ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.07.2016

Foarte nemulțumit
Sub orice critică
Sub orice critică

O masina de facut bani

Sincer nu prea inteleg review-urile bune la acest gen de locatii.

Cred ca dupa aceasta experienta voi renunta la all inclusive sau ultra all inclusive in tari din lumea a treia cum suntem noi si Bulgaria.

Singurele lucruri bune sunt urmatoarele:

- camerele: sunt destul de mari si bine intretinute. Pe parcursul sejurului s-a facut in fiecare zi curatenie, s-au schimat prosoapele, etc.

- piscinele arata OK si sunt placute; una dintre ele este aproape complet umbrita dupa ora 15.

Acum lucrurile rele care domina impresiile mele:

- macarea este de cea mai joasa calitate. Veti manca cele mai ieftine produse care se gasesc pe piata. Mezelurile aveau o culoare ce imi provoca o criza de ficat doar daca ma uitam spre ele. M-am ambitionat intr-o zi sa gust si am regretat.

- bautura alcoolica este cea mai ieftina care se poate gasi pe piata; ma indoiesc ca exista ceva care sa depaseasca 15-20 RON litrul. Desi sejurul a fost declarat ultra all inclusive, nu exista nicaieri niciun fel de bautura internationala.

- la barul de la piscina se serveau bauturile in pahare de plastic, dar nu de unica folosinta ci refolosibile. Economie la maxim. Unele pahare avea peste 1000 de utilizari la cum aratau

- aveau o scena afara, dar nu se folosea; toata "activitatea" de seara se tinea intr-un spatiu inchis

- seara exista un singur bar in tot hotelul care are cateva sute de camera si 16 mese la care puteai servi ceva afara in aer liber

- "aquapark-ul" sunt de fapt 2 tobogane pentru adulti si 3 sau 4 pentru copii; cele pentru copii au dimensiuni de maxim 3 metri si au niste bazine special extreme de mici; pe langa faptul ca apa avea o culoare dubioasa, in aceasta zona erau 4-5 sezlonguri pe care evident ca nu aveau cum sa stea cei 20-30 de parinti ce stateau stingheri; bineintele ca erau si plasate intr-o zona care nu era vizibila decat daca erai langa acele bazine. Au folosit judicios tot spatiul si nu au mai gasit loc pentru acest ansamblu decat pe un delusor care era plasat mai sus de zona principala cu cele doua piscine.

- restaurantul hotelului bineinteles ca nu avea capacipatea necesara pentru toate persoanele cazate; cozile ca sa fii repartizat la o masa erau la ordinea zilei, apoi puteai sa incepi sa socializezi pentru ca de multe ori mancai la aceeasi masa si cu alte persoane pentru ca asa puteau intra mai multe persoane in acelasi timp.

- personalul arata ca o adunatura de oameni sarmani care se chinuiau cu greu sa indure capriciile tuturor clientilor si care pareau ca cel mai mult se roaga sa se termine sezonul.

- clubul pentru copii era intr-o cladire de beton cocotata undeva pe acelasi deal ca si cel cu "acuapark-ul". Pentru ca in restul spatiului au construit camera, nu au mai putut gasi un loc cu copaci in care copiii sa se poata juca afara, asa cum am intalnit la alte resorturi mai generoase cu clientii lor.

Cateva lucruri si despre Nisipurile de aur.

Statiunea este o intinsa fasie de plaja care se ingusteaza usor usor.

Ingustarea se datoreaza resorturilor care se construiesc claie peste gramada pentru ca da, exista cerere.

Ce poti face in aceasta statiune:

- mancare non stop pe la restaurantele hotelurilor

- bautura non stop la barurile si restaurantele hotelulilor

- plimbari de neuitat printre dughenele ce strajuiesc drumul dintr-o parte in alta a statiunii.

Primele doua ocupatii vor dauna grav sanatatii din cauza mizeriilor ce vor fi consumate in regimul all inclusive

Per total, dupa ce am renuntat la oricel fel de pretentii, noi ne-a simtit bine in acest concediu. A contat mai mult modul in care am interactionat intre noi decat conditiile si facilitatile pe care le-am avut.

E adevarat ca imi era oarecum frica sa beau altceva decat apa, dar m-am gandit ca sunt doar cateva zile si oricum nu sunt un fan al bauturii.

Trimis de risarm in 01.07.16 14:23:01
Validat / Publicat: 01.07.16 15:51:45
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Albena, Nessebar

VIZUALIZĂRI: 2974 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (risarm); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[01.07.16 15:50:35]

@risarm: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 86&ridAnt=69715

tm67bru
    [01.07.16 16:02:15]

Cum părerile tale contrastează cu multe altele despre acest hotel: ar fi util să menţionezi la care alte hoteluri ai fost (ce termen de comparaţie ai, ce aşteptări ţi-au fost induse)

Cel mai probabil hotelul e "croit" pentru un nivel al aşteptărilor -- şi un termen de comparaţie - mai "coborâte"...

[01.07.16 19:00:33]

@tm67bru -

Salut,

In ultimii 10 ani am umblat de colo colo prin Europa, in cele mai multe cazuri, fiind cazat in hoteluri de 4 stele, care erau standardul companiei unde am lucrat.

Pot compara cu usurinta ce se servea in toace acele hoteluri dimineata la micul dejun, unde toate avau bufet.

Cred ca am stat in peste 20 de hoteluri (de obicei stateam la aceleasi hoteluri de fiecare data cand mergeam). Nicaieri nu am avut mancare atat de mizerabila cum a fost la acest hotel. Ba nu, mint, in Bulgaria am mai avut parte de un mic dejun prost in Nssebar, unde desi am luat half board nu am mancat decat micul dejun la hotel si Acela doar sporadic. In schimb banii dati au fost undeva la 800 EUR pentru 2 camera deci nu m-a interesat prea tare mancarea.

La all inclusive am fost de 3 ori: Cuba, Turcia si Bulgaria.

Cel din Cuba nu are nicio legatura cu ce se intampla in Europa de est.

Acolo am mancat numai lucruri de caliatate, dar ma rog, ei nu prea au acces la piata plina de mizerii la care au acces bulgarii.

Anul trecut am fost in Turcia si experienta cu all inclusive nu a fost nici acolo tocmai stralucita. Am stat la Botanik Exclusive Resort Lara [ex. Rixos Lares], LARA-KUNDU. Bautura era si acolo extreme de mizerabila, dar cum am mai spus, nu ma duc acolo sa beau, iar daca au ceva bere o beau fara prea multe discutii. Efesul este chiar OK ca bere, deci nu prea am avut ce comenta.

Conditiile in schimb nu nici in clin nici in maneca cu ce e in Bulgaria. Piscina era cred de 3 ori cat cele 2 din Bulgaria impreuna. Aveau un intreg parc prin care te puteai plimba, o plaja mult mai lata decat cea de la Nisipuri si mult mai bine organizata.

Toti erau cu zambetul pe buze si incercau la fiecare pas sa vada daca iti lipseste ceva.

La piscina circula personal pe rotile care te intreba daca doresti ceva de la bar.

Un bar pe roti venea si servea legume proaspete printre sezlonguri si freshuri adevarate de fructe facute in fata ta.

Mancarea a fost extreme de variata, dar si acolo erau destul de multe lucruri de foarte proasta calitate.

Nu am postat niciun comentariu pentru ca am fost relative multumit, dar voi scrie si despre acel hotel pentru ca e un loc pe care eu l-as recomanda.

Sa revenim la Bulgaria.

Asa cum am spus, am stat in 3 hoteluri diferite in Bulgaria. Unul de 3 stele si doua de 4.

La cel de 3 stele am avut 0 pretentii pentru ca a fost ieftin si nici nu a fost prea rau. Parca si mancarea era ceva mai reusita.

La Grifid Bolero am avut un soc extrem de mare.

Asa cum am spus, eu nu m-am putut atinge de mezeluri. Am mancat 8 zile oua cu rosii si branza la micul dejun pentru ca altceva nu aveam ce.

La masa de pranz aveai 2 feluri de pizza. Au fost in total 3 tipuri diferite in 8 zile.

Pe langa acestea aveai paste cu ceva sosuri, aceleasi in fiecare zi.

Norocul meu au fost ciorbele care au fost OK, pentru ca altceva eu nu prea am putut manca.

Comparand cu Turcia, am platit cu 600 EUR mai putin, dar nu am avut trasportul cu avionul, deci am platit cam similar pentru cazare si mancare.

Ce ma revolta pe mine cel mai mult, sunt review-urile acestui hotel. Aici are niste note fabuloase, la fel si pe alte siteuri.

Ce primesti in schimb de bani mi-a adus aminte de un hotel de 2 stele din Jupiter unde am stat o noapte acum 8 ani. Nu are legatura cu conditiile de acolo, ci doar cu sentimentul pe care l-am avut: bani aruncati pe ceva ce nu merita absolut deloc. Era singurul hotel ce avea o camera pe care am platit cred ca 2-300 RON noaptea, iar camera arata in asa fel incat te bucurai ca nu vezi gandacii alergand si ca peretii nu sunt chiar toti cu igrasie.

Asa cum am spus, dupa experienta aceasta, daca mai aleg vreodata all inclusive cu siguranta nu va mai fi in Bulgaria, desi cred ca voi incheia acest tip de vacanta.

Acasa nu as lua produsele pe care le servesc ei nici daca le-as gasi pe jos.

[14.07.16 21:30:40]

@risarm - Apropos de bauturi internationale, ai cerut cumva la bar si nu te-au servit? Ma mir, ca am baut Gordon's, Teachers, rom Bacardi, si Tequila! [***]

[14.07.16 22:27:34]

Toate sticlele din toate barurile erau brandul Savoy si nu am vazut nicaieri altceva.

Nu a primit nimeni altceva cat am stat eu acolo.

[14.07.16 22:31:59]

@risarm -

Atenţie la modul de adresare!

Ecoul anterior a fost editat.

[14.07.16 22:41:03]

@risarm -

La all inclusive am fost de 3 ori: Cuba, ...

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă).

NB: linkul SCRIE IMPRESII poate fi găsit şi în pagina 1 a saitului.

[14.07.16 22:47:49]

@webmasterX:

Dupa ce mi-ati cenzurat raspunsul nu voi mai posta absolut nicio impresie de calatorie pe acest site.

Stiu, e al vostru si puteti face ai strege oricw doriti.

[...]

Trebuie sa recunosc ca v-ati descurcat excelent.

Acum editati si acest post si poate chiar imi si banati contul.

O seara buna.

[14.07.16 23:05:36]

@risarm -

Acum editati si acest post

Dorinţa ţi-a fost îndeplinită.

Primul ecou a fost editat pentru că atacul la persoană nu este permis pe acest site.

Şi ecoul interlocutorului tău a fost editat pentru tentativă de flame.

[14.07.16 23:13:51]

@risarm - prezenţa, consultarea şi posibilitatea de a scrie pe acest sait este desigur opţională.

Dacă doreşti să scrii pe aici, trebuie să respecţi însă unele norme de bun simţ şi exprimare civilizată. Nu consider că porţiunile şterse din intervenţiile tale de mai sus sunt conforme acestor cerinţe, astfel că ai cartonaş galben şi două zile suspendare

[15.07.16 01:31:14]

@webmasterX - Explica-mi te rog in privat ce inseamna tentativa de "flame"... ca sa nu mai gresesc.

[15.07.16 17:54:27]

@Minos - Multumesc pt. raspunsul care nu a sosit!

[16.07.16 15:47:34]

@Minos -

"Gluma" făcută de tine l-a iritat pe autorul articolului.

Nu eşti la prima abatere. Şi în trecut ai fost avertizat că o exprimare nepotrivită duce la inflamarea spiritelor, discuţii off topic etc.

[16.07.16 19:38:35]

@webmasterX - Nu mai comentez, am inteles ca rigiditatea in exprimare este sfanta!

Minos, risarm
    Alte impresii din această RUBRICĂGrifid Bolero Hotel: