ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.02.2010
OCT-2009

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 4 MIN

Am fost acolo......

In ultima zi a sederii noaste in insula Capri, ne-am hotarat sa vizitam al doilea oras al insulei, care se numeste Anacapri. Ar fi fost 2 variante: sa urcam celebrele 784 de trepte sau cu autobuzul din Capri Town! Am ales-o pe cea de-a doua varianta, cu toate ca eram convinsi ca prima era mai grea, dar si mai interesanta!

Acum cateva cuvinte despre aceasta insula, ca o mica introducere pentru cei care, poate nu mi-au citit celelalte doua reviews-uri cu aceasta destinatie tare draga mie!

Insula Capri este o insula micuta (10 km patrati), muntoasa, cu peisaje incantatoare, aflata in Golful Napoli, in Marea Tireniana! E o insula pietonala. In vremuri vechi era o destinatie a aristocratiei din Europa, care obisnuia sa vina aici la vanat de prepelite. In mitologia greaca era denumita insula sirenelor!

Apoi, cu trecerea timpului, artistii au fost inspirati de frumusetea insulei si si-au gasit odihna si inspiratia aici, in Capri!

Iar astazi, multi producatori de film din lumea intreaga vin aici pentru a-si prezenta lucrarile in aceasta insula cu farmec mediteranean! Tot aici intalnim expozitii de pictura, piese de teatru, spectacole de dans, concerte in vile, sau alte activitati culturale si artistice, care reunesc oameni de toate nationalitatile!

Despre Anacapri

E situata in partea de vest a insulei. Am ajuns in cateva minute cu autobuzul, cu 1, 30 euro. Drumul pana acolo, deosebit de frumos si palpitant... in dreapta jos, marea, in stanga muntele, iar din fata vin autobuze si... loc nu-i... cam asa e-n Capri! Drum ingust si periculos. Soferii au o precizie de te face sa tot inchizi ochii si sa iti amintesti de urgenta... cea mai cunoscuta rugaciune! Bine ca nu dureaza mult!

Cand am ajuns, mai intai i-am multumit lui San Constanzo, patronul spiritual al insulei, ca ne-a ajutat sa ajungem cu bine. Apoi, am vizitat cele doua biserici importante Sfanta Sofia si Biserica San Michele, apoi Casa Rossa.

Inca de pe vremea Imperiului Roman, aceasta insula a fost un loc de odihna foarte popular!

Intalnim la tot pasul monumente din antichitate. Dar cel mai important loc de vizitat din Anacapri este Vila San Michele!

Este situata pe o stanca de 300 metri deasupara marii. De pe apa, din croziera se vede superb, iti da impresia ca se prabuseste in mare! Istoaria vilei e legata de numele Imparatului Tiberiu.

In muzeul Vilei San Michele, predomina piese de marmura, bucati de sarcofage si busturi romane.

Privelistea de sus, de la San Michele este extraordinara, nu-mi venea sa mai plec de-acolo. Putine locuri ca acesta am mai intalnit in viata! Se poate vedea si Napoli. Daca privesti sus, in dreapta, poti zari Vezuviul! Iar mai in jos, stanci abrupte de calcar! Mai in dreapta... portul Marina Grande!

Vremea era minunata. Pot afirma cu mana pe inima ca nu am mai vazut nici unde un cer atat de albastru!

Am facut zeci de fotografii! Va invit sa le studiati! Am plecat de acolo cu sufletul plin de o bucurie aparte, strecurandu-ne pe o alee ingusta de piatra, printre zecile de turisti. Cu toate ca era sfarsit de octombrie, grupurile de turisti umpleau vapoarele care ii aduceau de pe continent. Ne-am luat cate un suc de portocale rosii!

Urmau aleile mai largi cu suveniruri. Parfumerii, vinuri, obiecte de ceramica, Limoncelo, celebrul lichior de lamai de Capri, broderii si obiecte confectionate din piele. Destul de scump, nu e o destinatie accesibila ca pret.

Muntele Solaro este cel mai inalt din insula. Are aproximativ 600 de metri. Se poate merge cu telescaunul, cu 8 euro dus-intors, pentru cine doreste.

O alta atractie a insulei este Grotta Azzura. Este o pestera naturala, umpluta pe jumatate cu apa. O pestera frumoasa cu o apa incredibil de albastra! Pe vremea romanilor era folositaca loc de baie. Adevarata ei frumusete consta in efectele speciale pe care lumina o da asupra peretilor si asupra valurilor, iar razele soarelui se reflecta in apa. Am avut bucuria de a o vizita (cu 10 euro cu barca), deoarece se poate doar pe vreme frumosa. De multe ori grota se inchide din cauza mareei si a valurilor!

Cine iubeste drumetiile si timpul ii permite, poate s-o ia, usor la pas! Nu are nevoie decat de-o sticla cu apa si... incaltari comode! Sa poata admira in voie casele luxoase, construite in trepte, strazile inguste, magazinele cu aer medieval, gradini suspendate, ruine grecesti si vile romane... castele pe stanci! Livezi de maslini, de citrice si vita de vie! Un adevarat tablou exotic cu stanci tasnind din mare, cu vegetatie luxurianta si faleze abrupte!

Desigur, Capri nu este o destinatie ieftina, dar micul paradis stie sa-i rasplateasca din plin pe turisti! Si sa te faca sa uiti cei 1800 de km parcursi

Trimis de georgiana in 18.02.10 17:55:10

VIZUALIZĂRI: 7292 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P15 iN CROAZIERA IN JURUL INSULEI CAPRI

[18.02.10 18:04:46]

webmaster.

Va rog frumos sa-mi atasati o melodie pentru acest review!

La fel de frumoasa ca cealalta, de la Quatro Stagoini!

sau... mai frumoasa!!!

Ce ziceti? gasiti? Eu intre timp ma ocup de incarea fotografiilor!

webmasterXY*
    [18.02.10 18:13:26]

uite, eu o aleg pe asta; sper sa fie pe gustul tau...

daca nu, da un semn!

[18.02.10 18:16:01]

webmaster6,

stiam piesa, dar vroiam una italiana, scuze...

webmasterXY*
    [18.02.10 19:19:28]

atunci un "medley"?...

[19.02.10 05:30:20]

webmaster.

Cristian H imi pregatise o cantoneta, dar abia acum am dat de el!

http: //www. trilulilu. ro/DoinaMioara/04eb8acacb8f6f

Imi cer scuze si va multumesc

[19.02.10 07:35:25]

iata si cantoneta napolitana !

biancuta
    [05.03.10 09:15:17]

Fara indoiala, o destinatie de vis, cu peisaje superbe, iar marea... o alta frumusete ce incanta privirea...

garou
    [27.07.10 20:48:14]

buna georgiana,

am citit impresiile tale de calatorie in insula capri. In august vreau sa merg si eu, insa planuiesc sa stau in Napoli si sa petrec pe insula doar o zi. Poti sa imi spui pls daca imi este suficienta o zi pentru a putea vizita toate atractiile. Ma gandeam sa imi iau o excursie de la o agentie locala pt k asa economisesc timp, dar oare economisesc si bani?

Merci

[27.07.10 21:31:35]

@garou,

Ma bucur cand aud ca cineva merge in insula Capri!

Daca stai in Napoli, vii cu vaporul de dimineata, devreme, ca sa te incadrezi in timp si atunci iti iei notitele de acasa cu ce vrei sa vizitezi si nu e deloc greu si singur, ca insula e micuta si foarte clara.

Citeste daca vrei si celelate 2 reviews-uri ale mele despre Capri -- click aici, click aici -- si din poze vei recunoaste obiectivele importante.

Daca pot sa te mai ajut cu ceva, sa stii ca o fac cu multa placere, dar intai citeste si restul...

Vacanta placuta!

garou
    [28.07.10 13:50:19]

@georgiana

Am citit si celelalte review ale tale, precum si alte zeci de discutii si impresii despre Capri. Pe de-o parte, sunt impresii care afirma ca este mult mai avantajos sa faci excursii, pe de alta parte ceilalti spun ca e mai bine sa mergi individual. Detaliul care lipsea in in temele mele de acasa era sa stiu daca obiectivele sunt la distante relativ mici ca sa pot sa le vad la pas sau cu transportul in comun.

Sincer nu prea as vrea sa ratez nimic din ce e acolo. pozele arata o alta lume - ce a insulei sirenelor desctisa in odiseea.

Merci de ajutor - cu siguranta voi merge pe cont propriu.

Vreau sa fac si o excursie tot de o zi la Pompeii si apoi sa urc pe crateru Vezuviului. Ai fost cumva pe acolo?

ancamariagadea*
    [17.03.11 21:35:48]

Foarte frumoase impresiile tale despre aceasta insula!

@georgi, spune-mi, te rog, cum se ajunge la Grota Albastra? De unde se ia barca? Se poate merge si altfel decat cu barca, pana acolo, si de abia acolo sa ma urc intr-o barca?

Eu am probleme cu raul de mare...

[17.03.11 22:02:34]

@ancamariagadea,

Noi din Sorento am luat vaporasul catre Capri,in 20 de min am si ajuns,un bilet costa cam 11 euro .Circula la distante de 1-2 ore .

Excursia la Grotta Azurra este dupa parerea mea cel mai important obiectiv turistic din insula Capri! Cei care au fost in Capri si nu a ajuns acolo, au fost degeaba, doar ca sa bifeze inca ceva!

De ce?

Nu-ti spun, te las sa descoperi singurica. Dar mai bine citeste si acest review, mai intai:

click aici

Dar si pe acesta:

click aici

Excursia se cumpara chiar din portul Marina Grande, unde te va lasa vaporul. Cand stai cu spatele la mare, in fata, fix la coltul strazii care urca din port e o agentie care vinde bilete. Pleaca din ora in ora, sau cel putin asa era in urma cu un an si ceva, cand am fost noi. Sper sa te fure peisajul si sa uiti de raul de mare!

Al doilea obiectiv din insula, din orasul Capri, ar fi, parerea mea ''Gradinile lui Augustus'', unde vei ajunge usor, in cateva minunte, din Piazzeta Umberto, unde te lasa autobuzul cu care vii din port sau funicularul. Acolo nu rata o inghetata, sau 2 (una cu gandul la mine .

De la Gradinile lui Augustus, se vede Via Krupp, o realizare excelenta, care o poti admira de sus, sau poti s-o strabati, ajungand in celalalt port-Marina Picola.

Tot de sus, de la Gradinile lui Augustus, in partea stanga vei observa 2 stanci obraznice, de dimensiuni colosale, tasnind din apa-Faraglioanele-simbolul insulei Capri!

Vreo 3 ore ti-ar trebui pentru celalalt oras -Anacapri-unde vei ajunge in 5-10 min, cu autobuzul, din centru. Acolo, ar fi multe de facut, dar nu rata o plimbare pe stradutele fermecatoare ale oraselului si poti admira tot portul dintr-un punct de belvedere, in apropiere de Vila San Michele.

Poti merge si cu telescaunul sau te poti intoarce pe jos, coborand un anumit nr de trepte (784!), daca timpul iti permite, pentru ca peisajul iti va recompensa efortul, prin amintirile care te vor urmari mult timp, cu siguranta. Sunt 3-4 biserici importante, daca te intereseaza asa ceva, apoi muzee si alte monumente vechi.

Stiu ca tu ai doar 3 zile in Napoli, dar eu te sfatuiesc cu draga inima, rezerva-ti o zi doar pentru aceasta insula minunata!

Abia astept sa te intorci si sa-ti citesc impresiile.

Drum bun si vacanta placuta!

ancamariagadea*
    [17.03.11 22:25:11]

Multumesc pentru sfaturi. Chiar ma gandeam ca ar fi frumos ca si noi sa ne sarbatorim aniversarile casatoriei prin locuri atat de pitoresti.

O sa scot la imprimata ecoul... sa merg pregatita Si nu uit de inghetata, pe care o voi manca dupa plimbarea la Grota Albastra, nu inainte, din motive de... rau de mare.

Ti-am citit deja toate cele trei impresii, am citit si ce au scris mecut, Costi, mcosmin, Michi... Deja imi pare rau ca nu am decat foarte putin timp la dispozitie: 1 zi Pompei, o zi Capri si jumatate de zi, la pas prin Napoli.

Ovidiu istorie
    [17.06.12 21:02:14]

Felicitări pentru călătorie şi review. Este foarte instructiv. Întrucât vara asta intenţionez să petrec o zi pe insula Capri, aş vrea să ştiu cam cât costă o călătorie din Marina Grande până la Grota Albastră, cu tot cu intrarea în grotă. Mulţumesc!

[17.06.12 23:47:03]

@Ovidiu Istorie,

Cand am fost noi o excursie cu vaporasul pe mare, in jurul insulei costa 13 euro, iar intrarea in Grotta Azurra inca 10 euro. Parerea mea este ca merita banii. Poti citi si alte amanunte din review-urile mele

vezi impresii

si

vezi impresii

Nu uita un amanunt foarte important, insula Capri este o insula pietonala!

biancuta, garou, georgiana, Ovidiu istorie
    Alte impresii din această RUBRICĂImperiala insulă Capri: