ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.06.2016
DIN: Ploieşti
ÎNSCRIS: 11.05.15
JUN-2016

Budapesta și frumusețile sale

A sosit vara anului 2016 și seria excursiilor externe. Intrebarea a fost, unde mergem? Conjunctura prin care trece Europa nu este favorabilă. Paris-Brussels nu este favorabilă, atentate ISIS și tragedii. Despre Istanbul ce să mai vorbim, dacă mergi acolo te duci în bătaia glonțului. În aceste vremuri tulburi Ungaria este o țară sigură. Am toată admirația pentru d-ul prin minstru Orban, care are verticalitate, ține la țara sa și a administrat foarte bine criza imigranților.

Așadar, am ales Budapesta unde am fost de mai multe ori și am vizitat majoritatea obiectivelor turistice. Pe fond, această excursie de 4 zile a fost un City Break. Ne-am dorit să ne plimbăm prin locuri dragi nouă.

Pentru noi, cei din Sud-Estul României, Budapesta nu prea ne este la îndemână. De la mine de acasă până la granița cu Ungaria sunt 608 km. Așa fiind, în dimineața zilei de 15 iunie 2016 ora 5 am plecat. După 14 ore eram deja cazați la hotelul preferat de noi - Gold Wine & Dine despre care am scris un review. Era aproximativ ora 19, era în miez de vară, soarele încă era pe cer așa că după 14 ore de volan, am mai făcut și o plimabre de 2 ore pe faleza Dunării. In Budapesta am stat 2 zile.

În prima zi, cu cer mai mult senin, am ales să facem o plimbare pe jos, pe dealul Gelert. Știam drumul, atunci am scris și un review de care nu am fost mulțumit. Atunci eram în prima lună pe AFA.

În consecință, am lăsat camera video să se odihnească și cu camera foto în mână, am pornit la drum. Eram pe str. Kossuth Lajos la intersecția cu Vaci ut. Ne-am zis, de ce să urcăm pe jos tot dealul când autobuzul din sistemul transportului public urcă cca. 2/3 din deal. Am mers în stația de autobuze Ferenciek ter și am luat autobuzul 8E, dar poate fi și 112, cu deplasare în direcția de mers spre Podul Elisabeta. Autobuzul traversează podul și la capătul lui are prima stație, la care nu am coborât. De acolo, autobuzul începe să urce dealul și face acest lucru până la stația următoare care se numește Sanc ut. unde am și coborât. Este o intersecție cu semafor și marcaj pietonal. Am traversat strada și în aceiași direcție am mai mers cca. 5o m. In stânga se formează str. Szirtes ut. pe care se merge până la Citadelă. Drumul este în pantă ușoară dar nu obositor și durează între 18 și 21 de minute. La capătul drumului am găsit o terasă și puncte alimentare . La fel, tonete cu souveniruri . Mai departe, până la Statuia Libertății mai sunt cca. 200 m. Ajung la Statuia Libertății care are la bază de alte 2 statui mai mici.

Se mai poate ajunge cu autobuzul Hop-on Hop-off sau cu autobuzul 27 care pleacă din Buda, undeva aproape de zona stației de metrou Moszkva ter. Ce am prezentat eu este o variantă care costă doar cât un un bilet de autobuz.

Am stat acolo ceva timp, am făcut și 3 fotografii cu Podul cu Lanțuri,Podul Elisabeta și Podul Libertății. De acolo, am coborât spre Statuia Libertății, unde am avut surprize plăcute. Va urma.

(fotografiile -24 buc. mâine ori probabil în zilele următoare, am întîlnit un incident pe care acum nu-l pot depăși)

Trimis de Mihai18 in 26.06.16 15:39:25
Validat / Publicat: 26.06.16 16:59:21
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în UNGARIA. A mai fost în/la: Debrecen

VIZUALIZĂRI: 3165 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Mihai18); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P28 In partea dreaptă, o altă statuie

[26.06.16 17:17:23]

Punct ochit, vot primit. Dupa ce am citit cu mare placere articolul deoarece consider ca Budapesta are ce sa arate, am constatat ca am si placerea primului vot.

Acum nu vreau sa se inteleaga ca Bucurestiul nu ar avea ce sa arate, insa la capitolul civilizatie avem inca de lucru, ca apoi se vor rezolva multe.

Felicitari, votat cu mare placere.

irinad
[26.06.16 21:46:05]

@Mihai18 - Felicitări pentru un aşa city-break reuşit şi pentru revederea locurilor dragi dvs. ! Am sesizat din ceea ce aţi scris până acum pe sait că Budapesta este una dintre metropolele pe care le iubiţi şi unde vă întoarceţi periodic cu plăcere!

Călătorii frumoase vă doresc în continuare!

[27.06.16 14:25:41]

Web. Fotografia cu luptătorul de la baza Statuii Libertății am postat-o de 5 ori (din greșeală, desigur). Te rog îndreaptă tu greșala mea si șterge ce este în plus. Mulțumesc.

[27.06.16 15:36:07]

@Mihai18 - Am şters fotografiile menţionate.

[27.06.16 16:55:28]

@irinad - Mulțumesc Irina, Mishu și celorlați 22 colegi care au citit reviewul meu nefinisat, adică fără fotografii și totuși l-ați votat. In mod surprinzător pentru mine, când voi ați votat reviewul ați făcut-o ca și atunci când cineva semnează un CEC în alb. Înseamnă că aveți încredere în mine și vă mulțumesc. Dar azi nu v-am dezamăgit și am postat fotografiile promise.

Mulțumesc Vega 06 care, la începuturile mele pe AFA m-ai atenționat cu exprersia „Din cele 6 revierwuri ale tale - 5 suferă de boala lipsei pozelor” Gata, m-am vindecat. In această excursie, cu intenție am parcurs același drum, fotografiindu-l și mi-am reparat greșeala de acum 2 ani când am scris reviewul Drumul spre Statuia Libertății - o variantă simplă. Acela nu avea fotografii.

Numai bine tuturor.

nicole33
[27.06.16 19:32:24]

@Mihai18 -

Eu am aşteptat varianta finală, apoi am citit şi votat.

De felul meu nu semnez ca primarul.

Nu este neapărat vorba de încredere. Se scrie mult pe AFA, timpul multora din noi este limitat. Nu ştiu câţi se mai întorc la un articol citit deja să vadă dacă autorul a încărcat şi poze.

[27.06.16 21:42:42]

@nicole33 - Desigur, mulțumesc și celor care au citit reviewul după ce am postat fotografiile, iar dv. vă mulțumesc, vă mulțumesc și iarăși vă mulțumesc.

Sunteți mentorul meu pe care nu-l voi uita cât oi mai putea fi pe AFA. Sărut mâna și noapte bună.

irinad, Mihai18, mishu
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Budapesta și împrejurimile: