ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.06.2016
ÎNSCRIS: 23.07.15
JUN-2016

Taverna Alkyoni - Skala Potamia

Buna ziua,

Daca sunteti cazati in Skala Potamia va recomand cu toata increderea taverna Alkyoni care nu se afla pe faleza dar in schimb este foarte frumos amenajata si ingrijita.

Factorul principal de incredere este ca servirea si gatitul produselor se face de catre o familie, la mese servind chiar proprietarul, Nikos, de aici rezultand siguranta produselor si prezentarea lor in conditii deosebite.

Nikos este un tip foarte simpatic si pus mereu pe glume intrand in discutii numai daca este "provocat".

Va recomand preparatele specifice deoarece de "cefe si piept de pui" suntem satui, comandati fara retinere: calamar la gratar 8,50 eu, caracatita la gratar 8,50 eu, creveti 12,50 eu, garniture incluse, midii in sos de usturoi 8 eu, gyros la farfurie 6 eu, coaste de miel la gratar 12,50 eu, cana de vin 500 ml 6 eu, berea 3 eu halba.

In concluzie cu ~25-30 eu o masa pt. 2 persoane, desertul din partea casei. Deoarece ni s-a parut din prima incercare ok nu am mai intrat in alte taverne decat pt. o salata, o prajitura, o bere.

Va recomand inca odata taverna Alkyoni si va doresc pofta buna!!!

Atasez si poze.

Trimis de goguta99 in 24.06.16 17:07:55
Validat / Publicat: 24.06.16 18:13:22
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: NEI PORI, SKIATHOS, ATHENA, RHODOS

VIZUALIZĂRI: 6871 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (goguta99); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmaster95 [25.06.16 06:00:12] »

@goguta99 -

Atasez si poze.

Le așteptăm!

webmasterX [25.06.16 14:22:27] »

calatorul [26.06.16 19:12:59] »

Multumim pentru informatii, cu totul de acord cu recomandarile facute, pe care si eu le aplic de fiecare data in excurii si incerc mereu mancarurile locale traditionale, unele imbietoare. Anul trecut pe Sithonia patronul tavernei s/a scuzat ca nu imi poate aduce comanda caci nu mai are felul ala de mancare, si mi/a propus sa il varieze. Cand i/am explicat ca oricum nu stiu cum arata mancarea ceruta si ca astept sa ma surprinda, a fost incantat si mi/a adus un meniu delicios, in ciuda ingrijorarii comesenilor ca s/ar putea sa primesc ceva necomestibil. Fiecare cu micile lui curiozitati. Alegeri inspirate si vacante frumoase!

dalumian [18.07.16 20:42:51] »

Di noi anul trecut am intrat pentru prima oara in aceasta taverna imediat ce am parcat masinile dupa drumul de 10 ore, obositi si care taverna era chiar vis a vis de vila unde stam noi.

Din pacate noi nu am fost asa de norocosi. Desi un chelner era roman, ne-au incurcat comenzile iar la final ne-au umflat si 2 din 3 note de plata.

Ba se auzeau seara si niste manele autentic romanesti de aici in sera in care aveau formatie.

Noi nu am mai calcat pe acolo.

calatorul [19.07.16 09:53:43] »

@dalumian - Alegeri inspirate si vacante frumoase!

webmaster26 [23.07.17 15:49:21] »

Mutat în rubrica "Taverne în zona Golden Beach, THASSOS" (nou-creată pe sait)

calatorul, dalumian
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mîncăm? Taverne în Skala Potamia: