la rand sa te programeze la proceduri. Oricum nu se respecta orele de programare. Esti programat la 10 intrii la 12, dar ideea e ca stai ore si ore la usile lor, si asta tare le place...

Daca zici ceva la d-na de la programare zice ca n-are ce face ca sunt si 2-3 oameni la aceasi ora deoarece nu au personal de parca pe tine te-ar interesa asta.

Un domn in varsta mi-a zis ca si-a schimbat o procedura deoarece a vazut cum cazile de baie nu erau spalate si nici apa schimbata dupa fiecare pacient... brrrrr...

La cantina ceva nu-i in regula, ori au astia ceva cu mine ori...

Ba am primit pahare si nu am primit carafa cu apa ba invers. Cand nu primeam cutit, cand lingura, tot timpul lipsea ceva.

Se lua mancarea de la o masa a celui care nu venise inca si se dadea altuia, ca mai apoi sa vina persoana ramasa fara mancare si sa primeasca mancarea de la altii prin aceasi procedeu. Servirea mesei nu dura niciodata mai putin de 40 de minute, desi mancarea era gata preparata!!! De multe ori era DOAR un angajat, el aranja mesele, aducea mancarea, strangea, etc.

Se manca doar 2-3 feluri de mancare. Ciorba FOARTE acra pe post de ciorba ”ardeleneasca” pe care lumea o manca odata dar mai apoi in zilele urmatoare luau doar cate o inghititura. Ne mai dadeau cuscus, oricat de bun si oricat de mult mi-ar fi placut sa mananc, sa mananci de 10 ori in 16 zile e prea mult. Cea mai gretoasa mancare la unison tot hotelul a hotarat, a fost fasolea verde pe care daca lumea o refuza sa o manance ca era gretoasa, avea muuuulttee ate si parea veche, ei ne-o dadea tot la 2 zile!!! Credeti-ma am vazut multa, multa lume care se ridica de la masa cand vedea fasolea verde, unii se uitau la panoul cu afise si cand vedea ca e fasole in ziua aceea, nici nu mai veneau la masa... Tot la 2 zile ne dadea fasolea aia refuzata si gretoasa! Rar cate un pireu (din fulgi) sau ceva cat de cat comestibil. Ce m-a intrigat era ca orice porcarie de mancare acra sau foarte acra se numea... ardeleneasca. Doamne Fereste!

Strandul... Ca si client al acestui hotel ai o reducere magnifica de... 3 lei, pretul standard 15 lei. Intr-o zi a fost inchis pentru igienizare, dar n-am vazut toata ziua pe nimeni acolo...

Tot timpul era plin si nu prea aveai unde sa stai afara din apa, nu era amenajat asa cum trebuie. Doar cateva sezlonguri restul locurilor erau pe... iarba mare sau boschetii din imprejurimile bazinului.

Acest hotel are si internet WI-FI, are dar functioneaza doar langa receptie, e lent si au fost zile multe cand nu a mers.

Sunt o gramada de probleme dar deja imi este si greata sa le mai amintesc, trec doar repede cateva aici asa doar ca sa vedeti ca intreadevar acest “hotel” NU ar avea voie sa fie deschis intr-o tara civilizata, asa cum ne credem…. Iata cateva pe care le-am si notat :

20.06.2016 ora 8:40 – Nu curge apa de nici un fel

10.06.2016 ora 21:05 si 21:16 - Pana de current, Ceausescu s-a intors???!!! a intrebat ironic un batranel pe coridor

13.06.2016 si in zilele urmatoare – La etajul 10 se gaurea si se spargeau pereti in veselie, ore si ore intregi.

19.06.2016 ora 20 – PLOUA IN HOTEL!!! La etajul 5 langa cantina pe un coridor e apa multa si ploua inauntru…. Pericol de alunecare, n-a venit nimeni degraba.

Trimis de felixtm in 03.07.16 12:13:19
Validat / Publicat: 03.07.16 16:17:34
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BĂILE FELIX / '1 MAI'.

VIZUALIZĂRI: 4265 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (felixtm); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P12 Saltea cu sange, A MURIT CINEVA???
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 22.00 EUR pe cameră

felixtm
    Alte impresii din această RUBRICĂMuncel Hotel [Băile Felix]: