ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.06.2016
ÎNSCRIS: 29.12.11

Un vis devenit realitate. Queen, live la București

Nici măcar nu am îndrăznit să sper că voi mai avea vreodată ocazia să-i văd live, pe acesti tipi, ce mi-au influențat tinerețea. De câte ori nu le-am fredonat melodiile celebre, ca Radio Ga Ga, I Want To Break Free, Bohemian Rapsody și în mod special We Will Rock You și We Are The Champions care a ajuns piesa de referință a sportivilor de pretutindeni?

Dar să spun câteva date biografice ale formației Queen. A fost înființată în anul 1970 de Freddie Mercury, Brian May și Roger Taylor. În anul 1971 li s-a alaturat si John Deacon. Dacă inițial nu a fost foarte bine primită de public si în mod special de critici, până la urmă i s-a recunoscut valoarea deosebită, fiind inclusă în galeria dedicată celor mai buni artisti rock’n’roll din toate timpurile, respectiv Rock and Roll of Fame din Cleveland, Ohio, USA.

Firește este de necontestat că o mare influență la succesul acestei trupe, a avut-o solistul vocal, inegalabilul Freddie Mercury. Născut în Zanzibar, acesta prin geniul său și prin personalitatea marcantă, a reușit să-și apropie publicul de pe tot mapamondul, indiferent de vârstă. Freddie Mercury, acest one man show avea o voce remarcabilă putând interpreta un impresionant registru vocal. Din nefericire acesta s-a stins în 1991. Puțini știu că era si textier și compozitor și că a fost extrem de pasionat de tot ceea ce facea, cântând și compunând cu ultimele puteri, înainte să se stingă.

Formația Queen nu s-a destrămat, ci a continuat să existe. Au colaborat cu diverși solisti vocali celebri, din care aș vrea să-i amintesc pe George Michael, David Bowie si în mod special cu Paul Rogers.

Să mai precizez că o mulțime de staruri muzicale internationale au declarat că au fost influențate de trupa Queen. Dintre acestia aș vrea să amintesc doar o mică parte: Robbie Wiliams, Nirvana, George Michael, Lady GaGa, Guns N’ Roses, Iron Maiden sau Radiohead.

Ei bine la București, din vechea gardă au venit Brian May si Roger Taylor. Solist vocal a fost ales foarte inspirat din punctul meu de vedere, Adam Lambert.

Show-ul era programat să înceapă la ora 21 si așa s-a și întâmplat. Pe o căldură înăbușitoare am ajuns în Piața Constituției, unde din nefericire se tot țin marile concerte. Spun din nefericire, pentru că locul ideal pentru concerte este pe stadioane. Să stai pe asfaltul ăla încins, la orele dupa-amiezii este un adevărat chin. Mai ales că la ora 23 fix trebuie să se încheie reprezentația ,pentru a nu deranja locuitorii orașului. În fine am trecut peste aceste inconveniente și am ales să ne bucurăm de muzică bună.

Lume ca la balamuc. Începând de la copii, tineri și mai puțin tineri. Am văzut si o mulțime de oameni în vârstă care știau versurile pe de rost! Ăsta e marele merit al acestei trupe, că a știut să atragă fanii de orice vârstă.

Concertul a început cu piesa The Hero. Adam Lambert prin gestica, prin vestimentație, dar si prin voce si interpretare a reușit încet, încet, să cucerească publicul. După câteva cântece în care am cântat și am dansat, a venit si momentul sincerității. Adam Lambert ne-a vorbit de Freddie. A spus ceva ce cu toții probabil gândim, Freddie e unic, e inegalabil. A spus că el nu încearcă să fie Freddie, ci doar vrea să-l sărbătorim și să-l cinstim împreună. Un moment care ne-a impresionat.

La un moment dat, acest tip carismatic, ne-a întrebat dacă suntem îndrăgostiți. Apoi ne-a mărturisit că el nu este, dar că și-ar dori acest lucru și poate se va îndrăgosti de noi toți. A fost introducerea perfectă pentru melodia ce avea să urmeze „Somebody to Love”.

A urmat un moment marca Brian May. Ni s-a confesat că de mulți ani vroiau să vină în România și că nu se așteptau să fie așa bine primiți. Apoi a profitat de moment ca să-si facă un selfie cu noi toți. Un moment emoționant de la un tip care a văzut multe la viața lui. A urmat Love of My Life. Brian ne-a spus să cântam toți si poate va avea loc o magie. Magia a fost că a apărut pe ecrane Freddie Mercury. Nu știu alții ce au făcut, dar eu am lăcrimat, doar un pic. De emoție.

A urmat un moment Roger Taylor ce a interpretat A Kind Of Magic. A trebuit să-si facă numărul. Aici nu mă luati în seamă sunt doar un pic răutăcios.

Imediat cei de la Queen i-au adus un omagiu regretatului mare artist David Bowie. Acestuia i-au dedicat piesa Under Pressure.

Who Wants To Live Forever a fost piesa cântată cu multă pasiune de Adam Lambert. Apoi a fost un moment Brian May, care ne-a încântat cu un solo de chitară, la înălțime. Și la propriu si la figurat. Și apoi gata ne-au spus noapte bună. Evident nu aveau cum să plece înainte de a interpreta cele mai celebre piese ale lor, We Will Rock You și We Are The Champions, dar au așteptat și ei bisurile.

A fost o seara magică. Evident Freddie este inegalabil. Faptul că această trupa continuă să existe și să ne încânte și fără el este un omagiu adus tocmai lui. Cum ar spune chiar Freddie, Show Must Go On.

Trimis de robert in 22.06.16 11:10:38
Validat / Publicat: 22.06.16 11:52:00

VIZUALIZĂRI: 1843 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P11 Queen și Adam Lambert ,omagiu David Bowie
Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?
[1 PMA]
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2041 PMA (din 41 voturi)

robert [22.06.16 11:12:12] »

@robert - rog:https://www.youtube.com/watch?v=DUef6VzJJw8

mersi!

webmasterX [22.06.16 11:29:19] »

Dan&Ema [22.06.16 14:44:56] »

Magic! Muzica lor e magica! Mercury a fost un geniu! Este remarcabila continuitatea trupei cu alti solisti.

Mitica49 [22.06.16 18:14:52] »

@robert - Mă bucur că votul meu ți-a adus superbonusul la un articol care mi-a plăcut prin faptul că ai scris despre trupa mea preferată. Pe de altă parte te invidiez că ai putut vedea trupa, sau mai bine zis o parte din ea.

Sunt un mare iubitor de muzică rock și „vinovați” de acest lucru sunt cântece ale unor trupe precum The Beatles și The Rolling Stones, Pink Floyd sau Uriah Heep, formații care în vremea studenției mele (sfârșitul anilor 60 începutul anilor 70) mai puteau fi ascultate la radio, mulțumită lui Cornel Chiriac, ori cântate de trupele rock studențești precum Phoenix, Roșu și Negru, Sfinx, Romanticii sau Mondial (nu apăruse interdicția ascultării muzicii capitaliste) sau la magnetofonul unui coleg.

Ador să-i ascult cei de la Dire Straits, Metallica, Quo Vadis sau multe alte trupe cu muzică rock minunată, însă o muzică care să te ungă la suflet precum cea cântată de Queen, bineînțeles cu Freddie Mercury, cu stilul său unic, exotic (sigur se simte influența muzicii continentului din care provine), imprimat și sonorității grupului, nu cunosc. Rock pur, melodii ușor de reținut, un stil inconfundabil la care contribuie din plin chitara lui Brian May, stil pe care-l recunoști de la primele acorduri.

Am înțeles din relatarea ta că Bhoemian Rhapsody, melodia mea preferată din discografia Queen, nu s-a cântat. Explicabil poate prin faptul că este o melodie de mare complexitate, cu cor (ca la operă, poate de aceea este inclusă pe LP-ul “A Night At The Opera) ”, schimbări rapide de ritm sau stil.

Sigur ai avut o seară minunată pe care ai trăit-o din plin.

Felicitări!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
robert [23.06.16 08:09:58] »

@Dan&Ema - Așa e! E ceva magic să-i asculti! Sunt altceva, decât oricare alta trupă!

robert [23.06.16 08:15:29] »

@Mitica49 - Domn Mitică ați trimis un ecou cât un articol! Mulțumesc frumos!

Mă bucur tare mult să mai aud ca mai sunt atât de mulți iubitori ai muzicii rock! De altfel la concert, Piata Constituției, la cât e ea de mare era full. E uimitor ce au reusit băieții aștia să atragă melomani de toate vârstele. Ca exemplu erau în fața mea doua doamne din Constanța, trecute de 60 de ani, care veniseră special pentru acest concert și stiau toate versurile!!! Mai rar să vezi așa la un concert oameni atât de diversi, dar uniti pentru pasiunea lor.

Au cântat si Bohemians Rapsody! Nu am scris chiar de toate melodiile!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
GabrielaG [23.06.16 10:56:26] »

Super... am citit articolul cu sufletul la gura si mi-as fi dorit sa fiu si eu acolo...

Nu am fost fan Queen si nici nu sunt dar cred ca toata lumea le cunoaste melodiile ( si trebuie sa recunoastem, sunt superbe ).

Mi-as fi dorit sa il vad pe Adam Lambert... l-am urmarit cu ceva ani in urma la tv, in emisiunea American Idol si de atunci l-am indragit...

Nu a cantat si melodii de-ale lui cum ar fi Whataya want from me sau If I had you?

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
robert [23.06.16 11:30:18] »

@GabrielaG - Da ai dreptate îți place, nu-ți place, dar efectiv nu ai cum, să nu le cunosti melodiile. Sau măcar o parte din ele.

Eu pe Adam Lambert sincer nu-l știam. Mi-a plăcut de el e un tip foarte carismatic, cu un joc scenic foarte bun. Si ce e mai important are și voce! Ce mi-a placut foarte mult e faptul că nu încerca să-l imite pe Freddy, ci interpreta piesele în stil personal!

De cântat au interpretat doar piese ale trupei Queen!

Mersi pentru impresiile tale!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]

Dan&Ema, GabrielaG, Mitica49, robert