ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.06.2016
ÎNSCRIS: 13.04.09
JUN-2013

Tarragona, un oras pentru toate gusturile!

In urma circuitului pe, care l-am facut in 2013 Spania- Portugalia (vezi impresii) am ajuns in Tarragona pentru o zi.

Tarragona este situat in sudul Cataluniei la circa 100 de km. de Barcelona, este primul oras roman din tara fiind capitala Imperiului Roman... in aceea vreme se numea Tarraco, este capitala Coastei Dorada (Daurada in catalana sau Coasta de Aur) fiind situat pe o colina in fata Marii Mediterane.

Punctul de plecare pentru a ajunge in Tarragona a fost un orasel (sat) mai exact La Canonja (pana sa plecam in circuit am avut o zi la dispozitie sa ne facem de cap deoarece prietenii nostri erau la serviciu ). Din capatul strazii lor am luat autobuzul local care venea la ore regulate din 20 in 20 de minute, am platit la sofer 1,85 euro de persoana si in 10 minute am ajuns in Tarragona, mai precis in apropierea autogarii unde se afla Placa Imperial de Tarraco.

Din aceasta piata incepe Rambla Nova care este principala promenada si imparte orasul in doua... vechea si noua parte a orasului, de altfel noua parte a fost construita pe ruinile vechilor ziduri.

De asemenea Rambla Nova este centrul vietii orasului cu magazine elegante, sedii de firma, restaurante, cafenele care servesc tapas... este cautata de toti turistii care vin sa se relaxeze in fata cafenelelor existente. Aici am putut vedea monumentul Turnul Uman, Monumentul Eroilor din 1811 si statuia marinarului catalan Roger de Lauria.

In capatul acestui bulevard se afla balconul mediteranean (Balco del Mediterani)... este o terasa de vreo 200 de metri care ofera o splendida vedere la Marea Mediterana, portul Tarragona, plaja El Miracle si Amfiteatrul Roman.

In Tarragona exista mai multe plaje dar cele mai importante sunt...

1. El Miracle - este situata in plin centrul orasului de unde se pot vedea ramasitele Amfiteatrului Roman...

2. La Comandancia- este lipita de port si dispune de o scoala de submarine...

3. Llarga- este cea mai mare plaja din Tarragona, aici existand un club nautic unde se pot practica sporturi acvatice. Toate plajele sunt cu nisip fin auriu.

Ca obiective turistice in oras se pot vizita...

1. Amfiteatrul Roman care a fost inscris pe lista UNESCO in anul 2000, a fost constuit la inceputul sec. al- II- lea,

2. Turnul Pretori - este un fost palat al contilor de Barcelona,

3. Muzeul National de Arheologie,

4. Catedrala din Tarragona - a fost declarata monument national,

5. Forumul Roman.

In apropiere de Tarragona la 5-6 km se afla statiunea Salou care este frecventata de multi turisti britanici. Aici, cele mai mari atractii sunt mega parcul tematic Port Aventura, Salou Promenada care este una din cele mai frumoase atractii alaturi de fantana luminoasa care ofera incepand cu ora 21 spectacole de muzica si lumina... Pentru iubitorii de shopping in Tarragona veti gasi 2 mall-uri... El Corte Ingles cu preturi destul de maricele si Eroski pentru cei cu buget mai redus.

Din Barcelona se poate ajunge cu trenul regional sau cu autobuzul... se face cam o ora.

Tarragona este un oras pentru toate gusturile si vi-l recomand din toata inima, la fel cum va recomand si statiunea Salou.

Vacante placute tuturor!

Trimis de celeste in 29.06.16 16:29:58
Validat / Publicat: 29.06.16 21:09:03
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA.

VIZUALIZĂRI: 6068 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (celeste); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P11 Plaja El Miracle -vedere din balconul mediteranean

Dan&Ema
[30.06.16 08:24:59]

Votul 15 nu dauneaza chiar daca nu superbonuseaza.

Imi amintesc ca in Soania am ajuns o singura data la Palma de Mallorca si atunci cu business si nu am putut face nici macar o plaja.

[30.06.16 09:12:22]

@Dan&Ema: Spania este o tara foarte frumoasa, mi-as dori din tot sufletul sa ajung sa vizitez și partea de sud.

[08.07.16 15:38:20]

Dupa ce am trecut pe langa frumusetile naturii si fragmentele de istorie, am ajuns si la poza P15 unde ma straduiam sa inteleg ce "vestigii" reprezinta, pana cand am citit textul si am inteles (si nu sunt blonda si am ras.

Apoi au urmat si celelalte "vestigii" si ma bucuram ca am si eu un fel de "bocadillo" in maini si sunt in siguranta.

Felicitari pentru impresii, locuri minunate de altfel, votat cu mare placere.

[08.07.16 16:01:58]

@mishu: Mulțumesc frumos!

ioan marinescu
[20.11.17 15:22:34]

@celeste: Impresionant și documentat rewiew. Am stat la Pineda del Mar 4 zile. Am ”făcut” Barcelona din plin, dar la Taragona n-am ajuns. L-am notat și votat!

Yolanda
[12.07.19 10:07:13]

@celeste: am vizitat Spania doi ani la rând, în 2011 Costa del Azahar si în 2012 Costa del Sol, atunci am beneficiat de reducerile pentru seniori din partea statului spaniol (fara taxe de aeroport în primul an si 50% reducere în 2012, pret rezonabil la sejur pâna în luna mai...). Era o politica atunci de a atrage turisti cât mai multi pentru a nu mai plati somaj. Cazare la hoteluri de 4 stele all inclusive (o sticla de vin rosu la masa). Partea de sud a Spaniei este fabuloasa, cu orase încarcate de istorie, cladiri deosebite datorate dominatiei maure.

Vorbând de Spania mi s-a facut dor de a o mai vizita...

[12.07.19 23:25:23]

@Yolanda: Am fost și noi de 2 ori in Spania... ultima oara în 2013 când am făcut un frumos circuit Spania-Portugalia (vezi impresii).

Din păcate după 2 ani prietenul nostru care stătea în Tarragona a plecat într-o lume probabil mai bună. Mai avem doar sudul de făcut... sănătoși sa fim.

celeste, Dan&Ema, ioan marinescu, mishu, Yolanda
Alte impresii din această RUBRICĂDescopera Tarragona: