ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.07.2016
ÎNSCRIS: 21.08.11
JUN-2016
3 AD. + 2 COPII -- v: 12-16

Hotel Ambassador***, Nisipurile de Aur, echilibru intre calitate si pret

Dupa ce anul trecut am zis sa mai dam o sansa litoralului romanesc, si am experimentat o saptamana la Saturn, (vezi impresii) (vezi impresii), copii mei au tras concluziile si au transat transat problema clar: “cred ca iti dai seama ca la anul ne duci tot la bulgari, da??? ”!!!

Asa ca anul asta m-am conformat, si dupa o experienta neplacuta cu una dintre agentiile de voiaj, care a luat banii uitand sa faca si rezervarile, (stati linistiti, am rezolvat situatia si recuperat banii!), am apelat la o alta, mai serioasa, si am ales ca si destinatie hotelul Ambassador, din Nisipurile de Aur.

Despre Nisipuri stiti ca este o statiune uriasa cu peste 50 hoteluri (fiind depasita numeric doar de Sunny Beach), multa verdeata, multe zone de distractie, un bazar urias cu dughene cu toate nimicurile si nenumarate terase, restaurante, cluburi, discoteci si supermarketuri ALDO.

Am ajuns acolo destul de tarziu, dupa ce autocarul inchiriat de firma si-a dat obstescul sfarsit, la vreo 26 de km de Bucuresti, si am asteptat 2 ore un inlocuitor, pierzand masa de pranz si mancand, cu all inclusive-ul in buzunar, tot din sacosa!

Statia de autocat pentru statiunea Nisipurile de Aur este langa Hotel Melia Grand Hermitage, iar pana la hotelul Ambassador sunt 1,5 km, fiind aproape de capatul statiunii, spre Varna. Poti sa iei un taxi si sa dai minim 10 leva, sau poti sa alegi “pe josul” si faci cam 15-20 min, ceea ce am si facut, fiind prea multi pentru un singur taxi.

La hotel ne-am cazat repede si fara incidente, la parter. Citisem niste review-uri, in care autorul era nemultumit, pentru ca ajunsese exact in aceeasi zona a hotelului, in camerele de la parter, pe partea cu vegetatie, ceea ce pe noi nu ne-a deranjat pentru ca am avut racoare si intimidate. Este adevarat ca se uscau mai greu prosoapele si costumele, dar nu ne-am dus cu un singur rand, asa ca a fost ok. In prima faza am dat dreptate autoarei review-ului in care spunea ca pe holul parterului miroase oribil, dar dupa ce ne-am instalat in camerele (41 si 43, una dubla si una tripla), am depistat si sursa acestui miros: exista un centru medical la parter, iar la subsol se fac impachetari cu namol si bai in ape sulfuroase, asa ca ne-am linistit!

Camerele au fost curate, baia cu cada, iar cea dubla avea si frigider. Pe balcon aveam si o masa cu doua scaune din plastic. Un lucru foarte neplacut a fost ca filtrele aparatului de aer conditionat si ale ventilatorului din baie nu erau curatate de mult timp, noroc ca a fost racoare si nu era necesara folosirea lor, iar una din lampile de la capul patului era sparta si ar fi trebuit indepartate resturile.

Curatenie s-a facut in fiecare zi, cu schimbarea prosoapelor, iar cearceafurile s-au schimbat de doua ori in sejurul nostru de sase zile.

Piscina era foarte mare in comparatie cu alte hoteluri din zona, iar spatiul din jurul ei, populat cu peste 70 de sezlonguri si umbrelute, avea si multa iarba verde si umbra de la copaci, si un bar de unde puteai sa te alimentezi cu racoritoare sau bauturi locale, intre orele 10.00 – 18.00.

Spatiul de luat masa era urias, si in interior si in exterior, si desi hotelul are 190 de camere, dispuse pe patru etaje, nu s-a intamplat niciodata sa nu avem mese libere.

Orele de masa pentru all inclusive erau: 7.30 – 10.00 pt mic dejun, 12.00 – 13.30, pentru pranz, 16.00 – 17.00 pentru tea time si 18.00 – 20.30 pentru cina.

Mancarea a fost diversificata, in fiecare zi avand 4 feluri de ciorba, 4-5 feluri de salate, 4-5 feluri de garnituri si 5-6 de fel principal, cu carne (pui, peste, porc) sau fara. Dimineata erau oua facute in mai multe feluri, pe alese, branza feta, cascaval, mezeluri, fructe, salate, lapte, cafea, ceai, sucuri. Prajiturile erau la toate mesele, nu un lucru foarte bun , pentru ca erau asa proaspete si gustoase, ca nu te puteai abtine!!!

Un minus ar fi faptul ca painea era cam uscata, si lipsea un prajitor de paine, care ar mai fi ameliorat situatia. In plus, o doamna “dragoana”, probabil ca era sefa de sala, nu ne primea la masa daca nu aveam eram imbracati corespunzator. Nu stia prea multe in engleza, dar repeta continuu la toate orele de masa, pentru toti indraznetii, “put your shirt, please”, “put your shoes”, iar restul de explicatii veneau in bulgara….

Hotelul este foarte aproape de plaja, la vreo 80 m, necesitand coborarea a vreo 15 trepte si traversarea soselei, asa ca dimineata devreme eram acolo, sa ne rasfatam cu aerosoli si sa ne incarcam cu energia soarelui care rasarea ca “din apa”.

Daca nu vreti sa inchiriati sezlonguri, fiind destul de costisitoare (10 leva sezlongul, 10 leva umbrela si 5-6 leva salteaua – rezultand un cost de aproximativ 60 lei/zi), sunt zone pentru cearceafuri, in dreapta cum cobori, langa dig, si peste el, si in fata si spatele sezlongurilor.

Ce mi-ar fi placut, desi cred ca asta vine de la patru stele in sus, ar fi fost sa avem si un program artistic la piscina, sau seara la hotel, cu karaoke si animatie... ca spatiu era destul… in care sa implice si copii si adultii.

Trimis de vulpe mihaela in 03.07.16 09:44:07
Validat / Publicat: 03.07.16 14:45:29
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 2527 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P16 Cum sa nu-ti placa culorile rasaritului???

alex_iasi
[17.07.16 17:01:25]

Am fost in perioada 28.06. -05.07.2016 la Ambassador si m-am simtit f ok, o sa postez si eu un al doilea reviw, primul a fost acum 3 ani!

O mica completare... sezlongurlle si umbrela costau 8 leva fiecare iar salteaua 3 leva nicidecum 5-6 leva! Cu un total de 30 leva stateai relaxat. E ca la Mamaia, ca oriunde in alta statiune din Bulgaria, ce sa le faci e mafia lor pe plaja, din asta traiesc.

Daca iei hotel mai scump si ai incluse sezlongurile obligatoriu platesti cazarea si masa mai mult, deci, asa sta treaba.

alex_iasi
Alte impresii din această RUBRICĂAmbassador Hotel: