ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.06.2016
ÎNSCRIS: 27.02.14
JUN-2016

O pensiune deosebită

Coordonate - GPS: 46.4544631 / 22.8308236

Adresa - Gârda de Sus, Strada Centru, Nr. 51.

Ce m-a atras la Pensiunea Casa Danciu, a fost apropierea de traseul către Peștera Scărișoara și celelalte obiective, dar și o poză postată de colegi, unde - din balcon - se vede curgând râul! Mi-a fost teamă că n-am să prind acele camere, dat fiind faptul că nu le puteam rezerva cu multa zile înainte, neștiind cât vom sta într-un loc anume. Dar, spre bucuria mea, erau libere (ca dealtfel aproape toată pensiunea) ! Nu tu perioadă de concedii, copii încă la cursuri, doar noi și niște motocicliști de prin toată Europa mai hălăduiam pe coclauri!

Sunt muuuulte de văzut, având Gârda de Sus drept punct de plecare! Simpla prezență a pășunilor, a peșterilor, a Apusenilor, o recomandă ca bază de plecare! Unele obiective le-am vizitat (cam pe ploaie, dar... am făcut-o), pe altele le-am ratat, vremea fiind la acea dată chiar periculoasă pentru a te avânta pe trasee! Noi să fim sănătoși, că de ajuns vom mai ajunge!

Albac, Scărișoara, și, de aici, trebuie să începi să fii atent (asta, dacă vii pe DN75 dinspre Albac). În centrul localității Gârda de Sus, imediat ce treci podul peste pârâul Gârda, un panou și o mare săgeată te anunță că ai ajuns la Pensiunea agroturistică Danciu. Noi, dacă nu m-aș fi chiorât zile întregi pe Google Street Wiev, am fi ratat-o, deoarece se desfășura târgul lunar de produse agro-alimentare, iar panoul era mascat de mulțimea ce umbla de colo-colo!

Parcarea. Mașini să fie, că parcare... fie pe spațiul dintre restaurantul (aflat la stradă), și pensiune, fie după pensiune, unde este loc suficient (și se află și sub ochii gazdelor, ce locuiesc chiar în acea zonă).

Pensiunea nu are multe camere, dar dotările sunt de excepție : mobilier de calitate, jos, o mare sală de mese (și una cu o masă de tenis), o sală de mese la etaj, camere la mansardă.

Camerele. Având în vedere că prețul este pe persoană, camerele sunt mari, pentru că includ și o canapea mare, extensibilă. Patul foarte mare, un dulap încăpător, o măsuță, două noptiere, întregesc dotarea, toate fiind solide, din lemn masiv. Camera noastră avea - cum am spus - un balcon, cu două scaune, balconul fiind aproape deasupra râului (apa relativ mică a pârâului descurajează, totuși, orice încercare de a face sărituri în apă, de la balconul camerei!). Camera de alături, a cumnatei mele, avea aceleași dotări, iar balconul se afla în prelungirea celui de la noi (despărțit unul de altul). Camerele cu vedere și balcon spre râu au numerele 8 și 9.

Televizorul - mare, cu multe canale, ne privea de pe perete, șoptindu-ne parcă "lăsați-mă pe mine, plecați în cercetare"! Ceea ce am și făcut, în ciuda ploii (doar s-au inventat umbrelele!).

În cameră există două calorifere, dar vremea nu s-a răcit așa de mult încât să avem nevoie de căldură.

Bucătăria. Foarte bine dotată, cu tot ce trebuie, lucruri de calitate, bucătărie ce se prelungea cu o maaaare sală de mese, de fapt două săli de mese, una în prelungirea celeilalte.

O a doua bucătărie (momentan nefolosită) se află și la etaj, la dispoziția celor care nu vor să mai coboare.

Băile. Mari, încăpătoare, "de două persoane", dotată cu săpun lichid (nu și cu feon, însă!). Dușul - cu cabină, iar bateriile de la chiuvetă și duș nu erau de loc din cele ieftine!

Wifi-ul, datorită faptului că routerul era chiar pe hol, mergea foarte bine.

Proprietarii amabili, serviabili, nu am avut ce să le reproșăm.

Un mic chioșc, bine dotat, asigură amatorilor de mici, oltenești, pui, scăricică, organe, și alte "porcării", posibilitatea de a nu le consuma crude!

Un părculeț de joacă, cu diverse aparate, mai consumă din energia celor mici (nu ăia de grătar!).

La restaurantul pe lângă care am trecut, am mâncat bine și omenește ca preț. Dacă nu uitați, cereți specialitatea "Traista moțului"! Pe lângă ea, Cordon Bleu este o mare glumă!

Părerea mea - Este o pensiune pe care aș căuta-o oricând, și căreia chiar nu aș avea ceva de reproșat!

Concedii multe și frumoase!

Trimis de puiutea in 24.06.16 20:06:38
Validat / Publicat: 24.06.16 22:37:47
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GÂRDA DE SUS [AB].

VIZUALIZĂRI: 2048 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (puiutea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P08 Balconul camerei noastre, fotografiat de dincolo de pârâul Gârda

[24.06.16 22:36:55]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Pensiunea Danciu, GÂRDA DE SUS [AB]" (deja existentă pe sait)

liviu49
[25.06.16 15:35:53]

@puiutea - Ati vazut ca v-ati suparat degeaba? Mi-ati dat si mie emotii : ce va face colegul de categorie super grea (la varsta, vorbesc!) in continuare? Uite ca cineva, acolo sus, va iubeste si v-a indemnat pasii spre o pensiune care, din ce inteleg din articol, v-a lasat o impresie deosebita. Este genul de pensiune pe care o caut si eu si nu sunt singurul. Prietenul cu care am fost in 2012 in excursia de care pomeneam in ecoul la articolul anterior, mi-a cerut sa-l duc (eu fiind ghidul, iar el soferul si stapanul Masinii) in pensiuni care sa aiba gratar, foisor si sa fie pe malul raului. Si ma bucur ca am gasit trei locatii pentru care ma lauda si acum In Moieciu de Sus pensiunea Luminita, In Voineasa pensiunea, iar la Lainici am gasit cazare la Motelul Lainici, care avea si restaurant propriu, dar si o tersa, un fel de foisor mai mare, und am mancat, dar si in spatele Jiul cel vijelios.

Inteleg ca, dupa acest articol, v-ati refacut "dorul de duca" in locuri pitoresti, care asteapta sa fie dewscoperite si vizitate.

Numai bine si calatorii placute!

[25.06.16 18:53:33]

@liviu49 - Știți cum se spune, "cine caută, găsește"! Cred că am intrat de cel puțin 15 ori pe saituri, căutând, analizând și comparând tot felul de pensiuni. Culmea e alta : că m-am zbătut ca disperatul luni de zile, pentru doar două nopți de cazare!! Cred că dacă stăteam ca altădată, 5-6 zile, eram în stare să dau și o fugă până acolo, s-o văd!

Pensiunea asta nu are ceea ce căutam la celelalte - iarbă verde, multă - dar are acele camere spre râu, care fac toți banii! Plus că e cam în centrul obiectivelor, are alături un rstaurant excelent, ce mai, am fost mulțumit de ea! Păcat că e tocmai la mama naibii, față de București!

Concedii frumoase și dvs!

Dan&Ema
[26.06.16 08:29:14]

De mult nu am mai fost la Garda, de cand exista o centrala telefonica in sat (comuna) de la care un operator invartea la o manivela si facea comanda sa vorbesti de ex cu Bucurestiul (cu taxa inversa). Pe vremea aceea si casele motilor erau mai razlete. Acum s-a dezvoltat zona dpdv turistic mult. Mi-ai deschis apetitul pentru Scarisoara

[26.06.16 09:28:25]

@Dan&Ema: Mă bucur că v -am trezit interesul, dacă nu ar fi aşa departe, mâine aş pleca acolo!

Dan&Ema
[26.06.16 09:44:01]

Tinand cont ca weekendul trecut am fost alba iulia, ce mai e pana la garda? Un hop!

Nu pot lega inca jumatate de zi sa apuc sa incheg un articol si inca niste ore bune sa selectez poze. Si mai si de citit vreo 50 de articole.

Mie Garda mi-a ramas impreuna cu toti Apusenii la suflet. Si Ghetarul de la Vartop si Focul Viu si Lumea Pierduta si Cetatea Ponorului si Radesei si Cheile Galbenului sunt faine,

Oi reveni cadva pe aceste meleaguri!

[26.06.16 12:11:06]

@Dan&Ema - TREBUIE să mai revenim, măcar până vor fi distruse toate - frumuseți, monument, păduri, oameni! Dar cred, totuși, că Apusenii și oamenii de acolo nu vor fi încovoiați niciodată!

Călătorii plăcute!

Dan&Ema, liviu49, puiutea