ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.06.2016
ÎNSCRIS: 29.05.10
JUN-2016

Drumul spre Antalya prin Gelibolu si fara HGS iunie 2016 total 1445 km

UPDATE 2017:

- a aparut o lege in BG in ianuarie 2017 prin care se stipuleaza ca vigneta se poate cumpara doar din vama (mae.ro/node/40319). Apoi in mai 2017 a aparut o informatie in mediul online prin care se spunea ca se pot cumpara vignete si din benzinarii dar nu am verificat-o. Poate cineva confirma sau infirma ca se poate lua si din benzinarii?

Eu am fost in BG de Rusalii prin Negru-Voda si am luat vigneta din Vama unde era si un Exchange valutar (am schimbat 30 euro si am primit 57 leva). Daca platiti in lei vamesul va "taxeaza" cu 40 lei pt vigneta de 7 zile si da bon de 15 leva (aprox. 36 lei).

- am sunat zilele trecute la exchange-ul din Grand Arena si mai nou au si leva. Pentru cine este interesat se pot cumpara lire TRY la 1.20-1.25 lei/lira, iar leva la 2.40-2.45 lei/Leva. Daca nu mai are in saptamana cand mergeti, mai gasiti la 2 case de schimb din zona Unirii pe Bd-ul Corneliu Coposu, nu stiu exact locatiile.

Informatii din iunie 2016:

Motorina in Bulgaria este intre 1.88 si 1.93 leva/litru, benzina 1.93, iar gazul 0.79 leva.

In Turcia motorina este intre 3.85-3.95 Lire/litru, benzina in jur de 4.58 iar GPL e intre 2.25-2.51/litru.

Eu acum sunt in Antalya si am urmat acest traseu ca sa evit traficul infernal din Istanbul si sa nu fiu nevoit sa iau stickul HGS, traseu pe care va recomand sa-l urmati si voi daca vreti.Este prin Gelibolu cu feribotul si apoi cu o noapte intermediara la Erdek langa Bandirma si are 1445 km lungime.

Pentru cine e interesat, se pot cumpara lire turcesti din Bucuresti, de la o casa de schimb din complexul Carrefour Grand Arena. Gasiti telefonul pe net si sunati inainte sa mergeti pentru a fi siguri ca au. Cursul in 16 iunie era 1.45 lei/lira.

Am plecat la seara 22:00 din Bucuresti. In vama am stat pe pod vreo 25 de minute pentru ca erau multe tiruri stationate si nu puteam sa de depasesc pentru ca nu lasau spatii intre ele.

Apoi Ruse (23:45) - deviere prin Pisanets, drum ingust cu denivelari de apro 10km -Razgrad - Targoviste - Yambol - Kotel - Omurtag - Elhovo (ora 4:00, centura posibil sa fie reparata, eu am luat-o prin centru, insa o alta masina pe care o depasisem a luat-o pe centura si am iesit putin in fata ei) - Lesovo - Hamzabeyli (la 4:45 am intrat in vama si la 5:15 am iesit).

Am cumparat Lire de la un ghiseu de Exchange Non-Stop din vama de langa Market-ul de pe dreapta inainte de Lukoil la un curs de 3.1 lire pt 1 euro. Tot acolo e si un ATM, dar din cate am inteles e mai rentabil sa schimbi pentru ca sunt comisioanele mai mari la retragere.

Apoi am luat-o spre Edirne, intrand in oras, care la 5 dimineață e pustiu, apoi pe E87 (nu pe autostrada) spre Havsa - Uzunkopru (6:40) - Hamidiye (de aici pana in Kesan sunt 3 portiuni unde se merge pe acelasi sens dar eu am circulat fara probleme) - Kesan (7:15) -Gelibolu (8:00). De aici am luat feribot-ul spre Cardak/Lapseki (costa 35 lire și este dupa cum nimerești pt. ca intre cele 2 localități e distanta mica 3 min. La 8:10 eram pe bac, la 8:30 a plecat si la 9:00 am debarcat, apoi am mers in Erdek (langa Bandirma), unde am ajuns la 11:00.

Aici am stat o noapte la hotel Yagci langa marea Marmara, având camera Suita, un fel de mini-apartament cu 2 camere micuțe dar cochete cu un pat duplex și 2 paturi twin, AC, 2 TV LCD, frigider, Wi-Fi gratuit, parcare gratuita, 2 balcoane cu vedere la Marea Marmara, șezlonguri și umbrele la plaja din fata hotelului și demipensiune, totul la 85 euro (280 lire).

Pana aici am parcurs 750 km, cu o medie orara de 63.8 km/h (am mers incet si legal dar nu a fost tipenie de politisti pana la Gelibolu, fiind noapte si dimineata devreme), consum de motorina de 4,3l/100km, consumand 32.5 litri.

Ca si timp am facut 13 ore din care 2 ore le-am stat in vami, la feribot si pauze la benzinarii. De la 11:30, dupa check-in, ne-am bucurat de plaja marii Marmara, ne-am odihnit, am servit cina modesta, inclusa in pret, si apoi ne-am pregatit pentru partea a doua a drumului de a doua zi.

La intrare in Erdek am accelerat intr-o vale si m-a oprit politia, ori radar, ori control, dar cand au vazut ca suntem straini ne-au dat drumul. Am mers tot drumul legal si era sa primesc amenda ca "stiti voi cine" la mal. :)

Ca o paranteza, pentru cine nu vrea sa vina pana in Gelibolu la feribot, se poate ajunge la Erdek și cu feribot-ul din Tekirdag după o călătorie ce poate dura pana la 5 ore și costa 135 lire. Anul trecut, cand am fost noi, se pleca din ora în ora, dar nu stiu in ce interval orar.

A doua zi am urmat RUTA 1 prin Denizli (E881/D565):

Am plecat din Erdek dupa micul dejun pe la 9:00 si am urmat traseul Bandrima (a fost putin cam aglomerat pana am trecut de Bandirma), apoi Susurluk, Balikesir, Akhisar (12:00). Pana aici drumul a fost super ok cu 2 benzi pe sens.

De aici pana la Golmarmara drumul e ingust, excesiv de zgronturos si cu denivelari (vreo 20-30km) apoi se lateste la 2 benzi inainte de Sahili (13:00), dupa care alterneaza sectiunile bune cu cele cu denivelari (din ce in ce mai rare).

La Denizli am ajuns in jurul orelor 15:00 si aici se circula cu 80 la ora pe o artera care pare sa fie prin marginea orasului. La 17:10 am intrat in aglomeratia din Antalya care e in reamenajari (se fac pasarele suspendate pentru a fluidiza traficul spre Manavgat) motiv pentru care traficul este deviat si aglomerat. La 18:50 am ajuns in Side, la Hotel Royal Allhambra Palace din Colakli.

Pana aici am facut aprox 9 ore si 40 min. din care 1 ora adunata fiind pauzele.

Total km 1445,65.5 litri consumati, consum 4.5l/100 km, media de viteza 72.3km/h.

Se poate urma RUTA 2 prin ISPARTA si BURSA, asa cum scria cineva in 2015:

La intoarcere sunt tentat sa o iau prin Isparta (ca sa nu mai trec prin Antalya), Sandikli apoi pe langa Afyon, Kutahya, Bozuyuk, Inegol, Bursa (pe centura O-33 unde cred ca se plateste sau pe D200 unde sigur nu se plateste), Bandirma si apoi din nou Erdek, unde am rezervarea la intoarecere.

Acest taseu pe Google Maps pare sa fie cu aprox. 30 km mai lung decat RUTA 1, dar cred ca drumul este mult mai bun.

Recomand condusul noaptea pentru ca nu e deloc aglomerat, e racoare, vamele sunt mai libere si nu e nici politie. Este valabil si pentru Turcia si Bulgaria. Ziua sunt radare, controlul politiei si e mai aglomerat.

UPDATE 2017:

Revin cu precizari despre drumul de intoarcere pentru care am ales Ruta 2 prin Isparta, Centura Bursa si Centura Edirne si nu a fost nevoie de HGS, Centura Elhovo este reparata integral, iar drumul a fost foarte liber si in TR si in BG.

Dus-intors am parcurs 2970 km, am consumat 141.5 litri motorina, viteza medie in jur de 78 km/h si am condus 9 ore in prima zi si 11 ore in a doua zi.

Ca si termen de comparatie in 2011 am fost pe ruta prin Istanbul si la dus si la intors (la intors chiar am dormit in Istanbul) si am facut pana in fata hotelului Royal Dragon (care este tot in Colakli) 1515 km si am consumat 83 litri de motorina. Cand am ajuns acasa aveam 3055 km si 168 litri consumati.

Ruta2

La 9:30 am plecat de la hotel din Colakli (Side) și la 11:40 intram în Isparta unde am prins pe rosu toate cele 6-7 semafoare. La 12 am ieșit și la 12:10 eram la intersecția cu drumul spre Antalya prin Burdur.

La 13:00 ieșeam din Sandikli;

La 13:25 am trecut de Afyion;

La 14:20 am trecut de Kutahya;

La 15:00 am trecut de Inonu;

La 15:00 am trecut de Bozuyuk;

La 16:15 intram pe centura Bursei unde nu este nevoie de card HGS;

La 18:30 am ajuns la hotelul din Erdek.

Dacă găsiți cazare rezonabila in alta parte pe drum pe drum economisiți 35 km la dus și 35 la întors cat este abaterea spre hotelul din Erdek.

Pana aici facusem 2200 km, am consumat 103.7 litri, 4,7 litri era consumul mediu si 77.2km/h viteza medie.

A doua zi la 10:00 am plecat din Erdek.

La 11:45 eram la Cardak pe feribot (tarif 30+5 lire oraș = 35 lire in total);

La 12 a plecat și la 12:30 am debarcat în Gelibolu dar am ieșit greu pt ca in acelasi timp cu al nostru a venit și feribotul Gestas care este mai mare și au ieșit ei primi. Am oprit la supermarketul KIPA din Gelibolu sa cumparam baclavale. La 13:15 am ieșit din Gelibolu.

La 14:00 am iesit din Kesan, apoi la intrare in Edirne am luat-o pe centura si am iesit foarte repede spre Hamzabeyli unde eram la ora 16:00. Recomand si la venire tot centura Edirne (nu am stiut ca nu se plateste si trebuie atentie ca sa iesiti pentru ca daca mergeti spre Havsa pe autostrada va trebuie HGS).

La Elhovo am luat-o pe centura care este foarte buna, avand 2 cocoase la o intersectie.

La 21:00 eram in vama romaneasca.

Foarte curios este ca la dus nu era "semafor" (a se intelege 2 oameni cu stegulete) pe podul peste Dunare, iar acum la intors au inceput din nou sa lucreze exact cand incep oamenii sa plece in concediu...

Trimis de Gealy in 21.06.16 17:45:37
Validat / Publicat: 21.06.16 19:40:15
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 5325 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Gealy); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19100 PMA (din 21 voturi)

Gealy [21.06.16 23:11:36] »

@webmaster: Recitind review-ul am constatat ca, din graba, am formulat gresit fragmentul urmator, motiv pentru care va rog sa corectati paragraful mentionat mai jos si sa stergeti acest ecou:

Gresit:

"Vigneta pe 7 zile la bulgari s-a a crescut la 15 leva, pe 30 zile este 30 leva, deci daca sejurul e peste 7 zile e recomandabil sa luam vigneta pe 30 zile, nu 2 de 7 zile.

Eu acum sunt in Antalya dar am urmat alt traseu, ca sa evit traficul infernal din Istanbul si sa nu fiu nevoit sa iau stickul HGS, traseu pe care va recomand sa-l urmati si voi daca vreti. "

Corect:Vigneta pe 7 zile la bulgari a crescut la 15 leva, iar pe 30 zile este 30 leva, deci daca sejurul e mai mare de 7 zile e recomandabil sa luam vigneta pe 30 zile, nu doua de 7 zile.

Costuri traseu: Pod Giurgiu 13 lei, vigneta Bulgaria pe 30 zile 76 lei (15 Leva x 2), feribot 2 treceri 100 lei (35 TRY x 2), cazare intermediara 1 noapte la dus si una la intors 750 lei (160 Eur), pod Ruse 13 lei (3 Eur), total 965 lei plus motorina/benzina/gaz in functie de masina fiecaruia. "

Multumesc frumos,

Gealy

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [22.06.16 00:30:55] »

@Gealy -

...

Dacă ai fi afirmat doar că ai ales traseul descris mai sus pentru a evita aglomeraţia din Istanbul, aş fi înţeles şi ţi-aş fi dat dreptate, însă povestea asta cu evitarea cumpărării sticker-ului HGS pur şi simplu nu o înţeleg. Ai preferat să plăteşti 70 TL pentru două treceri cu ferry, dar ai economisit 55 TL costul iniţial pentru HGS. Care este afacerea?

Costul trecerii podului la Ruse la întoarcere nu este de 13 lei (nici măcar nu se poate plăti cu lei) şi nici 3 euro, ci 2 euro sau 4 leva.

Să nu uiţi că la întoarcere la intrarea din Turcia în Bulgaria se mai plăteşte o taxă de dezinfecţie de 3 euro sau 6 leva.

Gealy [22.06.16 14:54:31] »

Pentru mine au contat ambele aspecte. Al doilea este important pentru ca știu ca nu toate PTT au program non-stop, eu conducând noaptea era o problema pt mine sa găsesc unul deschis și nu aveam chef sa caut alt PTT în orașe sa plătesc în 7 zile și eventual sa stau la coada.

Deci nu economia de bani a stat la baza schimbării traseului ci găsirea unui oficiu deschis pe autostrăzi.

Nu am revenit în tara încă și de aceea am estimat tot 13 lei. Oricum 1 euro este irelevant la ce costuri sunt per total cu drumul.

Rog webmaster sa corecteze in 2 euro și sa șteargă prețul în lei sa nu fie nimeni indus în eroare.

Merci de observație.

eug [23.06.16 19:05:21] »

Salut vecine! Eu sunt la vonresort SI culmea am ales acelasi traseu la dus! Dar din alte motive: am fost la pamukkale. Tocmai ma pregateam sa informez comationalii de traseu, dar ai relatat identic, si nu am de facut decat sa subscriu si sa confirm. ai mai uitat o taxa de 5 lire la ferry, la primarie. Voi reveni cu detalii despre hotel. Vacante frumoase tuturor!

PS: sunt foarte multe camere montate in turcia, peste sosea, dar SI niste stalpi rectangulari in scuar, presamnalizati... voi vedea la intoarcere ce cautau acolo. Cat drspre radare clasice, pe masini neinscriptionate air apoi te opreau. Dar si turcii semnaleaza prezenta lor

Gealy [23.06.16 21:59:30] »

@eug: salut vecine, am văzut și eu ca suntem la aprox 1 km distanta de voi.

Îți mulțumesc frumos pentru apreciere.

Din cate îmi aduc aminte la feribot am plătit 30 si pt primărie 5 în total 35. Anul trecut se plăteau separat, anul asta am plătit direct 35 la ghișeul de lângă zona de îmbarcare unde erau și preturile afișate.

Referitor la camere fixe erau într-adevăr foarte multe și în localități și în afara, dar am observat ca turcii nu încetineau când treceau pe sub ele și atunci ma țineam și eu după ei. Deci nu cred ca erau radare

Noi plecam înapoi de 28.

Voi pe unde o luați la întoarcere?

Vacanta placuta și vouă!

eug [23.06.16 23:33:11] »

@Gealy: salutare! Tocmai am fost la o plimbare pe faleza si am admirat animatoarele de pe plaja. (la voi la hotel) Noi plecam pe 02.07. O noapte la izmit. Vacanta placuta!

Gealy [03.07.16 10:17:08] »

Ruta2

La 13:00 ieșeam din Sandikli;

La 13:25 am trecut de Afyion;

La 14:20 am trecut de Kutahya;

La 15:00 am trecut de Inonu;

La 15:00 am trecut de Bozuyuk;

La 16:15 intram pe centura Bursei unde nu este nevoie de card HGS;

La 18:30 am ajuns la hotelul din Erdek.

A doua zi la 10:00 am plecat din Erdek.

La 11:45 eram la Cardak pe feribot (tarif 30+5 lire oraș = 35 lire in total);

La 21:00 eram in vama romaneasca.

Siciliano_78 [08.06.17 01:43:17] »

@Gealy: Mai explicit de atat nu cred ca se poate. Bravo! O sa urmez traseul cu o foarte mica schimabare propusa de un prieten bulgar!!!

Gealy [08.06.17 06:54:50] »

@Siciliano_78: Ma bucur ca am putut fi de ajutor! Și eu plec din nou peste o saptamana și voi urma același traseu cu modificarea ca voi înopta la Cetin Hotel din Ocaklar la câțiva km mai sus de Erdek. Iti doresc drum bun și concediu plăcut!

Gealy [11.06.17 19:36:57] »

UPDATE 2017:

Rog Webmaster sa introduca acest comentariu la inceput in review-ul initial, precum si, detaliile despre RUTA 2 la sfarsitul review-lui pentru ca, in opinia mea, ruta 2 este mai ok de urmat decat ruta 1 si la dus si la intors pentru ca drumul e mai bun.

Drum bun tuturor!

webmasterX [11.06.17 20:17:49] »

@Gealy: adăugat cele 2 fragmente, la începutul și la sf articolului

Personal aș fi sugerat scrierea unui articol nou, actual (ar fi fost afișat cu anul crt, cine e interestat de info din 2017 - nu le caută în articolele vechi)...

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [11.06.17 21:13:19] »

@Gealy:

Poate cineva confirma sau infirma ca se poate lua si din benzinarii?

Eu am fost anul acesta în Turcia cu vignetă bulgărească de 30 zile achiziţionată de la OMV.

Am ieşit din ţară pe la Giurgiu-Ruse la jumătatea lui mai şi m-am întors acum o săptămână tot pe acolo.

Nu recomand varianta cu benzinăriile decât în cazul oraşului Ruse.

Pentru cine este interesat se pot cumpara lire TRY la 1.20-1.25 lei/lira,

Scump, domnule, dincolo era mai ieftin

Lăsând gluma la o parte, cursul mi se pare unul dezavantajos, deci o afacere proastă.

Am retras lire de la bancomat din Turcia şi am ieşit mai bine, la un curs de 1,1597. Dacă aş fi retras o sumă mai mare, ieşeam şi mai ieftin de atât.

Gealy [11.06.17 22:27:42] »

@webmasterX - mulțumesc! Aș putea scrie un nou articol după ce mă întorc acasă. M-am gândit că ar fi utile informațiile celor care pleacă până revin eu (28 iunie).

@Nicole33 - îți mulțumesc pentru precizările privind vigneta.

Referitor la cursul de schimb foarte utila informația. Probabil ai scos bani într-o zi când era cursul 1.3xx la BNR (zilele astea este 1.5xx) sau poate ai un card care nu percepe comision, cum va fi cardul de debit ING din 5 iulie.

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [11.06.17 22:49:21] »

@Gealy:

Sinceră să fiu, am scos bani atunci când am avut nevoie, fără să stau să analizez evoluţia cursului de schimb , dar mereu am fost mulţumită de varianta retragerii de la ATM a monezii ţării respective, nu doar în Turcia.

Am verificat acum. Tranzacţia a fost făcută în data de 17 mai (curs 1,1535), dar decontată în data de 19 mai (curs 1,1349) cu un card de debit BCR.

M'Liviu [26.08.17 13:41:37] »

Salutare. Peste cateva zile urmeaza sa plec in Antalya cu masina. Pana acum am fost mereu pe drumul din istanbul.

As vrea sa fac o schimbare de data aceasta macar la dus.

Anul acesta a fost cineva pe acest traseu? Cat faci din vama de la noi pana la ferry? Un traseu detaliat puteti sa mi dati?

O sa studiez intre timp si harta. Multumesc

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [26.08.17 14:44:17] »

@m liviu: din "vama de la noi" banuiesc ca este vorba de Giurgiu!

Colega @Nicole33 a descris tot traseul intr-un articol destul de recent parca! Caută-l! Ceea ce pot sa-ti spun insa cu certitudine, pentru ca ani de zile l-am parcurs, este cel din Turcia!

Drumul prin Bulgaria pt noi a fost diferit, noi ieseam pe Vama Veche, desi banuiesc ca ar fi aptox aceeiasi km.

Dar, din Edirne, daca alegi dtumul prin Canakkale, sa stii ca faci o alegere buna! Este diferit de dtumul ptin Istanbul, este altceva si in plus este bun si liber!

Lasând traseul prin Bulgaria, descoperi tu, pt Turcia sa stii ca pâna la ferry-boat-ul de la Eceabat-Canakkale, ai 220km.

Edirne-D100-Havsa-Uzunkopru-Kesan-Gelibolu-Eceabat (ferry) -Csnakkale!

Din Canakkale maxim 730km Antalya! Canskkale-Kuciukkuyu-Aliaga-Izmir, etc.

Dupa Canakkale, la max 100km poti lua o cazare intermediara! Este o zona turistica, statiuni, Ayvacik, Ayvalik, Akcay, hoteluri si pensiuni la plaja! Am gasit in aceasta zona cazare cu DP la 45-50 euro/cam dbl.

Succes!

M'Liviu [26.08.17 14:59:26] »

@maria55: pe acest traseu cu canakale planuiesc sa merg la anul cu 2 opriri pana in antalya. Una i ayvalik si mai vad apoi.

Acum am deja cazare la afyon si uitandu ma putin pe harta si pe distante ma dezavantajeaza acest traseu. Cel cu ferry prin gelibolu.

Ca si distanta din ramnicu valcea prin istanbul pana in antalya am 1564 km iar cel cu ferry prin gelibolu undeva la 1660. Deci cam 100 km in plus.

Pe mine ma intereseaza ca si timp. nu stiu daca acesti 100 km in plus ar compensa cu trecerea istanbulului... o sa citesc si review ul lui Nicole. E umblata prin Turcia cum suntem noi prin Romania. Bravo ei.

Multumesc ptr raspuns. O zi frumoasa

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [26.08.17 15:21:33] »

@m liviu: compenseaza cu siguranta!

De ani de zile merg cu masina atat la Istanbul cat si la Kusadasi-Marmaris pe traseul descris! Lejeritatea condusului pe un drum liber si bun este de prrferat balamucului din Istanbul!

Bine, este parerea mea, care merg destul de des la Istanbul si pt a nu sta in trafic la intrare sau la plecarea din metropola, alegeam sa ajungem acolo spre dimineata, iar la plecare tot la fel!

Altfel de la ora 8-9 dimi si pana tarziu in noapte, chiar si cu sosea pe 4-5 benzi, incepand din Avgilar mergi bara la bara! Sunt ore... deci prefer 100km in plus dar lejer!

Si nu traversa pe la Gelibolu! Este uzitat de tiruri, drumul mai lung pt traversare, nitel mai scump si in plus pana intri in port au o portiune de drum cu gropane! Dar ceea ce este cel mai important, este ca daca traversezi pe la Gelibolu, pierzi 50km de peisaj mirific de pe drumul de coasta! Asa ca sugerez via Eceabat!

M'Liviu [26.08.17 16:28:59] »

@maria55: te cred ca peisajele sunt frumoase. Din acest motiv vreu la anul sa merg prin canakkale si ayvalyk. Cu 2 opriri.

Dar distanta prin eceabat canakkale pana in antalya de la rm valcea este de 1720 km versus 1560 prin istanbul. Daca ar fi ca si timp sa ajung macar la fel ar fi ok. Dar nu cred. Parerea mea. Tu cunosti mai bine.

Sunt 160 km in plus. Aproape 2 ore de mers. istanbul mai mult de 1ora jumatate nu imi ia sa il fac. Ma gandesc oricum. Mai am 4 zile pana plec. Multumesc frumos

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [26.08.17 16:42:41] »

@m liviu: Valcea - Eceabat = 780 km

Canakkale - Antalya = 720 aprox.

Total 1500 km + timp alocat traversarii cu ferry 30 min + cascat gura Dardanele inca 30min ????????! Mie asa-mi iese!

Dar alegerea este doar a ta!

M'Liviu [26.08.17 17:20:21] »

Da ai dreptate. Acum bagand pe harti asa da. 780 valcea eceabat. Eram pe distanta.ro si acolo imi dadea mai mult. merci mult

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [26.08.17 17:29:03] »

@m liviu: cu drag! Si in plus iti da distanta Valcea-Antalya, cu Dardanele cu tot! Ori acolo nu rulezi, doar pozezi????????!

M'Liviu [26.08.17 17:52:21] »

@maria55: da asa este????. Inca o data iti multumesc. Cand o sa ma satur de Turcia desi e greu de crezut sau o sa pot fugi intr o vara de 2 ori la mare o sa aleg Parga. Superbe peisaje.

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [26.08.17 18:40:51] »

@m liviu: Parga este o destinatie accesibila tururor! Dacă eu am putut (financiar) si Parga si Antalya (sper) atunci poti si tu! Aleg mereu Grecia la sfarsit de mai sau inceput de iunie, cand agentiile au oferte din cele mai bune!

Parga m-a costat 110euro cu transport cu tot/7 nopti+ 200euro apeox bani pt masă!

Ieftin dar superb! Antalya este altceva, mai scump, mai incitanta pt mine! Dar o rezolv eu, fac economii???? pr ca nu pot fara Turcia!

Turcia este prima dragoste... veche dar rezista se pare! Merg din '86 pe vremea cand aveam voie o data la doi ani cu viza! Si tot nu m-am saturat! Mereu imi este dor , chiar si a doua zi dupa ce o parasesc????????!

Daca vreodata te incumeti pe Grecia, incepe cu Parga! Apoi Corfu, Halkidiki, Lefkada, Thassos! Cam asta ar fi ordinea in acceptiunea mea!

eug, Gealy, M'Liviu, maria55
Alte articole din această RUBRICĂDrumul spre Antalya: