ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.02.2010
DIN: Constanta
ÎNSCRIS: 04.10.09
FEB-2010
single

Marea - de la rasarit la apus!

Nu doresc ca aceste impresii sa fie punctabile, nu se refera la un obiectiv anume si din acest motiv nu vor fi incadrate in nici o zona turistica.

Doresc sa scriu cateva randuri si mai ales sa va prezint cateva fotografii cu rasaritul sau apusul la malul marii, pe diferite mari sau oceane. Fiind la rasarit, in zona noastra nu vom vedea niciodata soarele intrand in apa, asa cum am citit unele randuri intr-un alt review, noi ne putem bucura doar de rasarit si de ultravioletele care il insotesc.

Orice marinar dimineata, la cafea, iese pe una dintre puntile castelului si priveste rasaritul. Asculta pescarusii care se joaca in zbor, care te saluta planand prin fata ta, daca suntem aproape de tarm, sau urmaresc distractia delfinilor care se intrec sa ajunga cat mai repede, aproape de bulbul navei, conducandu-ne, fiind ambasadorii nostrii.

Nu va pot descrie linistea unui rasarit, de multe ori, in functie de coordonate, soarele poate iesi foarte devreme, la ore cand acasa familia inca viseaza. Imi scot cafeaua pe punte instalandu-ma pe copastia puntii mele. Soarele timid isi face aparitia la orizont si se inalta foarte repede apoi. Este ora cand marea devine cristalina, cand delfinii incep sa prinda viata, cand pescarusii alearga dupa hrana.

Este ora cand, in linistea marii, visez cateva minute la familia mea, la fetele mele, la dorinta lor de a calatorii alaturi de mine. Imi permit momente de visare, sunt practice singurele momente dintr-o zi pe mare, cand iti poti permite sa fi doar cu tine insuti, sa te simti copil, sa visezi, sa-ti doresti, sa indraznesti. Usor usor nava prinde viata, animatia creste, si alti marinari saluta marea, soarele, incepem sa povestim, incepem sa ne facem planuri pentru ziua respectiva.

De cele mai multe ori lumea se intreaba ce face un marinar pe mare, atunci cand nava nu este la operare intr-un port anume. Foarte multi prieteni m-au intrebat acest lucru, i-am lamurit mai mult sau mai putin convingator.

Inca de la inceput trebuie spus ca daca pe mare nu faci nimic, te plictisesti. Timpul trece greu, apar gandurile, grijile, practic te uiti in permanenta la ceas si timpul parca sta pe loc. De aceea in functie de raspunderea fiecaruia de pe nava, exista programe care trebuie urmate. Exista carturi la punte, carturi la masina (motoare). Acesti marinari fac cate 8 ore de cart pe zi, structurat in doua etape 4 ore cart/8 ore odihna. Ei practic asigura deplasarea navei non stop in conditii optime. Mai sunt si marinarii de zi care de asemenea au program de 8 ore, de dimineata pana la apus. In acest timp executa program de intretinere, revizie, pregatire pentru operare, sau alte sarcini trasate de sefii directi, dupa un program bine stabilit.

Ziua pe mare trece foarte repede atunci cand faci ceva. Nu trebuie sa te gandesti prea mult acasa, te cuprinde dorul, randamentul scade, puterea de concentrare este la pamant si timpul parca sta pe loc.

La apus, privim soarele cum intra in ocean, spectacolul este superb, cerul se inroseste, marea devine fosforescenta, in multe cazuri privind in celalalt bord observam si luna, uneori prea luminata si mult prea stridenta, de soarele care apune trist. Linistea incepe sa se lase peste mare, peste nava, carturile se schimba, pentru a realiza continuitatea deplasarii, noi ne retragem in cabine, privim pozele cu familia, ne rugam pentru familie, ne rugam pentru noi, ca marea sa nu se supere si sa ne certe.

Aceasta este o zi cand marea este calma, linistita, cand ne iubeste. Sunt si cazuri cand este furtuna, cand valurile trec de punte, cand trebuie pastrata o vigilenta sporita pentru a asigura marfa si echipajul. Atunci sunt ore de nesomn, nu poti dormi cand marea este suparata, in acele momente ne dorim ca timpul sa treaca repede si sa fim iertati.

Am scris aceste impresii pentru a va face o idee despre viata pe mare, multi ma intreaba acest lucru si sunt convins ca multi dintre voi sunteti curiosi.

Toata lumea are rau de mare, spun acest lucru ca poate veti ajunge sa faceti croaziere. El se manifesta in multe moduri, cel mai urat printr-o stare de rau general, cel mai frumos prin somn. Dar se poate manifesta si prin foame si indispozitie.

Orice doriti sa ma intrebati, referitor la mare, la croaziere, vase de pasageri, va stau la dispozitie cu tot ceea ce stiu.

Sper ca aceste impresii sa va convinga sa va aventurati pe marile si oceanele lumii, in cele mai frumoase croaziere care se organizeaza. Acolo nu veti avea parte decat de visare si de iubire, alaturi de persoana draga. Atat!

Nu doresc sa fie punctate aceste impresii, le-am scris pentru acei care iubesc marea, si imi doresc din tot sufletul, chiar daca poate nu m-am exprimat intotdeuna bine, sa va conving sa inchideti ochii pentru cateva momente si sa va imaginati un rasarit in mijlocul marii. Cart bun!

Trimis de pepsi70ro in 18.02.10 12:40:30

VIZUALIZĂRI: 8453 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P02 Rasarit la Mediterana
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

[18.02.10 12:41:55]

rog un WBM sa insereze aceasta melodie foarte frumoasa, care imi trezeste amintiri dintre cele mai placute, multumesc!

webmasterXY*
[18.02.10 13:12:05]

Atasat coloana sonora propusa si retras PMA-urile review-ului

Multumim pepsi pentru frumoasa expunere!

cc_iordachescu
[18.02.10 13:15:58]

Superb!!! Intotdeauna v-am invidiat(in sensul bun al cuvantului) pe voi, marinarii, pentru tot ce vedeti, pentru toate marile si oceanele pe care le cutreierati si in acelasi timp m-am intristat la gandul timpului petrecut departe de casa, familie, prieteni. Dar atunci cand exista pasiune orice obstacol este usor de trecut!

e.iordachescu

ileanaxperta*
[18.02.10 15:11:49]

pepsi, foarte rar se intalneste la un barbat atata sensibilitate si "frumusete" a cuvantului, asa cum ai descris aici tot ce inseamna pt. tine MAREA! Prin tot ce-ai descris aici se simte atat de puternic faptul ca iubesti marile si oceanele si bine ai facut ca ti-ai ales meseria asta... Te felicit si te si punctez cu toata placerea si consideratia mea!

krondia*
[18.02.10 19:14:31]

Apus si rasarit de soare pe muzica inconfundabila a lui Florin Bogardo. Am plutit si eu cu vaporul tau pentru cateva clipe si mi s-a facut atat de dor de mare, de vara... Oare cum rasare soarele iarna? Sunt mai pale culorile sau este la fel de spectaculos? Pentru toata caldura pe care mi-ai adus-o, primeste toate punctele pe care ti le pot da! Astept si alte povesti cu/fara punctele standard.

[18.02.10 20:21:38]

fain text, cu suflet si super fotografiile (majoritatea) -- merita sa fie punctate (manual); nu am timp acuma, dar o sa revin asupra punctelor acordate automat de program

krondia*
[18.02.10 20:30:58]

Pai astea nu sunt poze, sunt adevarate tablouri. Foarte bine surprinse instantaneele. Nici cei de la National Geographic nu au asa minunatii. Revin cu intrebarea: cum arata un rasarit/apus iarna? Nu te grabi sa raspunzi, astept o alta poveste... Si o alta intrebare: acolo unde mai sunt vase pozele sunt facute in port? Multumim inca o data pentru aceste imagini deosebite.

[18.02.10 20:46:33]

Un rasarit / apus iarna, trebuie sa mai caut prin fotografiile mele, dar in general este totul mult mai luminat. Am scris cateva impresii despre iarna la mare, in Constanta, dar intr-adevar n-am poze cu rasaritul. Oricum sunt sigur ca intre pozele postate aici, unele au fost facute in februarie. Cele din Mediterana, cred.

Pentru WBm, mi-a facut placere sa scriu despre mare, probabil voi reveni si cu alte impresii si poze despre marea agitata, despre uragane sau cicloane, de asemenea, prefer sa nu fie punctate.

Imi face placere sa povestesc despre o lume pe care o iubesc, iar acest lucru pentru mine m-ar motiva mai mult decat daca as primi puncte.

Multumesc, iar daca va place, obiectivul meu a fost atins!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
ileanaxperta*
[18.02.10 20:47:17]

Splendide poze. Ai reusit sa surprinzi o parte din miracolul naturii...Bravo!!! Felicitari! nu contenesti sa ne uimesti. Pacat ca nu putem puncta si pozele.

Sper ca nu te superi daca atasez si eu cateva apusuri din Grecia si Turcia, unde am fost martora unor apusuri de exceptie...

(Web, am voie sa pun poze la alte impresii ??)

[18.02.10 20:49:47]

ileana, esti invitata mea, multumesc!

corinne
[18.02.10 21:21:51]

Frumos subiect si review si binenteles superbe fotografii ! Asteptam continuarea ... si ai aprecierea mea ...400 PMA !

dananecula CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[19.02.10 22:10:52]

Nici nu-mi gasesc cuvintele de apreciere pentru acest EXTRAORDINAR review, deosebit, sensibil, impresionant, excelent descris ...

Felicitari, pepsi !!!!

L-am parcurs cu ochii mintii, imaginandu-mi ca sunt intr-o croaziera relaxanta pe mare, admirand cu nesat perfectiunea pozelor nemaipomenit de relevante...

Dar cel mai mult m-a impresionat sensibilitatea sufleteasca a exprimarii tale prin scris. De obicei partea feminina e talentata la descrieri, la creionari de imagini, din care te poti infrupta si visa cu ochii deschisi, dar iata ca am descoperit ca si partea masculina poate avea sensibilitate si poate scrie atat de profund ...

Cat despre melodie...m-ai fermecat ... este tulburatoare si extraordinar de potrivita ! M-ai impresionat pana la lacrimi ! Mi-ai amintit de filmul adolescentei mele ,,Declaratie de dragoste''

Bravo !!!! Meriti superbonusuri din plin !

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
mili1983
[02.03.10 11:42:57]

Pepsi... aseara... dupa ce am terminat de scris lui Laurentiu... m-am bagat in pat si am citit de pe telefon review-ul tau... am udat perna... pe cuvantul meu... Numai ca, nu eram logata si nu am putut nici sa punctez si nici sa scriu...

M-am trezit... am deschis calcul... si am dat drumul la melodia de la aceste impresii... am oprit-o imediat... nu pentru ca e naspa... ... ci pentru ca atat de emotionata sunt si acum... ca nu mai puteam suporta...

Nu mai am cuvinte...

Sa stii ca si eu am vazut apusul in mare... in Turcia... la Marea Egee... dar de pe uscat... este ceva de vis... parca pozele... desi foarte foarte reusite... facute cu trepiedul... nu reusesc sa redea exact ceea ce vezi cu ochiul liber...

Fiecare apus/rasarit este unic... nu sunt doua la fel... Asa cum nici oamenii nu percep la fel acelasi rasarit/apus... Tu pe mare... eu pe uscat... ne uitam amandoi la acelasi soare care coboara in mare... si nu il vedem la fel... pentru ca eu sunt cu iubitul si sunt fericita si linistita ca sunt in concediu... iar tu... singurel, la munca... trist... cu gandul acasa...

Ma bucur ca am fost a zecea care a votat... pt ca nota asta o meriti... tu si familia ta... PUSI GRANDE de la BRASOV.

PS: A nu se puncta acest ecou

PS2: Pozele sunt... de nota 10000000000000... SUBERB... totul la superlativ

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
[02.03.10 11:50:21]

Multumesc Mili, esti o sufletista si acest lucru spune multe. Daca vei ajunge anul acesta la mare de Ziua Marinei, daca eu voi fi in tara si nu pe alte mari, iti promit sa-ti ofer un spectacol pe cinste alaturi de nave militare si de foarte multi marinari in uniforma alba, asa cum iti plac tie! Promit!

mili1983
[02.03.10 12:07:29]

Yupiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii... Multam din inima...

PS: Numai ca e mai nasol daca vin cu Cipri... nu o sa pot sa le dau un pusi mare pe obrajori la cavalerii mei in straie albe... ))

PS Nu puncta

dananecula CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[02.03.10 12:40:56]

Vreau si eu la ziua Marinei. Oare cand este, de Sf. Maria, pe 15 august? Am fost acum vreo 25 muuuulti ani si mi-a placut la nebunie...

Sa ne tii la curent cu amanunte, photo-matelotul nostru drag

Daca-mi permiti, am mai gasit o melodie adecvata acestui review. daca webmaster considera ca se poate, am aici linkul http://www.trilulilu.ro/MILUSKA/373e2edfc275bb

Multumesc foarte mult !

alinutzza140*
[14.04.10 16:13:47]

Superbe poze!!!

Sunteti intr-adevar'' magic'' in adevaratul sens al cuvantului .

nicolettab*
[23.04.10 11:07:19]

Extraordinar acest review. Sunt tot mai uimita de ce citesc aici. Pepsi70ro, esti un povestitor de exceptie, cel putin cu descriereille tale despre mare. Multa sensibiliate si har in ale scrisului si pt. asta si eu te punctej cu placere.

[23.04.10 11:12:25]

multumesc @nicolettab, esti cu adevarat draguta, doar imi place marea, atat. Restul vine de la sine. Cand iubesti , ceea ce urmeaza este ceva natural si pur.

alinutzza140*, cc_iordachescu, corinne, dananecula, ileanaxperta*, krondia*, mili1983, nicolettab*, pepsi70ro
Alte impresii din această RUBRICĂMarea - intre rasarit si apus!:

• pagină generată în 0.13435196876526 sec