ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.06.2016
ÎNSCRIS: 11.08.09
JUN-2016
2 AD. + 1 COPII

Acceptabil!

Hotelul Grand Astoria (ex hotel Patria) este situat in centrul statiunii, ca punct de reper aproape de hotel Iaki

Hotelul este inalt, are 12-13 etaje si circa 200 de camere

Hotelul face partea din vechea garda de unitati de cazare comuniste, fiind insa renovat. Din pacate insa, camerele au ramas la aceleasi dimensiuni relativ mici, iar baia chiar mica!

La cererea noastra, receptionera a fost draguta si ne-a oferit o camera cu vedere frontala la mare; camera are doar un balconas mic, doar sa iesi sa fumezi; nu e suficient de mare inca sa incapa masuta+scaune.

In ciuda vederii frumoase catre mare, nu as recomanda insa acest tip de camera in sezon, din cauza zgomotului. Chiar daca statiunea nu era prea animata cand am fost noi, tot am avut muzici de la vreo 2 terase/discoteci pana pe la 4 dimineata.

Camerele si spatiile comune arata bine, inteleg ca renovarea a avut loc anul trecut. In camera am avut TV, aer conditionat si un mini-frigider. La baie am avut consumabile; desi am stat doar 2 nopti (vineri-duminica), camerista a schimbat sambata toate prosoapele si a facut curat luna in baie si camera

Wi-fi-ul mergea destul de greu la etajul 3 unde am fost noi cazati, insa mergea destul de ok in receptie.

Desi proaspat renovat, hotelul isi pastreaza din pacate acelasi aer vechi, comunist, prin serviciile neprofesioniste de care da dovada. In hotelarie se ofera cele mai mici salarii, de aici probabil si slaba sau chiar absenta pregatire profesionala a personalului hotelier. Desi amabile si zambitoare, fetele de la receptie nu erau in stare sa faca niste recomandari, ca de exemplu: unde e cea mai apropiata cherhana, e deschisa sau nu, cat costa un taxi de la hotel pana in punctul X din Constanta, etc.

Acelasi gust amar mi l-a lasat si restaurantul; aici am servit doar micul dejun, pe care l-am avut inclus in costul camerei. Sambata dimineata mancarea era pe sponci la bufetul suedez, deci nu era nici 9.30. (bufetul se inchidea la 10.00). A vrut copilul lapte cu cereale: mai erau cereale, nu mai era lapte. Am vrut omleta: tocmai se terminase; cafeaua era oribila.

Duminica dimineata aveau de toate, insa mai toate produsele erau de calitate slaba. Nu o sa inteleg niciodata de ce trebuie sa oferi 3-4 feluri de mezel de slaba calitate, cand poti sa oferi un singur fel mai calitativ. Aceeasi situatie si cu produsele lactate.

Refill-ul la bufetul suedez se facea de catre o ospatarita care aducea pe o farfurie mica cateva bucatele din produsul care era pe terminate; n-am mai vazut asa ceva!

Pretul platit a fost unul foarte mare, dupa parerea mea: 210 lei camera dubla cu mic dejun inclus+50 ron pat suplimentar+20 ron mic dejun pentru copil = 280 ron/noapte/camera tripla cu mic dejun inclus!! Mi se pare un pret mare, pentru un hotel de 3 stele cu un mic dejun slab, la inceput de iunie. Ma intreb oare cat o costa camera in august… cu siguranta depaseste suta de euro!

In ceea ce ma priveste, litoralul romanesc este de vizitat in perioadele de low si middle season: inainte de 20 iunie si dupa 1 septembrie, avantajul major fiind proximitatea fata de Bucuresti (2 ore pana in Mamaia!) Asta daca vrei sa te bucuri de liniste, relaxare, apa si plaja fara sa te enervezi (prea tare!) din cauza preturilor nesimtite si a serviciilor proaste, a aglomeratiei infernale si a mizeriei.

In perioada in care am fost, era o incantare sa te plimbi dimineata sau seara pe faleza aproape pustie din Mamaia, sa te opresti la ce terasa/restaurant vrei, fara sa fie nevoie de rezervare, sa-ti alegi ce sezlong vrei de pe plaja etc. Daca ar fi fost si apa mai calda, ar fi fost mini-vacanta perfecta!

Fara poze, de data asta! :(

p. s. tocmai am studiat preturile de pe site-ul hotelului: in full sezon, o camera dubla cu mic dejun costa 496 ron/noapte!!! Nu inteleg de ce ar da cineva vreodata atatia bani!!!

Trimis de Chloe in 22.06.16 15:46:29
Validat / Publicat: 22.06.16 16:41:35

VIZUALIZĂRI: 2561 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19550 PMA (din 22 voturi)

[22.06.16 16:20:18]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Grand Hotel Astoria [ex Patria], MAMAIA" (deja existentă pe sait)

(am redenumit de fapt vechea rubrică și am actualizat clasificarea la 3 steluțe)

[22.06.16 16:50:33]

ChloeAUTOR REVIEW
    [22.06.16 16:57:18]

@webmasterX - coordonatele exacte sunt: 44.240054,28.622945

Zoazore
    [22.06.16 17:23:58]

@Chloe - Pentru că e în Mamaia, maximum de fițe?

[22.06.16 17:38:20]

@Chloe - Mulțam fain. Am modificat "cursorul", rezultând noua poziționare de aici.

În plus, am adnotat coordonatele drept confirmate.

andreieu
    [22.06.16 19:50:48]

@Chloe -

Așa este dar hai să privim partea mai bună: Grand Astoria are aceeași structură și arhitectură ca Național și Unirea, aflate la o mică distanță unul de celălalt DAR este complet renovat iar condițiile sunt net superioare față de celelalte două hoteluri antemenționate. Mai adaug și scorul bun înregistrat pe Booking, 8,3 din aproape 1000 comentarii.

Camerele și băile mici sunt tipice pentru toate hotelurile comuniste de pe litoralul românesc. Uite, de exemplu, hotelurile Mera Sky (deschis în 2015) și Mera Blue (deschis anul acesta) din cadrul Mera Resort din Venus sunt fostele hoteluri Cocorul și Pajura, care au fost renovate din temelii și reclasificate de la 1* la 4*. Însă, exact cum mi s-a comunicat de la un reprezentant al unei agenții de turism, turiștii care au avut pachete turistice anul trecut, s-au plâns de dimensiunile foarte mici ale unei camere duble standard (15 mp2). Ce-i drept, e drept! Renovat la standarde moderne dar dimensiuni deranjante. Totuși, Mera Resort continuă să se extindă și să devină foarte solicitat!

Într-adevăr, prețul este foarte mare, iar cauza este vizibilă! Am făcut un calcul simplu pentru 2 adulți și un copil cu vârsta peste 14 ani. Din calcule, prețul total pentru 5 nopți de cazare cu mic dejun în full sezon (numărul minim de 5 nopți este obligatoriu în această perioadă) a urcat la 770€, deja exagerat față de aproximativ 850€ în Bulgaria, la aceeași categorie hotelieră DAR cu all inclusive și servicii diverse și multiple. Explicația este foarte simplă. Fiind hotel renovat iar numele răsunător pe care l-a avut în trecut precum și poziționarea pe plajă, l-a făcut, în scurt timp, un hotel foarte căutat și i-a determinat pe patroni să mărească prețul pentru a spori profitul. Situația este plauzibilă în orice hotel renovat de pe litoralul nostru. Să fim sinceri, cine nu e curios când află că un hotel vechi este reclasificat și renovat integral?

Vacanțe frumoase, măi Chloe!

andreieu, Chloe, Zoazore
    Alte impresii din această RUBRICĂGrand Hotel Astoria (ex Patria):