ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.02.2010
AUG-2009

Foarte nemulțumit
Sub orice critică

Caru cu Bere - intre istorie si kitch

Anul trecut, in luna august, s-a nimerit ca nasii mei de botez sa vina in vacanta in Romania exact cand au implinit 35 de ani de casnicie.

Evenimentul trebuia sarbatorit si s-au gandit sa mergem la Caru cu Bere, mai ales ca auzisera ca a fost renovat si redat circuitului comercial.

Marturisesc ca nu prea frecventez carciumile din Bucuresti (gatesc acasa: lol), insa de Caru cu Bere auzisem lucruri frumoase.

Pozitionarea si arhitectura mi-au placut la nebunie. Interioarele cu intretaierile de arcade pe plafoane si picturile l-ar putea include in categoria monumentelor si ar scoate bani frumosi daca ar pune taxa la intrare ca la muzeu. Ca restaurant, insa, mi-a lasat un gust amar.

Preparatele erau bune, portii generoase, traditionale romanesti, de la ciorba de fasole, pana la papanasi cu dulceata si smantana, cu conditia sa ajunga pe masa calde. Noi le-am primit sleite. De exemplu, eu am comandat carnati de Plescoi si n-am putut sa-i mananc pentru ca erau tari, opinca. Am cerut o apa carbogazoasa, am primit una plata, am rugat s-o schimbe, o astept si acum.

Chiar pe masa noastra (masa VIP cica) era dozatorul de bere care picura intr-una si din cauza caldurii era un miros de bere statuta. Cam asta era mirosul care te intampina chiar de la intrare, dar intr-o berarie nu poti cere sa miroasa a apa de roze.

Muzica prost aleasa, din repertoriul international si cam nepotrivita pentru un local care se vrea traditional romanesc, era data atat de tare ca abia ne auzeam intre noi la masa. Oare de-asta nu mi-a mai adus ospatarul apa?

Reprizele de program artistic de cate 20 de minute "dansuri populare romanesti", dansuri latino" si "dansuri de societate" au intregit atmosfera de kitch, mai cu seama ca era plin, iar la usa se adunasera "spectatori" ad hoc. Dintre acestia multi asteptau sa se elibereze o masa si se facuse o coada ca in fata cluburilor pe care le vedem in filmele americane.

Trimis de almona in 17.02.10 12:16:20

VIZUALIZĂRI: 2736 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (almona); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Diaura*
[17.02.10 14:30:23]

Asa cum inteleg eu lucrurile, acum o cina la acest vestit restaurant intra la categoria " o data in viata... sa nu ma fac de ras ca nu am calcat si eu pe acolo". Pacat ca nu se mai poate pleca dupa o seara petrecuta acolo, deplin multumit. Din fericire eu am prins si vremuri bune care mi-au lasat amintiri placute.

almonaAUTOR REVIEW
[17.02.10 14:53:52]

La mine a fost prima oara si asta la insistentele lor pentru ca au vrut sa-l vada renovat.

Daca eu am pus partea de kitch, te rog pe tine, cand ai timp, sa ne povestesti despre vremurile lui bune.

molko*
[18.02.10 00:14:27]

almona, parca ai scris cu cuvintele mele, pe bune, este intocmai si parerea mea despre acest local, restaurant e mult spus. Intru cu totul de acord.

Diaura*
[22.07.10 22:28:54]

Ieri am mancat iar la " Carul cu bere". Eram un grup mai maricel si am comandat fiecare cate un " meniu de pranz", asat ca sa fim siguri ca totul merge repede, noi fiind intr-o pauza la un curs.

Totul a fost ok. Mancarea multa si buna, iar curajosii au luat si cate o bere. Eu nu am indraznit, caci riscam sa adorm la curs.

Au un meniu special (de fapt mai multe) pentru pranz; meniurile poarta nume mai medievale; al sticlarilor, al armurierilor, al calfelor si desigur al berarilor. Fiecare cuprinde o ciorba, un fel doi cu carne, garnitura si salata si un desert. Si costa cu tot cu bacsis, 25 lei. Mi se pare mai mult decat rezonabil.

Colegii cursanti care nu erau din Bucuresti, au fost foarte incantati, iar " proful" care nu este roman , a apreciat foarte mult restaurantul.

almona, Diaura*, molko*
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în București?: