ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.06.2016
ÎNSCRIS: 23.06.16
JUN-2016

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Hotel Ariti Grand, Kanoni, Corfu

Hotelul este situat in Kanoni, destul de aproape de aeroport si intr-o zona reprezentativa pentru Corfu, unde opreau zilnic autocare cu turisti pentru a admira insula Pontikonisi si biserica cu ponton (imi scapa acum numele).

Am fost cazati in camera dubla cu vedere la lac si se vad avioanele cum decoleaza sau aterizeaza. Pe noi nu ne-a deranjat acest lucru, dupa prima zi ne-am obisnuit cu zgomotul. Privelistea de la balcon este absolut minunata!

Personalul amabil, curatenia impecabila: zilnic aveam room service care se ocupa de curatenie si de schimbatul prosoapelor.

Am fost multumiti de mancare, la mic dejun se repetau in mare parte felurile, dar la cina in fiecare seara era ceva diferit si aveai de unde alege. Cina continea prin rotatie fructe de mare, calamari, scoici, peste file, precum si altele.

Ce ne-a nemultumit totusi a fost ca la cina nu ni se oferea macar apa plata, toate bauturile se plateau. Alti romani cazati cu noi au spus ca e un fel de "japca" sa te oblige sa cumperi ceva de baut.

Paturile duble sunt din 2 saltele de 90 cm unite, dar noi am putut sa dormim cu copilul intre noi. Camerista ne-a pus un cearceaf sa le imbrace pe amandoua. A fost confortabil.

La piscina bauturile se platesc si nu ai voie sa consumi decat de la ei.

In zona cu Ariti mai exista un hotel de 5* (Corfu Holiday Palace) ce detine plaja la care am mers si noi, costa 8 euro/zi 2 sezlonguri si umbrela. Daca nu vrei umbrela platesti 6 euro pt 2 sezl. Noua ni s-a parut ok, mai ieftin ca la noi de fapt.

Plaja nu este f mare, este de nisip cu putin pietris, dar este ingrijita si ofera un peisaj superb la mare. In spatele ei exista un lift de sticla care urca la Corfu Holiday Palace si pe care l-am folosit si noi sa admiram peisajul.

Tot la acest hotel am folosit si parcul de joaca pt copil. Nu s-a legat nimeni de noi, dar in principiu este doar pt cei cazati acolo.

In zona exista o Taverna George, o afacere de familie, unde am indragit imediat atmosfera si patronul si am luat de cateva ori pranzul. Recomand pastitata (mancare traditionala cu carne de vita frageda marinata si paste).

Pentru mai multe magazine si taverne trebuie sa ajungeti in Corfu Town aflat la aprox 4 km, din 20 in 20 min trece pe acolo autobuzul cu nr 2. Biletul costa 1.20 euro de la minimarket. Daca il luati de la sofer costa 1.70 euro (nu stiu de ce e diferenta).

Concluzie: Recomand Ariti Grand Hotel pentru ospitalitate, curatenie si mancare.

Sa mergeti pregatiti financiar pe partea de bauturi. La mic dejun se ofera suc, apa, cafea si ceai.

Trimis de Oana_Gab in 23.06.16 15:13:12
Validat / Publicat: 23.06.16 16:00:59
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Paralia Katerini

VIZUALIZĂRI: 8503 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Oana_Gab); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P05 poza cu plaja din liftul de sticla
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[23.06.16 15:31:57]

@Oana_Gab: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 72&ridAnt=69448

[01.07.16 15:41:08]

[04.07.16 18:03:57]

E atat de bine venit acest review.

Urmeaza sa merg in vacanta, avand ca si cazare acelasi hotel. Am avut tot felul de intrebari gasind doar cateva informatii legate de hotel, respectiv plaja. Insa, citind ceea ce ati impartasit cu noi, sunt mai linistita.

Va multumesc!

[05.07.16 11:08:59]

@FlorentinaB. - Cu placere! Daca va mai pot ajuta si cu alte info, nu ezita! Vacanta placuta!

[06.07.16 17:14:28]

@Oana_Gab: As dori sa stiu daca in timpul petrecut acolo, ati fost in excursii optionale sau daca ati ales anumite trasee pe insula. Daca da, care sunt acelea?

Noi avem un sejur de 7 nopti si din cauza faptului ca zilele se vor scurge atat de repede, ma gandesc sa vizitam macar o parte din frumusetile insulei.

Va multumesc!

[07.07.16 10:40:00]

@FlorentinaB. - Intr-adevar e pacat sa nu vizitezi si o parte din insula daca tot ajungi in Corfu. Am luat turul insulei cu autocarul prin agentia cu care am calatorit, [....], dar am fost dezamagiti de costul acesteia pt ca si-au pus adaos f mare, a costat 45 euro/pers. Turul de fapt a fost o parte din insula. Banuiam ca au adaos, dar citisem pe net ca in 2015 a fost cam 30-35 euro/pers, am sperat ca nu vor fi atat de [...]. Deci 2 pers 90 euro + 10 euro intrarea la castel+30 euro masa+16 euro submarinul din Paleokastrita, rezulta destul de mult pt o singura zi.

Exista posibilitatea sa luati excursia de la agentie locala (Vidos) din Corfu Town, dar dezavantajul va fi ca aveti ghid in engleza. Sau se mai poate inchiria masina si sa mergeti pe cont propriu. Excursia prin [...] a meritat doar pt ghidul roman, care a fost extraordinar din toate punctele de vedere.

Va recomand ca si atractii principale: Castelul Sisi, Canal D'Amour in Ipsos, Paleokastrita. Am fost pe cont propriu in Corfu Town si am vizitat, recomand aici Cetatea Veche, privelistea este superba. Muzeul de arta asiatica nu ne-a incantat prea mult. Si am mai fost o zi la Aquapark. Se poate merge pe cont propriu schimband 2 autobuze.

[07.07.16 11:40:20]

@Oana_Gab: Sunt din ce in ce mai nerabdatoare sa ajung in acest loc.

Va multumesc pentru informatiile oferite si pentru timpul acordat.

Pe viitor, doresc, sa aveti parte de vacante de vis!

[07.07.16 12:43:43]

@Oana_Gab - ATENȚIE! referirile la AGENȚII și alte entități din România care funcționează pe principii COMERCIALE (portaluri web de profil etc) sunt INTERZISE

[23.06.17 10:52:51]

@Oana_Gab: Buna Oana, vreau sa merg si eu in Grecia si Ariti e unul dintre hotelurile primite. As vrea sa stiu daca sunt si alte plaje in apropiere pe care as putea merge si daca sunt magazine in apropiere. Bauturile sunt scumpe la hotel? Am tot cautat informatii despre acest hotel si nu sunt pareri foarte bune despre el, dar dupa ce am vazut ce ai scris sunt mai increzatoare.

[27.06.17 13:11:43]

@Andreea. B: Buna! Am mers doar la plaja de la 200 m de hotel, dar am auzit ca nu sunt altele in zona (in Corfu Town exista faleze frumoase de promenada). Daca esti cu masina te poti deplasa mai usor si explora toata insula, daca nu cu autobuzul. La cina nu am avut deloc bauturi incluse, mai consumam cate o apa, costa cam 5-6 euro o bere, 3.5 euro un frappe. Si pe plaja este la fel. Daca stai la Ariti la piscina trebuie sa consumi bautura de la ei. La plaja nu era obligatoriu, plateam sezlongurile si ne mai luam de la magazin bere

[27.06.17 14:17:52]

@Oana_Gab: Am inteles. Multumesc mult pentru raspuns.

[27.06.17 15:19:08]

@Andreea. B: Cazarea e cam de 3 stele, de mancare am fost f multumiti: de tip bufet, iar la cina erau si fructe de mare, mancaruri traditionale, dar si obisnuite (pt toate gusturile). Este un varf acolo (Kanoni=varf), exista 2-3 magazine si taverna George pe care o recomand cu incredere, dar capitala este la 10 minute de mers cu autobuzul si este minunata: ai loc de promenada, magazine, restaurante, parcuri etc

[27.06.17 19:45:48]

@Oana_Gab: Multumesc mult pentru raspunsuri!

[28.06.17 09:26:36]

@Andreea. B: cu placere! Vacanta frumoasa!

bulcov
    [04.10.17 16:16:00]

@Oana_Gab: Buna, se poate sta pe plaja hotelului Corfu Holiday fara sa iei sezlong? adica in dreapta sau in stanga e ceva plaja unde sa pui prosopul si umbrela? multumesc

[05.10.17 14:38:25]

@bulcov: Da, exista o portiune unde se poate sta si pe langa sezlonguri, dar nu foarte mare. Noi am stat intr-o zi pe cearceaf acolo, este loc daca nu e aglomerat.

bulcov
    [06.10.17 13:03:24]

@Oana_Gab: multumesc, o mica chestie cum e cu avioanele? merg si noaptea? multumesc anticipat

Stefania87
    [22.02.18 16:29:44]

Buna! Liftul de la hotelul Corfu Palace se poate folosi de oricine pentru a urca/cobora (avem bebe si am vrea sa luam si caruciorul)? sau este direct conectat cu acel hotel? Multumesc!

Andreea.B, bulcov, FlorentinaB., Oana_Gab, Stefania87
    Alte impresii din această RUBRICĂAriti Grand Hotel [Kanoni]: