Grand Bahia Principe Bavaro Hotel

MAY-2016
REGIM MASĂ Ai

la PMM* = 129 USD

Frumos, altă lume!

Ne am hotărât așa... nepremeditat, sa mergem in Dominicană. Am fi vrut tot in Grecia, că ne-a plăcut mult, dar "pretențiile "noastre se ridicau cam la 3000 de euro, 2 adulți si un copil.

Așadar, sa revenim la Dominicană.

Am plecat pe cont propriu, fără agenții. Am cautat impresii si ne am hotarat la punta cana, hotel bahia principe.

Am rezervat din Bruxelles spre punta cana, avion tur-retur. am intrat pe site hotel si am facut si platit rezervare. zborul a avut prioritate, ca exista riscuri sa nu mai fie locuri sau sa se scumpeasca. la hotel am bifat ca vrem si transfer, care era gratuit. am dat datele de zbor si... gata.

Dupa am rezervat zbor bacau-Bruxelles tur si retur.

A trebuit sa innoptam in Bruxelles, urmand ca in dimineața urmatoare sa avem zbor punta cana. f simplu: am făcut rezervare la hotel ibis budget, un hotel de f mult bun simt pt o noapte. curat, fara pbe. de la aeroport era autobuz gratis spre ibis, si tur, si retur. in perioada 11-17 era pauza.

N am stiut, am luat taxi pana acolo, 25 euro, distanță f mică. Dimineața am stiut cum sa procedam :)

Zbor spre punta cana:

De la ghiseul companiei de zbor, jetair, in cazul nostru, am luat 3 "tourist card" si 6 formulare care tbuiau completate, 3 pt dus, 3 pt intors (nume, durata sedere, scop, etc)

Deci nu am mai platit nicio viza la intrare.

Zborul fu placut. am dat niste bani in plus pt "extraleg" si cu filme... au trecut cele 9ore jumatate.

Aterizat in punta cana. totul lejer, zâmbet, veselie, țara bananiera, fara griji.

Am luat bagaje si ne am îndreptat la tour operator unde scria bahia, pt transfer hotel.

Aici ne am luat o. domnii doreau un voucher, pe care noi nu il aveam, pt ca nu ni l au trimis cei de la hotel si nici nu stiam ca ar trebui.

Dupa ce le am aratat confirmare, ne am agitat, enervat, răspunsul a fost: fara voucher nu va iau, doar dc imi dati 42 de usd. ok, am dat banii si cu un microbuz micut, cu inca 2 cupluri, "ne a livrat" la hotel.

Cazarea se face la ora 15, ora lor, ei fiind cu 7 ore in urma.

Ne au dat bratari, am mers la masă, dupa, a venit bellboy, ne a urcat bagajele intr o masinuta si ne a condus la camera.

E un domeniu f mare plin cu vilute, distanta care se parcurge cu un trenuleț. Nu i chiar nicio pba. trenuletele circula mereu, avand stabilite 4 trasee. Deci nicio pba din punctul asta.

Camera: 5 stele, ca dotari, dar gen "hacienda", rustic, nu exista luxul de 5 stele din turcia sau grecia. ai minibar umplut in fiecare zi, clima, etc.

Masa se serveste in restaurantul principal, dar sunt si alte restaurante a la carte, unde poti sa rezervi.

Mancare:

Variată. cu de toate. stil dominican, spaniol, american, etc

Cele mai bune banane si ananas ever!!!

Cel mai bun guacamole!!!

Aveai ce alege, nimic de comentat.

Personal extraordinar de amabil.

Revin. se termina bateria la tel :)

Impresii încărcate de motanica* in 28.06.2016 17:48:16

Validat / Publicat: 28.06.16 19:06:25

• A fost prima sa vizită/vacanţă în CARAIBE

Notează ca FAVORIT[ ce înseamnă? ] - ales ca "favorit" de 1 useri

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (motanica*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  7649 PMA (din 12 voturi) nota2

[28.06.16 17:54:57]

@motanica - Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 41&ridAnt=69610

- nicole33
[28.06.16 23:16:21]

@motanica -

Am plecat pe cont propriu, fără agenții.

Doar hotelul 1100 euro mi se pare cam scump, copilul fiind gratuit. Nu ştiu dacă un sejur pe cont propriu în Dominicană este cea mai avantajoasă variantă dpdv financiar.

Care a fost costul total al vacanţei cu tot cu zboruri?

[18.08.16 18:58:47]

@motanica - spune-mi te rog 1100 eur a costat hotelul pentru 7 nopti AI, 2 adulti si un copil? Daca da, unde ai reusit sa gasesti acest pret? Eu am intrat atat pe site-ul hotelului cat si pe booking si un junior suite pt 2 adult + copil sare de 2000 eur (copilul plateste jumate se pare). Ma poti ajuta?

[18.08.16 19:03:06]

@nicole33 - Buna,

Daca 1100 eur este scump, ma ajuti te rog si pe mine sa gasesc mai ieftin? Eu am gasit cu 2000 eur...

- nicole33
[18.08.16 19:57:56]

@AlinaEmi -

Eu am gasit cu 2000 eur...

Preţul hotelului variază în funcţie de perioada dorită.

Nu ai precizat în ce perioadă vrei să mergi.

Pe booking sau pe site-ul hotelului nu vei găsi cele mai bune preţuri decât în cazuri rarisime. Pentru luna mai, doi adulţi plătesc 1200 euro, iar 2 adulţi şi un copil - 1500 euro. Într-adevăr, aici copilul plăteşte jumătate.

Mie mi s-au părut mult mai avantajoase pachetele luate prin agenţii, dar nu din România :)), unde, cu zbor din Madrid, am plătit 2300 de euro doi adulţi, dar pentru 14 nopţi.

[18.08.16 20:06:19]

@nicole33 -La inceput de Ianuarie m-ar fi interesat...

Zbor din Madrid caut si eu, ma poti ajuta cu niste idei de agentii din afara? Inteleg ca daca sunt straine pot fi scrise aici... Mersi

- adri-nico
[21.09.16 23:37:06]

@AlinaEmi: ati luat excursie? la ce pret?

- danny_blondu
[29.01.17 14:10:48]

@motanica: in Octombrie anul ascesta vreau sa merg si eu la acest hotel. Imi poti recomanda ceva?? (bacsis pt o camera mai aproape de plaja sau alte beneficii?? Incarca, te rog, niste poze, pe booking.com sau agentia de la care vreau sa cumpar vacanta sunt cam aceleasi poze. Multumesc