ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.06.2016
DIN: Braşov
ÎNSCRIS: 28.06.16
JUN-2016

Impresii vacanță

Anul acesta am ales Bulgaria. Pentru că am vrut o vacanță frumoasă, am ales o locație extrem de apreciată de români-Sunny Beach, Hotel Majestic. Nu mi-am închipuit vreodată că o vacanță în asemenea loc, ar putea provoca atâta repulsie.

Chiar de la începutul vacanței, personalul de la recepția hotelului ne-a lăsat să așteptăm două ore, pentru a ne putea caza. Eram obosiți, transpirați și flămânzi, dar tot ce ne doream atunci, era un duș revigorant și niște haine curate. N-am dat șpagă, așadar... am plătit pentru asta.

În prețul cazării au fost incluse două mese/zi:mic dejun și cină, în regim de bufet suedez. Pentru că în prima seară am întârziat la cină, nu am mai fost primiți, așadar am luat cina la un alt restaurant.

Bufet suedez la 4 stele, cred eu că ar trebui să însemne un meniu divers și de calitatate. Adică, nu chiar aceeași mâncare, timp de o săptămână și nu atât de banală și modestă, mai exact, altceva în afară de muultă salată de varză cu morcovi, cârnați prăjiți, parizer prăjit, niște feliuțe de cotlet de porc prăjite pe plită, omlete, salam de calitate medie, măsline vreo două feluri de ciorbă și niște prăjituri. În ansamblu, meniu de cantină, sau fast-food.

Cameristele au schimbat numai cearșafurile, și prosoapele de baie. Fețele de pernă, cele pentru plăpumioare și cele de la piscină, au rămas aceleași... N-au aspirat camera, n-au șters oglinzile... În plus, au dat buzna în cameră în prezența noastră, deși există acele cartonașe care se agață pe clanța ușii...

Minibarul din cameră era gol. Nici măcar o sticlă cu apă. Vorbim de 4 stele...

Barmanii din holul hotelului, au încercat în două seri la rând să mă fure, cerându-mi chiar de 4 ori mai mult decât valoarea reală a consumației.

Pe plaja hotelului, am fost nevoiți să plătim 15 leva/zi pentru șezlonguri, deși eram clienții hotelului.

Tot pe plajă treceau o dată la 5 minute, vânzători "colorati", cu costume de baie, miez de pepene, cireșe...

Cei care închiriază acele ambarcațiuni (jet-schi, șalupă, banana gonflabilă... sunt veșnic în conflict cu cineva. Motivul??? Cronometrează timpul pentru care ai plătit, din momentul în care începe instruirea, echiparea, ajungerea prin apă, la acele ambarcațiuni. Așadar, te fură, apoi sar la scandal.

În parcul de distracții, aproape toți acei negustori încearcă să te fure, să-ți dea altceva de proastă calitate, în schimbul a ceea ce ai plătit.

E o locație unde se simt fericiți numai aceia care trăiesc să mînânce. Nu contează calitatea, ci doar cantitatea, iar acolo e bufet suedez-all inclusiv, așadar poți mânca până explodezi.

Altceva??? Un peisaj foarte frumos, apa mării e curată, plaja e curată, hotelurile de pe plajă arată excelent, iar asta e cam tot. Tot ce e bun. Răul e întro listă foarte lungă.

Personalul e foarte neprietenos, toți, dar absolut toți sunt puși pe jecmăneală. Aceasta e filozofia lor. Să te fure, nu să te determine să le dai tu ceva. E mai simplu, nu?

Despre turiști:am văzut atâta lume obeză, femei pline de celulită, bărbați și femei deformați, supraponderali... fericiți că mănâncă fără limite și fără să plătească. Am rămas cu un gust amar.

Concluzie:OCOLIȚI BULGARIA!!! GRECIA A FOST, ESTE ȘI SPER SĂ RĂMÂNĂ O DESTINAȚIE UNDE OSPITALITATEA ESTE RAȚIUNEA EXISTENȚIALĂ A TURISMULUI. BULGARIA ESTE ANTIPOZICĂ. Bunul simț și respectul pentru client, nu există în mentalitatea bulgarilor. Da, dau de mâncare mult. Mult și banal.

În rest... cam atât. Vă doresc o vacanță de vis și multă atenție atunci când alegeți.

Trimis de Liviulv in 28.06.16 17:53:45
Validat / Publicat: 28.06.16 18:40:09
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 2835 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Liviulv); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[28.06.16 18:39:36]

@Liviulv: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 39&ridAnt=69611

Arya
    [28.06.16 19:26:56]

@Liviulv:

Te-Ai întrebat măcar ce ai fi primit în România de aceiași bani?

[28.06.16 20:33:28]

@Liviulv - La 115 lei pe zi ce credeai că o să găsești?!?

Nu cumva alea două ore au fost ÎNAINTE de ora 14, ora lor normală de check-in?

Minibarul din cameră era gol.

Ți s-a promis undeva că vei beneficia de minibar, sau era doar vorba să fie un frigider în cameră?

La fel,

Vi s-a promis undeva că vor fi gratuite (mă rog, incluse în prețul pachetului)?!?

[28.06.16 20:51:00]

@Liviulv -

Acest hotel oferă DOAR demipensiune. Ai declarat în caseta tehnică AI, probabil din greşeală. Cum este corect?

Plaja nu este a hotelului, ci doar se află în dreptul hotelului. Corect ar fi fost să precizezi faptul că, în calitate de turist cazat la Majestic, ai beneficiat de o reducere de aproximativ 6 euro pe zi din preţul setului de două şezlonguri şi o umbrelă. Altfel ai fi plătit mai mult şi nemulţumirea ta ar fi fost şi mai mare.

N-am dat șpagă, așadar... am plătit pentru asta.

Dacă nu erau camere disponibile în acel moment, puteai să dai ce şpagă vroiai că tot la recepţie aşteptai. La ce oră ai ajuns la hotel?

Minibarul din cameră era gol. Nici măcar o sticlă cu apă. Vorbim de 4 stele...

O sticlă de apă cumpărată de la orice supermaket nu costă o avere. Sunt hoteluri de 4-5* cu AI care nu-ţi umplu minibarul gratuit.

O afirmaţie cel puţin jignitoate pentru o parte din populaţie cu probleme de nutriţie şi, totodată, absolut FALSĂ: respectivii AU PLĂTIT, ca şi tine, probabil, că doar nu sunt la cina creştină.

L.E. Poate ar fi fost util de precizat pentru cei interesaţi de această destinaţie, în pofida contrarecomandării tale, şi faptul că hotelul oferă parcare GRATUITĂ, un aspect extrem de important mai ales într-o staţiune ca Sunny Beach.

[28.06.16 20:53:03]

@Liviulv - Cand achizitionam un sejur cu 128 euro pentru 5 nopti două persoane, nu putem fi nemultumiti chiar daca am fi avut doar o camera curata fără masa. Tinand cont că totusi ati avut omleta, carnaciori, cotlet, ciorbe și ceva dulce, eu zic că este foarte bine.

Va pot spune că am asteptari in general de la locatii, cam in functie de cat platesc. Am dormit doar o noapte in Barcelona cu 140 Euro, fără minibar inclus si mic dejun si am fost multumită pentru că era chiar in centrul orasului.

Am stat si in hoteluri in Bulgaria cu demipensiune, sejur de 7 nopti si am fost iarăsi multumită pentru că am platit in jur de 300 Euro avand si două mese incluse care chiar daca nu erau de un mare rafinament culinar au fost decente si nu puteam să fiu nemultumită pentru că am platit foarte putin.

Pot să vă spun că in Eforie Nord anul trecut am platit 4500 lei pentru 6 nopti trei adulti la Complex Steaua de Mare, a fost bine insă pretul cam mare dar am fost multumită pentru că masa a fost foarte buna deși hotelul avea unele neajunsuri, minibarul nu prea functiona ce să mai vorbim de apă inclusă.

Imi place Grecia si am petrecut in aceasta tară minunată multe concedii, dar nu am gasit nicicand doar cazare la 128 de Euro ce să mai vorbim de masă inclusă. Deci să nu comparăm mere cu pere.

Pentru a avea un concediu reusit trebuie să luam din fiecare locatie ce este bun și să avem astepari raportat la pretul platit. Anul acesta voi merge pentru a patra oară în Bulgaria din cauză că sunt respectată ca si turist și pentru că este mult mai ieftin ca la noi, desi o spun cu părere de rău.

Va doresc vacante frumoase și voi da un vot pozitiv pentru incurajare.

andreieu
    [28.06.16 21:43:21]

@Liviulv - Aș adăuga câteva comentarii la cele spuse în articol, astfel:

Într-un articol precedent, un coleg de-al nostru ne informa cum că șezlongurile și umbrelele de pe plajă sunt la jumătate de preț pentru oaspeții Majestic, și anume 4 lv/șezlong și tot 4 lv/umbrelă. Totuși, de unde ai ajuns la 15 lv pentru un șezlong? În schimb, nici pe Booking nu este specificat cum că hotelul ar avea plajă privată. Sunt detalii importante percepute într-un mod destul de eronat. Se zică că informația e cheia și, așa cum ai spus la începutul articolului, înțeleg că te-ai informat destul de bine de ai ajuns la consensul de a alege acest hotel.

Probabil că aceeași ofensă ai fi avut-o și la adresa turiștilor români din Neptun, Saturn sau cine știe de unde îi mai putem lua. Afirmația este destul de agasantă, oamenii respectivi au plătit, ca și tine, și se bucură, în modul strict personal, cu greutate personală, de aceleași servicii. Din cele scrise, o populație zveltă, sportivă, cu o alimentație raw vegan, ar fi fost mai potrivită în locul supraponderalilor? Sună a desene animate o astfel de afirmație.

OCOLIȚI BULGARIA!!! [... ] BULGARIA ESTE ANTIPOZICĂ. Bunul simț și respectul pentru client, nu există în mentalitatea bulgarilor. Da, dau de mâncare mult. Mult și banal.

Total FALS. Bulgaria nu este antipozică, termentul folosit este un pic exagerat. Nu poți considera două țări foarte vizitate total diametral opuse. Mici diferențe există, mai în sus sau mai în jos dar opuse în niciun caz. Să știi că bunul simț există și la bulgari, poate că încă nu te-ai întâlnit cu el. Totodată, în Bulgaria sunt mii de hoteluri. Din comentariul tău, să înțeleg că nu trebuie să mai calc în viața mea pe tărâm bulgăresc? Hotelul în cauză are scoruri foarte bune pe mai toate site-urile de profil. O să-mi permit să îți fac o recomandare! Data viitoare, dacă mai dorești să mai mergi pe litoralul vecinilor, alege HVD Viva Club din Nisipurile de Aur - vezi impresii. Ți-o spune un pretențios, ca să zicem așa, care alege cu mare finețe un hotel deoarece dispune de un singur concediu pe an, iar până acum, nu a dat greș.

În încheiere, concluzia pe care ai remarcat-o, nu poate fi aplicată și litoralului nostru? Că tot a fost blamat atâția ani! Cu toate acestea, litoralul nostru începe să se dezvolte. Un bun reper, zic eu, este stațiunea Venus - vezi Mera Resort, Hotel Inter sau Turquoise!

Vacanțe înțelepte!

[29.06.16 15:28:00]

@Dragos - Era vorba despre plaja aferentă hotelului. Fiecare hotel de pe plajă, are o anumită porțiune de plajă, personalizată prin culorile umbrelelor.

[29.06.16 15:35:06]

@Arya - În Grecia, serviciile sunt net-superioare, oamenii sunt mult mai ospitalieri, oriunde te-ai duce. Am parcurs un drum mai lung, am pierdut timp și bani pe drum, pentru a beneficia de ceva diferit de România. De ce ar trebui să fiu mulțumit, gândindu-mă că ar fi putut să fie și mai rău? Pentru asta mergem în vacanță? Să ne bucurăm că n-a fost chiar cel mai negru coșmar?

[29.06.16 15:47:07]

@Liviulv -

Era vorba despre plaja aferentă hotelului.

OK; dar nu asta mă interesa. Eu întrebasem:

Vi s-a promis undeva că vor fi [șezlonguri și umbrele] gratuite (mă rog, incluse în prețul pachetului)?!?

Nici la restul întrebărilor mele nu ai răspuns, de altfel.

Referitor apoi la următorul tău răspuns,

Adică e mai lung drumul până la Slânchev Briag decât până la Paralia sau Thassos?!? mira-m-aș...

În ceea ce privește serviciile net superioare - în Grecia am avut parte de toxiinfecție alimentară (la una din două vizite în total), în Bulgaria încă nu, și deja le-am pierdut șirul. Iar omenii sunt în general oglinda noastră - îi tratezi bine, răspund la fel. Ești arogant - vor fi și ei la rândul lor afectați și vor căuta să-ți plătească cu o monedă asemănătoare.

Opinia mea.

Ideea nu e să te bucuri că putea fi mai rău, ci să te informezi mai bine înainte de sejur să vezi CE anume primești pentru prețul plătit și mai ales să adaptezi oferta cu cerințele și gusturile tale. Iar dacă astea nu se suprapun nici măcar parțial, alege altceva, nu te duci acolo doar pentru că e ieftin în ciuda evidenței că nu vei fi mulțumit.

[29.06.16 15:51:36]

Pentru a nu exista confuzii, am plătit 128 euro/noapte, nu pentru intreg sejurul. Apoi, dacă în schimbul prețului plătit, ești informat că vei beneficia de minibar, e firesc să aștepți minibar, nu frigider gol (ca la Flanco). Dacă știi că există doar o cameră goală în acest preț, nicio facilitate în plus, poți opta pentru, sau nu... Aceste lucruri sunt supărătoare (în opinia mea). Am scris aceste impresii pentru că sunt convins că vor fi turiști care și-ar dori să știe și aceste aspecte. Fiecare e liber să aleagă.

[29.06.16 15:55:49]

@Dragos - Chiar nu mi-am luat cu mine aroganța, pentru a le arăta celor din Bulgaria că eu sunt vreun prețios. Am văzut că absolut toți:barmani, ospătari, vânzători... sunt puși pe japcă, pe ciordeală, pe constrângeri indirecte-vrei să fie amabili, trebuie să le dai șpagă, altfel...

[29.06.16 16:01:59]

@Liviulv -

OK, mulțumim pentru precizare - am actualizat informațiile în caseta tehnică.

(Oricum, normal era să treceți prețul per sejur - așa este solicitat în formular, de aici și confuziile).

[29.06.16 16:07:07]

@Dragos - Văd că ești extrem de deranjat, din cauza comentariilor făcute de mine. N-am să încarc acest server, cu comentarii, discuții și dispute cu nimeni. Am avut o vacanță dezamăgitoare. Am plătit 128 euro/noapte, nu pentru tot sejurul și nu 128 lei. Sper că e clar. Nemulțumirile mele sunt legate de atitudinea personalului cu care am intrat în contact:spagă, sau japcă! Nu promovez și nu denigrez pe nimeni. Am încercat să-i informez pe cei interesați, că nu totul e roz în Bulgaria. Mă interesează mai puțin, faptul că cineva îmi umple masa cu mâncare de cantină. Nu am ales această destinație pentru acel all-inclusive, deja notoriu printre gurmanzi. Avem alte așteptări. Eu nu trăiesc pentru a mânca. Mai degrabă, mănânc să trăiesc. Distracția, pentru mine înseamnă și altceva, decât mațe pline! Dar fiecare e liber să aleagă în funcție de stilul de viață.

[29.06.16 16:13:46]

@alinafulg - Așadar 128 euro/noapte, nu pe 5 nopți. Iar Barcelona nu e Bulgaria...

[29.06.16 16:50:24]

@nicole33 - N-am nici chef, nici timp de polemici cu agenți de turism, sau reprezentanți ai unor afaceri conexe turismului bulgăresc. Nu e ok să mi se sugereze să-mi cumpăr din supermarket, că nu-i o avere. Pot să-mi cumpăr absolut tot din supermarket. E vorba de principii. Minibar înseamnă un frigider în care găsești ceva! Ar fi putut scrie frigider, nu minibar. Astfel era totul mult mai clar. Referitor la supraponderali:nicăieri, niciodată nu am văzut atât de mulți spuraponderali întrun singur loc. E purul adevăr. Nu jignesc pe nimeni, dar un obez, e obez pentru că a mâncat până a uitat de ce mănâncă. Din aer nu se îngrașă nimeni, dar asta e altă discuție. La Auscwitz nu erau obezi... Cui îi place să mănânce până se rostogolește, sper să nu fie supărat că e obez. Nu e obez din cauza mea. Regret că nu-ți pot demonstra cu probe video, că am plătit 15 leva/zi pt. șezlonguri, nu 4 leva! Nu cred că trebuie să explic unor agenți de turism supărați că impresiile mele despre vacanță sunt transformate în antireclamă pt. destinații pe care aceștia le promovează. E atât de evident... Așadar, turiștii au dreptul să afle tot adevărul, nu doar recomandările făcute de agențiile, sau agenți de turism. Cine citește ce am scris eu și ce ai scris tu, are posibilitatea de a-și face o părere mai aproape de realitate.

[29.06.16 18:47:50]

@Liviulv - Ei, daca ati platit 128 Euro pe noapte, se schimba situatia, la acesti bani si eu as fi avut pretentii.

[29.06.16 19:51:23]

@alinafulg - Tocmai asta e problema. Suma asta nu e uriașă, însă totuși vorbim de Bulgaria... Deranjant e faptul că promisiunile nu bat cu realitatea. În tot acest timp, nimeni n-a aspirat camera, acel minibar era de fapt un frigider gol, nu un minibar. Plata pt. șezlonguri e fost de 15 leva. Mi s-a dat un bon de pe o casă de marcat portabilă, însă pe acel bon este scris cu litere în limba lor, cu literele lor... Ce se vede e că sunt trecute 3 lucruri ori 5 leva. Când ceri explicații, spun ceva în bulgară, ridică din umeri și pleacă. Cei de la recepție, de câte ori ai o nemulțumire, răspund:i don't understand, apoi ceva în bulgară și te-au lămurit. Nu încerc să fac anti-reclamă, având vreun scop. Nu sunt agent de turism, n-am convenții cu nimeni... Cred că e fair ca, dacă altcineva optează pentru aceste destinații, să știe la ce să se aștepte. Atât.

andreieu
    [29.06.16 20:34:11]

@Liviulv -

Nu cred că este nevoie de o bulversare a situației pentru această inadvertență. Nicole nu este agent turistic sau cine știe ce reprezentant al turismului bulgăresc. Ceea ce sigur ai remarcat mai sus - anume că, în dreptul numelui lui Nicole este scris consilier onorific AFA / Bulgaria - sugerează, de fapt, mențiunea că Nicole, prin intervențiile sale multiple pe site dar și prin impresiile în număr mare pe care le-a postat despre această țară, a fost denumită consilier onorific AFA astfel că, în momentul în care ea răspunde unei solicitări pe destinația Bulgaria, răspunsul ei este încadrat într-un dreptunghi și diferențiat față de celelalte comentarii, oferindu-se o transparență mai bună răspunsurilor provenite de la "specialiștii" acestui site. De exemplu, dacă ai fi intrat pe User Card-ul lui Dragoș, ai fi putut observa că este Consilier Onorific AFA pe destinațiile Benelux, România și Serbia ceea ce nu face obiectul unui agent de turism pe destinațiile respective. Concret, și tu dacă ai răspunde foarte mult pe destinația (de exemplu) Spania, ai fi votat într-un număr semnificativ, ai putea deveni consilier onorific pe acea destinație. Sper că te-ai lămurit.

Minibarul este de fapt, un mini frigider. Minibarul de hotel este un răcitor care stabilește o temperatură constantă a băuturilor. Un frigider în toată regula găsești și în camerele de hotel, cu precădere doar în acele camere mari, suite, apartamente sau care dispun de chicinetă, în niciun caz într-o banală cameră dublă. Există multe hoteluri de 3* - 4 * sau chiar (mai rar) de 5* care nu îți oferă băuturi gratuite în minibar. Unele ți-l dau chiar gol, ca cele de pe litoralul nostru, în mare parte ori ți-l umplu dar contra cost.

Ai spus că nu jignești dar ai făcut-o din nou. Încearcă să te gândești înainte de a face o referire la acești supraponderali. Toți suntem oameni dar nu ne rostogolim pe stradă din motivul obezității. Dacă i-ai fi spus unei persoane supraponderale cele relatate mai sus, cu siguranță ar fi crezut că ai jignit-o, ceea ce constituie un atac la persoană. Hai să ne limităm la bunul simț și să facem referire, cel puțin aici, la aspecte turistice, nu medicale.

Ți-ai răspuns singur! Dacă ai fi avut măcar o banală poză, o puteai încărca aici drept dovadă și ne-ai fi închis gura la toți, cum se zice. E atât de simplu! Încerc doar să te sfătuiesc ca să nu te mai simți ofensat datorită comentariilor noastre. În ultimul caz, dacă ai fi avut și o dovadă video, o puteai încarca deasupra review-ului. Vezi ce simplu era? În lipsa acestor dovezi, nimeni nu te va crede. Nu le ai, asta e. Măcar cu camera de hotel, măcar cu restaurantul, plaja cu pricina - simple poze pe care le face cam orice turist. Că nu ți s-a făcut curat în cameră, nu poate nega nimeni. Hai că se poate!

Sper că s-a încheiat aici această discuție.

[29.06.16 21:03:25]

@alinafulg -

Raţionamentul nu este corect. Poţi plăti oricât, nimeni nu ţi-a băgat mâna în buzunar, dar nu poţi avea pretenţia să primeşti mai mult decât este clar specificat în cazul hotelului respectiv.

Totul ţine de o informare corespunzătoare, inclusiv asupra preţului. Autorul articolului a plătit cu peste 50% mai mult decât preţul mediu al unei camere la acest hotel în perioada respectivă, iar informaţia este disponibilă pe site-urile agenţiilor de turism. Cum a reuşit o asemenea performanţă? Chiar nu-mi pot explica.

Ideea este că mai întâi citeşti cu atenţie ceea ce ţi se oferă de banii pe care trebuie să-i dai şi decizi dacă este convenabil sau nu pentru tine.

Dacă doar plăteşti şi nu te informezi, poţi să-ţi imaginezi absolut orice îţi trece prin minte că ai putea primi acolo, dar asta înseamnă să pleci cu aşteptări total nerealiste care se transformă, odată ajuns la destinaţie în dezamăgiri şi nemulţumiri, după cum se vede în comentariul de mai sus.

Nimeni nu i-a promis autorului minibar plin, şezlonguri gratuite la plajă sau mâncăruri sofisticate, au fost doar speranţele lui, fără vreun fundament real, care s-au dovedit deşarte.

[29.06.16 21:10:22]

@Liviulv -

Exact cum încercam să îţi explic mai sus, dar nu ai citit sau nu ai înţeles, ai beneficiat de reducere fiind cazat la Majestic. În caz contrar, ai fi plătit mai mult.

Cele trei lucruri erau două şezlonguri şi o umbrelă, 5 leva bucata, în condiţiile în care nu găseşti nicăieri sub 7-8 leva bucata, respectiv 21-24 leva setul.

Practic nimeni nu a încercat să te fure, cât timp ai primit şi bon fiscal pentru suma plătită.

[29.06.16 21:32:51]

@Liviulv -

La fel de bine nici eu nu sunt dispusă să înghit acuzaţiile total nefondate ale unuia care a făcut o alegere neinspirată, a cumpărat scump şi a plecat în concediu cu aşteptări total nerealiste.

Cât timp ai ales să-ţi postezi impresiile pe internet, orice user are tot dreptul să comenteze asupra acestora, să încerce, cum au încercat şi colegii mei mai sus, să-ţi explice că toate dezamăgirile tale au fost cauzate de lipsa ta de informare, iar tu ai preferat să le arunci în cârca hotelului, refuzând să-ţi asumi partea ta de vină.

Singurele minusuri cât de cât reale, cele legate de curăţenia camerei, se puteau rezolva reclamând acest aspect la recepţie.

Despre ospitalitatea grecilor, dă-mi voie să mă abţin sau să comentez doar că eu nu i-am întâlnit pe cei ospitalieri. Am stat în hoteluri de patru stele net inferioare hotelurilor de patru stele vizitate de mine în Bulgaria, iar serviciile au fost tot clar sub cele primite în Bulgaria, la preţuri comparabile.

Însă povestea cu drumul mai lung până la Sunny Beach decât până în Grecia este de domeniul SF. Dovada: orice hartă indiferent de formatul acesteia.

În final, îţi dau şi un sfat: dacă tot ţi-ai făcut cont pe acest site, foloseşte-l, documentează-te, întreabă orice nelămurire ai avea, cineva îţi va răspunde şi te va ajuta, dar toate astea ÎNAINTE de a rezerva.

[29.06.16 23:02:22]

@Liviulv - Stiu ca in Bulgaria sunt destul de scumpe sezlongurile, in Grecia sunt mai ieftine. Noi stam pe prosop, pe nisip, am luat sezlong doar de cateva ori in Halkidiki. Eu am o părere bună despre turismul făcut în Bulgaria, m-am simtit de fiecare data foarte bine chiar dacă nu am fost în locatii scumpe, ba chiar au fost ieftine insă cu calificative mari pe AFA sau alte siteuri.

[29.06.16 23:18:36]

@nicole33 -

Eu cred că rationamentul este corect, dacă plătesti destul de mult este clar că ai alte asteptări, vrei ca pretul plătit să fie proportional cu calitatea serviciilor turistice. Este adevărata că nu poti să te astepti să primești altceva decat este specificat în oferta hotelului, să ai minibar inclus daca nu este aceasta politica hotelului, dar 128 Euro pe noapte, pentru iunie și pentru Bulgaria nu este o sumă tocmai mică.

[29.06.16 23:58:43]

@Liviulv -

Văd că ești extrem de deranjat, din cauza comentariilor făcute de mine.

Greșit; nu din cauza comentariilor, ci a modului cum sunt scrise. Trunchiat și fără a lămuri unele aspecte. Nu spun că nu ai (poate) dreptate, cel puțin în unele dintre cele spuse mai sus, dar eu încercam să te ajut să scoatem împreună adevărul la lumină.

N-am spus niciodată că la ei e totul roz, ba chiar am descris și dezamăgirile trăite de mine acolo. Dar le-am expus astfel încât să fie cât se poate de clar unde mi-au greșit și din ce cauză consider eu că nu am primit ceea ce plătisem (chiar dacă plătisem puțin sau mai mult - era vorba să capăt ceea ce era scris pe ofertă).

În ceea ce privește prețul, abia acum e clar că nu a fost vorba despre unul mic. Dacă scriai din capul locului prețul pe sejur, o bună parte a comentariilor de mai sus nu ar mai fi avut loc.

Cât despre

nu-ți doresc să afli vreodată cât de mult te înșeli!

[30.06.16 14:57:15]

@nicole33 - Din câte am înțeles, pe acest site nu ar trebui să fie înscriși agenți de turism, sau cei care au anumite conexiuni cu aceste afaceri.

ATENȚIE! referirile la AGENȚII și alte entități din România care funcționează pe principii COMERCIALE (portaluri web de profil etc) sunt INTERZISE!!!

Eu nu promovez și nu denigrez pe nimeni. Am scris cu sinceritate, absolut tot ce s-a întâmplat în această vacanță. Sunteți vreo 3 membri ai site-ului, care nu obosiți să contraargumentați absolut tot ce am scris. De ce? E evident. Afacerea voastră ar putea suferi un mic declin, în cazul în care, alți turiști, ca și mine, dornici să viziteze Bulgaria, au șansa să afle adevărul adevărat, nu povestioarele promovate de cei interesați direct de profitul personal. Vorbiți de bunul simț??? Dacă spun adevărul, înseamnă că n-am bun simț? Sunteți buni pentru cariera politică. Obrăznicia voastră e identică cu a parlamentarilor români. Din nefericire pentru voi, nu puteți să mă reduceți la tăcere, să-mi ștergeți postarea, sau să-i împiedicați pe cei dornici de o vacanță în Bulgaria, să afle și lucruri mai puțin plăcute despre aceste vacanțe. Oricine citește ceea ce am scris eu, sau voi, poate alege ce să creadă, dar mai ales, pe cine să creadă. Cine nu mă crede, e liber să încerce pe propria piele. Sper să vă găsiți și alte activități mai plăcute, decât să vă certați ca-n piață, cu cineva care și-a exprimat liber, un punct de vedere.

[30.06.16 15:09:32]

@Dragos - Tu ai văzut vreun obez prin înregistrările de la Auscwitz? De ce să fim ipocriți? Jignirea reală e a celul care mănâncă fără măsură, chiar față de el însuși. Nu sunt eu vinovat că unii trăiesc doar ca să mănânce. Crezi că, dacă începi să aperi obezii, homosexualii, țiganii, boschetarii, sau alte categorii renegate de societate, mă faci pe mine să par xenofob, rasist, sau dezaxat? Te ostenești degeaba. Eu am descris această destinație de vacanță. Dacă aceasta va fi citită și de gurmanzi obezi, norocul lor. Le va fi mai ușor să-și aleagă destinația de vacanță. Ăsta e adevărul! Cine a fost acolo, știe ce spun... Tu te străduiești prea tare să contraargumentezi ce am scris eu. Nu prea îți iese. Ceilalți cititori vor înțelege destul de ușor, care e adevărul. Eu nu promovez și nu denigrez pe nimeni și nimic. Tu, chiar faci asta și e evident. Las-o mai moale...

[30.06.16 15:41:59]

@Liviulv:

Discutiile s-au axat exclusiv pe exagerarile tale mai mult decat evidente.

Or fi altii obezi, nu stiu, desi nu s-au ingrasat nici pe banii tai si nici la masa ta si nu ai niciun drept sa-i judeci si sa-i jignesti, dar tu esti paranoic. Din tot articolul nu reiese decat obsesia ta evidenta ca toti incearca sa te fure sau sa te pacaleasca sau ca nu ti-au oferit ceea ce visai tu sa primesti, nicidecum ceea ce a fost specificat clar in oferta.

Daca nu incetezi cu atacurile deja repetate la adresa mea, voi solicita sa fii sanctionat, Regulamentul site-ului interzicand un asemenea comportament

[30.06.16 15:43:40]

@nicole33 - Colegii tăi??? Așadar, sunteți colegi... Oricum e mai mult decât evident acest lucru, însă:

Puteți trimite, în schimb, aceste informații prin intermediul mesajelor personale (pe privat).

Căutați-vă alt loc de joacă! Aici, cei înscriși, relatează întâmplări de vacanță REALE!!! Nu este un site unde să vă strecurați voi pt. a vă promova obiectivele turistice care vă interesează, sau să încercați cu nerușinare să combateți și să puneți la îndoială orice informație pe care cineva o deține chiar prin propria experiență.

[30.06.16 16:25:39]

@nicole33 - Faptul că mă jignești, făcându-mă paranoic, apoi transformi un site în care se împărtășesc impresii de vacanță, în locul în care să-ți duci disputele cu cei care gândesc diferit de tine, arată că asta e tot ce poți... Dacă un comportament beligerant te face să te simți bine, rămâi în lumea ta. Este evident că ai transformat ceea ce trebuia să fie un schimb de impresii, întro manieră civilizată, întro dispută demnă de maidan. Mulțumesc mult, dar nu mă interesează și nu mă interesezi...

[30.06.16 17:53:09]

@Liviulv - Cand ati avut dreptate am postat in consecinta si v-am dat dreptate dar acum nu aveti. Eu nu pot imparti oamenii in slabi si grași, bruneti și blonzi, destepti și proști etc.

Faptul că cineva are mai multe kilograme in plus nu înseamnă neaparat că este un nehalit care manâncă tot ce poate. Vreau să vă spun că nici eu nu stau foarte bine cu greutatea desi sunt „alinafulg” dar nu as vrea ca cineva să mă catalogheze pur si simplu o nesimțită obeză doar pentru că așa crede el că aș fi. Orice persoană poate să aibă anumite probleme de sănătate care să ducă la cumularea de kilograme dar dispretul cu care vorbiti dumneavoastră despre semeni nu vă face onoare.

[30.06.16 18:41:39]

@alinafulg - Alina, îmi cer scuze, dacă te-am jignit în vreun fel. Da, probabil așa a sunat, însă numai dacă desprinzi asta din context. Per ansamblu, eu mi-am exprimat nemulțumirea cu privire la un sejur compromis din cauza lipsei de amabilitate, corectitudine și ospitalitate a personalului ce deservește locația respectivă.

În concluzie: peisajul este absolut superb. Hotelul nou, arată excelent, având paznici în parcare, două piscine, gazon, palmieri, minibar la piscină, minibar în camera de hotel, balcon cu masă și scaune din nuiele împletite, aer condiționat, 3 lifturi, bufet suedez... totul fantastic. Cine a investit acolo, se vede că a pus suflet. Problema majoră e personalul. Te întreabă de unde ești, apoi încep să te trateze cu dispreț. Condiționează toată amabilitatea, contra șpagă, cer pe consumație chiar de aproape 4 ori mai mult, apoi când ceri nota, își cer scuze și realmente îți trântesc restul pe masă. Camerista a dat buzna, fără să aștepte să deschid. Eram cu prietena... A făcut curat pe jumătate, apoi a plecat fără măcar să salute. Nici nu știam dacă revine, sau a terminat... La recepție mi s-a spus că în prețul de 128 euro/zi beneficiez de o cameră dublă, cu minibar. În fapt era un frigider gol. Plajă aferentă hotelului. In fapt am plătit 15 leva/zi pentru șezlonguri. Am văzut că tot atât le încasau și celor care nu erau turiștii hotelului. Plaja hotelului alăturat avea saltele pe toate șezlongurile. Aici nu. Mi s-a cerut să achit întregul sejur anticipat. După ce am achitat, m-au informat în scris că parcarea nu e păzită, deși eu am văzut că au paznici. Știind că au mai fost cazuri nefericite... mi-a cam fost teamă că mă voi întoarce cu trenul. La cină impun cod vestimentar-șeful de sală avea pantaloni din stofă și adidași în picioare. E adevărat, nu mi-a băgat nimeni mâna-n buzunare, dar inițial mi s-a promis mult mai mult decât mi s-a oferit. Mi s-a oferit mâncare fără limită. Am făcut acea afirmație:oferă mâncare. Poate cei obezi, gurmanzi... sunt fericiți. Au mâncare. Eu așteptam și altceva. Nu am nimic împotriva nimănui și-mi pare rău dacă a sunat așa. Îmi cer scuze încă o dată.

[30.06.16 19:57:13]

@Liviulv - Mie chiar nu trebuie să-mi cereti scuze, am fost un om slab toată viata, până acum cătiva ani, dar eu nu pot concepe să-i tratez astfel pe ceilalti în functie de defecte sau calități fizice. Cu totii avem anumite pretentii de la o vacanță dar cred că dacă am studia putin și ne-am informa înainte de a pleca, ar fi evitate unele neplăceri.

alinafulg, andreieu, Liviulv
    Alte impresii din această RUBRICĂDIT Majestic Beach Resort: