ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.07.2016
DIN: Pitesti
ÎNSCRIS: 10.08.15
JUN-2016

încărcat de pe telefon!

The Mill, un hotel cu o panoramă superbă

După ultima noastră vizită de anul trecut pe litoralul bulgăresc, am cam rămas cu un gust amar, în privinţa cazării, deoarece achiziţionasem un sejur la un hotel de 4 stele din Sunny Beach, nou, Hill Club, dar care, de fapt nu se deschisese încă în momentul sosirii noastre şi am fost relocaţi la alt hotel, tot de 4 stele, Oasis, dar caruia nu-i i-aş fi dat mai mult de 2/3 stele (vezi impresii). Norocul nostru a fost că am descoperit în ultima zi de concediu Nessebarul (vezi impresii), care mi se pare un loc de vis şi unde voi reveni cu mare drag.

Odată cu această vizită am descoperit şi hotelul The Mill, amplasat foarte bine (cred că are cea mai spectaculoasă panoramă, dintre celelalte hoteluri de aici) la intersecţia celor două şosele care leagă Vechiul Nessebar de Noul Nessebar, aşa că am fost plăcut impresionaţi şi am ştiut încă de atunci că aici ne vom caza în concediul următor.

Zis şi făcut. Încă de la începutul anului am achiziţionat o ofertă foarte bună şi am aşteptat liniştiţi sosirea verii pentru a ne bucura de soarele liniştit din Nessebar. Şi nu am fost deloc dezamăgiţi, pentru că hotelul s-a ridicat peste aşteptările noastre; am înţeles că a fost renovat de noul proprietar şi arată a hotel de 4, nu de 3 stele, aşa cum reiese de pe net; curăţenie peste tot (în fiecare zi cameristele îşi făceau treaba sârguincioase, dădeau cu aspiratorul, goleau coşurile, ştergeau praful, curăţau baia... a fost schimbată şi lenjeria cu prosoapele în cea de-a treia zi de şedere), atât în camere cât şi pe holuri, terase şi restaurant.

Hotelul beneficiază de o parcare gratuită, aşa că, nu ne-am făcut griji din această privinţă, putând pleca liniştiţi la plajă sau la plimbare prin staţiune fără să ne gândim la maşină (dar atenţie unde parcaţi pentru că dacă nu e ceva amenajat, se ridică imediat... chiar lângă hotel există o astfel de firmă de ridicat maşini parcate în locuri nepermise).

The Mill are şi restaurant cu specific mediteranean, în al cărui meniu se regăsesc pastele, pizza, carnea de porc, berbec şi pui, preţurile fiind la fel ca la celelalte restaurante şi terase din peninsulă. Noi am servit aici micul dejun, care a fost îndestulător, cu roşii, castraveţi, ouă fierte şi prăjite, caşcaval, salam, ceai, suc, lapte, prăjituri... un minus aş da la tonomatul pentru cafea şi capucino, care avea un pic cam multă apă, în rest totul OK.

Ţin să precizez că preţurile la mâncare sunt ca la noi, poate chiar mai mici, iar dacă doriţi să faceţi economie la acest capitol vă recomand terasele din Noul Nessebar, unde găsiţi meniul zilei, cu supă şi felul doi, la 8/9 leva... dacă doriţi să vă răsfăţaţi vă recomand cu căldură un restaurant din peninsulă, EMONA Old Nessebar, cu o vedere spectaculoasă asupra mării, personal super amabil (care pentru un bacşiş vă fac o reducere la nota finală de plată... noi am mâncat aici în fiecare seară şi am primit 20% reducere, plus un card de client vip cu această reducere pentru următoarele sejururi şi o şampanie din partea casei în ultima seară) cu câteva cunoştinţe şi în limba noastră, mâncare super bună şi meniu în limba română.

Plajă puteţi să faceţi la hotel, care are şi piscină proprie cu şezlonguri, cam mică, dar totuşi indestulătoare pentru a te răcori, însă care beneficiază de acea panoramă de vis, de care vă spuneam la începutul prezentării mele. De asemenea puteţi să vă bronzaţi şi în apropierea hotelului, pe o plajă mai îngustă şi unde trebuie să vă grăbiţi să ajungeţi, după micul dejun, pentru că nu mai găsiţi locuri sau puteţi să mergeţi pe plaja din sudul staţiunii din apropierea hotelurilor de pe plajă, dar sincer nu am fost acolo şi nu ştiu sigur, cred că se plătesc şezlongurile.

Dacă ar fi să acord un minus întregii noastre şederi aici, ar fi pentru personalul de la terasă şi restaurant, care nu mi s-a părut a fi prea amabil, excepţie făcând personalul de la recepţie.

În rest totul super OK. Vom reveni cu siguranţă la acest hotel. Ne-a plăcut.

Trimis de iry81 in 01.07.16 11:50:30
Validat / Publicat: 01.07.16 12:53:11
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Albena, Sunny Beach

VIZUALIZĂRI: 1546 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (iry81); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P17 vasele din port

[01.07.16 12:52:45]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 36&ridAnt=69707

[01.07.16 16:57:34]

• Alte impresii din această RUBRICĂThe Mill (ex Menabria) Hotel: