ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.06.2016
ÎNSCRIS: 26.07.12
JUN-2016

încărcat de pe telefon!

Din nou Andreolas

Am mers in acest an a treia oara la hotel Andreolas si a patra oara in Laganas. Nu este alt hotel in Grecia unde sa fi mers de 3 ori. Prin urmare am sa spun de ce il prefer.

In primul rand pentru ca e situat pe plaja si este foarte ieftin pentru un hotel situat pe plaja. Fiind situat pe plaja, poti iesi din camera in costum de baie, poti merge de pe plaja in camera de cate ori vrei, poti sta la piscina pe sezlonguri gratuit si merge pana pe plaja sa faci o baie. Pe plaja 2 sezlonguri si o umbrela costa 5 eur pentru toata ziua.

De pe terasa unde se serveste micul dejun poti admira marea si vrabiutele care vin sa ciuguleasca firimituri de paine aproape din palma.

Alaturi de hotel este plaja unde vin broastele testoase Caretta Caretta noaptea sa depuna ouale, si daca inoti putin mai departe poti sa le vezi cand scot capul din apa sa respire, sau daca faci snorkel chiar poti inota alaturi de ele. Daca te scoli dimineata dupa rasarit, poti vedea urmele lasate pe plaja de broaste si tinerii voluntari care vin sa marcheze cuiburile proaspete cu niste scaunele de lemn, astfel incat sa se stie unde e cuibul si sa nu infinga cineva umbrela in acel loc.

Personalul hotelului e foarte amabil. Cred ca ati mai citit despre Jimmy, un albanez glumet pe care il cunoastem din 2010, care face de toate: sta la receptie, aduna farfuriile la micul dejun, serveste la bar, incasaza pretul la umbrelele de pe plaja, pana dupa masa. Seara sta in fata restaurantului Avanti invitand clientii sa intre, dar nu faceti greseala sa mergeti la acest restaurant, caci preturile sunt extrem mari si portiile extrem de mici, fata de alte restaurante din Laganas.

Patronul hotelului, domnul Andreola este un tip mai taciturn si ursuz, singura lui problema fiind sa nu mancati sau beti la piscina alimente sau bauturi care nu au fost comandate la bar.

Se poate manca la bar si pranzul sau cina. Micul dejun este acelasi in fiecare zi: oua fierte tari, (ar fi bine sa le faca si fierte moi sau omleta, sau ochiuri, dar in acest fel nu le-ar mai putea servi si in zilele urmatoare), sunca, cascaval, unt la cutiute, gem de 2 feluri la cutiute, compot de piersici, lapte uht si cutiute, cereale, ceai, cafea cam slaba, paine alba si neagra. Pentru diversificare, turistii mai aduc la masa rosii, castraveti, iaurt, etc. Daca un platou se goleste, se aduce imediat altul plin.

Camerele sunt cu 2 si 3 paturi, situate la demisol, parter inalt adica la nivelul receptiei, si etaj, unde nu stau romani. Noi am stat la fel ca si in datile anterioare la parter inalt, dar puteam sta si la demisol daca doream, insa acolo balconul este ingropat in pamant si pe latura spre rau, au un tufis inalt si stufos in fata. Unii prefera sa stea la demisol pentru ca e umbra si racoare. Aerul conditionat nu e inclus in pret si costa 7 eur pe zi.

Din toate camerele se vede lateral marea. Prietenii nostri au stat si la demisol si la parter inalt si au venit prin 3 agentii romanesti, unii cu autocarul, alti cu avionul si altii cu autoturismul.

Curatenie se face zilnic, cand esti plecat din camera, deci nu te deranjeaza niciodata, si lenjeria de pat si prosoapele se schimba la 2 zile.

In camera este frigider, la unii de marime medie, la altii gen minibar, tv lcd, cu cablu cu zeci de programe din care vreo cateva in engleza si tvr international, uscator de par. In unele bai este dus, in altele cada. Se pun niste sapunele mici si hartie igienica.

Cand am ajuns la hotel in 12 iunie apa marii avea 24 grade si in piscina 27 grade si pana pe 26 iunie apa marii a ajuns la 28 grade, si in piscina 33 grade. Cand am ajuns inca mai erau ochiuri de apa in raul de langa hotel, in care erau pesti, un tipar de 25 cm si alti sute de pesti de cca 10-12 cm sau mai mici. Datorita caldurii apa a inceput sa se incalzeasca si pestii sa moara. Am incercat sa le turnam apa cu sticla, niste copii au incercat sa ii prinda cu plasa si sa ii mute in mare, desi erau de apa dulce, dar inutil. Apa a secat, pestii au murit toti si au inceput sa miroasa urat. Dupa o saptamana in care ne-am plans zilnic la autoritati ca miroase urat si e focar de infectie, in sfarsit a venit un utilaj care a luat nisip de pe plaja si a acoperit pestii morti.

In toata insula nu se iau masuri contra tantarilor, la hotel nu e plasa la usa, asa ca luati-va de acasa aparate contra tantarilor si sprayuri, pentru ca altfel acolo veti plati mai mult.

Si in anul acesta am auzit dimineata cocosii de la casa din spatele hotelului si manelele ascultate la sonor maxim, dupa masa, de catre conationalii nostri care locuiau in vila de alaturi, in rest e liniste.

La hotel exista wi-fi cu parola, care se prinde numai la receptie si la piscina, uneori nici acolo. Chiar daca se prinde, se intrerupe des, nu prea se pot descarca fisiere, insa, se prinde mult mai bine, chiar si in camere sau pe balcon wi-fi de la hotelurile din stanga si din dreapta, din care unele sunt fara parola. La receptie sunt 2 calculatoare, pe care le puteti folosi contra cost. De la receptie se pot cumpara vederi si brichete.

In concluzie, exceptand situatia cu pestii morti, am fost multumiti de serviciile de acest hotel si poate vom reveni si a patra oara.

Trimis de dianamea in 30.06.16 22:18:21
Validat / Publicat: 30.06.16 23:25:21
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Cam peste tot in Grecia

VIZUALIZĂRI: 2840 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dianamea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[30.06.16 23:25:03]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 70&ridAnt=69692

ebirsan
    [01.07.16 00:11:35]

Chiar si pentru 500 euro/12 zile cu MD, parca nu este o descriere care sa te convinga sa mergi de 3 ori la acelasi hotel.

Cel mai mult m-a deranjat faptul că agentiile de turism romanesti nu contracteaza si etajul.

Si o ultima nedumerire. Daca in iunie apa in mare avea +28C, iar in piscina +33C, câte grade are apa in iulie-august? Mai poti intra in mare/piscina fără să te frigi?

Plaja rămâne totuși tentantă pentru snorkeling cu țestoasele!

krisstinna
    [01.07.16 05:49:37]

@dianamea - Mulțumesc pentru informațiile extrem de utile pentru mine. Chiar le așteptam cu interes.

Ai idee ce prețuri sunt la mașinile închiriate?

Apa mării e perfectă pentru mine dacă are multe grade. Despre piscină pot spune că nu mă interesează existența ei la mare, dar e o informație utilă pentru alți colegi. Apa din piscină, la 33 de grade, nu e fiartă, e numai bună de scăldat. Există o mică mare diferență dintre gradele apei dintr-o piscină și cea a mării. Dacă apa mării e caldă la 28 de grade, apa din piscină e rece la aceeași temperatură.

Voi cu ce ați călătorit? Bănuiesc că ați fost cu auto din dotare.

ebirsan
    [01.07.16 08:04:23]

@krisstinna - conform căror reguli ale fizicii un grad Celsius e mai cald decât altul în functie de locul unde se află?

Apa (dulce) la nivelul mării fierbe (adică e fiartă) la +100C. In schimb de la ce temperatura simți că "te frigi" este o chestiune de percepție subiectivă.

In rest sunt numai subtilități ale exprimării în limba română.

krisstinna
    [01.07.16 08:21:48]

@ebirsan - Dragul meu coleg, eu dețin o piscină de 15 ani. Nu un lighean. Acum apa are temperatura de 32 de grade pentru că o acopăr cu o folie cu bule, bule care au efect de lupă, pentru a încălzi apa și pentru a împiedica evaporarea ei dar și a clorului și a celorlalte soluții folosite pentru menținenea unui PH normal.

La începutul verii apa avea 18 grade, apoi 28. Era rece. Nu spun eu care sunt friguroasă ci o spun băieții mei.

Apa mării are în plus curenții care o răcesc sau o încălzesc. La fizică nu mă pricep. Eu vorbesc limba mea, mai pe țărănește, cum zic eu, pentru a înțelege tot omul.

Piscina are o pompă de recirculare a apei, nu are curenți veniți din exterior.

Eu nu contrazic pe nimeni, nici nu vreau să supăr pe cineva. Consider că fiecare om are dreptate în felul lui, am vrut să-i spun colegei Diana că îi dau dreptate în ceea ce privește temperatura apei.

Fiecare percepe cum dorește mesajul meu, eu oricum nu mă supăr pe nimeni, fiecare opinie e importantă pentru mine, o iau ca atare și apreciez implicarea colegilor în orice articol, tocmai pentru că suntem diferiți și avem alte gusturi și afinități și putem veni în ajutorul multor colegi cu informații utile.

adrianaglogo
    [01.07.16 10:37:42]

@dianamea: Articol obiectiv. Foarte bine punctate plusurile si minusurile. Potentialii clienti le pot pune in balanta si, in functie de ce isi doresc in vacanta, pot decide daca hotelul le satisface nevoile.

Ma bucur ca votul meu a adus supebonusul.

adrianaglogo, ebirsan
    Alte impresii din această RUBRICĂAndreolas Hotel: