ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.06.2016
ÎNSCRIS: 09.05.11
JUN-2016
2 AD. + 1 COPII -- v: 6 ani

Terasa Barina din Jupiter - mâncare bună și prețuri rezonabile

În weekend-ul de Rusalii am petrecut trei zile frumoase la mare. Ne-am cazat în stațiunea Jupiter întrucât am vrut să mai schimbăm un pic peisajul, după ce în ultimii ani am mers constant doar în Eforie Nord. În acest articol voi prezenta o locație unde noi am mers de două ori, așa că ne-am putut face o părere destul de obiectivă asupra sa. Este vorba despre terasa Barina, amplasată chiar în intersecția unde strada Brindisi se desprinde din strada Gala Galaction și îți conduce apoi rapid pașii pe plaja stațiunii. Totodată, această terasă se află în vecinătatea micuței zone comerciale din Jupiter, nu departe de hotelul Cometa.

Am ochit această terasă încă de sâmbătă, din prima zi când am ajuns aici. Ne-au plăcut mesele și băncuțele de lemn, ghivecele cu flori atârnate din loc în loc, dar și faptul că terasa este bine aerisită. Am mers seara la o pizza Bella Italia (pentru copil) și două beri (pentru noi), astfel că ne-am hotărât ca a doua zi la prânz să venim tot aici. Duminică, pe la ora 13.30, după o dimineață activă în care ne-am plimbat prin stațiunile din sudul litoralului și am făcut și o scurtă repriză de plajă, am ajuns la terasa Barina și am așteptat preț de câteva minute până s-a eliberat o masă într-un colț, astfel că am avut unde să ne așezăm. Pe astfel de terase nu ne deranjează aglomerația, dacă atâta lume vine aici înseamnă că mâncarea este bună. Cel puțin așa am gândit noi, mai ales că pe la alte câteva terase din stațiune nu erau atât de mulți clienți.

După vreo 3-4 minute de așteptare, ne-a fost adus meniul, pe care îl știam cât de cât încă din seara precedentă, astfel că nu ne-a fost greu să ne hotărâm. Două supe de pasăre cu tăiței, o ciorbă de pui, o porție de pomana porcului, un cordon bleu de pui + cartofi prăjiți, două chifle și o porție de clătite cu ciocolată, la care s-au mai adăugat trei sticle de bere și un Prigat la 0,5 litri, aceasta a fost comanda noastră, care ne-a fost luată cam la zece minute după ce ne fuseseră aduse meniurile. Un scurt reproș: fața de masă nu era chiar imaculată, poate ar fi trebuit schimbată, însă nu voi depuncta mult, întrucât nu am solicitat acest lucru ospătăriței.

Trebuie spus că am avut ceva de așteptat până a venit mâncarea (aproximativ 45 de minute), însă ne-a făcut plăcere să bem câte o gură de bere în timp ce am stat la masă și am făcut diverse planuri pentru viitoarele plimbări din această vară, anotimp care abia acum pare că și-a intrat pe deplin în drepturi.

Gata cu vorba... a sosit mâncarea, astfel că ne vom ocupa puțin de ceea ce am comandat. Supele și ciorba de pui au fost excelente, băiatul nostru este destul de mofturos, însă a mâncat tot din castron. Cordon bleu la fel de bun, așa că la final nu mai rămăsese nimic în farfurie. În ceea ce privește pomana porcului cu mămăliguță, aș putea cârcoti puțin și să spun că avea cam prea mult ulei, însă carnea era bine pătrunsă, așa că primește notă de trecere. Despre cele două clătite servite de soție împreună cu cel mic, numai de bine...

La final, a venit și nota. Am fost întrebați dacă dorim să plătim cash sau cu cardul, ceea ce mi s-a părut un lucru de reținut, prin puține locuri auzind până în prezent acest lucru. Am optat totuși pentru cash, fiind pregătiți dinainte pentru asta. Și acum să detaliem prețurile pentru ceea ce am comandat noi: două supe de pasăre cu tăiței (6,5 lei porția), ciorba de pui (7 lei porția), pomana porcului (15,5 lei), cordon bleu de pui + cartofi prăjiți (12 lei + 5,5 lei), două chifle (2 x 0,5 lei), clătitele cu ciocolată (5,5 lei), trei sticle de bere Bergenbier (5 lei fiecare) și un Prigat la 0,5 litri (5 lei). Cu tot cu un mic bacșiș, nota de plată - 90 de lei.

În ceea ce privește meniul în general, acesta este destul de diversificat, putându-se comanda gustări calde sau reci (ex: cașcaval pane – 8 lei; sandvich cu șuncă și cașcaval – 5,5 lei), spaghete (ex: milaneze – 10,5 lei; carbonara – 12 lei), ochiuri și omlete (ex: ochiuri cu cașcaval – 5,5 lei; omletă țărănească – 10 lei; omletă cu ciuperci – 5,5 lei); supe și ciorbe (altele față de cele comandata de noi: supă de vită cu tăiței – 6,5 lei; ciorbă de văcuță țărănească – 7,0 lei; ciorbă pescărească – 7,5 lei; ciorbă de burtă cu smântână și ardei – 12,5 lei), mâncăruri gătite (ex: fasole cu ciolan – 14,5 lei; tocăniță de pui cu mămăliguță – 12,5 lei). În meniu mai există preparate de bucătărie (ex: șnițel pane de pui – 8,5 lei; mămăliguță cu brânză și smântână – 8 lei), preparate la grătar, preparate de pește, garnituri, salate sau desert, dar și pizza pe vatră. Nu mai detaliez alte prețuri, am făcut câteva fotografii tot răsfoind meniul, așa că le voi atașa, pentru a vă putea face o părere mai clară asupra prețurilor la mâncare, dar și cu privire la prețurile băuturilor sau sucurilor.

Cam atât despre terasa Barina din Jupiter; deoarece ne-a plăcut mâncarea și considerăm că prețurile sunt în general rezonabile, recomandăm această locație și vom reveni cu siguranță acolo atunci când vom mai ajunge la Jupiter.

Vă dorim o vară excelentă tuturor!

Trimis de Floryn81 in 20.06.16 23:49:42
Validat / Publicat: 21.06.16 00:33:56
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în JUPITER / AURORA.

VIZUALIZĂRI: 8335 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P11 Terasa Barina din Jupiter - clătitele cu fineti; yummy!

[21.06.16 00:33:06]

@Crazy_Mouse

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

Floryn81AUTOR REVIEW
[21.06.16 00:35:03]

@webmasterX - Vin și impresiile cu privire la cazare. Zilele viitoare (promit), acum doar ce am intrat în casă și am despachetat!

papone
[21.06.16 19:45:07]

@Crazy_Mouse - Hihi! Esti printre putinii care a reusit sa tina minte numele terasei - mai toata lumea care a fost prin Jupiter scrie ca "cel mai bine se mananca acolo, la terasa aia de pe colt, aia cu copertina albastra, in drum spre plaja" Am papat acolo de muuulte ori in ultimii ani, ca doar nu am fost prin Jupiter decat de peste 10 ori

Frumos si savuros... si gustos si bravos!

Floryn81AUTOR REVIEW
[21.06.16 20:03:31]

@papone - Și mulțumesc frumos!

• Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Jupiter / Aurora?: