ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.07.2016
ÎNSCRIS: 15.01.10
JUN-2016

Spre Alanya si dincolo de ea

Asadar, dupa multe cautari si mult timp pierdut in fata Calculatorului, in sfarsit a. venit vremea sa ma decid in privinta primei perioade a concediului. Aveam de ales intre 10 nopti in Kusadasi sau 7 nopti in Alanya. Binenteles, ca cel mic a ales confortul si reviewuri-le celor care au fost acolo si mai ales luxul oferit de hotelurile din Alanya, asa ca in data de 17 -06-2016 am plecat la drum cu doua zile inainte de check-in.

Vineri dimineata la ora 04.30 paraseam Bucuresti-ul cu destinatia Turcia mai precis Alanya. Traseul il aveam intiparit in minte si nu m-am abatut de la el:Bucuresti-Giurgiu (vama 13 ron-taxa pod), dupa care am intrat in centrul orasului pentru vignieta, pentru ca este mult mai udsor de procurat de la o benzinarie din Oras decat la intrarea in Bulgaria... Pretul vignietei s-a schimbat dett anul acesta in Bulgaria 15 Leva -7 zile sau 30 Leva -30zile., cum depaseam cu usurinta 7 zile, am ales perioada de 30 zile la pretul de 30 Leva. Platit, alimentat, plecat, acesta a fost practic Logo-ul dupa care ne-am facut Traseul care trebuia dus la destinatie fara nici-un pic de abatere, dar ma rog!!! .

Dupa toate cele am plecat glont spre Turcia pe traseul RUSE-VELIKO TARNOVO-GURKOVO-SLIVEN-YAMBOL-HAMZABEYLI, traseu pe care il fac de multi ani, si il recomand foarte mult si celor care practic se gandesc, ce treseu sa faca prin Bulgaria. Chiar daca este mai lung cu cca 20-30km fata de Razgrad-Targovishte-, este mult mai liber si rapid, traversarea Bulgariei facandu-se in cca 4-5 ore, mers relativ ok, fara a incalca limita de viteza si cu opririle de rigoare pentru Odihna si necesitati.

Ajunsi in vama am stat mai mult in cea a Bulgariei cca 20 min, dupa care in Vama turca am stat cca 10 min la toate cele 4 birouri de verificare a masinii si Pasapoartelor. GO TURKIYE, a urmat si am plecat cu incredere si fara FRICA spre Alanya.

In cca 40km de la vama pentru destinatia Antalya, Side, Belek, Alanya, trebuie sa urcati pe Autostrada inainte de intrarea in Orasul Edirne, exista indicatoare destule cu intrarea pe Autostrada spre Istanbul dupa care la cativa km, este primul punct de taxare al Autostrazii. Sfatul meu:Parcati pe banda de urgenta pana in statia de taxare, traversati pe jos Autostrada', fara probleme de unde cumparati cardul hgs in valoare de 55 TL care va ajunge pentru libera circulatie spre Antalya si inapoi.

Pana in Istanbul mai sunt cca 250 km, pe care ii faci in cca 3 ore, Oras in care noi am ales sa ne cazam, in drumul nostru spre Alanya. in jurul orei 14.00 eram deja cazati la un hotel in zona Aksaray hotel, ce l-am gasit imediat, nu inainte pe net, pentru ca nu imi place sa fiu dependent de un anumit traseu, si anumite ore la care trebuie sa ajung. Cazarea, buna, locatia ok, pret 60TL, fara mic dejun. Comentarii? .

Am avut destul timp de vizitat, ce era de vizitat, inclusiv podul Galata cu celebrul peste facut pe vas, iar dimineata la 06.30 am pllecat spre Antalya. Cu toate ca drumul este mai lung cca 750km il faci mult mai repede, datorita infrastructurii, care practic te Teleporteaza pana in Antalya pe o sosea (NU AUTOSTRADA) cu 2-3 benzi pe sens, care iti face sofatul o placere. am ajuns la ora 16.30, in Antalya, dupa care ne-am continuat calatoria pana in Side, gasind un Hotel super OK, la pret avantajos, urmand ca a doua zii sa mai facem cca 30km pana la Hotel Granada Luxury Resort.

Tot drumul pana aici a fost foarte OK, fara frica, fara teama, nu am simtit niciodata starea ca as fii in Pericol, sau ceva de genul, recomand tuturor Romanilor plecarea in Turcia pe cont propriu, deoarece este mult mai ieftin decat iti ofera Tara Ta.

La intoarcere am urmat acelasi traseu, numai ca nu au mai fost 2 nopti intermediare, ci numai una, plecand de la Hotel in jurul orei15.00, facand 500 km pana la ora 21.30, gasind cazare in Bozuyuk, iar a doua zii dimineata catre Romania, via Edirne (cca3h-pauza)., ajuns Romania la ora04.00.

Tot drumul dus -intors, nici urma de politie ,,nu stiu daca m-a luat vreun radar fix, cu toate ca am condus Sportiv, dar la Vama nu am avut nici-o problema, nici macar nu mi-au deschis portbagajul, nici la dus, nici la intors, cu toate ca am vazut personal in vama, conationali de-ai nostrii cu toate bagajele scoase pe mesele din vamaa, facand chiar raze x3. De ce oare? Deci sa inchei frumos, nu va fie frica, Turcii sunt foarte amabili, infrastructura, au, lira turceasca este OK, atunci pentru ce sa nu ne bucuram pentru un sujur mult mai ieftin decat la noi?

Trimis de vio_andu_gaby in 02.07.16 18:49:33
Validat / Publicat: 02.07.16 20:14:40
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 7143 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vio_andu_gaby); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P15 ASSIA VENIM!!!

papone [02.07.16 20:28:16] »

@vio_andu_gaby - Minusul este pentru ca... De la un membru premiun eu astept mai mult! Foarte putine informatii utile si foarte greu de citit - e scris de pe telefon? Plus ca scris pe graba... parerea mea. Scuze pentru minus, dar... cu placere

Toate cele bune!

vio_andu_gaby [02.07.16 20:37:43] »

Cu siguranta scris de pe telefon, imi cer scuze, cât despre informatii proaspete astept intrebari

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [03.07.16 11:51:39] »

Spre Alanya si dincolo de ea

Un titlu „beton”. Deja mă pregăteam să pariez dacă ai ajuns sau nu în Siria, dar, ghinion: din articol nu reiese că ai fi ajuns mai departe de Ocurkalar, de unde mai aveai ceva de mers până în Alanya.

Dupa toate cele am plecat glont spre Turcia pe traseul RUSE-VELIKO TARNOVO-GURKOVO-SLIVEN-YAMBOL-HAMZABEYLI, ... Chiar daca este mai lung cu cca 20-30km fata de Razgrad-Targovishte-, este mult mai liber si rapid, ...

Traseul folosit de tine SIGUR NU este mai liber şi cred că nici mai rapid, dar chestia cu rapiditatea este relativă, depinzând de mai mulţi factori, inclusiv de riscurile pe care este dispus să şi le asume un şofer când se angajează sau nu în depăşirea altor vehicule, gen camioane de care este plin pe tronsonul Gurkovo-Veliko Târnovo. În opinia mea, singurul avantaj al acestei variante de traseu îl constituie calitatea mai bună a asfaltului.

Chiar aşa? Trebuie? Poate că este de preferat, dar nicidecum obligatoriu. Colegul @Costi ne-a explicat anul trecut (vezi impresii) că se poate ajunge la Istanbul şi fără autostradă, utilizând vechiul D 100.

... cumparati cardul hgs in valoare de 55 TL care va ajunge pentru libera circulatie spre Antalya si inapoi.

Că nu prea este un card, e mai puţin important, mai utilă ar fi fost precizarea că de cele 50 de lire turceşti credit poţi face aproape două drumuri până în Antalya şi înapoi, taxele nefiind de speriat.

Mie nu mi-au ajuns patru zile întregi să vizitez Istanbulul. Dacă tu ai reuşit doar într-o jumătate de zi, atunci: felicitări!

... iar dimineata la 06.30 am pllecat spre Antalya. Cu toate ca drumul este mai lung cca 750km il faci mult mai repede, datorita infrastructurii, care practic te Teleporteaza pana in Antalya pe o sosea (NU AUTOSTRADA) cu 2-3 benzi pe sens, care iti face sofatul o placere...

Serios? Mi-ar plăcea să cred că NU ai ratat autostrada spre Antalya. La ultimul meu drum pe acolo, anul trecut, exista autostradă pe care o foloseai şi plăteai de la Istanbul până la Sakarya şi anume O-4 Istanbul-Ankara, apoi drum expres (sau şosea cum zici tu).

De ce oare? Simplu, deoarece verificările se fac prin sondaj. Data viitoare poţi fi tu cel a cărui maşină va fi scanată.

nu stiu daca m-a luat vreun radar fix, cu toate ca am condus Sportiv

Într-adevăr, sportiv. Am văzut pe computerul de bord din poza P01 că ai avut viteza medie de 68 km/h. Nu pot spune decât: WOW!

P. S. Nu, nu doresc informaţii proaspete pentru că şi eu am fost acolo.

webmaster45 [03.07.16 11:59:50] »

in jurul orei 14.00 eram deja cazati la un hotel in zona Aksaray

&

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

vio_andu_gaby [03.07.16 12:23:46] »

@nicole33: Iar te bagi in seama, aiurea!! Deschide pagina de Royal Marina Palace si jubileaza!!

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [03.07.16 12:54:09] »

@vio_andu_gaby -

Lasă MRP-ul în pace, că acum vorbeam de Turcia şi de informaţiile "proaspete" şi "utile" prezentate de tine.

eug [06.07.16 13:37:56] »

@nicole33: de ce trebuie acest ton plin de sarcasm in multe din interpelarile domniei voastre la adresa membrilor?!

webmaster45 [06.07.16 17:16:12] »

@vio_andu_gaby:

Ecoul anterior a fost sters si ai primit o pauza de 2 zile in care sa reflectezi. Atacurile la persoana nu sunt permise pe acest site. Combate ideea nu persoana.

eug, vio_andu_gaby
Alte articole din această RUBRICĂDrumul spre Antalya: