ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.07.2016

Foarte nemulțumit
Către satisfăcător
Către satisfăcător

Mult prea laudata!!!

Tocmai m-am intors din Thassos - Potos si pot spune ca m-am simtit aproximativ ca la Venus. Cred ca e o insula sub ocupatia romanilor pe timp de vara-toamna. Incredibil, dar am aflat ca exista si un formu "Romanii care iubesc Thassosul". Nebunie mare, ce sa mai :)) Sunt foarte multi romani care merg an de an acolo... mi se pare exagerat, cand lumea asta e atat de mare siu frumoasa!

Cred ca grecii de pe insula s-au smecherit, adica s-au romanizat si ei. Dupa cerere, asa si oferta.

Am mancat in Potos la doua taverne laudate pe formuri- de romani, bineninteles. La Irene, Platoul cu fructe de mare- bune de altfel, era foarte mic! In schimb la Poseidon, unde "se mananca pe saturatelea", platoul cu peste avea o movila maaare de cartofi prajiti in mijloc... ca pentru romanasii nostri, deh, sa se sature :))

Eu as reveni cel mult o data, dar peste 4-5 ani poate... sa revad Marble Beach, Paradise Beach - care mi-a placut foarte mult, Si Portul si Plaja Aliki sunt superbe... Si as vrea sa ajung la Giola- piscina naturala.

Recomandat ar fi si cazare pe Golden Beach, cea mai buna plaja din Potos.

Trimis de stefi rus in 01.07.16 11:02:45
Validat / Publicat: 01.07.16 12:12:09
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Psakoudia

VIZUALIZĂRI: 3967 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (stefi rus); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 Marble Beach e chiar frumoasa desi am inteles ca a fost in mare parte distrusa de furtuni

[01.07.16 12:04:13]

@stefi rus: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 60&ridAnt=69702

adrianaglogo
[01.07.16 13:10:59]

@stefi rus - Pacat ca esti dezamagita de Thassos.

E o insula tare frumoasa. De ce e plina de romani? Simplu: pentru ca e aproape de Romania, pentru ca e relativ ieftina, pentru ca are oferte pentru toate buzunarele, pentru ca are plaje cu nisip fin sau cu pietre, si... pentru ca e Grecia!

Nu mi se pare exagerat ca romanii merg an de an in Thassos. De acord ca sunt atatea locuri de vazut in lume, dar nu toti au bani pentru insulele Canare, Rep. Dominicana sau Hawai! de aceea e bun Thassos!

Cu tavernele mult laudate iti dau dreptate: s-au smecherit, cum zici tu. Dar exista si altele, nu numai Irene sau Posseidon.

Ai un prim vot de la mine, de incurajare si bun venit pe AFA.

[01.07.16 13:19:40]

Data viitoare alegeti o insula greceasca mai departe de Romania si mai mare.

Va recomand Kefalonia.

[01.07.16 23:03:19]

@stefi rus - Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs solicitării de a încărca fotografii.

theo63
[02.07.16 19:45:06]

"Bravos natiune... halal sa-ti fie! " zicea nenea Iancu. Din cate vad, citesc mai bine spus, Michidutza nu este atat de negru cum pare. Deci mai revenim sa vedem ceva pe ici pe colo in punctele esentiale.

Nu vreau sa supar onorata adunare dar vreau sa intreb daca a fost prima iesire din spatiul mioritic, carpato - danubiano - pontic? De ce? Pentru ca nu vad paralela dintre Thassos si Venus, nu cea din Milo, nu o vad si pace!

In vremuri nu de mult apuse, a merge in fiecare an la Pontul Euxin era cea mai mare realizare dar vremurile s-au schimbat si totul pare acum desuet.

Stand stramb si gandind drept, vreau sa stiu de ce sunt de condamnat ca ma duc in fiecare an la casa noastra Thassos ca la Eforie Nord sau oriunde pe litoralul romanesc?

Stiu ca lumea este mare si sunt multe locuri de vazut dar pana acum nu ne-ai facut dovada ca exista acele locuri si sa ne arati ce pierdem ducandu-ne in fiecare an in Thassos. Atat imi permit si nu cred ca sunt de blamat pentru asta!

Despre taverne am sa aflu in vacanta ce urmeaza sa vina si am sa va povestesc si voua.

O ultima observatie, Potos este Potos si Golden Beach este... altceva, intre ele cam 50 km.

O seara frumoasa, racoroasa si vacante... "dupa buget, coane Fanica! "

P.S. Am inteles ca serviciile ... nu sunt pe placul "onoratei asistente" si nici masa nu este asa cum ne-am dorit , deh , dar cu cadrul natural , distractia si relaxarea ce am avut ?!

[02.07.16 20:31:34]

@theo63 - să nu dăm cu pietre. Uneori unele descrieri sunt într-adevăr cam exaltate fașă de realitate. Bănuiesc că noua noastră colegă (Stefi) a citit prea multe impresii superlative despre Thassos și a fost ușor dezamăgită de realitate.

Faptul că s-a documentat temeinic (poate prea temeinic) înainte de concediu e dovedit de faptul că a văzut cariera antică de marmură de la Aliki. Puțini turiști nimeresc "din prima" peste deal de ruinele care mărginesc plaja secundară (de est) de la Aliki.

Are si o poza din munți, dar nu cred totuși că a ajuns până pe vârful Ypsario sau la Kastro sau la Kazavithi.

Thassos-ul rămânea insula cea mai aproape de România și în care cei care merg cu mașinile proprii ajung cel mai repede. Pe de altă parte nu e prea mare dar nici prea mică și are plaje pentru toate gusturile și o jumătate estică cu înălțimi mari și foarte verde.

Ca urmare este un cumul de de plusuri peisagistice situat foarte convenabil (față de România). Că atmosfera este rurală și serviciile așișderea, iar influențele otomane sunt mai evidente decât în alte insule grecești, asta este o altă poveste, care ține de istoria insulei.

Că românii ca turiști majoritari de cel puțin vreo 10 ani încoace au stricat, încet, încet, prețurile, iar este adevărat.

theo63
[03.07.16 14:29:30]

@ebirsan - Sa avem putintica rabdare, mon cher! Nu a dat nimeni cu pietre dar am fost "atacat" in onoarea mea de Thassos-ist convins si m-am aparat. Departe de mine gandul de a da cu pietre... si pentru ce?! Traim intr-o societate libera si dreptul la libera exprimare este statutat prin constitutiune... parol! In mare parte sunt de acord cu tine dar, exista un dar, nu pot fi de acord ca romanii au stricat preturile in insula. Aceleasi preturi sunt si pentru engleji, frantuji, nemtalai, turcaleti si alte neamuri vremelnic locuitoare in insula. Nu a venit romanul si a zis ca din clipa asta tu, patron de taverna, modifici preturile, compozitia meniului si alte etc, etc, pentru ca vreau eu!

Anul acesta am sa ma uit mai atent la ce comanda romanii si ce comanda restul lumii, pentru a putea face diferenta intre farfuriile romanilor si... restul lumii! Padure fara uscaturi nu exista dar nu am vazut o taverna sa "bage" manele sau muzica romaneasca. Parerea mea este ca noi, romanii, ne-am dus in insula si ne-am integrat in peisaj si nu invers! O zi buna si vacante pe masura!

[03.07.16 14:44:53]

@theo63 - dupa ce o sa incercați să faceți o proporție între numărul turiștilor români și restul, o să înțelegeți de ce susșin că România participă în mod decisiv la prosperitatea afacerilor din Thassos.

Ca urmare dacă este cerere, e normal să crească prețurile (evident nu la nivel de Corfu). Tocmai pt. că mergeți an de an puteți face o comparație cu ce a fost în urmă cu 7-8 ani. Din fericire nu au ajuns rușii în Thassos pentru că atunci ar fi și mai rău.

Să-i mulțumim lui Putin că a bătut din nou palma cu Erdogan și a ridicat sancțiunile turistice împotriva Turciei.

anditof
[07.07.16 23:35:52]

@stefi rus - Iti dau dreptate cu chestiunea "s-au romanizat grecii". Atitia romani ca anul asta nu am vazut in Thassos. Peste tot pe unde am mers din Limenaria, Potos, Theologos, Panaghia, Skala Potamia etc. am auzit romaneste. Imi iubesc concetatenii care sunt civilizati, dar din pacate multi nu sunt. Si asta se vede si in atitudinea grecilor fata de noi. S-a cam terminat cu ospitalitatea greaca in aceasta insula. Daca va continua asa nu cred ca voi mai merge curind in Thassos!

[09.07.16 21:35:35]

@adrianaglogo - E o insula frumoasa, da. Dar mult prea neingrijita si uscata mi s-a parut... Ma gandesc daca in iunie era asa, cum o fi prin sptembrie... Ca merg romanii acolo an de an, sa fie sanatosi! Mie mi-a ajuns pentru urmatorii 4-5 ani, dupa cum am spus. Are si partile ei frumoase, dar prea putine, cred eu... Pana la urma, oricat de frumoasa ar fi, ce sa vezi an de an, pe o raza de 100 km?? Parerea mea este ca Halkidiki, unde am fost anul trecut, este mult mai ofertanta si ca servicii si ca distractie... ca orice.

[09.07.16 21:39:41]

@webmasterX - Cu placere! O sa incerc sa mai postez pe aici impresii din calatoriile mele. Asa cum si eu ma inspir din impresiile de pe aici, sper ca si ale mele impresii sa fie utile.

[09.07.16 21:51:24]

@ebirsan - Exact asta am patit... m-am documentat cat de cat inainte si am citit numai de bine despre insula. Cand am ajuns acolo, mi s-a parut ca parca m-am dus la pomul laudata cu sacul. Asta e. Insula are cateva plaje frumoase, dar in rest, mi s-a parut neingrijita si uscata...

De exemplu, citisem pe un forum din asta "exaltat" de cascadele si laxul Maries, "o oaza de relaxare pentru o zi torida" Intr-o zi, ne-am gandit sa facem o plimbare pana acolo. Am mai luat-o si pe jos, lasand masina in satul Maries. Dupa un drum prin soare de vreo 2-3 km, surpriza! Cascada esra secata complet iara din lac mai ramasese o baltoaca ceva mai mare cu cativa pesti. A fost minunat, ce sa mai...

Peisajele, ce sa zic, intresante, ametitoare, dar totusi, statiunea Halkidiki mi se pare mult mai oferatnta ca servicii, ca distractie, relaxare, locuri de vizitat, etc

[09.07.16 22:37:53]

Cred ca intr-adevar ai citi prea mult și ți-ai format o părere prea idilică despre Thassos.

Totuși nu e vina nimănui că ai mers pe jos din Maries până la cascada Maries (care oricum e cascadă mai mult cu numele) și că era secată, lucru perfect posibil în iulie/august.

Totuși Thassos pentru cât este de mică are f. multe plaje frumoase (în sensul de pitorești) pe coasta de est și în sud.

De asemenea versantul de est al muntelui este neașteptat de plin de vegetașie, spre deosebire de versantul de vest care este într-adevăr mai arid.

Nu știu la ce "stațiune Halkidiki" te referi dar din punct de vedere al distracției Thassos-ul este mai rural, ceea ce totuși pentru unii constituie o atracție.

După ce vei vedea mai multe insule grecești și vei avea termen de comparație, vei ajunge poate (ca și mine) la concluzia că Thassos-ul este totuși o destinație ofertantă având în vedere că poți ajunge cu mașina în mai puțin 10 ore.

Având în vedere că ați stat doar 7 zile, constat că ați circulat f. mult, ceea ce înseamnă că nu ați stat prea mult timp pe plajă. Poate din cauza copiilor? Ori cum media de 4,5 care a rezultat pt. Thassos din calificativele acordate de dvs. este mult sub realitatea insulei dacă ști la ce vrei de la Grecia.

Poate până mai cresc copiii un resort turcesc poate să vă aducă mai multă satisfacție.

Dacă mai insistați însă cu vacanțe în Grecia, îmi permit să vă dau un sfat care ar putea schimba percepția dvs. despre aceste vacanțe. Dați 10-15 euro (sau echivalent în lei) și cumpărați o mască de snorkeling și încercați (mai ales copiii) să vă uitați și sub apă. Poate în felul acesta veți sta mai mult pe plajele fără nisip și intrare lină în apă.

[09.07.16 23:13:10]

@ebirsan - am facut si plaja suficient... si pe plaja stancoasa, pietroasa si cam neprimitoare de la hotelul Alexandra Beach unde am stat, si pe plaja Paradise, mult mai frumoasa si prietenoasa.

De plimbat, ne-am plimbat. Suntem cam plimbareti de felul nostru

O alta dezamagiree a fost si satul Teologos. Mi-l imaginam, dupa descrieri, ceva in genul Nessebar de la bulgari, dar nici pe departe! E un sat uscat cu niste stradute inguste. Am facut o mica plimbare si acolo, ceva mai placuta, tot pe jos, pana la o roata de apa, care bineinteles era doar de decor...

O sa scriu mai multe impresii despre locurile pe unde am umblat in ultimul timp... poate se mai inspira si altii In ideea ca se pot vizita multe in lumea asta mare si nu trebuie sa ne multumim doar cu Thassosul

[10.07.16 12:35:41]

@theo63 - Pai ce relaxare? Trebuia sa umblam zeci de km pe zi in cautarea plajelor alea frumoase, nimic de zis. Dar fiind pentru prima data acolo, a fost ceva mai stresant. Poate de-aia se duc unii de mai multe ori. Prima data este de acomodare cu zona

Anul trecut, in Psakoudia, a fost mult mai bine. MAi jos atasez linkul cu impresiile mele de acolo. vezi impresii

marynna28
[09.08.16 14:01:48]

@anditof - asa am patit si noi anul trecut in Thassos - peste tot pe unde mergeam se vorbea doar romaneste, e oarecum de inteles pentru ca e o insula destul de apropiata de Romania, ferryboat-ul costa mai putin, i s-a facut si multa reclama de catre cei care au fost plus agentiile de turism...

plaja din Skala Potamia era ocupata cam o treime, oamenii stateau la distanta unii de altii cand, pac, vine un grup de 6-7 persoane (adulti, copii + o bunica) cu cearceafuri, prosoape (albe, de la hotel ca se vedea pe ele scris numele hotelului) si se aseaza la cativa cm de noi. In conditiile in care pe o raza de zeci de metri in jurul nostru era liber. I-am si zis prietenului meu: astia-s romani de-ai nostri, invatati ca la Eforie si Mamaia sa stea inghesuiti. Si cand au inceput sa strige unii la altii si au scos semintele... ne-am convins ca asa era.

Anul acesta am ales Parga si Skiathos. Cu totul altceva. Alta cultura, alte mentalitati, alte obiective de vizitat, alti turisti (multi nordici, italieni), dar si preturi cu 2-3 euro mai mari la mancare, la suvenituri.

In Parga in afara de persoanele din grupul nostru nu am mai vazut/auzit alti romani, iar in Skiathos in afara de romanii din autocar, am mai auzit doar de 2 ori vorbindu-se romaneste prin Skiathos town.

[09.08.16 14:09:40]

@marynna28

asa am patit si noi anul trecut in Thassos

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

[09.08.16 14:53:27]

@anditof - Stai, stai ca nu-i chiar asa... banii n-au miros...

in Laganas din insula Zakynthos, intr-o seara, englezii spargeau farfurii, pahare de sampanie si sticle de wiskey goale intr-o veselie, c-asa au auzit ei ca-i obiceiul pe la greci, se plimbau prin oras, mai ales prin centru, unii cantand, altii urland de-a binelea, de-abia tinandu-se pe picioare, noroc ca erau insotiti de niste tinere animatoare din Grecia ce le purta sticlele de 2 litri cu bautura ca sa nu se sparga pana mai erau pline, ele, imbracate decent, in rochii lungi, negre (stiau ele de ce),

apoi, dupa o vreme, tinerii nostri englezi isi faceau nevoile sau dadeau la gaste prin bazinele cu fantani arteziene sau direct pe trotuar, la Linaeker Club si Club Zero, unde predominau tot tinerii din Albion, dar de alt gen, adica english-girls, bete critza si ele, dansau cu picioarele goale pe masa, muzica era data la maximum, si asta tinea toata noaptea... in spiritul dreptului de a face ce vreau in concediul meu si cu banii mei, ca destul am muncit un n intreg...

sarmanii greci, erau mereu zambitori, (clientul nostru, stapanul nostru) doar ei stiau ce gandeau de fapt in sinea lor, nu ziceau nimic, pentru ca moneda Marii Britanii, odata etalonul civilizatiei si bunului simt al Europei, e puternica si ea trebuia sa ramana in Grecia, mai inghiteau in sec dar... noaptea trecea si a doua noapte, o luau de la capat...

Romanii din Thassos, sunt mielusei blanzi pe langa englezii din unele insule grecesti destinate destrabalarii...

[09.08.16 15:39:06]

@marynna28 - Stai nitel, ca in iulie eram si eu pe plaja aceea... exista zona de sezlonguri si umbrelute din Skala Potamia (pe dreapta, cum cobori in statiune), unde e-adevarat, grecii au plusat sezlongurile si umbrelutele dar acolo nu se pune nimeni cu cearceaful si semintele langa tine, pentru ca trebuie sa platesti minumum 5 euro consumatie. In banii astia, poti ramane intreaga zi acolo. Intre aceste zone de umbrelute, (sunt mai multe), exista si cateva palme de nisip, unde poti veni cu cearceaful si nu platesti nimic. Sunt asa zise plajele populare. Grecii s-au gandit ca e bine sa lasam si plaje fara plat, pentru ca oricum turistul acela a facut un drum pana in Grecia, poate e stramtorat la bani si oricum ceva, ceva, va trebui el sa manace si sa bea, macar apa plata, asa ca-si va lasa bruma de bani la un mini-market, unde totul e mai ieftin. Pe acele plaje gratuite dar mici, ti-ai pus cearceaful, ai infipt umbrela in nisip si-ncepi plaja si balaceala. In acel golf minunat, exisat insa 3 (trei!!!) kilometri de plaja intre Skala Potamia si Skala Panaghia (partea stanga) sau asa numita Golden Beach, unde iarasi platesti ceva bani-5 euro e perechea de sezlonguri si umbreluta dar acolo (cred ca) nu primesti nimic spre consum. Acolo, am vazut ca e lume mai putina, dar e in schimb mai multa liniste. Dar nisipul e minunat peste tot, plaja e lata, apa e limpede, intrarea lina. Nimeni nu te impiedica pe cei 3 km de plaja (din care 2,5 au nisip si restul pietris, sa te aciuiesti intreaga zi. Acuma, asa cum arata Venus (2 hoteluri faine si 3 in ruina) sau Olimpul, totul in ruina, plus gunoaiele nestranse cu zilele aproape peste tot, n-as indrazni sa compar litoralul nostru cu cel grecesc. In primul rand, grecii au 300 de zile insorite pe an, au 5 luni de vara, noi avem 2, uneori 3. Sa nu mai vorbim de vegetatie, ospitalitate si preturi. Stii ce mi-a lipsit mie la Skala Potamia? acei baieti bruneti de etnie binecunoscuta ce vin cu "ia placintuta calda cu gem dulce neamule", placintuta gatita in spatele mamutilor hotelieri dezafectati de piranda vanzatorului, intr-o tigaie slinoasa, pe sub cateva sfori pline cu rufe la uscat, cu faina si ulei aduse din cortul in care ei salasuiesc intreg sezonul. Sau "ia porumbul neamule, il dau ieftin, 2 lei bucata" sau "Hai la piatra gresie si namolul de Techirgiol! ". Sau ghenele pline de gunoi, pentru care se bat cainii vagabonzi ca sa-l apuce.

In concluzie, grecii din Thassos, pana sa ajunga la nivelul nostru turistic, pentru a ne satisface noua, romanilor, toate aceste oferte care lor le lipsesc cu desavarsire, mai au inca mult de invatat!

marynna28
[09.08.16 16:03:28]

@dorgo - nu am zis ca nu e mai bine in Thassos fata de litoralul nostru... doar ca sunt foarte multi romani acolo si se comporta multi la fel ca in Romania, probabil le e dor de tara . da, stiu de plaja de care spui si stiu si ca in banii pt sezlong e inclusa consumatia (spre deosebire de alte locuri din Grecia unde o pereche de sezlonguri cu umbrela costa 7-8 euro si nu primesti nimic in banii aia), dar eu peste tot pe unde merg, prefer sa stau pe nisip, nu pe sezlong, poate fi chiar si gratuit. pe sezlong nu are acelasi farmec, din punctul meu de vedere, daca nu simt nisipul sub mine. Asa ca in Thassos am stat pe nisip si am dat 5-6 euro pe beri mythos cu lamaie si pe apa/suc, luate de la unul din supermarketurile care ne erau in drum spre plaja. plaja unde am stat e situata cumva intre Skala Potamia si Golden Beach (iti dai seama ca nu stiu exact care e linia de demarcatie dintre cele doua...), erau si acolo sezlonguri dar era si o mare portiune "la liber" (cel putin asa era in iunie 2015 cand am fost eu). Da, apa limpede, se vedeau pestisorii, intrare lina, nisipul fin, plaja curata (cu exceptia mucurilor de tigara si a cojilor de seminte pe alocuri...), fara muzica data tare in dusmanie (era un beach bar mare, nu imi amintesc acum numele, dar nici de acolo nu se auzea muzica foarte tare). nu eu am comparat litoralul nostru cu cel grecesc, ci autorul review-ului... cred ca la capitolul asta ai raspuns persoanei gresite Apropo, pentru ca grecii sunt baieti destepti, in Thasssos se vindea porumb fiert (ce-i drept la locatii fixe, nu ambulant ca la noi) lucru pe care in alte locatii din Grecia in care am mai fost nu l-am vazut pentru ca, deh, pe acolo nu-s multi romani si nu e cerere.

[09.08.16 19:40:37]

@dorgo - ca sa fac o gluma, noi romanii, daca n-am fi romani, am putea fi acuzati foarte usor de rasism cand vine vorba de romani

Una peste alta, in Thassos nu m-a deranjat doar atmosfera tipic romaneasca, ce imi amintea prea tare de verile petrecute la Venus acum 5-6 ani , cand inca Venusul era in floare

Pur si simplu nu cred ca am gasit relaxarea dorita acolo. Prea uscata si neingrijita mi s-a parut. Drumuri prea lungi pana la renumitele plaje, caldura exasperanta pentru sfarsitul lunii iunie... Cred ca pe insula e ceva mai cald decat pe continent. Poate unora le palce, pana la urma e treaba lor.

Si apropo de roamani, si in Halkidiki, unde am fost anul trecut, erau multi romani si nu m-a deranjat deloc. Doar ca serviciile si ofertele pentru distractie si relaxare au fost ceva mai bune, mai grecesti, ca sa zic asa -- vezi impresii

[09.08.16 23:18:02]

@stefi rus, @marunna28... Mersi de raspunsuri, povestea cu aceasta insula a romanilor e lunga si interesanta, fiecare are dreptatea lui, de aceea ma pregatesc sa scriu un review despre un ocol al insulei Thassos, pe care l-am facut in vara asta si-apoi, comentam, sper sa mai dau niste raspunsuri... Thassos e asa cum e, de valoarea medie, nici prea-prea, nici foarte-foarte, un singur lucru m-ar intriga acum, odata cu returnarea biletelor din Turcia si indreptarea masiva a multor turisti spre Grecia-sa nu se scumpeasca prea mult sejuruile in Thassos.

[10.08.16 13:29:24]

@dorgo - am facut ocolul insulei cu masina. E una din activitatile ce le poti face pe insula. Mai frumos cred ca ar fi cu un scooter sau o moto si cu opriri mai dese. Si un ocol al insulei cu vaporasul ar fi interesant, cu opriri pe plajele mai salbatice. Nu ne-am interesat de croaziere fiindu-ne suficienta calatoria cu feribotul.

adrianaglogo
[10.08.16 13:49:22]

@stefi rus: una e fery, alta e croaziera. In croaziera se fac opriri pt baie si sarituri in apa, pt plaja. Noi am descoperit asa plaja Astpas, despre care nu stiam

[11.08.16 18:42:37]

@stefi rus - Mini-croaziere in Thassos, exista, eu am facut una cu ceva ani in urma, dar nu a fost in jurul insulei ci doar de la Limenas pana la insula Kinira si inapoi. E posibil, insa, daca vorbesti cu anumiti proprietari de salupe sau vaporase mai mici, din port, sa te duca, contra cost, intr-un tur complet al insulei. (Vezi reviul Piratii din Thassos - vezi impresii)

adrianaglogo, anditof, dorgo, marynna28, stefi rus, theo63
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Thassos: