SUS

DIN Lipova [AR]
înscris/ă în 05.08.15
JAN-2016
2000 euro

review încărcat de pe telefon!

TIPĂREȘTE [doar articolul] SAU [articol + ecouri]

Mauritius, colt de rai...

Urmare de aici

Buna.

La sfarsitul lunii ianuarie am plecat spre coltul de rai numit Mauritius... profitand de o oferta foarte buna la sejur, am pornit prin Istanbul, cu legaturi perfecte de zbor spre acest loc minunat.

Deoarece nu tinem atat la lux, ci la capacitatea noastra de a vedea cat mai multe locuri de pe acest pamant minunat am optat pentru un hotel de 3 stele mai mult decat pe gusturile noastre aproape de Grand Baie in parte de nord a insulei...

Insula e foarte frumoasa, sunt multe de vazut nu ai cum sa te plictisesti si in plus noi am profitat de plimbari cu transportul in comun si am vazut si capitala tarii Port Loius si orasele din jurul nostru...

Un mic minus e faptul ca dusurile de ploaie zilnice pot fii putin enervante... dar si faptul ca nu beneficiezi de spiritul cald al latinilor de exemplu, aici locuitorii fiind francofoni, hindusi si chinezi sunt putin mai nesopitalieri si mai inchisi ca si altii... putin mai ciudati parerea mea.

Excursii optionale sunt o gramada si le am luat din oras, poti vizita o gramada de insule pustii dar superbe, poti face scufundari, poti vizita rezervatii de animale, etc...

Plajele nefiind private, sunt un pic prea plictisitoare, nu auzi o muzica sau ceva jocuri care sa te atraga. Totul e un pic prea conservator pt noi.

Am vazut o lume diferita, exceptional de frumoasa dar in care nu m as intoarce a doua oara... o sa revin cu pareri din Thailanda care probabil e urmatoarea pe lista noastra de vacanta.

Impresii încărcate de laura_modjo in 01.07.2016 16:05:22

Review-ul a fost validat (publicat pe site) in 01.07.16 / 17:01:33

VIZUALIZARI: 2281

Nu a fost singura vizită/vacanţa în MAURITIUS. A mai fost în/la: Grand Baie, hotel Coin de Mirre Attitude

Alte destinații turistice prin care a fost: Grecia, Republica Dominicana

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (laura_modjo); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  5849 PMA (din 11 voturi) nota2
  • Ai fost acolo? - Scrie impresii / Incarcă foto din excursie
  • Dorești să întrebi/discuți ceva legat de impresiile postate de laura_modjo? - folosește rubrica Ecouri (de mai jos)

[01.07.16 16:27:15]

@laura_modjo -

Poți adăuga un articol despre hotel folosind linkul ADAUGĂ IMPRESII NOI

- adri-nico
[01.07.16 21:06:56]

Draga noastra, ai povestit frumos dar parca prea succint aceasta excursie. Mi-ar fi placut sa fie putin mai detaliata, macar cite un alineat pentru fiecare zi petrecuta acolo. Uite, as avea citeva intrebari :

- se vorbeste doar franceza? cu engleza se descurca?

- ce mincare ciudata sau preferata ati mincat?

- fructe exotice?

- cit costa o excursie optionala si cite ati facut voi?

- cit costa transportul in comun?

- ati avut parte de intimplari amuzante sau neobisuite?

Cam atit. Scuze, dar eu mi-s cam curioasa. :)

- miha_t
[02.07.16 01:00:05]

@webmasterX: ciudat... mie mi s-a parut extraordinara insula. vezi impresii

Dupa ce am incercat Malaysia am zis ca mai bine mergeam tot in Mauritius

[02.07.16 06:02:59]

@miha_t - Bănuiesc că ai vrut să te adresezi autoarei, @laura modjo, nu mie. :)

Oricum nu e ciudat, suntem diferiți, avem gusturi și așteptări diferite. Autoarea spune că ar recomanda destinația unui prieten, deci i-a plăcut, doar că nu atât de mult încât să revină.

- laura_modjo
[04.07.16 15:18:35]

@adri-nico: buna... te descurci linistita si cu engleza... ca orice zona turistica toata lumea intelege la nivel conversational engleza...

noi suntem mai conservatori in privinta mancarii deoarece cele necunoscute nu ne pica bine si nu prea riscam... dar am mancat peste gatit foarte bine, salate cu fructe de mare iarasi bune si in rest am optat pentru meniuri internationale... deserturile iarasi au fost foarte bune... fructele nu au lipsit din meniul nostru, pepene rosu, ananas, banane si portocale...

excursiile le am luat de pe plaja din hotel erau duble ca pret si tot baietii de pe plaja cu barcile lor te duceau... am fost sa vizitam 3 insulite cu pranz inclus cred ca in jur de 60 d dolari ne a costat de 2 persoane... am vrut sa mai vizitam si celebra Ille deux Cerfs dar valurile mari nu a mai lasat barcile sa iasa in larg...

in rest am umblat de capul nostru... in fiecare zi luam autobuzul care costa 50 de eurocenti de 2 persoane pana in cel mai apropiat oras... e foarte ieftin transportul in comun. de exemplu pana in capitala, la vreo 30 de kilometrii departare am platit in jur de 5 euro de 2 persoane... la ei autobuzele circula din 5 in 5 minute asa ca poti sa te plimbi cat vrei si pe unde vrei si sunt si sigure...

cat despre intamplari am avut vreo 2... ca peste tot, ne am trezit cu cateva lucruri in plus de platit din minibarul din camera, noaptea apareau pe tavanul camerei soparle mici care intrau p langa firele de la aerul conditionat, seara la cina mai vedeam cate un soricel p sub mese (asta cu animalutele am mai citit ca sunt cam frecvente aici) dar nu ne au deranjat foarte tare...

daca iti doresti o vacanta in Mauritius iti sugerez sa alegi o excursie mai scumpa la un hotel superior poate ar mai spectaculoasa... pe noi nu ne a prea impresionat poate si din cauza nivelului mediocru al hotelului...

daca nu esti tocmai hotarata iti recomand sa ti revizuiesti planurile de vacanta pentru Caraibe (cam aceleasi preturi dar incomparabil din toate punctele de vedere) pot sa te ajut cu detalii si de acolo. o zi buna

- adri-nico
[04.07.16 18:02:16]

Multumesc pentru raspunsul detaliat. Cred ca ramin fana Dominicana. Anul asta am arvunit niste bilete pentru noiembrie si parca nu mai am rabdare sa treaca timpul. Ma intorc la prima dragoste caraibeana. ;)

- ZPM
[01.10.16 12:59:36]

Buna Laura, multumesc frumos pentru impresii. Vrem sa incercam si noi Mauritius, ne este putin teama, ptr ca plecam pe cont propriu (fiind mai ieftin) dar eu zic ca o sa fie tare fain. Inca o intrebare, daca ma poti lamuri: am auzit de la unele persoane ca ti-ar trebui viza? Asa este? daca da... de unde as putea sa procur acea viza. Poti sa-mi dai numele hotelului la care ati stat? Multumesc tare mult pentru ajutor. Spor in toate.

- miha_t
[01.10.16 13:28:38]

@ZPM: viza o primesti acolo. Pregatiti-va sa stati cca 2 ore in aeroport. La noi atat a durat

- ZPM
[01.10.16 15:02:45]

@miha_t: Multumesc frumos ptr. info. Spor in toate.

- laura_modjo
[07.10.16 09:46:47]

@ZPM: Buna. nu o sa ti para rau ca incercati un sejur pe cont propriu, o sa fie mai palpitant dar in privinta costurilor as fi curioasa daca reusesti un pret mai bun, pt avion poate dar cazarile pe cont propriu cred eu ca sunt mai scumpe. noi am stat la coin de mirre attitude, un hotel de 3 stele... in privinta vizei o primesti pe loc... astept un review frumos de acolo... distractie placuta!

Vezi fotografiile în versiunea ptr telefon sau tabletă

[5] foto. Click pe poze pentru a le mări

P01 [JAN-2016] Cap Malhereux, cel mai nordic punct al insulei

P02 [JAN-2016] Centru Port Loius

fotografii din vacanta la Descoperă MauritiusFoto VOTATĂ de mine!
P03 [JAN-2016] Faleza si cel mai mare mall din Port Loius, punct de reper pentru toata lumea

P04 [JAN-2016] Capela catolica din Cap Malhereux

P06 [JAN-2016] Plaja din fata hotelului Coin de Mirre Attitude