ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.06.2016
JUN-2016
2 AD. + 2 COPII -- v: 11; 5

Foarte nemulțumit
Sub orice critică

Pensiunea Onel - Cea mai proasta cazare ever!

Ce este Onel?

Pensiunea Onel nu este de fapt o pensiune in acceptiunea multora. Este de fapt un aparthotel, un bloc cu mai multe scari si apartamente de inchiriat la doua dintre acestea.

Locatia nu are nici macar o receptie, ci un numar de telefon afisat pe usa de la intrare a uneia din scarile blocului cu pricina pe [care] scrie si “cazare”.

Situare

Adresa este strada Barbu Catargiu nr. 3. Pe Bulevardul Incoronarii, in dreptul monumentului ridicat pe locul unde Horia si Closca au fost trasi pe roata, monument in forma a doua maini, se intra pe una din strazile de langa monument, numita strada Izvorului, care este neasfaltata, cu gropi, dar circulabila, iar dupa 250 metri se vireaza stanga, tot pe strada neasfaltata.

Parcare

Parcarea se face pe partea opusa a strazii fata de cum este situata locatia, unde este camp cu balarii.

Rezervare. Confirmare. Reconfirmare

Am rezervat pe booking doua camere duble pentru cate doua nopti, in week-end-ul prelungit de Rusalii. Marea tentatie este pretul, care alaturat celor trei stele de pe firmament, pare pentru multi convingator. Rezervarea am facut-o cu o luna in avans.

Am sunat pentru confirmarea rezervarii cu o zi inainte. Am intrebat daca putem primi camerele mai devreme fata de ora de check-in afisata, anume 14:00, ca sa stim sa ne setam ora plecarii de acasa si eventualele popasuri functie de aceasta informatie. Mi s-a expicat ca nu au aceasta obligatie, asa ca nu ne-am grabit sa plecam cu noaptea in cap la drum asa cum obisnuim. M-am interesat si daca se poate plati cu cardul sau online, dar nu am obtinut un raspuns afirmativ. Si am anuntat ca vreau factura, asta pare sa fie in sfarsit posibil. Mi s-a atras atentia ca plata se face la sosire! Nu parea cuser, dar oricum aveam de gand sa stam si sa platim asa ca nu am comentat.

Am ajuns pe la orele 13:00 in Alba Iulia si ne-am ales un loc de servit pranzul plecand de la recomandarea lui @bogumil, la Gavroche vezi impresii. Excelent loc la care am revenit de inca 4 ori in cele 3 zile de sedere la Alba Iulia. Dar asta este alta poveste, una frumoasa, nu ca aceasta pe care o scriu acum.

De la terasa am intrebat din nou cand putem veni si am inteles ca dupa orele 14:00, chiar sa nu ne grabim ca nu e cazul. Am lungit-o cat am lungit-o dar oboseala in special a Denisei cerea sa ne luam camerele, sa facem un dus si sa ne odihnim putin.

Am ajuns la Onel la orele 16:00, cu doua ore dupa ora de check-in. Am dat nas in nas cu doamna care se ocupa de alocarea camerelor. Ne-a spus ca inca nu sunt gata cele doua camere duble rezervate alocate noua si ca mai dureaza alte cate 30 minute fiecare daca se ocupa de ele cu prioritate!

Am luat foc si am spus ca nu putem accepta asa ceva. Ni s-au oferit urmatoarele alternative: 2 camere la mansarda in loc de etaj, dar invecinate, una fiind in curs de curatenie, alta urma la rand; 2 camere pe etaj dar unde curatenia nu era deloc inceputa si trebuia sa asteptam inca 1 ora sau 1 camera pe etaj si 1 camera la mansarda, din care una era gata si una nu. Oricum nu erau gata 2 camere si in niciun caz camerele rezervate pentru noi.

Nu ne placea nicio varianta pentru ca toate presupuneau dezavantaje fata de cele 2 camere duble de pe etaj rezervate. Am ales de nevoie cele 2 invecinate de la mansarda, care era solutia cea mai rapida, una am preluat-o cu parchetul inca ud dupa spalare, iar cealalta am asteptat sa fie gata.

Conditiile de cazare sau marea mizerie si atitudinea de-a dreptul obraznica a gazdei

Camerele foarte mici, dar aici nu avem pretentii la pretul de 100 lei camera pe noapte. In camera un dulap, un cuier, 2 noptiere, 2 veioze, 1 TV. Baie cu cabina de dus.

Din cele 2 veioze una nu avea in apropierea ei prize, asa ca era de decor. Am chemat-o pe doamna si mi-a spus ca rezolva menajera. Am spus ca nu vreau sa fiu luat de prost, ca problema este ca nu exista prize, doar nu montează menajera prize in perete? Concluzia ei a fost: este de decor! Si …. a confiscat-o cu totul! Doua clante de usi erau scoase din tatani ceea ce am aratat din nou doamnei.

Am intrebat si daca la mansarda, unde am fost cazati, este vreo reducere de pret, va imaginati deja raspunsul: ZERO. Cand am cerut factura, gazda a strambat din nas si a incercat sa ne faca sa ne razgandim, ceea ce nu am facut. Devenea tot mai obraznica! Am insistat pana am primit-o dupa amenintari cu OPC-ul, cu relatarea impresiilor pe booking si pe AFA.

In camera mai sunt aparat de AC, un frigider fara minibar, adica gol. Pe un flyer scria ca jos la parter se gaseste un automat smart self catering cu frigider, in care bagi banul si poti cumpara bauturi reci, dulciuri si snackuri. Acesta lipsea cu desavarsire, dar nu ne mai mira nimic.

La un televizor, telecomanda avea bateriile consumate, becul de la veioza ramasa in camera era ars. Receptia programelor TV a fost execrabila, nu proasta. Exista internet cu parola, care functioneaza ok.

Pe parcursul discutiilor aprinse, atitudinea doamnei a fost una foarte senina, ca si cum nimic nu ar fi o problema si ca noi eram de vina ca am ales aceasta cazare si ca suntem liberi sa plecam daca nu ne convine!!!

Am cerut telefonul administratorului si a spus ca ea tine locul, am insistat ca vreau cu administratorul, a invocat ca lipseste o saptamana, am spus ca vreau sa il sun peste o saptamana, dar nu a vrut in ruptul capului sa imi dea contactul acestuia.

In camera mai exista o reclama la Pensiunea Onelia din Garda de Sus si daca are aceeasi administrare…

Pe parcurs mai amintesc ca sub una din cabinele de dus curgea apa, ca patul scartaia si era inclinat si avea o gaura in mijloc. Mi-e si frica sa examinez de ce?

Pe jos parchet si multa mizerie si datorita faptului ca strazile nu erau asfaltate si se cara usor mizeria in tot blocul si in camera.

CEA MAI PROASTA CAZARE EVER! Evitati acest loc!

Am uitat: cazarea nu include mic dejun., iar la etajul intermediar se gaseste o bucatarie utilata unde fiecare se poate autogospodari. Noi nu am folosit-o, asa ca nu fac aprecieri la adresa ei.

Trimis de Dan&Ema in 22.06.16 22:04:39
Validat / Publicat: 22.06.16 22:43:31
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ALBA IULIA.

VIZUALIZĂRI: 3369 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P14 Acesta este monumentul lui Horia si Closca de pe Bd. Incoronarii, de unde se urmeaza pe strazile secundare neasfaltate
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 22.28 EUR pe cameră

[22.06.16 22:42:26]

Mutat în rubrica "Pensiunea Onel [aparthotel], ALBA IULIA" (nou-creată pe sait)

elviramvio
    [22.06.16 23:05:12]

@Dan&Ema -

Dar pe booking ce punctaj avea? Si ce comentarii?

Daca nu da factura, sigur comunica la booking ca nu te-ai prezentat si tu nu prea ai cum dovedi. Am patit si eu asta, noroc ca m-am prins la timp si am cerut insistent chitanta, mi-a dat dar prostii au zis ca nu am fost acolo. M-a contactat de la booking si mi-au cerut dovada. Dupa un timp am vazut ca locatia disparuse de pe booking.com. culmea, era la conditii cam de nota 9.

Zoazore
    [23.06.16 07:39:56]

@Dan&Ema - O, Doamne! Măcar SB-ul meu să te bucure puțin!

Unii ca doamna asta, vor bani mulți fără efort! Mie și 100 de lei mi se pare mult!

”Bine 7,5 /10 Scor din 216 comentarii” zice booking.com

Dane, zi-le tu cât merită. Celor de la Booking! Și celor de la OPC.

zlatna
    [23.06.16 09:03:55]

@Dan&Ema - Dane, ati avut parte de o cazare tare naspa. Ceva asemanator am patin noi pe litoral, dar acolo a fost vina nostra pentru ca ne-am dus fara rezervare, statiunea era plina, deabea am gasit cazare la o mansarda care avea baia la etajul inferior. A doa zi am parasit-o cu cea mai mare viteza. Poate restul obiectivelor din Alba Iulia v-au indulcit acest sejur.

[23.06.16 09:49:43]

@webmasterX -

pozitia exacta este

46.059393,23.567057

[23.06.16 09:53:48]

@elviramvio -

Pe booking are 7.5 nota si 3 stele. A mai incasat si de la mine nota minima ieri, pt ca am scris si pe booking 2 vorbe, dar nu asa detaliat cum o fac mereu pe AFA in ultimul timp.

Factrua am primit pana la urma.

Multumesc de lecturare si de vizita, abia astept sa va povestesc despre Alba Iulia, despre cetate si multe altele, acum imi trebuie insa ceva timp ca sa pregatesc informatia si mai ales sa sleectez din multitudinea de poze.

Cetatea Alba Iulia este superba. Revin

[23.06.16 09:58:43]

@Zoazore - Si noi ne-am pus problema daca sa parasim locatia dar unele neajunsuri le-am descoperit dupa ce platisem si cum aveam doar 2 nopti de suportat aici, am decis sa ramanem. Noi am mai avut o cazare la ultimul etaj in Barlad acum vreo 2 ani, despre care am si scris, cand peste noapte ne-am trezit ca ploaia depasea bariera feresrelor tip velux si ajungea direct in patul nostru. Ne-am rugat sa nu fie si aici la fel mai ales ca au fost ceva furtuni si ploi cat am stat. Dar nu ne-a ploua in pat.

[23.06.16 10:01:18]

@zlatna - Raspunsul dat lui Zoazore am vrut sa fie pentru ecoul tau, dar am tastat gresit.

[23.06.16 10:04:33]

@Zoazore - Le-am dat 2,5 pe booking pentru ca mai putin nu stiu cum.

Eu sunt convins ca cele 3 stele nu sunt meritate si imi pare rau ca nu am timp si dispozitie sa ma zbat sa merg pe la OPC, pe la autoritatile care dau stele, ca sa ii distrug definitiv.

Stau f f f prost cu timpul. Am vreo 60 arrticole scrise de alti useri prieteni, de citit in asteptare la mine...

[23.06.16 17:09:53]

Ce pot spune, de obicei nu stiu daca sa iau de bune articolele negative privind locuri de cazare sau de luat masa, decat daca sunt explicate pe larg, eventual cu poze ca sa ma conving ca nu e de fapt doar o persoana mai carcotasa.

La tine insa este altceva, increderea pe care o aveam privind obiectivitatea ta in a relata ceva m-a facut sa ma gandesc oare oamenii aia au clienti sau au alta sursa de bani si nu au nevoie de clienti?

Imi pare rau de ghinionul avut, mai ales cand esti cu familia si vrei sa te relaxezi, cred ca singura consolare a fost reprezentata de ceea ce ai vazut acolo.

[23.06.16 23:06:33]

@mishu: Clienti au pentru ca atrag cu pretul. Unii cu siguranta nu mai revin, altii poate sunt mai norocosi. Multumesc de increderea acordata continutului articolelor mele. Dar va urma partea frumoasa... Ce am facut si ce am vizitat in Alba Iulia, o cetate relansata reusit in circuitul turistic.

bogumil
    [30.06.16 06:32:15]

Păcat!

[30.06.16 06:34:10]

@bogumil: se intampla!

Urmeaza partea foarte frumoasa si reusita a excursiei unde articolele tale mi-au fost de mare folos

bogumil
    [10.07.16 17:48:22]

Mă uitam acum de curiozitate să văd mai bine ce și cum.

Măi, eu nu auzisem niciodată de chestia asta de-i zice pensiune, nici nu știu (sincer) cum să ajung acolo fără GPS.

Na, acum asta este, data viitoare...

Dar, cu toate că pe booking este denumită Pensiunea Onel, pe str. Barbu Catargiu la nr. 3 am găsit doar Pensiunea Onelia (similară cu pensiunea de la Gârda ), despre care știam de mai mult timp.

Această pensiune are saitul oficial albaiulia.onelia.ro unde se numește Onelia și nu Onel, așa că, eu propun să/i fie schimbat numele în Pensiunea Onelia.

[11.07.16 01:47:03]

@bogumil:

Au acelasi sef. Onel in Alba Iulia si Onelia in Garda. Si in camera la Onel aveam reclama la Onelia

[11.07.16 08:15:39]

@bogumil -

eu propun să/i fie schimbat numele în Pensiunea Onelia.

Pe siteurile de profil apare ca ''Onel''. Inclusiv pe site-ul indicat de tine scrie :

Bine ati venit! Pensiunea Onel,

Deci Onel îi zice Onel rămâne !

bogumil, Dan&Ema, elviramvio, mishu, zlatna, Zoazore