ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.06.2016
ÎNSCRIS: 10.06.16
JAN-2015

Caraibe cu aer european

Cum am ajuns să alegem Saint Martin ca destinație în Caraibe? După vacanța în Republica Dominicană (o experiență superbă, însă oarecum îngrădită de reținerea de a explora pe cont propriu ceea ce are insula de oferit) am hotărât să căutăm variante mai ”safe” și am auzit de această insulă împărțită de Franța și Olanda, unde mulți francezi înstăriți cumpără case de vacanță și le dau la închiriat pe perioada în care nu le ocupă (turismul este în floare și în lunile de vară, ploioase și eventual presărate de o tornada- două... sigur, prețul la cazare este mai mic decât în restul anului).

M-am pus pe cautat și am gasit bilet de avion Paris-St. Martin-Paris, zbor direct, cu aprox. 700 de euro/persoană, cu Air Caraibe. Atenție, site-ul nu primește cărți de credit din afara Franței. După mai multe încercări, am făcut telefonic rezervarea și plata. Am adăugat și un zbor București-Paris-București cu aproximativ 150 de euro (sunt sigura ca se putea si mai bine, am facut rezervările din decembrie pt. ianuarie). Singura problemă a fost ca zborurile erau de pe aeroporturi diferite: București-Paris pe Charles de Gaulle, iar spre St. Martin am plecat de pe Orly. Așa că am zburat spre Paris cu o seară înainte, am luat un autobuz de la aeroport până în centru, unde ne-am întâlnit cu prietena mea la care am innoptat în Paris. A doua zi dimineața, la sfatul ei, am luat un shuttle care ne-a dus până la aeroportul Orly (aprox 25 km, 35 de euro/shuttle - 3 persoane).

Zborul a durat aprox. 8 ore (suportate cu brio cu un somnifer la bord). Ajunsi la aeroport, am mers la biroul Avis de unde am luat mașina închiriată în prealabil (Hyundai I20) - nu mai stiu foarte bine cât a fost pe zi, până în 20 de dolari, oricum. Trebuie sa subliniez că nu te descurci pe insulă fără mașină închiriată (decât dacă nu vrei să ieși din hotel, caz în care ai grijă să iei măcar demipensiune sau să ai hotelul în zona cu restaurante - Simpson Bay în partea olandeză). Noi am ales un hotel pe lângă Philipsburg, capitala zonei olandeze. Hotelul se cheamă Tamarind și l-am găsit pe booking.com la un preț foarte decent - 40 de dolari/noapte apartamentul pt. 3 persoane. L-am căutat acum pe booking și se pare că a dispărut :) Voi sări așadar peste descrierea condițiilor de cazare, menționez doar că în final am fost foarte mulțumiți.

Insula este mică, are un singur drum principal care o înconjoară, din Philipsburg până în Marigot (capitala părții franceze) se fac cam 30 de minute. În Marigot, în zona portului, sunt multe terase drăguțe, se poate lua masa de prânz acolo dar seara mi s-a părut foarte pustiu, partea olandeză este muult mai animată (Simpson Bay mai ales). În partea olandeză înțeleg că sunt multe cazinouri, mulți turiști vin aici să joace. Nu mai știu dacă și în partea franceză, dar în Philipsburg, în Great Bay, vin zilnic multe vase de croazieră care descarcă mii de turiști veniți în principal la shopping (insula este o atracție importantă pentru că mărfurile de aici sunt tax free și unele prețuri pot fi atractive și pentru un turist din România - ex. prețul bijuteriilor :D).

MUST SEE: Philipsburg Broadwalk (plaja lata cu nisip fin și lanțul de magazine de pe strada imediat paralelă), restaurantele din Simpson Bay - mai ales Sint Maarten Yacht Club Bar & Restaurant, Topper's Restaurant & Bar/By the Sea (nu plecați fără o sticlă de rom, recomand White Chocolate Raspberry :)), celebra Maho Beach unde aterizează avioanele (super senzație, de experimentat măcar o dată), iar pe partea franceză vizitați Marigot (zona portului) - e și un mall obosit acolo, nimic special, dar și Orient Beach (superb, la Atlantic, altfel față de marea Caraibelor, mai dramatic, aș zice). Mall este și în partea olandeza, Blue Mall parca-i zice, dar nu-i nimic interesant, nu-i ca-n mall-urile noastre :) Pentru amatorii de shopping, repet, Philipsburg Broadwalk e pentru voi :)

Atenție mare, acolo dolarul e la putere, chiar și în partea franceză (!). Noi am venit cu euro, comercianții primesc, nu-i vorbă, dar e la latitudinea lor cum fac paritatea, atât în dolari cât și în guldeni. Avantajos poți schimba în partea olandeză, la cazinouri. Am vrut să schimbăm în partea franceză și n-am avut unde (la bancă nu se schimbă!). Mai mult, în partea franceză ne-au făcut de multe ori paritate 1:1 euro-dolar... O altă variantă e să scoți de la ATM (ai posibilitate să scoți atât în dolari cât și în guldeni). Sigur, rămâne deschisă și opțiunea de a plăti cu cartea de credit. În 80% din situații a fost posibilă plata cu cardul.

Apropo de carte de credit, am avut ceva emoții când am închiriat mașina, cereau să se facă plata cu card de credit (nu de debit) și cartea de credit să fie pe numele șoferului. Noi n-am avut carte de credit, am folosit un card atașat business-ului nostru, care este embossat (VISA business) și a mers.

Un ultim amănunt, magazinele alimentare micuțe sunt destul de multe, dar daca vreți cumpărături mai consistente (pentru mese, dacă nu vreți la restaurant, dar nu numai) trebuie mers la Le Grand Marche, un fel de Cora al lor, foarte bine aprovizionat (am gasit pe raft chiar și soluție pentru lentilele de contact!). La intrare sunt și ATM-uri.

Ca o concluzie, o locație excelentă de vacanță, mai ales în lunile de iarnă. Peisajele superbe, atmosfera de vacanță, mâncarea excelentă, plajele și soarele și Marea Caraibelor fac din Saint Marten o destinație superbă :) Și doamnelor, să nu uităm de shoppingul fără taxe;)

Trimis de cristinavo in 24.06.16 23:02:19
Validat / Publicat: 25.06.16 07:45:25
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CARAIBE. A mai fost în/la: Republica Dominicană

VIZUALIZĂRI: 6719 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristinavo); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[24.06.16 23:33:14]

Noi am ales un hotel pe lângă Philipsburg, capitala zonei olandeze. Hotelul se cheamă Tamarind...

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 56&ridAnt=69495

[25.06.16 07:44:48]

Mutat în rubrica "Descoperă Saint Martin, SAINT MARTIN / SINT MAARTIN" (nou-creată pe sait)

[25.06.16 09:15:34]

cristinavoAUTOR REVIEW
[25.06.16 11:50:00]

@webmasterX: sigur, urma sa le incarc dar facusem o pauza

cristinavo