ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.06.2016
    ÎNSCRIS: 27.01.13
    JUN-2016

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Vacanţă plăcută la Ocean Beach

Incep prin a mentiona ca suntem pentru a 2-a oara in insula Thassos, fiind fascinati de frumusetea locurilor, cat si de accesibilitatea drumului si raportului calitate/pret. Am ales aceasta unitate de cazare pe ultima suta de metri (mai), cu ajutorul unei agentii de turism si fara prea multe informatii (probabil ati observat ca nu sunt review-uri recente sau numeroase despre acest hotel). Trebuie sa recunosc ca am pornit cu emotii, nu stiam la ce sa ma astept, insa dupa 8 nopti de cazare la Ocean Beach... pot spune ca probabil vom lua in calcul sa ne mai intoarcem.

Punctual, voi incerca sa ating subiectele care v-ar ajuta in alegerea hotelului care v-ar oferi ceea ce va doriti de la un sejur petrecut in insula Thassos.

Localizare

Ocean Beach este situat in Skala Potamias la doar 22 de km de unde te lasa feribotul. Drumul este usor, se face din soseaua principala, cea care inconjoara insula (atentie mare la GPS «google maps», caci te pune s-o iei... prin munti), apoi inca aproximativ 200-300m pe-o strada care nu este asfaltata, insa accesibila.

Camere

Am avut oportunitatea de a sta in doua tipuri de camere (din cauza disponibilitatii reduse la acest hotel, atunci cand am rezervat am ales sa stam 4 nopti in camera superioara cu vedere la mare, iar celalalte 4 nopti in camera standard cu vedere la mare), asadar, mai jos, detaliat.

Camera superioara cu vedere la mare – Superba, foarte, foarte frumoasa, un pat imens rotund, o baie mare si aerisita, un balcon imens si super relaxant. Ne-a placut foarte mult pentru ca era spatioasa si luminoasa.

Camera standard cu vedere la mare – Mai mult decat decenta :), spatioasa, luminoasa, curata.

Mentiuni:

* Nu exista niciun post TV romanesc, in schimb, au smart TV-uri, deci puteti pune filme/desene pe stick, in cazul in care petreceti timp in camera si doriti sa vedeti ceva la TV. Posturile sunt 90% grecesti, plus un post francez si BBC News;

* Aerul conditionat este impecabil in ambele camere, atentie insa, pornesc doar in momentul in care usile de la balcon sunt inchise;

* Prosoapele se schimba zilnic, curatenia este zilnica, absolut nimic de reprosat;

* Vederea spre mare este mult spus... Se vede marea, insa nu foarte mult. Cu toate acestea, va recomand in continuare aceste camere, avand o priveliste placuta;

* Ambele camere au foehn.

Complex Ocean Beach

Piscine – in complex exista doua piscine, una pentru adulti si una pentru copilasi. Piscina pentru adulti este adanca de pana la 2.70m, iar cel mai putin 1.20m. Din punctul nostru de vedere, pentru cele doar 30 de minute petrecute la piscina, a fost perfecta pentru ca stim sa inotam si am putut sa ne bucuram de apa adanca. Exista un pool bar, insa nu este aproape nimeni acolo (asta si pentru ca oamenii nu prea stau la piscina).

Parcarea – nu au locuri de parcare amenajate, dar se poate parca vizavi de hotel, pe spatiul verde. Exclus sa nu gasiti loc de parcare, deci nu va faceti probleme din acest punct de vedere.

Mancarea inclusa

Hotelul functioneaza pe sistem de demipensiune, mesele desfasurandu-se astfel:

Mic dejun – clasic, insa foarte complet. Acesta include doua tipuri de omlete, oua fierte, bacon, mini crenvursti, mezeluri (sunca de porc, de pui, salamuri), branzeturi, legume, cereale, iaurturi, gemuri foarte bune si diversificate, diferite tipuri de paine etc, cafea si suc – aproape natural :).

Cina – foarte calitativa mancarea, se simtea faptul ca este proaspata, in primul rand. Noi am apreciat acest lucru, chiar daca n-a existat diversitate. Mainly, existau 2 tipuri de mancare de baza, plus 2 garnituri, insa pe langa asta, a existat diversitate pe partea de salate (de legume, de vinete, de fasole, de sfecla) si binecunoscutele branzeturi, tzatziki si feta, plus altele (incluzand si delicioase deserturi). Mentionez ca bautura se plateste (la check out), deci atentie.

Internet

Pentru fiecare etaj exista cate o retea wi-fi de internet care functioneaza relativ bine. Intr-adevar, nu puteti viziona filme de pe internet, insa puteti sta lejer pe whatsapp, facebook si alte site-uri care nu implica descarcarea unor fisiere mari :). Noi am fost multumiti din acest punct de vedere.

Plaje apropiate

Cea mai apropiata plaja este Golden Beach si este la doar 15 minute de mers pe jos :). De asemenea, plaja Paradise (preferata noastra) este la doar 15 km. Tavernele sunt extrem de aproape de hotel, foarte placut sa te plimbi seara prin Skala Potamia, fiind usor nehotarat unde sa te opresti :).

Overall, va recomand din suflet acest hotel daca va doriti relaxare si liniste.

Drum bun si vacanta frumoasa! :)

Trimis de C.Raluca* in 25.06.16 23:01:26
    Validat / Publicat: 26.06.16 00:01:41
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 7032 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (C.Raluca*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P05 Zona piscinei. Este foarte mare si frumoasa, cea pentru adulti :)
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20900 PMA (din 25 voturi)

[25.06.16 23:56:50]

Mutat în rubrica "Ocean Beach Hotel [Skala Potamia], THASSOS" (nou-creată pe sait)

[26.06.16 00:27:07]

@webmaster45 - Salutari! Da, sunt corecte coordonatele.

Multumesc!

calatorul
    [26.06.16 19:33:54]

@C. Raluca - Felicitari pentru frumoasa vacanta petrecuta pe aceasta insula minunata si multumim pentru informatiile impartasite. Alegeri inspirate si vacante frumoase!

[29.06.16 15:27:31]

@calatorul - Multumesc mult! Cu mult drag, e placerea mea sa pot fi de ajutor, mai ales pe acest site care ma ajuta de fiecare data!

Vacante frumoase!

sebino
    [25.01.17 09:31:54]

In vara asta as dori sa merg la acest hotel dar nu am gasit orele de servire a cinei. Micul dejun am vazut ca este de la ora 8.30. Ma poti ajuta cu orele privind servirea cinei?

Multumesc

[25.01.17 14:17:29]

@sebino: Salutari! Cina era cuprinsa in intervalul 19:00-21:00.

Vacanta frumoasa!

marival
    [11.06.17 18:03:41]

@C. Raluca: buna Anul acesta ati ales tot Thassos?

ma intereseaza daca sunt magazine aproape de aceasta locatie market? ptr a cumpara bautura

cat costa in resort o bere un gin? daca mai va amintiti. Noi vrem sa il luam cu autocarul daca e Acum ne am intors din Thassos am vazut preturile cam mari in Potos la market De aceea va intrebam Multumesc

[12.06.17 21:44:29]

@marival: Salutari! Da, anul acesta am ales tot Thassos, sunt chiar acum aici .

Da, sunt destul de multe marketuri, plus un Carrefour Express.

O bere la draft, in resort, la 0,5L, este aproximativ 3.5 euro, iar un gin undeva la 5 euro.

marival
    [12.06.17 23:04:03]

@C. Raluca: Mulțumesc ptr informații Voi ce hotel ați ales acum? Cum e în comparație cu Aeria? Noi am stat la 110 la Aeria

C.Raluca*, calatorul, marival, sebino

• pagină generată în 0.092952013015747 sec