ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.06.2016
DIN: tg jiu
ÎNSCRIS: 06.05.15
JUN-2015

Am fost in Parga!

cu agentia ce face turisti fericiti si nu prea, am fost in frumoasa parga, un oras ce are aer de insula, este un oras superb, cochet, printre locurile in care as reveni, cu toate ca sunt multe locuri de vazut in lume si se zice ca e pacat sa mergi de 2 ori in acelasi loc in detrimentul altori locuri ce asteapta a fi descoperite.

deci, cazare am avut la villa two brothers, dupa nume e clar ca e proprietatea a 2 fratii, amplasata aproape de centru, mobilata destul de sumar si rustic, dar fara ati lipsi ceva esential, paturile, noptierele, dulapul si masuta din camera sunt din lemn nature, baia ok, ca si consumabile, sapun lichid si hirtie igenica, curatenie sumara dar zilnica, schimbar prosoape si lenjerie 1 data pe sezon cum e practica prin grecia, balconul dotat cu 1 masuta si 2 scaune din plastic, f ingust, incit de citeva ori m am ridicat de pe scaun cu masa cu tot, chicineta in camera dotata cam cu tot ce ti trebuie, plita electrica hota frigider, tacimuri vesela, farfurii de 2 dimensiuni, castroane, tigaie, oala, cratita, pahare, per total ok totul.

nu am vazut si intilnit decit pe unul din cei doi fratii din denumirea vilei, f haios, volubil in engleza si greaca, genul petrecaret, cam la virsta a 2 a, acum despre statiunea in sine, nu pot decit sa repet si intaresc ce au spus majoritatea, este SU PER BA! peisaj de vedere si de pictat, atmosfera de vacanta, leneveala, seara animata si locuri de distractie pt toti si toate virstele.

plajele din oras, chiar in centru sunt 2, una cam ingusta si cealalta linga, la circa 100m, aflata intr un golf, marea ionica superba, privelistea superba, spre castelul venetian se ajunge pe o strada in panta cu scari sapate n stinga pe ambele partii pina sus la castel aflindu se mici magazine de suveniruri, haine, incaltaminte, etc, deci o placere sa urci la castel, vederea de la castel e magnifica si de poza, sunt terase si baruri cam la inaltimea castelului care ofera view asuopra orasului si a marii, o incintare.

excursii din parga se fac spre Albania, Corfu, insulele PAXIsi ANTIPAXI, recomand a se lua excursiile de la ag engleza din centru, ori alte ag locale, nu de la ghizii romani pe care i vezi doar la venire cind te momesc sa cumperi de la ei si la plecare, atit. noi am luat cu douazeci si cinci de euro excursia cu ferry in Corfu, unde a fost suuuperrr, am vizitat castelul si fortareata, am umblat pe strazile orasului, am baut cafeaua pe bulevardul lor de promenada unde ne au cintat muzica de caffe concert niste conationali etnici, a fost f frumos si a meritat vizita, am prins la catedrala sf Dimitrie si moastele cu slujba facuta de 2 calugari, ne am intors in Parga in jurul orei 18, o zi frumoasa si plina.

in Parga am fost 2 zile la plaja VOLTOS, urci pina la castelul venetian, apoi cobori, si in fata iti apare o plaje si mare de vis, f lata, f lunga, f fin nisipul, o placere, oricum in zona Parga si in imprejurime sunt multe de vizitat, asa ca mi am promis ca o sa revin, seara in centrul orasului a fost un spectacul de muzica cu o trupa de 30 persoane, veniti din Germania, a durat cam 2 ore si a fost atmosfera de show, s a lasat si cu dans, pe faleza am vazut artisti ce pictau clasic ori cu spray in straturi, inclusiv plimbarea de seara din centru si faleza e spectacol in sine, cu opriri la multele terase pt un frappe, inghetata, bere ori carafa de vin, noi dupa plimbarea de seara, opream, ca era in drumul nostru si ca ne placea, la terasa SECRET, unde dupa ora 22 era muzica life faina, primeam mereu pt o bere, o inghetata un platou mare cu meze din partea casei

dimineata in drum spre plaje, treceam pe linga cafeneaua JIMMI S PLACE, detinuta de un englez mutat in Parga si captivat pe veci de acest loc, beam cafeaua la care primeam bonus prajiturele, preturi accesibile la mincare peste tot in oras, am avut un concediu frumos si relaxat, mi a placut f f f muuult Parga, as vrea sa revin, cu speranta ca va fi folositor ce am descris, inchei, si voi reveni si cu poze

Trimis de ManuelaManu in 29.06.16 21:32:27
Validat / Publicat: 29.06.16 23:46:29
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: am fost in ollimpyc beach, thassos, halkidiki, salonic

VIZUALIZĂRI: 2325 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ManuelaManu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P33 iar si iar peisaj din Parga

[29.06.16 23:42:53]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Vila Two Brothers, PARGA" (deja existentă pe sait)

-------

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 38&ridAnt=69661

Ioan Raita
[30.06.16 08:02:20]

În 14.09.2016, vom pleca și noi la Parga. Vom sta la Panos Studious. Știe cineva ceva despre acest loc de cazare? Intenționăm să revizităm Corfu. Sunt mai multe curse pezi cu ferry-boatul sau una singură. Dorim să mergem individusl, adcă făr să mai apelăm la vreo agentie turistică și să cumpărăm bilete direct în port. Este posibil? Pentru noi informațiile din acest articol sunt binevenite și foarte utile.

Să aveți o vară frumoasă.

ManuelaManuAUTOR REVIEW
[30.06.16 12:54:17]

Anul trecuinîn junie cînd am fost noi, era un singur ferrybout pe zi, se fac 2,30 ore pe mare pună în Corfu, se pleacă dimi în jurul orei 8,30, si întoarcerea din Corfu este la 16,30, timp destul pt vizitat, buketeke pt Ferry le am luat de la agenția engleza din centru si au costat 24 euro, nu se pot lua direct de la Ferry, cel puțin as să era anul trecut, vacanta mișto să aveți!

[30.06.16 15:13:23]

@romiromi - Multumim pentru informatiile oferite si impresiile impartasite, simpatice, frumoase, convingatoare. Asteptam cu interes, daca sunt, si cateva fotografii adaugate, cand va fi timpul lor. Alegeri inspirate si vacante frumoase!

[30.06.16 15:19:45]

@Ioan Raita - Cand am fost noi in Corfu acum 10 ani erau vapoare la fiecare ora din Igoumenitza spre Corfu, Kerkyra cum spun ei insulei si orasului-capitala, si inapoi la fel. Noi am rezervat online biletul de ferry pentru pasageri si masina pe net, inainte sa plecam de acasa, de pe un site ca asta fantasticgreece.com/ports ... nitsa-port.aspx.

Noi am mers de la Salonic prin Ioannina la Igoumenitza pe soseaua veche prin pasul Metsovo caci nu era gata autostrada si am facut 2 zile de la Bucuresti, dar am vizitat si Meteorele etc. Am ales sa ajungem seara la ferry si apoi la cazare pe insula, am luat vaporul de ora 18, ultimul din ziua aceea. La plecarea din insula am luat ferry de dimineata de la 10 caci plecam in Peloponez spre Olympia, totul a fost ok la traversari.

Atentie, la Igoumenitza ca noi nu am fost preveniti si nici atenti si am intrat gresit in portul de unde se fac imbarcari pentru Italia * (Bari, Brindisi, Taranto), dar ne/au ajutat niste greci simpatici de la paza, cu mitraliere agatate de umeri. Cand ajungeti langa Igoumenitza, dupa ce iesiti de pe autostrada, inainte de a intrea in oras veti gasi indicatoare lamuritoare. Succes si calatorie placuta!

Ioan Raita
[30.06.16 15:24:15]

@calatorul - Mulțumesc mult. Noi trebuie să mergem în Corfu din Parga pentru că nu avem mașină ca să mergem până la Igumenitsa. Ne gândim să rămânem o noapte în Corfu. Vom vedea cum facem.

[30.06.16 15:28:32]

@Ioan Raita - Am inteles, la detaliile astea nu am fost atent, dar am constatat pe vapor ca era folosit ca un tren de navetisti la noi, era foarte multa lume care mergea de pe continent pe insula si invers, majoritatea fara masini, pe jos, cu biciclete etc. Inteleg ca data trecuta ati mers cu autocarul pregatit de organizatorii excursiei pentru grupul AFA. Probabil ca exista autobuze pana in port, dar cum si de unde vin nu am vazut, dar eu va propun sa postati o intrebare pe AFA, poate cineva a facut traseul asta inainte si stie cum este. Alegere inspirata si vacanta frumoasa!

[01.07.16 22:56:35]

calatorul, Ioan Raita, ManuelaManu