ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.06.2016
JUN-2016

Către satisfăcător

Pensiunea Casa Loloiu

Coordonate - GPS: 45.720100 N 23.963989 E

Adresa - Gura Râului, str. Principala, nr. 399.

Când am ales pensiunile la care vom opri, am intrat pe un sait unde se prezintă și o mică fotografie de prezentare. Și mi-a sărit în nas... și de acolo, în ochi, curtea plină de verdeață a acestei pensiuni.

Am ajuns aici după ce, vreo două ore, bunul Dumnezeu se hotărâse, se pare, să încheie din nou socotelile cu oamenii, dezlănțuind un nou Potop. Am stat în mașină, la poarta pensiunii, conversând la telefon cu gazda, până s-a mai potolit potopul (între timp, Dumnezeu se rasgândise). Dar s-o luăm de la '48!

Până să ajungem, am fost, din nou, încântați de satele îngrijite, curate, în special cele din satul Orlat, prin care am trecut până să ajungem la Gura Râului, la pensiunea Casa Loloiu. Pensiunea se află aproape de ieșirea din sat, pe drumul spre barajul de la Gura Râului.

Casa se află la stradă, și camerele - la fel (cu alte ocazii, am întâlnit pensiuni unde camerele de închiriat se aflau mai în interiorul curții).

Findcă se lăsa răcoare, am solicitat puțină căldură, și în scurt timp cămera a devenit mai plăcută.

Parcarea se face în interiorul curții, curte foarte mare, aproape numai iarbă. Loc suficient pentru mai multe mașini.

Curtea face toți banii, la această pensiune! Mare, cu pomi fructiferi, cu un loc acoperit, unde se poate sta liniștit la masă, având un mare televizor, o stație de amplificare, grătar, sobă, ce mai, TOT CE-ȚI DOREȘTI! O masă de tenis își așteaptă jucătorii, așezată frumos, la umbră, pe dreapta.

Și, din păcate (după părerea mea), aici se cam termină lucrurile bune!

Intrarea. Aș fi putut numi această pensiune, Pensiunea cu Scări! Pentru a ajunge la intrare, urci niște trepte - nu multe, dar abrupte - pe care deabea târăști trolerul. După ce intri, peste ce dai? Camerele sunt la etaj, unde ajungi, normal, pe niște trepte, pe o scară în spirală, și pe care, o persoană mai corpolentă ar avea ceva probleme! Ajunși la et. I, ești norocos, dacă te-ai cazat aici; pentru că există și et. II, pe care urci, firesc, pe o scară! Dacă poți! Prima scară era bulevard, față de aceasta, tot în spirală și puuuuuțin mai ÎNGUSTĂ decât cea de la parter spre et. I.

Camerele. Cea a cumnatei mele, nr. 3, era mare, spațioasă, cu baia la fel, mare. Dar fereastra, mică, dădea spre acoperișul spațiului de relaxare aflat jos, iar fereastra se afla într-un fel de intrând înghesuit, un fel de debara - fără uși!

Camera noastră, de alături, nr. 4, era foarte bună! Pentru o persoană, DACĂ s-ar fi îngustat un pic patul! Mobilă cât cuprinde, dulap, servantă, și, în spațiul îngustat de panta acoperișului, o masă cu două scaune! Dacă am ratat, cu genunchiul, colțul patului, nu la fel s-a întâmplat și cu grinda oblică de lângă pat! De n-am dat la umeri în ea, cât un rugbist într-un meci de campionat! Da, dar aveam balconaș! Ce-i lipsea chelului? Balconaș, parcă? Un televizor mic își făcea, totuși, treaba destul de bine, având o mulțime de canale.

Camerele de la mansardă (după un ochi aruncat de pe scară) păreau a fi destul de mari (dacă reușeai să te strecori - tu și trolerul - pe scara cea îngustă.

Camerele 1 și 2, cu ieșire la stradă, nu știu cât de mari erau (fiind ocupate, n-am putut să mă uit), dar - așa cum mai semnala și o colegă de pe sait - "beneficiau" de zgomotul creat de mașinile ce treceau - în mod ciudat, destul de multe - iar dimineața, devreme, de zecile de talăngi ale vacilor ce se duceau la "iarbă all inclusiv" pe dealurile din jur. Noi, spre spatele casei fiind, tot auzeam zgomotul, nu știu ce făceau cei cu ferestele spre stradă.

Un alt neajuns, pe partea camerelor 3 și 4, a fost că pereții erau foarte subțiri, se auzea absolut tot din camera de alături (cumnata mea a fost singură, și tot o auzeam!)

Băile. Cum am spus, cea a cumnatei mele era decentă. A noastră, avea cădița din piatră, și perdea din plastic. Era dotată cu feon și săpun lichid.

Nu prea te puteai spăla pe ochi, pentru că, fie dădeai cu capul de policioara din sticlă, fie îți spărgeai mecla de țeava de la baterie! Deci trebuia să te speli dintr-o poziție semi aplecată! Sau, să nu te mai speli! Nice! M-am gândit că, dacă s-ar fi făcut abstracție de duș, baia noastră era EXACT cât erau wc-urile din vagoanele de tren, vagoanele mai vechi, pe care le știu eu!!

Bucătăria. Mare (ca dealtfel și sala de mese), dotată cu tot ce trebuie. DAR, aflată în afara casei, trebuind practic să ieși din casă, să cobori treptele de la intrare și - surpriză - să cobori și alte câteva trepte, bucătăria aflându-se la demisol! Good!

Wifi-ul funcționa destul de bine, atât în cameră la noi, cât și afară.

Despre gazde nu pot avea decăt cuvinte de laudă, au fost primitoare, atente, și ne-au dat îndrumări asupra traseelor și obiectivelor din zonă (asta, după ce am plecat de năuci după Cheile Cibinului - care, de fapt, nu sunt ale Cibinului, ci ale Râului Mare! :D Și se mai aflau și în altă direcție decât ne-am dus noi! Nobody's perfect!

Îmi cer mii de scuze pentru calitatea unor poze de interior, nu știu din ce motiv au ieșit așa cum se vede. Dar, pentru că am văzut că pe sait nu e nici o poza a vreunei camere de la această pensiune, le-am lăsat, totuși, pentru o părere generală.

Din punctul meu de vedere, nu aș recomanda această pensiune. Citiți, vedeți, judecați, și alegeți după gustul fiecăruia.

Concedii multe și frumoase!

Trimis de puiutea in 24.06.16 19:52:08
Validat / Publicat: 24.06.16 22:41:58
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GURA RÂULUI [SB].

VIZUALIZĂRI: 2785 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (puiutea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 Curtea - superbă!

webmasterX [24.06.16 22:40:40] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Pensiunea Casa Loloiu, GURA RÂULUI [SB]" (deja existentă pe sait)

Eugenia55* † [25.06.16 11:54:01] »

Stimate coleg, bine ati revenit!

Avand de gand sa dau si eu iama prin Marginime, dupa sondari si forari, am avut aceasta pensiune pe lista scurta, datorita curtii si dealului ce-ti inverzeste, placut, ochii (ai mei sunt, oricum, verzi, dar mai trebuie o vopsea, din cand in cand, si daca e si bio...)

Vad 320lei/2 nopti, adica miniatura aia de camera a fost 160 lei/noapte? Sau intra si ceva papa aici?

Nu zic aici la ce pensiune m-am oprit cu rezervarea, va spun dupa...

puiutea [25.06.16 13:46:55] »

@Eugenia55 - Un amănunt care mi-a scăpat la maimulte pensiunidescrise, ca preț, vorbind. Noi am fost 3 persoane, am luat totdeauna 2 camere, deci prețul este de 80 RON/camera, pe noapte. Două camere, două nopți, 320 RON!

Din Gura Râului, eu am mai laes, ca rezervă, Pensiunea Brad și Pensiunea Conacul Dintre Râuri.

Repet, curtea face toți bani, dar restul... ați citit rewievul!

Mulțumesc pentru vot și ecou! Alte amănunte, cu plăcere!

liviu49 [25.06.16 15:14:58] »

@puiutea - Imi pare rau ca sunteti nemultumit de cazare, pentru ca uneori a cazare sau un pranz pot strica o excursie. Imi amintesc in acelasi timp ca in urma cu cativa ani (1967-1970) am dormit, de cateva ori pe luna, dupa o drumetie pe munte, de dimineata pana seara, pe un pat de lemn, sau intr-un prici intr-o cabana. Ori intr-un sac de dormit intr-un cort. Si a doua zi nu simteam nici urma de suparare sau de oboseala, ca ne spalam numai cu apa rece, sau de la izvor. Sigur ca acum avem alte pretentii, dar nu ma supar, daca intr-o seara trebuie sa ma spal cu apa rece, sau mai inghesuit. Normal nu ar trebui insa, sa se intample. Vazand pozele am constatat ca gradina seamana, aproape la indigou, cu cea de la Pensiune Roxi, din Rucar unde am fost cazati anul trecut de Sf. Marie. De asemenea poza P04 seamana cu o pensiune din Voineasa, unde am fost cazat in august 2012, in drum spre Transalpina, initial, dar spre Lainici in final.

Va urez sa uitati acest incident si aveti parte numai de calatorii placute!

tata123 🔱 [25.06.16 15:16:39] »

@puiutea - Într-adevăr frumoasă curte... liniștitor peisaj. Am citit mai multe păreri pe diverse saituri despre pensiune, chiar o rudă a stat acolo două zile acum câțiva ani - mi-a spus că proprietarul e un om ospitalier și vorbăreț.

Zona Mărginimii Sibiului e superbă, iar localitatea Gura Râului e situată într-un loc pitoresc, pe râul Cibin (de aceea i-am și dedicat un articol: vezi impresii). Până la baraj am mers întodeauna la plimbare pe jos admirând natura și, seara, bivolițele ce se întorceau de la pășune.

puiutea [25.06.16 18:38:48] »

@liviu49 - Și eu sunt destul de "tăvălit" prin diverse locuri de dormit, de la poduri cu paie, la cort (cu toate hainele pe mine), într-o Dacie (întâi 1100, apoi 1300 + cățelul - unul mic), pe binecunoscutele "priciuri" - în copilărie, pe la cabane, și cine mai știe pe unde! Dar, în primul rând, aveam altă vârstă, iar de stres sau boli auzeam pe la alții. Apoi, dormitul acela nu ne costa 100 de lei pe noapte. Nervii suportau, atunci, altfel, zgomotele din vecini, și câte altele. Nu ne-a deranjat foarte tare, dar a trebuit să subliniez acest aspect, pentru că, chiar pe drum fiind, am evitat o cazare TOCMAI pentru că un coleg de pe sait a semnalat acelaș lucru la o pensiune, undeva. Deci, dacă ești informat, mai poți evita unele lucruri!

Toate cele bune!

puiutea [25.06.16 18:42:58] »

@tata123 - Cred că era vorba de mama proprietarului, pentru că, altfel, el a fost cam mut și cam retras! Soția a fost mai comunicativă, iar mama proprietarului... ce să mai zic, moară nu alta!

De plimbat ne-am plimbat noi, dar... în direcția greșită, după cum am spus! Dar... ne-am plimbat!

Îmi pare doar rău că nu m-am informat mai bine despre cheile Cibinului, dar, la câte amănunte am avut de rezolvat, era normal să mai și greșesc!

Eugenia55*, liviu49, puiutea, tata123 🔱
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Casa Loloiu: