ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.06.2016
DIN: Ploieşti
ÎNSCRIS: 11.05.15
JUN-2016

Magyar Ízek Magyar Háza - Un prânz pe Vaci ut.

Prima jumătate a zilei de 16 iunie 2016 am petrecut-o la Citadelă. Se apropia ora prânzului și am hotărât să servim dejunul la un restaurant pe Vaci ut. care începe de vis-a-vis de Piața Centrală. Ne era foame după atâta mers pe jos (peste Dealul Gelert) și nu am ales un anume restaurant. Ne-am oprit la primul întâlnit și priveam reclamele cu felurile de mâncare oferite. In față erau doi oameni care atrăgeau clienți Unul dintre ei ne-a observat că suntm hotărâți să mâncăm și a venit la noi. Dialogul nu a fost posibil. Aflând că suntem români, și-a chemat colegul, originar din Sf. Gheorghe-Covasna. Vorbea perfect românește. I-am spus fiecare ce am dori și el a știut bine să aleagă. Nu am ales terasa pentru că uneori bătea vântul și am intrat în restaurant, care era elegant. Noi ne-am ales masa, el a chemat ospătartul și pe limba lor a făcut comanda. Soția a ales pui grill iar eu o mâncare cu sos, un fel de tocană. Sosul era delicios iar porțiile au fost destul de mari. Desigur, nu a lipsit berea. In local erau consumatori la mese și nu am putut să fac fotografii. După ce ospătarul a adus mâncarea și a plecat, eu i-am luat soției farfuria din față ca s-o fotografiez. A început să mă certe, a spus că o fac de rușine, mă văd oamenii din jur și le par ciudat. Acum îmi aduc aminte de vorbele Krisstinnei și dânsa certată de soțul său, d-ul C pentru același motiv, într-o altă asemenea împrejurare.

Nota de plată a fost 7125 Ft (25,45 euro) și cu bacșișul pt. ospătar, am dat acestuia 8000 Ft. La ieșire, nu am uitat omul de afară care cu adevărat merita un bacșiș și din toată inima i-am dat discret 2000 Ft. El ne-a dat lămuririle necesare și a contribuit la reușita dejunului. Cafeaua am servit-o tot pe Vaci ut. la o terasă, pentru că eu nu concep cafeaua fără țigară.

Noi am fost mulțumiți de serviciile oferite de personalul acestui restaurant și dacă vom mai avea ocazia, cu plăcere revenim.

Toate cele bune, tuturor.

Trimis de Mihai18 in 28.06.16 16:17:55
Validat / Publicat: 28.06.16 20:44:24
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în UNGARIA. A mai fost în/la: Debrecen

VIZUALIZĂRI: 5569 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Mihai18); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P13 Terasa unde am servit o cafea

webmaster26 [28.06.16 17:12:11] »

@Mihai18 - Este un review 3-1: puțină plimbare, restaurant, puțin despre cazare. Este greu de încadrat la o rubrică, astfel încât informația să fie utilă cititorilor pentru toate cele 3.

Eu ți-aș propune să-l editezi, să lași doar partea cu restaurantul și pozele aferente (restul le ștergi) apoi să scrii - eventual - un alt articol de călătorie fără să mai amesteci aspecte de cazare /restaurant.

Te rog să ne anunți/spui decizia ta .

Mihai18 [28.06.16 20:59:14] »

@webmaster26 - Corectă recomandarea și i-am dat curs. Am păstrat numai partea cu restaurantul: Nu am reușit să înlătur fotografiile 1,2, 3,4, 5,6, 15,16,17,18,19,20,21, care nu mai au legătură cu masa de prânz. Vă rog, faceți dv. această corectură. Mulțumesc.

bogumil [28.06.16 21:48:20] »

Din câte îmi dau seama din P07 şi la câtă maghiară ştiu, cred că vorbim despre restaurantul Magyar Ízek Magyar Háza de pe Vaci Utca 78-80.

Restaurant care are pagina web : magyarizekmagyarhaza.hu.

Într-o traducere absolut nepretenţioasă, restaurantul s-ar numi "Arome Ungureşti, din Case Ungureşti".

Iar, locul scrierii asteia, dacă tot am lămurit la care restaurant se referă, cred că este la Restaurante, terase budapestane.

Zic şi eu...

webmasterX [28.06.16 22:07:24] »

@bogumil - Corect.

-----

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Restaurante, terase budapestane, BUDAPESTA" (deja existentă pe sait)

Floria [28.06.16 22:22:25] »

Pe mine nu ma cearta sotul meu cand pozez farfuriile cu mancare dar ma apostrofeaza fiul meu:"Iar incepi mama cu pozele? Pe cine mai vezi tu ca face asa?! " Eiii... dar mai scap eu de ochii soacrei si fotografiez tot ce-mi apare in fata ochilor...

O vara frumoasa si cat mai multe calatorii pe placul dumneavoastra va doresc!

webmaster26 [28.06.16 22:53:49] »

@Mihai18 - Mulțumim pentru colaborare. Pozele indicate au fost șterse.

Mihai18 [29.06.16 07:39:04] »

Pt. @ Bogumil.

Mulțumesc dragă coleg pentru corectură cât și modul elegant în care ai făcut-o.

Denumirea restaurantului era deasupra prelatei terasei și părea a fi un panou publicitar. Cum nu cunosc limba maghiară, am întrebat pe conaționalul nostru, unde este firma și el mi-a arătat panoul pe care l-am fotografiat și atașat reviewului așa cum era el.

Cu bine.

Dan&Ema [29.06.16 20:39:17] »

E de apreciat ca ungurul din Covasna a asigurat comunicareA. Altfel eghe seghedre sau ceva de genul hai noroc! Si la mai mare!

Ioan Raita [11.07.16 14:58:07] »

În momentul în care am citit articolul am început să vă invidiez. Nu prea mi-a venit bine că dvs., ploieștean cunoașteți limba maghiară și eu, ca ardelean ce sunt, și ca unul care a trăit ani buni la Tg. Mureș nu înțeleg nici măcar titlul articolului, Magyar Ízek Magyar Háza. Bașca faptul că de aproape trei luni mă aflu la 50 de km. de Tg. Mureș, la casa bătrânească unde de obicei ne petrecem lunile de vară. M-a lămurit unul dintre ecuri, cred că al lui Bogumil care a scris că de fapt era vorba de numele restaurantului. Așa că mi-a trecut necazul. Eu am fost o singură dată în Ungaria într-o excursie de două zile pe granița de est a acestei țări vizitând vizitat orașele Debreczen, Bekescsaba și Gyula. Asta a fost prin luna august a anului 1995. Mi-a plăcut mult atunci felul în care arăta orașul Gyula. Sunt de acord cu dvs. în legătură cu verticalitatea.

bogumil, Dan&Ema, Floria, Ioan Raita, Mihai18
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Budapesta? :