ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.02.2010
DIN: Ploiesti
ÎNSCRIS: 10.08.09
FEB-2009

O plimbare in centrul vechi al Vienei

In vacanta copiilor din februarie anul trecut am ajuns la Viena, de mult imi doream acest lucru, mai fusesem copil fiind dar nu prea mai tineam minte mare lucru asa ca acest lucru a fost binevenit pentru improspatarea amintirilor.

Ne-am cazat la hotel Event Pyramide unde a fost mai mult decat frumos, care e localizat undeva pe autostrada chiar vizavi de Shopping City Sud (SCS). Bineinteles ca prima zi fost dedicata shoppingului in SCS (cel mai mare centru comercial din Europa) doar era perioada reducerilor si parca totul ne chema acolo. La intoarcere seara la hotel am facut o baie binemeritata in piscina hotelului care ne-a repus pe picioare si am uitat de oboseala acumulata gata fiind pentru a doua zi la plimbarea prin Viena.

Dimineata dupa ce am luat micul dejun am plecat spre centrul Vienei cu tramvaiul (are statia chiar in fara hotelului si al SCS-ului) si ne-a dus chiar in centru Vienei.

In sfasit am ajuns in centrul Vienei, parca peste tot se auzea muzica de vals, si parca la fiecare colt de strada ma asteptam sa vad o domnisoara cu crinolina in rochie de epoca sau domni cu peruci cu zulufi. Ca un facut atunci cand am intrat in piata Stephansplatz mi s-a indeplinit dorinta peste tot erau tineri imbracati in costume de epoca de aveam impresia ca ne-am intors in timp. Catedrala Sf Stefan este o minunatie care troneaza in piata cu acelasi nume ca o regina este unul dintre simbolurile Vienei, si este o opera de arta. Intrati in catedrala si vizitati-o pentru ca mie mi-a placut foarte mult, este foarte impunatoare si pe mine m-a impresionat cat de grandioasa este. Trebuie sa vedeti neaparat orga care este foarte mare, mormantul de marmura al lui Frederick al III lea si poarta gigantului denumita asa pentru ca acolo s-a gasit un os de mamut. Impresionant este linistea care te cuprinde cand intri in catedrala cu toate ca sunt foarte multi turisti, nu este inghesuiala si ca sa aprinzi lumanari acestea se pot lua contra cost din catedrala cu toate ca nu vinde nimeni ci fiecare lasa banii intr-o cutiuta (incredibil cat bunsimt).

Apoi am luat-o spre Palatul imperial Hofburg care a fost resedinta suveranilor austrieci mai bine de 600 de ani si nu ratati Muzeul lui Sisi si se pot vizita camerele si apartamentele private ale monarhilor.

O idee foarte interesanta si nu foarte greu de pus in practica in fata Primariei din Viena in acel imens parc pe aleile parcului era amenajat un imens patinoar care era plin de copii si de lume plina de viata care emanau numai bucurie, Acolo am savurat cate un carnat austriac foarte bun si gustos iar masa am servit-o in apropierea catedralei intr-un restaurant foarte frumos si vechi si bineinteles toti am comandat vestitele snitele vieneze care au fost delicioase.

Ne-am intors seara la hotel franti de oboseala dar cu sacul de amintiri plin de noile imagini din Viena.

Trimis de Valentina69 in 17.02.10 13:09:07

VIZUALIZĂRI: 6986 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Valentina69); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Opera de Stat din Viena unde au loc renumitele concerte

Costi
[17.02.10 13:45:30]

@Valentina69

"... ca sa aprinzi lumanari acestea se pot lua contra cost din catedrala cu toate ca nu vinde nimeni ci fiecare lasa banii intr-o cutiuta (incredibil cat bunsimt). "

Să ştii că peste tot în bisericile în care am intrat în vest lucrurile sunt la fel.

Dar şi la noi am întâlnit această procedură, e drept, nu peste tot.

Oricum şi la ei cutia cu bani nu o poţi lua sub braţ şi să fugi cu ea.

Aici este vorba nu de bun simţ, ci de un calcul simplu: omul dă un ban mai uşor de bunăvoie, decât dacă e obligatoriu.

[17.02.10 14:02:50]

Asa am mai vazut si eu cutie bisericii langa lumanari inchisa si fiecare punea acolo dar aici era o cutie neinchisa unde lasa lumea lasa banii, totul era la vedere.

[26.02.10 20:37:27]

Valentina69 am atasat aceasta melodie pe care in caz ca nu-ti place o putem schimba !

[01.03.10 09:06:11]

Da Webmaster este perfecta melodia in ton cu review-ul.

kmy
[25.03.10 19:59:40]

Ai putea sa dai mai multe detalii despre hotel Event Pyramide? M-ar interesa un hotel pe langa centrul comercial, dar si aproape de metrou.

ileanaxperta*
[25.03.10 20:22:12]

Si la bisericile de la greci este acelasi obicei, de a pune banii intr-o cutie si tu iti iei cate lumanari vrei, cu toate ca ai si pretul afisat...Eu cred ca, pe langa bunul simt care este impamantenit in aceste locuri, mai este si increderea si educatia de veacuri. Si, parerea mea, nu e obligatoriu sa iei lumanari, dar cand vezi stilul liber si neconstrans de nimic, le iei de drag si de respect atat pt. locasul respectiv cat si pt. respectul de sine. La noi s-ar lua imediat acea cutie cu bani...sa recunoastem.

Iar Viena este orasul de vis perfect transformat intr-o reala placere de cate ori ajungi sa-l vizitezi. Eu l-am vazut de 3 ori si as merge mereu...

[26.03.10 09:04:47]

Ileana si eu la fel as merge de fiecare data la Viena, care ma fascineaza.

[26.03.10 10:06:11]

Kmy uite am aici un review despre Event Pyramide click aici

Iti recomand din toata inima acest hotel care este superb unde totul a fost la superlativ, un hotel de nota 10+.

Daca te mai intereseaza ceva intreaba-ma si iti raspund cu placere.

Costi, ileanaxperta*, kmy, Valentina69
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Viena: