ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.06.2016
DIN: Otopeni [IF]
ÎNSCRIS: 20.07.11
JUN-2016

Un loc linistit

Pentru ca era weekendul Rusaliilor, pentru ca toata lumea fugea la mare sau la munte si pentru ca vroiam si noi sa iesim undeva am ales Galati-Braila.

Am cautat cazare si cazarile de la hotelurile din oras ni s-au parut destul de piperate unele din ele, iar altele nu aveau comentarii prea ok. Asa ca gasind aceasta pensiune cumva intre cele 2 orase si la un super pret (122 ron cu mic dejun) am zis ca aici ne vom caza.

Pensiunea asezata cam la 8 km de Galati si la vreo 20 de Braila, ne promitea o pensiune cu gradina, cu piscina sezoniera cu sezlonguri, biciclete gratuite de inchiriat, raul Siret la 500 m, la 5 min " mai multe magazine".

Plecam spre destinatia noastra si iata ce gasim: din drumul care duce de la Braila spre Galati o luam pe un alt drum spre Serbestii Vechi si dupa vreo 2-3 km traversam o cale ferata si ajungem intr-o locatie... oarecum ciudata.

Ca la tara, drum plin cu praf... ajungem la pensiune, suntem primiti bine, ni se repartizeaza camera.

O camera curata, cu pat matrimonial, frigider, balcon si plasa de tantari dar... minuscula de-a dreptul. 2 persoane nu se pot misca in camera in acelasi timp. Baia micuta si ea cu dusul in stanga imediat cum intrai de te uitai cu graoaza ca intra apa in camera. Televizorul era asezat deasupra capului lateral dreapta de a atrebuit sa dormin invers ca sa ne uitam la tv.

Bicicletele promise... nu erau. Apa in piscina sezoniera... nu era. Cand o fi sezonul oare? Afara au fost atunci 37 grade.

Raul Siret era la 500 m dar drumul pana acolo nu prea iti inspira incredere. Iar de magazine... am renuntat sa le cautam. De bine... balconul dadea intr-o curte foarte frumoasa cu pomi fructiferi si iarba, cu balansoar si foisor. O placere sa stai la umbra.

Micul dejun bun si personalul pe care l-am intalnit foarte saritor si serviabil.

Noaptea, pensiunea a fost foarte linistita si odihnitoare in conditiile in care a fost ocupata in totalitate.

In concluzie... a fost ok, am avut curatenie, liniste si mancare buna.

Cu scuzele de rigoare ca, cu locatia in sine am uitat sa fac poze.

Trimis de ancutza26 in 29.06.16 20:34:17
Validat / Publicat: 29.06.16 21:55:41
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GALAȚI

VIZUALIZĂRI: 879 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ancutza26); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Piscina din curte

[29.06.16 21:55:19]

@ancutza26 - rog aruncă o privire peste următorul link amfostacolo.ro/src_google ... p.php?hid=20459.

• - fă click pe locul unde e amplasată
  • »» coordonatele GPS vor apărea într-o mică fereastră sus-stânga;
  • copiază coordonatele și scrie-ni-le te rog aici.
  • ===

Mutat în rubrica "Villa Siret [Șendreni, GL], GALAȚI" (nou-creată pe sait)

ancutza26AUTOR REVIEW
    [29.06.16 22:21:46]

@webmaster26 - Pensiunea e intre calea ferata si rau.

Coordonatele: 45.417385,27.901268

ancutza26