ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.06.2016
team-building
18 AD. + 6 COPII -- v: 5-12 ani

Extrem de nemulțumit
Nici nemulțumit, nici mulțumit

La munte... mai degraba la sosea

Am ales aceasta pensiune pentru un team building cu colegii de munca fiindca am vazut curtea ingrijita plina de verdeata, diverse posibilitati de joaca afara pentru copii si nu in ultimul rand piscina. Am platit un avans urmand sa avem rezervate 6 camere aici si alte 3 la casa de vacanta la 5 minute de mers (cu masina).

GPS-ul ne-a condus la locatie care se afla exact la strada principala, peste drum de Penny, in drumul spre Brasov. Despre linistea de la munte nu prea putem discuta fiindca circula foarte multe masini pana tarziu.

Curtea pensiunii nu foarte mare dar bine ingrijita, cu multa verdeata. Foisor cu canapele de lemn pe toate laturile, incapator pentru noi ca grup dar daca ar fi mai multe familii nu ar avea loc mai mult de 2, maxim 3, ca sa fie un pic de intimitate. Tinand cont ca mergi la munte sa stai afara, ma intreb unde ar stai cei cazati in cele 9 camere.

In restaurantul din interior locul este generos, mai exista 2 mese cu umbrele in partea din spate a pensiunii.

Distractia a inceput cand doamna patroana mi-a inmanat 3 chei in loc de 6 pentru tot atatea camere cate discutasem. A incercat sa spuna ca restul sunt rezervate, dar dupa ce i-am aratat discutia noastra de pe mail a refuzat rezervarile ulterioare si mi-a dat 5 chei.

Una din camere este un asa-zis apartament pentru care a solicitat ca sa fie platit ca doua camere. Nici o camera nu seamana cu alta, unele (camera 1) sunt foarte mici, altele (2 si 5) au un spatiu marisor. Dar absolut in toate parchetul scartaie maxim. Pensiunea arata mai mult ca un hotel de 2 stele ca si locuri de cazare, cu toate ca partea de jos restaurant si piscina arata mai bine.

Proprietara a incercat sa deschida o discutie spunandu-mi ca nu i-am spus ca vor fi si copii cazati dar a renuntat cand i-am explicat ca am platit camere nu locuri de cazare. Cand a observat ca nu merge sa ma pacaleasca m-a evitat invocand ca aduc o energie negativa.

Camerele curate in general. O chestie ciudata e ca peretele baii care era langa patul nostru avea pe mijloc caramizi de sticla (camera 5). Noaptea cand mergeai la baie le aprindeai practic lumina si celor care dormeau. Aici pe micul hol de la intrare tavanul era murdar din cauza unor infiltratii. Usile se deschid numai cu cheia din exterior apoi se blocheaza singure.

Piscina de la demisol are 1.20 metri, nimic deosebit, dar suficient pentru o balaceala cu copiii. Aici exista toaleta, dusuri, uscator de par, cateva sezlonguri. Intrarea este 15 lei pentru adulti iar pentru cei cazati aici 50% redus. Cand am spun intrare inseamna ca daca intri si dimineata si dupa-amiaza platesti de 2 ori asa cum mi-a explicat proprietara. Dupa-amiaza timp de vreo ora si ceva au avut loc niste cursuri de inot si nu am putut intra. Tot aici exista si o sauna.

La demisol exista si un barulet. Aici am putut depozita sucurile, ne-au pus la dispozitie jumatate din frigider. Exista canapele si un televizor LCD, o masa de biliard de calitate slaba cu un singur tac. Aici era si o masa de ping-pong dar era stransa.

Pentru copii exista o trambulina mare dar fara plasa de protectie, 1 tobogan, 2 leagane, suficient.

La gratar ma asteptam sa fie ceva elaborat, amenajat intr-un loc special, la cum arata locatia in exterior. Dar surpriza, exista numai doua gratare destul de mici. Poate se bazeaza pe restaurant, ni s-a permis sa facem gratar dupa ce am discutat in prealabil. Deasemenea ni s-au pus la dispozitie cateva lemne de aprins focul, ustensile, tacamuri, tot ce am solicitat.

Micul dejun 15 lei de persoana. Omleta, cremwursti, miere, dulceturi, unt, branza, cascaval, mezeluri, lapte, ceai, masline, branza topita, zacusca, cafeaua destul de proasta. Per total corect.

O pizza 15 lei, o ciorba 7-8 lei, probabil si celelalte preturi similare, deci bune.

Parcarea este mare cu locuri suficiente pentru toata lumea.

Trimis de umflatila in 20.06.16 19:30:49
Validat / Publicat: 20.06.16 20:06:01
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în RÂȘNOV.

VIZUALIZĂRI: 2205 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (umflatila); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 32.00 EUR pe cameră

Zoazore
    [20.06.16 21:43:02]

@umflatila - Mda! În poze arată bine... Păcat că nu știu să-și vândă marfa!

Zoazore
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Helen: