Thermaikos Hotel [Korinos]

MEMBRU: SENIOR
SEP-2015
+ COPII: 1 -- varsta: 5 ani

Merge pentru cazare intermediara

Am decis sa scriu acest mic articol deoarece am vazut cateva solicitari de itinerar spre Lefkada in care se recomanda o cazare intermediara in zona Salonic.

Anul trecut am fost in Evia (vezi impresii) asa ca am preferat sa fac drumul din doua bucati, am cautat un hotel pe langa plaja astfel incat sa facem si o baie in mare in ziua intermediara. Ce am gasit? Hotel Termaikos din Korinos.

E un hotel de 2* asa ca nu poti avea prea mari pretentii. De gasit l-a gasit usor conform indicatiilor scoase de pe siteul unde am facut rezervarea (sunt de moda veche si ma ghidez dupa indicatore nu dupa GPS). Am ajuns pe la 14 dupa 10 ore de condus aproape neintrerupt (nu prea imi plac pauzele pentru ca ma scot din ritm). Cum am ajuns am primit camera. Camera micuta dar curata si ok pentru o noapte. Aer conditionat de care nu am avut nevoie, plasa la usa, frigider functional, lcd la fel. Baia mica dar suficienta pentru un dus.

Cum am ajuns am aruncat hainele de pe noi si am fugit la mare. Excelent! In drum spre mare treci prin gradina hotelului care are un gazon de toata frumusetea. La mare sezlonguri la liber (in hotel mai erau 2 grupuri de romani in tranzit cu doua microbuze), nisipul fin fara pietre si intrare lina in apa (foarte important pentru ca cea mica nu stie sa inoate). Nu poti cumpara ceva decat din hotel dar cum acesta este la 50 metri nu este nici o problema. Din punctul de vedere al locatiei era exact ce am cautat si merita 10 cu felicitari.

Cu masa au fost mici probleme, dar dupa balaceala am plecat pana in Korinos (hotelul este la marginea localitatii) si am mancat la o taverna (a fost un pic problematic pentru ca era un meci din preliminariile UCL si era multa lume la terase sa priveasca meciul).

Dimineata un mic dejun destul de saracacios dar la 2* nu prea poti astepta mai mult.

Si acum era doamna din Targoviste care s-a intretinut cu sotia si a fost foarte draguta dandu-ne cateva explicatii despre traseul de urmat.

Ca si concluzie un hotel bun pentru cazare intermediara pentru cei ce merg in sud si nu sunt foarte pretentiosi. Notele mai mici sunt mai degraba datorate cotatiei de 2* (nu prea am mai stat in ultimul timp la astfel de hoteluri si m-am obisnuit cu ceva mai mult).

Impresii încărcate de nrs in 24.06.2016 11:51:31

Validat / Publicat: 24.06.16 12:48:33

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în GRECIA.

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (nrs); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  9450 PMA (din 13 voturi) nota2
  • sait oficial al acestei destinații:
  • Coordonate GPS ale acestui obiectiv: 40.30178590 N, 22.61278950 E - CONFIRMATE
  • Ai fost acolo, la Thermaikos Hotel [Korinos]? - Scrie impresii / Incarcă foto din sejur
  • Dorești să întrebi/discuți ceva legat de impresiile postate de nrs? - folosește rubrica Ecouri (mai jos)

[24.06.16 12:50:43]

@nrs - Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

- nrs
[24.06.16 14:00:55]

@webmaster26 -

e ok

[25.06.16 05:27:26]

@nrs - Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 98&ridAnt=69473

- calatorul
[26.06.16 19:08:16]

Asa am stat si noi de cateva ori in Paralia Katerini, pentru cate o cazare intermediara la inapoierea spre casa dupa peripluri grecesti, acolo mereu gasesti o cazare fara rezervare, nu colosala, dar multumitoare. Alegeri inspirate si vacante frumoase!

Publicitate    [22.11.17 20:29:43]

Dacă aveți cont pe AmFostAcolo, vă puteți autentifica mai jos

• Hotel Thermaikos - Korinos Grecia (Aug.2017) - punctaj satisfactie: 6.15 (scris in 25.08.17 de Sebastian TM din TIMISOARA) - RECOMANDĂ
  • Un sejur reusit intr-o locatie excelenta (Aug.2013) - punctaj satisfactie: 8.80 (scris in 24.08.13 de Aristiti din BUZAU) - RECOMANDĂ