ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.07.2016
ÎNSCRIS: 11.05.15
JUN-2016

Alegria si nu chiar :)

Dragilor, am ajuns in sfarsit in Thassos si vreau sa va impartasesc experienta mea!

Am ales sa ne cazam in Golden Beach (Skala Panaghia), in apropierea plajei, la Alegria Studios (site oficial).

Rezervarea am facut-o din luna februarie, la recomandarea prietenilor care au mai calatorit in Thassos, sa nu riscam sa nu mai gasim disponibilitate...

Am constatat cu o usoara dezamagire ca in apropierea datei de intrare, pe site-ul pensiunii tariful pentru o noapte de cazare era acelasi cu cel obtinut de mine pentru 11 nopti de cazare, negociat si rezervat inca din luna februarie :(.

Pensiunea este noua, bine intretinuta, pozele de pe site sunt reale. Din pacate, am constatat si multe minusuri.

+ Plusuri

1. Pensiunea este in apropierea plajei si a falezei din Skala Panaghia

2. Se gasesc mai multe supermarket-uri in apropiere

3. Mobilierul este nou, dusul este cu cabina (ptr. noi a fost un must), miroase a curat iar spatiul este bine organizat.

4. Izolarea fonica este buna (daca alegi sa dormi cu geamul inchis) si am apreciat plasele de tantari si jaluzelele de soare.

- Minusuri

1. Desi speram sa fie o zona linistita, in apropierea plajei si nu chiar langa sosea, m-am inselat.

- langa pensiune si in fata ei se afla doua taverne. Dimineata este zgomot cauzat de masinile care fac aprovizionarea. Se pare ca grecii nu opresc motorul, indiferent de timpul de stationare :)).

- in fata pensiunii si in stanga este parcare publica. Trafic intens, motoare/scutere si masini = zgomot si praf.

- mai citisem pe undeva despre zgomotul produs de niste gize/pasari care traiesc in copacii din apropierea plajei dar nu ma asteptam sa fie atat de puternic. Si sunt destul de multi copaci in apropierea pensiunii Alegria...

2. Doamna cu care am discutat pe email (Maria) nu a aparut la pensiune. Acolo este doar o doamna care nu stie engleza, doar cateva cuvinte de salut si alte cateva.

3. Nu am reusit sa ma prind care este regula dupa care se face curatenie, se schimba prosoapele si se arunga gunoiul... Uneori ne arunca gunoiul zilnic, alteori a doua zi dupa-amiaza il gaseam inca in camera. Cel mai tare m-a deranjat ca ne-a facut observatie sa nu mai aruncam hartia igienica in wc ci in cosul din baie, pe care nu avea grija sa il goleasca zilnic!

Imi doresc sa revin in Thassos, chiar in Golden Beach - mi se pare cea mai frumoasa zona in care sa te cazezi, in idea in care daca nu ai chef sa te urci zilnic in masina, poti sta linistit acolo, esti ca intr-o statiune unde ai plaja, taverne, supermarket-uri si faleza pentru plimbarile de seara :). Din pacate nu cred ca voi reveni la Alegria.

Va doresc doar vacante de vis!

Trimis de rox_ana79 in 01.07.16 18:23:36
Validat / Publicat: 01.07.16 22:03:56

VIZUALIZĂRI: 2004 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (rox_ana79); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmasterX [01.07.16 22:01:58] »

------------

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 74&ridAnt=69729

theo63 [02.07.16 17:26:05] »

@rox_ana79 - Salutare! Sper ca micile neplaceri sa nu umbreasca peisajele, nisipul, marea, tavernele si toate locurile frumoase din Thassos.

Cat priveste aruncarea hartiei igienice in toaleta, asta chiar este o problema! De ce? Pentru ca insula nu are sistem de canalizare decat pentru apa pluviala. Toate locatiile au in dotare o hazna si nu trebuie aruncata hartie igienica sau alte materiale greu degradabile pentru ca se poate infunda si daca refuleaza nu va fi un "spectacol" prea agreabil vizual si olfactiv. Pentru acest fapt proprietarii de locatii din Thassos tin foarte mult sa nu se arunce ce nu trebuie in chiuvete sau toalete.

O seara frumoasa si vacante cat mai placute!

adrianaglogo [02.07.16 21:52:27] »

@rox_ana79: Gazele acelea se numesc cicade. Sunt ca niste lacuste grase si cu fundul mare. Scuze de expresie, asa mi le-a descris proprietara pensiunii di Lefkada. Mi-a si aratat una. Ma striga agitata, nu stiam ce vrea. Sunt cu milioanele, dupa zgomotul pe care il fac!

Vad ca ati trecut peste micile neplaceri si ati ales doar ce a fost bine in vacanta. Si noi facem la fel. Nu poate fi perfect totdeauna.

rox_ana79 [03.07.16 22:32:56] »

@theo63: Absolut! Voi reveni cu placere in Thassos! Am inteles problema cu canalizarea, ce m-a deranjat a fost ca nu aveau grija sa duca zilnic gunoiul.

Oare am avut ghinion sau cam asa se intampla in general in Thassos? ????

Multumesc!

adrianaglogo [03.07.16 22:37:57] »

@rox_ana79 - Cred ca ghinion. Am fost si noi de doua ori in Thassos, si a fost in regula cu cazarea. Data viitoare va fi mai bine.

rox_ana79 [04.07.16 15:18:06] »

@webmasterX - Este ok setata locatia, multumesc!

adrianaglogo, rox_ana79, theo63
Alte impresii din această RUBRICĂAlegria Studios: