ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.06.2016
DIN: Galaţi
ÎNSCRIS: 20.04.12
JUN-2016

Hotel Niki's

M-am intors de curand dintr-un sejur in creta – statiunea hersonissos hotel niki’s.

Cum nu am gasit nici un review pe amfostacolo despre aceasta locatie, am cam plecat cu inima putin stransa. Dar cum oferta de prêt era suspect de ieftina, imi tot ziceam ca e prea frumos ca sa fie si adevarat. Tot simteam ca ceva nu e ok…. insa. nu-mi dadeam seama daca e vorba de transportul cu avionul, de cazare sau de masa.

In fine, temerile mi s-au risipit rapid cand m-am vazut in camera de hotel. Dupa cum vazusem pe alte sait-uri niste poze din camerele de hotel, ma tot rugam la toti sfintii sa primesc o camera cu vedere la mare. Chiar ma pregatisem sa fiu atenta cu ceva la receptie, in caz ca nu primeam camera cu vedere la mare.

Despre cazare:

Am avut noroc, in sensul ca la receptie dna a fost corecta si a spus ca se repartizeaza camerele in functie de ordinea in care am facut rezervarile. Plecasem in acest sejur si cu parintii si mi-am zis ca din 2 camere macar una sa fie cu vedere la mare. Ambele au fost cu vedere la mare deoarece rezervasem primii.

Hotelul arata exact ca in pozele de prezentare, este situat pe prima linie de la plaja, chiar pe faleza, in fata intrarii este restaurantul pozitionat exact deasupra plajei. receptia este spatioasa, cu bar dotat corespunzator, destule fotolii si canapele confortabile. Desi hotelul avea doar 3 etaje, exista lift, e drept micut, nu incap mai mult de doua persoane.

Camerele nu au frigidere, dar la receptie exista si chiar intr-o zi l-am folosit. Nu au nici chicinete, au gresie pe jos un tv ft micut care nu prindea decat 2 posturi: un canal rusesc si un canal nemtesc, balconul era potrivit, insa privelistea facea toti banii si uitai de toate nejaunsurile.

Aerul conditionat nu a fost inclus in pretul sejurului, dar am platit dupa prima noapte cate 7 eur pe zi. Nu se putea sta fara AC, am prins cateva zile cumplit de cald.

In camera noastra am avut un pat matrimonial si un pat de 1 persoana, deoarece noi am fost cu copilul de 6 ani.

Conditiile din camera au fost pe masura pretului platit deci nu aveam ce mofturi sa fac la asa pomana de prêt. La baie a fost apa calda continuu si venea imediat, micuta baia totusi insa nu vad de ce sa-ti doresti sa faci hora-n doua parti in baile din hoteluri.

Asternuturile au fost schimbate de 2 ori, prosoapele chiar de 3 ori au fost schimbate, iar curatenie in camera se facea zilnic, prin asta intelegand: dat cu mopul in camera, scuturat scrumiera, mop in baiesi golit cosul de gunoi.

Pentru mine a contat cel mai mult faptul ca in fiecare dimineata ma treazeam in zgomotul valurilor, asa de tare se auzeau de aveai impresia ca acusi iti intra apa in camera. si ziua si noaptea privelistea iti taia respiratia, uneori ma prindea si 1 noaptea tot stand in balcon. Spectacolul de lumini de pe faleza, freamatul turistilor pe faleza, zgomotul valurilor, te purta departe.

Staff-ul foarte politicos, amabil si de ajutor. am cerut detalii cu privire la transportul in comun, statii, returi, alte atractii pentru copii in afara de excursiile clasice si la toate am primit date exacte si corecte.

In tot hotelul era curat, intr-o zi am sesizat ca erau ceva problem la lift, au pus iemdiat afis pe fiecare usa de lift cu mentiunea ca toti turistii care au nevoie de ajutor vor fi ajutati cu bagajele de personalul auxiliar. Intr-o alta zi au avut o echipa de alpinisti utilitari si au sters geamurile de la balcon pe dinafara. Nici nu i-am simtit… asa de liniste a fost. Pentru faptul ca eram cazati la hotel niki’s am primit de la receptie un carton cu 10% reducere la orice consumatie la restaurantul lor.

La receptie era wi fi gratuit si cu semnal full, insa in camera se prindea slabut semnalul, insa despre asta am fost avertizati. Atmosfera a devenit chiar prietenoasa.

Ca minusuri daca pot sa spun asa:

1. balta care se facea in baie dupa fiecare dus. Desi exista perdea la dus, totusi apa se scurge pe perdea pe jos si pardoseala nu era construita in panta, astfel incat apa sa se scurga. Apa ramanea in baie pana dimineata cand strangea menajera. desi ea strangea apa, cand ne intorceam de la plaja, invariabil se facea la loc. Poate daca ar fi existat un mop in baie fiecare ar fi sters si nu ar sta asa pana a doua zi. baia nu are uscator de par. Dar hotelul este de 2 stele, asa ca nu este de asteptat, insa am tinut sa precizez ca cei merg sa stie la ce sa se astepte.

2. tantarii care erau si in baie nu doar in camera si erau foarte mari. Am avut si pastile de tantari si autan si cu toate astea tot ne trezeam cu cate o piscatura. faptul ca in balcon era un neon colorat probabil atragea si mai mult tantarii.

3. plaja chiar in fata hotelului este foarte ingusta, atat de ingusta incat doar un cearceaf incapea si locul este si cu pietris in loc de nisip si intrarea in apa nu este lina. sunt pietre mari si trebuie papuci speciali. Daca stai cu fata la mare si in fata hotelului este greu de facut plaja si in stanga. Insa dupa prima zi am intrebat la receptie unde este plaja cu nisip mai fin, mai lata si cu intrarea lina in apa.

Ni s-a spus ca daca o luam inspre dreapta pe plaja cam 1 km, ajungem la un resort special pentru copii si acolo sunt si piscine ptr copii cu de toate si la plaja este perfect. Merita drumul pana acolo, se poate ajunge si pe plaja desi uneori e greu prin pietris sip e faleza sip e drumul principal, locul se numeste: star beach.

Nu stati in fata hotelului la plaja si nici in stanga. in stanga au si costuri mari la paturi si umbrele si au un pietris ft grosolan, atat de greu mergi ca dupa cativa pasi esti pur si simplu terminat de oboseala. Si in acel pietris existau niste insecte care piscau… nu erau vizibile insectele insa, te trezeai ca te scarpini si nu stii ce ai.

o sa revin in alt review cu poze si alte comentarii despre plaja de la star beach care merita din plin deplasarea pana acolo.

Am vazut ca multi turisti se dadeau cu ceva unguente, insa pana nu mi-au spus ca e de la pietrisul ala mare tot credeam ca de la tantarii din camera.

4. desi noi am avut camera pe fata hotelului cu vedere la mare, turistii care venisera odata cu noi si primisera camera cu vedere in spatele hotelului, se plangeau de privelistea oribila… camp, boscheti si mai ales se plangeau de miros de canalizare in camere. Uneori miirosul de canalizare se simtea si in lift.

Voi pune poze ca sa fie mai explicit tot ce am relatat.

Despre mancare: noua ne-a placut foarte mult tot ceea ce am servit. Fara comentarii.

Noi am avut sejurul cu demipensiune.

Dimineata era buffet suedez, nu extrem de variat ca in alte tari gen Bulgaria, turcia etc. insa nu ramaneai nemancat. In fiecare zi a predominat cascavalul, sunca presata si gemurile la cutiute mici, ciocolate gen nutela la cutiute mici, unt, margarina... Pe langa astea in fiecare zi mai apareau si alte produse in afara de cele fixe care le-am spus : in fiecare zi mai aparea cate ceva : au avut croisante calde, proaspete cu ciocolata, oua fierte, oua omleta si portionate cat o felie de paine, branza tartinabila extrem de grasa si gustoasa, cereale de 2 feluri cu ciocolata si fara, prajiturele gen gofre micute, un iaurt cu fructe, lapte la cutie si daca doreai il incalzeau cafea cu lapte, ceai, cafea simpla, capucino, ciocolata calda, toate acestea la tonomat, in carafe erau sucuri de portocale. painea era de vreo 3 feluri: neagra, alba dar spre galbem nu stiu de la avea culoarea asta galbuie, si un fel de chifle. noi ne trezeam destul de tarziu veneam la micul dejun spre sfarsit si uneori nu mai gaseam chiar tot ce v-am spus insa, nu ramaneai nesatul. Faptul ca puteai sa iti pui in farfurie cat doreai a fost ft bine.

Seara: in fiecare zi fara exceptie am primit 2 feluri si desert. Portii generoase - (supa de peste, supa de rosii, supa de legume, supa de ciuperci cu crutoane si inca un fel de care nu-mi mai amintesc, dar o sa pun poze sa vedeti). Felul 2 a fost variat: orez cu sos si carne, musaka, ghiveci, piure cu carne si sos, paste cu ceafa de porc, un fel de mici dar care aveau umplutura de sarmale sau gust de umpltura de sarmale dar gustosi… cartofi copti cu maioneza, etc.

mi-a placut ca intr-o seara au considerat ca poate musaka era prea grea pentru copil si ne-au servit ptr copil cartofi prajiti cu nuggets ca la mc donalds.

la felul 2 am avut mereu salate diferite in fiecare seara: rosii si castraveti, castraveti in otet, salata verde cu rosii, salata de varza cu morcov. mereu ne intrebau daca mai vrem. Ospatarii serveau foarte repede si curatau mesele ft repede desi erau mese destule. Unii dintre ospatari se faceau placuti rapid si erau comunicativi, era o placere sa discuti cu ei. erau vorbitori de rusa cei mai multi si de engleza

La desert am avut alternativ: pepene rosu si inghetata de capsuni la pahar.

Aveau si 3 scaune ptr bebelusi, mese si inauntru si pe terasa. Echipa de la bucatarie si din sala de mese s-a organizat foarte bine Mancarea a fost multa si extrem de gustoasa. nu am nimic negativ de comentat. Poate doar faptul ca, vii acasa cu kilograme in plus. :)

Faptul ca au si restaurantul in fata hotelului puteai lua masa de pranz acolo, aveau preturi bune, voi pune poze cu preturile de la restaurantul niki’s. insa noi doar odata am mancat aici, am mai baut in cateva seri beri si cocktail-uri cat ne uitam la meci. au in fata receptiei afara pe terasa un tv lcd mare unde se vedeau meciurile de la euro2016. La restaurant insa era un ospatar roman.

despre terase si alte atractii voi povesti in alt review. mai multe comentarii gasiti pe trip advisor.

Cu scuzele de rigoare ca nu am talent de povestitor, sper sa va fie de folos detaliile cu privire la acest hotel. Pentru cine nu are mari pretentii, merita sa incercati acest hotel. Privelistea inspre mare si faleza este de vissss. Sunetul valurilor este mirific, daca nu sunteti, mofturosi nu aveti ce pierde.

Trimis de adutza_ghiocel in 29.06.16 00:16:30
Validat / Publicat: 29.06.16 07:36:58
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: CORFU, THASSOS ETC

VIZUALIZĂRI: 1898 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adutza_ghiocel); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P08 O PARTE DIN FALEZA FOARTE DIMINEATA.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20900 PMA (din 22 voturi)

webmasterX [29.06.16 07:36:30] »

Mutat în rubrica "Niki's Hotel, HERSONISSOS" (nou-creată pe sait)

webmaster26 [29.06.16 09:27:03] »

@adutza_ghiocel - Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

adutza_ghiocel [29.06.16 14:41:14] »

@webmaster26 - coordonatele sunt ok.

calatorul [30.06.16 14:40:28] »

@adutza_ghiocel - Felicitari pentru vacanta si multumim pentru informatiile oferite! Alegeri inspirate si vacante frumoase!

adutza_ghiocel [30.06.16 16:36:06] »

@calatorul - urmeaza sa revin cu impresii despre ce am descoperit in hersonissos ca si activitati extra sejur, excursii optionale, dar imi trebuie ceva timp sa ma mobilizez ptr selectii poze si mai ales ptr a concepe impresiile. astea mi se par mai relevante fata de detaliile cu hotelul si mancarea. pe unii ii ajuta mai mult intr-o decizie ceea ce pot face intr-o statiune in afara de plaja, magazine, teverne... tuturor le doresc si eu alegeri inspirate, vacante de neuitat si bineinteles sa nu uite sa posteze aici impresiile.

adutza_ghiocel, calatorul