ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.06.2016
DIN: Braşov
ÎNSCRIS: 30.06.10
JUN-2016

Sejur de vis

Tocmai ne-am intors dintr-o superba vacanta in Grecia, ce a inclus un minicircuit in Salonic, Evia, Eghina, Patras, si a culminat cu un sejur de 7 nopti in Lefkada, Agios Nikitas (locatie care pentru noi reprezinta cea mai frumoasa zona a insulei), la Studiourile Marathes.

Pensiunea este o afacere de familie, cu o taverna la parter (unde am mancat cea mai buna musaca si cei mai buni calamari din Grecia), si camere cu balcon la etaj. Noi am facut rezervare pt un studio cu vedere la mare si ne-am bucurat la maxim de fiecare zi petrecuta acolo.

Intrucat facusem rezervare online si platisem inca din tara intreaga suma (unitatea de cazare ne-a solicitat un avans de 30%, dar noi am platit integral) aveam ceva emotii, mai ales ca fiind prima data in Grecia cu masina personala am intarziat la check-in cu o ora si ceva. Dna Marina, proprietara, ne-a iesit in intampinare imediat ce am lasat masina in parcarea marginita de lamai si maslini si ne-a condus in camera, unde ne astepta prima supriza: o sticla de nectar si una de apa plata ne asteptau in frigider, alaturi de paine, unt, dulceata, cafea, ceai, zahar, desi nu aveam inclusa nici o masa in program.

Camera, mobilata simplu, dar cu gust, beneficia de aer conditionat, pat dublu, frigider, televizor, balcon cu vedere laterala la mare, chicineta dotata cu tot ce trebuie, incluzand vase, tacamuri, toate stralucind de curatenie, baie cu dus si prosoape impecabile. Ce ne-a placut foarte tare, la balcon si la geamul de la baie erau plase de tantari, deci n-am avut probleme nici din acest punct de vedere. In camera aveam si internet wireless care functiona destul de ok.

Dna Marina, foarte atenta, avea grija tot timpul sa nu ne lipseasca nimic, ne-a oferit si o harta a insulei, ne ajuta cu informatii despre plaje si insula, ne facea tot felul de surprize placute, inclusiv vin si miere locala; curatenie se facea la 3 zile, cand se schimbau prosoapele si lenjeria de pat. Atata amabilitate si dispozitie de a ajuta si de a face turistul sa se simta ca acasa nu am intalnit niciodata nici in afara (si am fost In Grecia de cel putin 10 ori pana acum), nici in tara.

Ca si locatie, pensiunea este situata cam la 20 min de mers pe jos pana in Agios Nikitas, si tot cam atat pana la plaja Kathisma, care pentru noi este pe primul loc dintre plajele din Lefkada, avand nisip si pietricele mici, care nu inteapa, este amenajata cu sezlonguri, umbrele, terase, toalete si tot confortul. Tot aici, la Kathisma, am vazut un superb apus de soare. Cu masina se ajungea in 2-3 minute.

Noi am preferat ca pe insula sa ne descurcam fara masina, si nici n-a fost greu, intrucat in zona unde am fost cazati sunt cele mai frumoase plaje: Kathisma si Milos (la ea se ajunge trecand un deal din Agios Nikitas, cam 15 min, dar merita din plin-este o plaja salbatica, nu foarte agolmerata, apa de un albastru ireal). Am fost si la plaja din Agios Nikitas, plaja micuta, cu pietre, dar acelasi albastru superb de Lefkada, dar prea aglomerata pentru noi si nici nu se compara cu Milos si Kathisma. In zona era si plaja Pefkoulia, mai micuta.

Am fost intr-o zi cu masina si la plaja Porto Katsiki, considerata cea mai frumoasa plaja a insulei, cu pietre (noi am preferat Kathisma pt nisip si amenajare), de o frumusete ireala si un albastru de ne dureau ochii, dar si la Nidri, cea mai mare statiune din insula, dar care pe noi nu ne-a impresionat deloc (marea parea mai degraba un lac mare, fara culoarea ireala si plajele cu care ne obisnuisem)

In concluzie ne-am felicitat pentru alegerea facuta in Agios Nikitas, peisajele, culoarea marii, plajele, linistea, fiind motivele pentru care am ales aceasta locatie, iar pensiunea Marathes si Dna Marina ne vor ramane pentru totdeauna in suflet si cu siguranta ne dorim sa ne reintoarcem acolo.

Trimis de micky81bv in 30.06.16 15:35:00
Validat / Publicat: 30.06.16 17:46:28
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 2585 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (micky81bv); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P13 plaja Porto Katsiki

webmasterX [30.06.16 17:46:02] »

Mutat în rubrica "Marathes Studios [Agios Nikitas], LEFKADA" (nou-creată pe sait)

webmaster26 [30.06.16 17:59:27] »

@micky81bv - Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

micky81bv [30.06.16 20:01:51] »

Da, e corecta poziționarea pe harta.

ufoman [01.07.16 14:25:33] »

Este cel mai complet review citit de mine anul acesta cu destinatia Grecia. Felicitari "micky81bv"!

Inca mai astept ca debutantii sa lase inhibitiile si sa scrie despre un eveniment cu mai mult suflet. Nu pe principiul mers, vazut, placut (sau nu) si gata.

micky81bv [01.07.16 15:47:55] »

@ufoman - Multumesc mult pt apreciere.

A fost o vacanta care ne-a mers la suflet si am vrut ca prin impresiile mele sa ajut atat oamenii care in vacantele lor in Grecia cauta si partea spirituala, cat si pe cei care merg pentru prima data in Lefkada, si au de nevoie de mai multe informatii pentru a face alegerea care li se potriveste.

In acelasi timp proprietari ca Dna Marina de la Marathes Studios, care stau non-stop la dispozitia turistilor pentru a-i face sa se simta ca acasa, merita sa fie cunoscuti si sa aiba cat mai multi clienti. Spun asta pentru ca am fost cazati si in locuri in care proprietarul tipa la noi sa inchidem umbrelele de la piscina ca i le rupe vantul sau facea galagie langa camera noastra pana tarziu in noapte si asa mai departe.

adrianaglogo [02.07.16 19:59:16] »

@micky81bv - Si mie mi-a placut articolul. Nu l-am putut vota momentan pt ca am votat deja pe cel anterior si votul mi-a fost blocat.

Si noi mergem in sept in Lefkada, am adaugat cate ceva din ce ai scris la insemnarile mele.

pretul de 500 euro a fost cazarea pt 7 nopti? 70 E / noapte pare cam mult...

micky81bv [02.07.16 20:20:54] »

Mulțumesc pt apreciere.

Cazarea ne-a costat 315euro pt 7 nopți.

În cei 5oo euro am inclus și transportul.

Dacă mai ai nevoie de informații te ajut cu plăcere.

Berchet Ionel [02.07.16 23:20:16] »

Puteti sa mi spuneti cum se prezinta plaja porto katsiki dupa cutremur? se poate cobori scarile? multumesc. De Egremmi stiti ceva in ce stare e?

Ramon [10.07.16 18:21:26] »

Buna ziua,

Frumoase impresii si multumim pentru ele.

O intrebare as avea: ati servit masa numai la taverna de la aceasta pensiune? Cam care a fost pe total cheltuiala cu masa in timpul sejurului? Masa este diversificata?

Multumesc anticipat pentru raspuns.

micky81bv [12.07.16 10:46:34] »

@Ramon - scuze de intarziere.

Nu am servit masa doar la taverna vilei, acolo am fost de 2 ori si am mai primit din partea gazdei o musaca din care ne-am saturat amandoi, dar cu mana pe inima a fost cea mai buna mancare mancata in insula.

Am mai mancat intr-o zi la Dolphin in statiune, in alta ne-am luat cate un gyros tot din statiune.

Intr-o zi am mancat in Nidri, iar in alta am mancat pe plaja la Kathisma.

In general o masa pt 2 persoane ne-a costat pana in 20E, cu bauturi cu tot.

Noi aveam si chicineta in camera, asa ca mancam cam o data pe zi in oras, (ne-am luat de acasa destula mancare, am mai luat de la supermarket oua, iaurt, tsatsiki) dar per total cred ca am cheltuit cu masa in jur de 100E in statiune.

Masa foarte diversificata, ai de unde alege.

Ramon [12.07.16 12:32:45] »

@micky81bv - Am inteles. Va multumesc frumos. Alegeri inspirate si concedii placute va doresc!

Kosmog [11.03.17 23:16:44] »

Buna ziua,

Ne uitam acum Pensiunea Mrathes si suntem foarte incantati.

Problema ar fi transportul pana in Lefkada. Avionul vad ca este FOARTE scump pana in aeroportul Perveza (Aktios), cam 2500 euro de persoana (de ce?).

Ati mers cu autocarul?

adrianaglogo [12.03.17 10:25:06] »

@Kosmog: asa scump? Mi se pare enorm. Cu banii astia ajungi la " capatul pamantului"

micky81bv [12.03.17 14:02:57] »

@Kosmog: buna ziua

Noi am fost cu mașina personală, dar știu ca se fac și excursii cu autocarul

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [12.03.17 14:21:11] »

@Kosmog: nici vorbă sa coste 2500euro! Imposibil! Da, intre 350-500 euro este mai credibil si depinde si ce companie de zbor alegi!

Asa, este mult mai indicat sa ceri o oferta personalizata, aici pe sait si ai toate serviciile incluse!

Kosmog [12.03.17 14:59:13] »

@micky81bv:

Ok. Multumesc frumos

@maria55:

"nici vorbă sa coste 2500euro! Imposibil! Da, intre 350-500 euro este mai credibil si depinde si ce companie de zbor alegi!"

Te rog sa cauti pe skyscanner, kiwi si o sa vezi ca atat costa . Nici eu nu-mi explic pretul. Am cautat pentru 29 mai - 5 iunie

Kosmog [15.03.17 10:48:32] »

Mai am cateva intrebari in legatura cu Marathes Studio. Vad ca se afla intr-o zona oarecum mai linistita.

Pentru a vizita diferite lucruri, pt mancare, bautura sau diferite activitati, trebuie sa ajungi in nord? (pe langa Lefkas Hotel)

Exista autobuz? Sau poti ajunge doar cu taxi sau masina personala/inchiriata?

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [15.03.17 11:06:25] »

@Kosmog: ai pus problema foarte bine: localitatea fiind pe coasta de vest, din ceea ce stiu, este mai dificila deplasarea spre Lefkas, de exemplu! Un singur autobuz, adică mai exact o singura cursa pe zi, total diferit de coasta de est, Nidri-Lefkas Town, de exemplu, unde aurobuzele KTEL, trec cu o frecventa mare! Cu acele green-bus-uri avand posibilitate mai mare de miscare si daca bine tin minte cam la 1h intre curse.

Chiar daca distanta intre Ag. N si capitala nu este mai mare de 20km, trebuie să iei in calcul si asta!

Deci nu zic ca ar fi imposibil, dar mai greu, da!

Kosmog [15.03.17 11:09:53] »

@maria55: Cunosti detalii despre acel autobuz? Orele de plecare din Marathes si Lefkas?

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [15.03.17 11:20:21] »

@Kosmog: din Ag. N, plecare 7; 30 si 15; 15 insa nu stiu nimic despre retur! Acest lucru poti să-l aflii insa cu usurinta de la sofer@. Am zis ca nu este imposibil????!

adrianaglogo, Berchet Ionel, Kosmog, maria55, Ramon, ufoman
    Alte impresii din această RUBRICĂMarathes Studios: