ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.06.2016
ÎNSCRIS: 14.09.14
JUN-2016

Excursie la Castelul Montjuic

Salut!

Am considerat ca e bine sa vizitam si altceva in afara de catedrale si biserici in Barcelona, si am pornit intr-o excursie spre dealul Montjuic respectiv la Castelul Montjuic.

Cum ajungeti aici, indiferent de zonele unde sunteti cazati trebuie sa ajungeti in statia de metrou Para-lel, folositi tichetul T10 pe care il puteti cumpara de la automatele de bilete din statiile de metrou, are 10 calatorii (valabil si pe autobuz) si costa 9,90 euro (verificati intotdeauna cate calatorii mai aveti la aparat, in momentul validarii unei calatorii).

Cu acest tichet se intra gratuit fara sa mai faceti vreo validare, intrucat se considera continuarea calatoriei dvs, pentru ca ati folosit deja metroul (urmariti indicatorul spre statia funicularului Montjuic).

Calatoria cu funicularul dureaza aproximativ 5 min, si veti ajunge aproape de intrarea la Teleferic de Montjuic (biletul costa 12 euro de persoana dus-intors) care va duce pana la Castelul Montjuic, privelistea este superba, se vede atat orasul Barcelona cat si portul.

Eu am facut turul castelului mai intai si pe urma am intrat in castel, imaginea portului o sa va surprinda placut. Dupa ce veti face turul sau cum doriti dvs, puteti sta la coada la bilete (este bine sa purtati o sapca pe cap, soarele arde foarte tare, si sa aveti apa pentru voi sau copi) pentru a avea acces in castel (costul unui bilet este 5 euro de persoana), eram sa scriu dus-intors. Calatorie placuta !

P.S. In momentul cand intrati in statia de acces teleferic, o sa fiti rugati (mie mi s-a parut a japca ), sa faceti niste poze cu voi unde in spatele vostru se afla panorama Barcelonei, pozele sunt gata cand ajungeti sus, vreti nu vreti nu puteti trece la casa de bilete fara sa va faca poze.Bineinteles daca doriti achitati pozele sau puteti refuza.

Trimis de dan48 in 27.06.16 12:56:25
Validat / Publicat: 27.06.16 14:51:09
  • A fost prima sa vizită/vacanță în SPANIA

VIZUALIZĂRI: 7966 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dan48); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmaster26 [27.06.16 14:50:58] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Locuri 'must see' în Barcelona, BARCELONA" (deja existentă pe sait)

cristina47* [08.01.17 03:47:25] »

Noi am urcat la castel cu autobuzul nr. 150 luat din Plaza de España.

Imi pare rau ca nu am luat niciodata telefericul.

Superbe fotografiile. Este portul comercial care se vede chiar din avion. Spunea sotul meu: "uite aici se descarca fierul vechi din Romania"...

V-ati intors tot cu telefericul, presupun. Ati recuperat fotografiile care vi s-au facut la intrarea in statia de acces teleferic?

cristina47*
Alte impresii din această RUBRICĂ'Must see' în Barcelona: